نام اصلی بیمه شخص ثالث، بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری در قبال اشخاص ثالث و مصوب سال 1347 است و از همان تاریخ اجرای آن برای دارندگان وسایل نقلیه اجباری اعلام شد. دارندگان وسایل نقلیه ممکن است در زمان استفاده از این وسایل طی حوادث غیر عمد به اشخاص ثالث خسارات جانی و مالی وارد کنند. انجام وظیفه انسانی و جبران خسارت‌های وارد شده به افراد یکی از دلایل ایجاد بیمه شخص ثالث است. در عین حال این بیمه کمک بزرگی به دارندگان وسایل نقلیه برای پرداخت خسارات می‌کند. سؤال مهمی که برای متقاضیان بیمه موتور سیکلت به وجود می‌آید این است که ارزانترین بیمه موتور سیکلت را از کدام شرکت بیمه می‌توان تهیه کرد؟ پاسخ به این سؤال و توضیحات دیگر در خصوص بیمه موتور سیکلت، موضوعی است که در اینجا توضیح خواهیم داد.


مطلب مرتبط: بیمه شخص ثالث موتور سیکلت چه کاربردی دارد؟


چرا بیمه موتور سیکلت؟

چرا بیمه موتور سیکلت

در تصادفات و حوادثی که رخ می‌دهد دارندگان وسیله نقلیه چنانچه مقصر حادثه باشند باید خسارت‌های مالی و جانی اشخاص ثالث را پرداخت کنند. با آماری که از تصادفات در ایران وجود دارد تعداد زیادی از موارد تصادفات مربوط به رانندگان موتورسیکلت است. همچنین رانندگان موتور سیکلت به خاطر نوع وسیله نقلیه و امنیت کمتر آن، به مراتب نسبت به دارندگان اتومبیل در معرض تصادفات بیشتری قرار دارند. این دلایل علت نیاز ما به بیمه موتور سیکلت را مشخص می‌کند. دارندگان موتور سیکلت معمولاً به دنبال خرید ارزانترین بیمه موتور سیکلت هستند اما نرخ بیمه موتور سیکلت به عواملی بستگی دارد که باعث کاهش و یا افزایش نرخ آن خواهد شد.

بیمه موتور سیکلت کمک به دارندگان این وسیله نقلیه در جبران خسارت‌های ایجاد شده است.


مطلب مرتبط: محاسبه بیمه موتور سیکلت در کمترین زمان ممکن!


چه مواردی در نرخ بیمه موتور سیکلت اثر گذارند؟

مواردی که در نرخ بیمه موتورسیکلت اثر گذارند و در محاسبه آن در نظر گرفته می‌شوند ممکن است به طور مستقیم به موتورسیکلت و شرایط بیمه‌نامه مربوط باشد و یا به طور غیرمستقیم باعث تغییر در نرخ بیمه‌نامه شود. مواردی مانند سال تولید، نوع موتور، نوع موتورسیکلت و تعداد سیلندر باعث تغییر در نرخ بیمه موتور سیکلت می‌شوند. خرید ارزانترین بیمه موتور سیکلت بستگی به همین شرایط دارد.


مطلب مرتبط: نرخ بیمه موتور سیکلت را چطور محاسبه کنیم؟


عوامل مؤثر در نرخ بیمه موتور سیکلت چطور باعث تغییر قیمت بیمه‌نامه می‌شوند؟

عوامل موثر در نرخ بیمه موتور سیکلت

بررسی هر کدام از عواملی که به طور مستقیم در نرخ بیمه موتور سیکلت اثرگذارند مشخص می‌کند که چطور کیفیت این عوامل در نرخ بیمه‌نامه‌های موتور سیکلت تغییرات ایجاد می‌کند.

سال تولید یا مدل موتور سیکلت: هر چه سال تولید موتور سیکلت جدیدتر باشد نرخ بیمه‌نامه ارزان‌تر است. موتور سیکلت هرچه جدیدتر باشد طبیعتاً سالم‌تر بوده و وسایل نقلیه سالم در کاهش تصادفات نقش مهمی دارند.

نوع موتور سیکلت: موتور سیکلت‌ها به طور معمول دارای دو‌چرخ هستند  و بیشترین میزان تولید موتور سیکلت به این نوع از موتور سیکلت‌ها اختصاص دارد. اما موتورسیکلت‌هایی نیز هستند که به شکل سایدکار  و یا سه‌چرخ طراحی می‌شوند که یا کاربرد‌های مختلفی دارند و یا برای استفاده گروهی خاص، مثلاً معلولین، طراحی و ساخته می‌شوند. این مورد نیز باعث تغییر در نرخ بیمه‌نامه می‌شوند. هر کدام از این موارد بیان شده به شکلی در به دست آوردن ارزانترین بیمه موتور سیکلت اهمیت دارد.

نوع موتور: موتور در بعضی موتور سیکلت‌ها گازی و در بعضی دیگر دنده‌ای است. همین عامل در نرخ ارزانترین قیمت بیمه موتور سیکلت مؤثر است و نرخ بیمه شخص ثالث برای موتورهای گازی کمتر از موتورهای دنده‌ای است.

تعداد سیلندر: هرچه تعداد سیلندرها در موتور سیکلت بیشتر باشد، بیمه آن موتور سیکلت ارزان‌تر خواهد بود. موتور سیکلت‌ها به صورت تک سیلندر، دو سیلندر، سه سیلندر و بیشتر تولید می‌شوند. بیشتر موتور سیکلت‌هایی که در ایران وجود دارند و یا تولید می‌شوند از جنس موتورهای تک سیلندر و دنده‌ای هستند.

مشخصات فنی موتور سیکلت در نرخ بیمه موتور سیکلت مؤثر است.


مطلب مرتبط: با قیمت بیمه موتور سیکلت رازی من یک راضی‌ام!


نکاتی برای خرید ارزانترین بیمه موتور سیکلت

نکاتی برای خرید ارزانترین بیمه موتور سیکلت

قبل از هر چیز بگوییم خرید ارزانترین بیمه موتور سیکلت مخصوص به خرید از یک شرکت بیمه نیست چون همان‌طور که توضیح دادیم نرخ بیمه به نوع و شرایط موتور سیکلت بستگی دارد. بیمه‌گزار می‌تواند ارزانترین بیمه موتور سیکلت را متناسب با شرایط و نوع موتور سیکلت خود خریداری کند. با این وجود هر بیمه‌گزار می‌تواند با رعایت چند نکته، بیمه موتور ارزان‌تر خریداری کند. این نکات عبارت‌اند از:

اقدام به موقع در خرید یا تمدید بیمه‌نامه

تأخیر در تمدید یا خرید بیمه موتور سیکلت باعث افزایش نرخ آن می‌شود. بیمه‌گزار مطابق قانون بیمه، به ازای هر روز تأخیر مبلغی معادل یک روز از ارزش بیمه‌نامه جریمه خواهد شد. در صورت دیرکرد به مدت یک سال و یا بیشتر، بیمه‌گزار مشمول پرداخت جریمه دیرکرد به میزان 365 روز از ارزش بیمه‌نامه می‌شود.


مطلب مرتبط: جزئیاتی پیرامون جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت


در تمدید و یا خرید بیمه موتور سیکلت مشمول جریمه دیرکرد خواهد شد.

استفاده از تخفیف‌های قانون عدم خسارت

دقت در رانندگی و رعایت نکات ایمنی باعث کاهش تصادفات و به دنبال آن کاهش خسارات جانی و مالی خواهد شد. عدم خسارت نیز باعث ارزان‌تر شدن بیمه موتور سیکلت می‌شود. در قانون بیمه شخص ثالث برای موتور سیکلت به ازای هر سال عدم خسارت، درصدی تخفیف در نظر گرفته شده است. تخفیف عدم خسارت برای سال اول 5 درصد است و پس از آن نیز هر سال 5 درصد به تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه افزوده می‌شود. حداکثر تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث نیز 70 درصد است که در سال چهاردهم اعمال می‌شود.


مطلب مرتبط: صرفه‌جویی در زمان با خرید اینترنتی بیمه موتور سیکلت


بیمه‌گزاری که ایجاد خسارت نکرده باشد به ازای هر سال مشمول درصدی تخفیف در تمدید بیمه‌نامه خود خواهد شد.

استفاده از تخفیف‌های بیمیتو و یا شرکت‌های بیمه

برخی شرکت‌های بیمه در مقاطع مختلف زمانی برای متقاضیان بیمه شخص ثالث و یا بیمه‌های دیگر درصدی تخفیف در نظر می‌گیرند. بیمه‌گزار می‌تواند شرایط بیمه در شرکت‌های مختلف و یا در سایت بیمتیو را بررسی کند و در صورت اختصاص تخفیف بیمه موتور سیکلت در زمان سررسید بیمه خود، نسبت به خرید آن و برخورداری از تخفیف ارایه شده اقدام کند. از آنجا که نرخ بیمه موتور سیکلت با توجه به موارد گفته شده تعیین می‌شود، معمولاً در میان شرکت‌های مختلف قیمت بیمه‌نامه موتور سیکلت یکسان است؛ با این وجود با استفاده از بیمیتو می‌توانید هم‌زمان از چند شرکت بیمه، نرخ بیمه‌نامه خود را به دست آورید و ارزانترین بیمه موتور سیکلت موجود را خریداری کنید.

به وسیله بیمیتو از تخفیف‌هایی که شرکت‌های بیمه و یا بیمیتو ارایه می‌دهد آگاه شوید.


مطلب مرتبط: با بیمه موتور سیکلت اقساطی هوای جیبتو داشته باش!


خرید اینترنتی بیمه موتور سیکلت در بیمیتو

خرید اینترنتی بیمه موتور سیکلت از بیمیتو

بیمیتو با ایجاد فضایی برای مدیریت بیمه به متقاضیان بیمه کمک می‌کند تا قبل از هر چیز با استفاده از اطلاعات موجود در خصوص انواع بیمه‌ها و شرایط و ضوابط آن‌ها، آگاهی کامل را در خصوص بیمه مورد نیازش به دست آورده و بتواند تصمیمات لازم را در خصوص خرید و یا استعلام انواع بیمه گیرد. استعلام بیمه به بیمه‌گزار کمک می‌کند تا قبل از خرید نسبت به حق بیمه، سقف پوشش‌های بیمه و در کل محاسبات مالی خود در قرارداد بیمه‌نامه‌ای که قصد خرید آن را دارد، آگاه شود. با مراجعه به سایت بیمیتو هم اکنون می‌توانید استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی و یا استعلام آنلاین بیمه عمر تهیه کنید. در استعلام آنلاین بیمه، نتیجه محاسبات بیمه در لحظه آماده شده و بیمه‌گزار می‌تواند آن را مشاهده کند. در حالی که دریافت استعلام به شکل سنتی و از طریق نمایندگان مستلزم گذراندن زمان است و چون محاسبات توسط فرد محاسبه می‌شود احتمال ایجاد خطا و اشتباه انسانی در آن وجود دارد. در کنار استعلام آنلاین بیمه‌گزار با استفاده از ابزار مقایسه، می‌تواند شرایط و قیمت بیمه خود را در بین شرکت‌های مختلف مقایسه کند و ارزانترین بیمه‌ای که بیشترین خدمات را ارایه دهد را خریداری کند. خرید آنلاین که شاید سریع‌ترین روش خرید است در بیمیتو و برای بیمه‌نامه‌های مختلف امکان‌پذیر است. کافی است به بیمیتو مراجعه کنید و خرید انواع بیمه مانند خرید بیمه شخص ثالث، خرید بیمه بدنه و یا خرید بیمه مسافرتی انجام دهید. همچنین بیمه‌گزارانی که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند بدون مراجعه به کارگزاری‌های سازمان تامین اجتماعی و با استفاده از بیمیتو به صورت آنلاین می‌توانند نسبت به تعویض، تمدید و یا صدور دفترچه بیمه خود اقدام کنند. بیمیتو به شما کمک می‌کند تا با صرف زمان و هزینه کمتر در هر ساعت از شبانه‌روز که هستید بهترین بیمه متناسب با شرایط خود را پیدا کرده و آن را خریداری کنید.

5 نظرات

  1. سلام والا ما آخرشم نفهمیدیم چطوری باید بیمه موتور بخریم از این سایت یه خورده خودمونی تر بهمون بگید از سوادتون کم نمیشه

    • سلام وقت‌تون بخیر. به سایت بیمیتو مراجعه کنید و در همان صفحه اول گزینه موتور سیکلت رو انتخاب کنین و اطلاعات خواسته شده رو وارد کنین. در هر قسمت که مشکل داشتید می‌تونید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  2. دو سال پیش 600هزار تومان پول بیمه دادم مدل 86بود اما اگه بنام خودم بود نصف می شد یعنی اگه بخوای موتور کسی رو بخری دیر کرد اون طرف رو باید بدی فکر کنم بیمه چی پول زیادی استاند منم که تو شهر غربت معامله کردم از اوضاع بی خبر بودم خلاصه هر جا بری انگار کلک اون کارو هم باید بلد باشی تا گول نخوری بیمه دانا بود میگن بعضی جاها ارزان تر می ستانند دفعه ای بعدی بیمه کردم باز چهارصد و اندی دادم تا بلخره چند روز مانده به اتمام بیمه کلا فروختم خیلی گرانه فقط دو تا چرخ داره والا ها همین گرانی ها و نا بسا مانی ها موجب بیمه نکردن موتور ها ی بسیاری شده واست

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید