طبق جدیدترین آمار منتشر‌شده از حوادث رانندگی، جاده‌ها تقریباً هر نیم ساعت، جان یک نفر را می‌گیرند. حال این که چقدر عدم رعایت فرهنگ صحیح در رانندگی و یا نبود استانداردهای راه و شهرسازی در افزایش این آمار نقش داشته است، از بحث ما خارج است. در این حوادث به محض وقوع خسارت، بیمه شخص ثالث به کمک راننده می‌آید و خسارت‌های جانی و مالی اشخاص ثالث را جبران می‌کند. حال سوال این است تکلیف راننده خودرو که شخص ثالث محسوب نمی‌شود، چیست؟ بیمه حوادث راننده، خسارت‌های جانی راننده را جبران می‌کند. با توجه به اهمیت بیمه‌های شخص ثالث، همه شرکت‌های بیمه آن را ارایه می‌دهند. بیمه ایران، تنها شرکت دولتی بیمه در ایران است و خسارت‌های جانی حوادث راننده را جبران می‌کند. در ادامه همراه ما باشید تا تعهدات بیمه حوادث راننده بیمه ایران را بررسی کنیم.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث را بیشتر بشناسید


خسارت‌های حوادث رانندگی چگونه جبران می‌شود؟

خسارت‌های حوادث رانندگی چگونه جبران می‌شود؟

همان طور که گفتیم حوادث رانندگی، خسارت‌های جانی و مالی به همراه دارد. حال برای این که بدانید چگونه می‌توانید برای این خسارت‌ها تحت پوشش بیمه قرار بگیرید باید ابتدا با دو نوع از پرکاربردترین رشته‌های بیمه‌ای یعنی بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه آشنا شوید. بیمه حوادث راننده، یکی از پوشش‌های بیمه شخص ثالث است. برای این که با تعهدات بیمه حوادث راننده بیمه ایران آشنا شوید ابتدا لازم است انواع بیمه‌های اتومبیل را بشناسید.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث ناشی از کار و ضرورت آن برای مشاغل پر خطر


آشنایی با بیمه شخص ثالث

می‌توان گفت همه افراد کم‌وبیش با بیمه شخص ثالث آشنایی دارند. بیمه شخص ثالث ایران، خسارت‌های جانی و مالی وارده به فرد دیگر را جبران می‌کند. به طور کلی پوشش‌های بیمه شخص ثالث شامل جبران خسارات مالی و جانی اشخاص ثالث و خسارات جانی راننده مقصر است. سقف تعهد این بیمه‌ها بر اساس نرخ دیه‌ای است که هر سال اعلام می‌شود. همان طور که گفتیم بیمه حوادث راننده، خسارات جانی راننده مقصر را جبران می‌کند در واقع می‌توان گفت بیمه شخص ثالث علاوه بر اشخاص خسارت‌دیده از راننده مقصر هم حمایت می‌کند.

بیمه حوادث راننده، یکی از پوشش‌های بیمه شخص ثالث برای جبران خسارت‌های جانی راننده مقصر است. 


مطلب مرتبط: محاسبه بیمه شخص ثالث در سال 98 چگونه انجام می‌شود؟


اطلاعاتی در خصوص بیمه حوادث راننده بیمه ایران

همان طور که گفتیم راننده مقصر، برای این‌که خسارات جانی‌اش را تحت پوشش قرار دهد تنها به بیمه شخص ثالث نیاز دارد. با توجه به این که داشتن بیمه شخص ثالث برای همه دارندگان اتومبیل اجباری است همه افرادی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث هستند، به طور خودکار تحت پوشش بیمه حوادث راننده هم قرار دارند. به همین دلیل تنها داشتن بیمه شخص ثالث برای جبران خسارت‌های جانی راننده ضروری و اجباری است و نیاز به تهیه بیمه‌نامه جداگانه‌ای وجود ندارد. یک اشتباه رایج در خصوص بیمه حوادث راننده این است که افراد فکر می‌کنند بیمه حوادث راننده، یک بیمه حوادث انفرادی است. بیمه حوادث انفرادی خود یک بیمه جداگانه است و پوشش‌های کاملی دارد که افراد را در مقابل حوادث گوناگون از جمله سوانح رانندگی بیمه می‌کند اما لازم است بدانید حوادث این بیمه‌نامه فقط محدود به سوانح رانندگی نیست.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث راننده / راننده مقصر زیر چتر بیمه!


تعهدات بیمه حوادث راننده بیمه ایران را بررسی کنید

تعهدات بیمه حوادث راننده بیمه ایران را بررسی کنید

قبل از این که جدیدترین تعهدات بیمه حوادث راننده بیمه ایران را مطالعه کنید لازم است بدانید قانون بیمه شخص ثالث در سال 96 دستخوش تغییراتی شد. این تغییرات باعث شد پوشش‌های بیمه حوادث بهبود پیدا کند. قبل از این تغییرات، تعهدات بیمه حوادث راننده بیمه ایران فقط شامل پوشش فوت و نقص عضو دائم می‌شد. طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، تمام خسارات جانی وارد شده به راننده مقصر تحت پوشش قرار می‌گیرد پوشش‌های این بیمه شامل پرداخت غرامت فوت و نقص عضو، جبران هزینه پزشکی و دیه جراحت‌های جزئی است. یعنی چنانچه راننده مقصر فوت کند، بیمه ایران مبلغی را به عنوان خسارت به ذی‌نعفان وی پرداخت می‌کند و در صورتی که راننده به علت تصادف دچار ازکارافتادگی دائمی و نقص عضو موقت شود، خسارات وارده شده را دریافت می‌کند.

براساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، تعهدات بیمه حوادث راننده بیمه ایران حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه غیر حرام است حتی اگر حادثه در ماه حرام اتفاق افتاده باشد.

پوشش‌های بیمه حوادث راننده شامل فوت و نقض عضو دائم و موقت است. 


مطلب مرتبط: خیلی‌ها نمی‌دانند بیمه حوادث سرنشین چیست / شما چطور؟


شرایط دریافت خسارت در بیمه حوادث راننده چیست؟

طبق قانون جدید، مبنای محاسبه و پرداخت خسارت به راننده مقصر حادثه، مبلغ دیه ماه غیرحرام است. البته اگر دارنده وسیله نقلیه در زمان خرید بیمه‌نامه، سرمایه بیمه حوادث را بالاتر از دیه ماه غیرحرام تعیین کند و حق بیمه آن را بپردازد در محاسبه مبلغ خسارت، این سرمایه ملاک عمل خواهد بود. فرقی نمی‌کند راننده وسیله نقلیه مسبب حادثه در داخل وسیله نقلیه باشد یا خارج از آن چون در هر دو صورت تعهدات بیمه حوادث راننده بیمه ایران در مقابل راننده مقصر ایفا می‌شود اما برای پرداخت خسارت شروطی وجود دارد:

 • راننده مقصر، بیمه شخص ثالث داشته باشد.
 • راننده مقصر حادثه، حتماً گواهینامه رانندگی معتبر و مرتبط با وسیله نقلیه را داشته باشد.

 راننده مقصر تنها در صورتی می‌تواند خسارت‌های جانی را دریافت کند که گواهینامه مرتبط با وسیله نقلیه را داشته باشد. 


مطلب مرتبط: بیمه شخص ثالث راننده محور به کام مردم یا شرکت‌های بیمه؟


مدارک دریافت خسارت در بیمه حوادث راننده

مدارک دریافت خسارت در بیمه حوادث راننده

برای دریافت خسارت در هر رشته بیمه‌ای باید مدارک مرتبط با آن رشته به شرکت بیمه ارایه شود. برای انجام تعهدات بیمه حوادث راننده بیمه ایران هم به مدارک خاصی نیاز است که این مدارک به طور کلی شامل اصل و کپی کارت شناسایی و کارت خودروی ماشین مقصر، اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث مقصر، اصل و کپی گواهینامه رانندگی مقصر، کپی برابر اصل کروکی پلیس راهور یا نظریه کارشناسی رسمی دادگستری، کپی برابر اصل گزارش مقامات انتظامی و کپی برابر اصل اوراق بازجویی است.

البته در صورتی که بیمه‌شده فوت کند و یا دچار نقص عضو شود علاوه بر مدارک گفته‌شده باید مدارک دیگری هم ارایه کند مثلاً در صورتی که بیمه‌شده بخواهد هزینه‌های پزشکی خود را از شرکت بیمه دریافت کند باید اصل و کپی صورت حساب‌های مراکز درمانی و اصل و کپی نظریه پزشکی قانونی یا پزشک معتمد بیمه‌گر را تحویل دهد.


مطلب مرتبط: خسارت بدون کروکی بیمه شخص ثالث و هر آنچه باید در مورد آن بدانید


جبران خسارت‌های مالی و بیمه بدنه

بیمه شخص ثالث تنها خسارات مالی و جانی اشخاص ثالث را جبران می‌کند بنابراین تعهدات بیمه حوادث راننده بیمه ایران شامل پرداخت خسارت‌های مالی ناشی از سوانح رانندگی نیست. بیمه بدنه یک بیمه غیراجباری است و درصورتی‌که در تصادفی شما مقصر باشید و خسارت مالی به خودروی شما وارد شود، بیمه بدنه هزینه این خسارت را مطابق بیمه‌نامه جبران می‌کند. مزیت این بیمه‌ها فقط برای فرد مقصر نیست. گاهی اوقات خسارت‌های مالی وارد شده به فرد از سقف تعهدات بیمه شخص ثالث راننده مقصر بیشتر است، در این مواقع فرد خسارت‌دیده می‌تواند از بیمه بدنه خودش برای جبران خسارت مالی استفاده کند. خطرات تحت پوشش‌ بیمه بدنه شامل موارد زیر است:

 • برخورد خودرو به یک جسم
 • واژگونی و سقوط خودرو
 • سرقت کلی خودرو
 • آتش‌سوزی، آذرخش یا انفجار خودرو یا لوازم یدکی اصلی همراه آن

خسارت‌های مالی اتومبیل با بیمه بدنه جبران می‌شود.


مطلب مرتبط:بیمه بدنه خودرو چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟


خدمات آنلاین بیمه در بیمیتو

برای خرید بیمه راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از راه‌ها، مراجعه مستقیم به نمایندگی‌های بیمه است. خرید بیمه به این روش نه تنها وقت‌گیر است و گاه فرد مجبور می‌شود ساعاتی را از محل کارش مرخصی بگیرد تا بیمه مورد نیازش را خریداری کند بلکه فرد امکان مقایسه قیمت و پوشش‌ها را بین شرکت‌های مختلف بیمه از دست می‌دهد. روش دیگر خرید بیمه، استفاده از سایت بیمیتو است. اگر قصد خرید بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه عمر، بیمه درمان تکمیلی، بیمه مسافرتی و بیمه آتش‌سوزی را داشته باشید کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید تا خرید مطمئن بیمه را تجربه کنید. بیمیتو، سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که افراد در هر ساعتی که بخواهند می‌توانند اطلاعات بیمه‌ای خود را با استفاده از آن به‌دست آورند و سپس بیمه مناسب با شرایط اقتصادی‌شان را سفارش دهند و بیمه‌نامه را با ارسال رایگان دریافت کنند.

7 نظرات

 1. این دیگه چیه ، مگه ما یک بیمه ماشین که میکنیم تمام مواردتوش نیست ؟ یا باید نفربه نفربرای راننده وسرنشین وووووبیمه جداگانه بگیریم؟ مسخرشو درآوردن بخدا فقط جیب مردمو خالی میکنن خدمات خوب که بلدنیستن بدن.

  • سلام
   بیمه حوادث راننده قبلاً بیمه‌ای جدا بوده اما حالا پوششی از بیمه شخص ثالثه و با خرید بیمه شخص ثالث در واقع این بیمه هم خریداری می‌شه و نیاز به خرید جداگانه‌ای نیست.

 2. سلام من طی 20 سال که مشتری بیمه آسیا بودم اکنون دریافتم خر تمام بودم زیرا تا قبل از سال 98 هیچگونه خسارتی از بیمه مذکور نداشتم سال 98 لاستیک جلوی کامیونم ترکید که هنوز ده ماه گارانتی داشت مهره کمرم و سه تا ازدندهایم شکست بیمه اسیا سر پرداخت دیه بقدری اذیتم کردن که روزی صد بار به خودم میگم تا کنون چقدر در اشتباه بودم که مشتری آنها بودم بهترین بیمه فقط ایران زیرا کاملا شفاف و طبق قانون انجامه وظیفه میکند

 3. با سلام من امسال یعنی اردیبهشت ماه سال ۹۹ بر اثر واژگونی خودرو که تنها بودم آسیب دیدم و کارها مراحل پزشکی قانونی و غیره رو انجام دادم و تحویل اداره بیمه ایران دادم سوال اینجاست که بیمه نامه خودرو مربوط به آبان ماه سال ۹۸ هستش و من امسال این اتفاق برام افتاده ممنون میشم اگه توضیح بدین که دیه من بر اساس بخشنامه پارسال تعهد جانی راننده که مبلغ ۲۷۰ میلیون بوده حساب میشه یا باید طبق بخشنامه امسال محاسبه بشه؟؟!!

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید