بیمه شخص ثالث مانند ماشین برای راننده‌های موتور هم اجباری است و اگر آن را نداشته باشند، جریمه می‌شوند. از طرفی هم آمار تصادف‌های بالای موتور نشان‌ می‌دهد که موتورسواران باید برای جلوگیری از دردسر حتماً خودشان را بیمه کنند. اما بهترین بیمه موتورسیکلت کدام است؟ در ادامه با ما باشید تا بیمه‌های موتور را از نظر قیمت، مقدار فروش، سرعت پرداخت خسارت، توانایی مالی و … با هم مقایسه کنیم.

بیمه کردن موتور، فراموش نشود!

قبل از هرچیز لازم است تاکید کنیم که داشتن بیمه شخص ثالث برای موتور اجباری است. با این حال آمارها نشان می‌دهد تقریبا، ۹۰٪ موتورسوارها بیمه ندارند و درباره خطرات این موضوع چیزی نمی‌دانند.

این بی‌اطلاعی می‌تواند برایشان میلیون‌ها تومان هزینه داشته باشد. بیمه شخص ثالث هزینه‌های جانی و مالی که راننده موتور به دیگران وارد کرده را پرداخت می‌کند. همین‌طور می‌توانند هزینه‌های خسارت مالی و جانی که به خود راننده موتور وارد شده را بگیرند. در ادامه پوشش‌های بهترین بیمه موتورسیکلت را با هم می‌بینیم.

بیمه موتورسیکلت چه خسارت‌هایی را پرداخت می‌کند؟

پوشش‌های بیمه شخص ثالث در همه شرکت‌ها یکسان است. یعنی شما اگر بیمه را از هر شرکتی خریداری کنید موارد زیر را پوشش می‌دهد.

 • خسارت مالی به دیگران: بیمه خسارت‌های مالی که به دیگران (هر کسی به جز راننده مقصر) وارد شده است را پرداخت می‌کند. مقدار پرداخت خسارت مالی به سقف تعهدات بیمه بستگی دارد. که در سال ۱۴۰۰ حداقل آن ۱۶ میلیون تومان و حداکثر آن ۳۲۰ میلیون تومان است.
 • خسارت‌های جانی به دیگران: شرکت بیمه خسارت‌های جانی که به دیگران وارد شده را هم پرداخت می‌کند. مقدار پرداخت خسارت جانی به مقدار دیه در هر سال بستگی دارد. تعهد جانی بیمه‌های شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ برای اشخاص ثالث حداکثر ۶۴۰ میلیون تومان است.
 • خسارت جانی راننده: راننده موتور چه مقصر باشه و چه مقصر نباشد،‌می‌تواند خسارت‌های جانی خودش را از شرکت بیمه بگیرد. حداکثر هزینه پرداختی به راننده موتور در سال ۱۴۰۰ برابر ۴۸۰ میلیون تومان است.

یادتان باشد که بیمه شخص ثالث موتور موارد زیر را پرداخت نمی‌کند:

 • خسارتی که به بار موتور وارد شده
 • خسارت مالی که به خود موتور وارد شده
 • خسارتی‌هایی که به خاطر اشعه رادیواکتیو یا تشعشع‌‌های هسته‌ای ایجاد شدند
 • خسارت‌های ناشی از محکومیت‌های قضایی یا اجرایی

اگر موتور سوار گواهینامه نداشته باشد،‌ چه اتفاقی می‌افتد؟

فرض می‌کنیم که راننده موتور گواهینامه ندارد اما موتور بیمه شده است. اگر این موتورسوار تصادف کند و از بدشانسی مقصر هم باشد چه می‌شود؟ در این شرایط بازهم شرکت بیمه باید خسارت را پرداخت کند اما بعدا این مبلغ را به صورت قسطی از راننده می‌گیرد.

خسارت‌های مالی و جانی می‌توانند هزینه زیادی داشته باشند و مبلغ این قسط‌ها برای موتور سوار بسیار زیاد می‌شود. از طرفی اگر خدای نکرده تصادف منجر به فوت شود برای راننده بدون گواهینامه قتل عمد در نظر گرفته می‌شود،‌ مگر آن‌که خلاف این موضوع را ثابت کند.

به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که هیچ وقت بدون داشتن گواهینامه رانندگی نکنید!

قیمت بهترین بیمه موتورسیکلت چقدر است؟

قیمت بیمه موتور به موارد مختلفی بستگی دارد. مدل،‌ نوع کاربری و سال ساخت قیمت بیمه را مشخص می‌کنند.

مهم‌ترین عامل که قیمت موتور را مشخص می‌کند، سال ساخت آن است. هرچه موتور جدیدتر باشد، خطر آسیب دیدن آن کم‌تر است و به همین دلیل قیمت حق بیمه‌اش هم کم‌تر می‌شود.

موتورها از نظر نوع پنج دسته هستند.

 • موتورهای برقی
 • موتورهای تک سیلندر
 • موتورهای دوسیلندر به بالا
 • موتورهای سه چرخ
 • موتور با سایدکار

در حالت کلی هرچه قدرت موتور و اندازه آن بیشتر باشد، قیمت بیمه آن بیشتر است. در جدول زیر حق بیمه پایه موتور در سال ۱۴۰۰ را می‌بینیم.

نوع موتور‌سیکلت مبلغ حق بیمه پایه در سال 1400 ( تومان)
دنده ای تک سیلندر ۵۸۷٬۶۰۰
دنده ای دو سیلندر و بیشتر ۶۴۵٬۵۰۰
دنده ای سه چرخ ۶۹۴٬۲۰۰
گازی ۴۸۱٬۰۰۰

 

پوشش مالی که انتخاب می‌کنید هم تاثیر زیادی در قیمت بیمه دارد. مقدار این پوشش در سال ۱۴۰۰ می‌تواند بین ۱۶ تا ۳۲۰ میلیون تومان باشد. با توجه به قیمت ماشین‌های داخل خیابان پیشنهاد می‌کنیم انتخابتون حداقل ۵۰ میلیون تومان باشد.

ارزان‌ترین بیمه موتور را از کجا بخریم؟

قیمت بیمه شخص ثالث مقداری ثابت است. در واقع اگر شما از هر شرکت بیمه‌ای خریدتان را انجام دهید، تغییری در حق بیمه نخواهد داشت. بنابر این بهتر است در انتخاب شرکت بیمه به مواردی مثل میزان محبوبیت، مقدار فروش، توانایی مالی و تعداد مراکز پرداخت خسارت توجه کنید. برای مقایسه قیمت‌ها کافی است به خرید بیمه موتورسیکلت بیمیتو بروید تا قیمت‌ها به شما نمایش داده شوند. در تصویر زیر مقایسه قیمت‌های موتور تک سیلندر مدل ۹۹ با یک سال عدم خسارات را می‌بینیم.

قیمت بیمه موتور در سال ۱۴۰۰

تخفیف‌ بیمه موتور

مهم‌ترین و بیشترین تخفیف بیمه‌ موتور، تخفیف عدم خسارت است. این قانون در سال گذشته تغییر کرده است. در حال حاضر به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه‌‌نامه، شما ۵٪ تخفیف می‌گیرید. حداکثر تخفیف عدم خسارت ۷۰٪ است. یعنی اگر فردی امسال موتور بخرد و هر سال موتورش را بیمه کند، بعد از ۱۴ سال می‌تواند ۷۰٪ تخفیف بگیرد.

تغییر مهم دیگر،‌ از بین نرفتن همه تخفیف‌ها بعد از دریافت خسارت است. در حال حاضر با اولین خسارت مالی که از شرکت بیمه بگیرید، ۲۰٪ از تخفیف‌های خود را از دست می‌دهید.

مثلاً شخصی ۱۰ سال تخفیف عدم خسارت دارد. این شخص برای بیمه موتورش ۵۰٪ تخفیف دارد. اگر تصادف کند، ۲۰٪ از تخفیفش از بین می‌رود، یعنی سال بعد می‌تواند با ۳۰٪ تخفیف بیمه بخرد.

در جدول زیر مقدار کاهش تخفیف‌ها و به نوعی جریمه‌ها به ازای هر بار خسارت مالی و جانی را با هم می‌بینیم.

نوع خسارت اولین خسارت دومین خسارت سومین خسارت
مالی ۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪
جانی ۳۰٪ ۷۰٪ ۱۰۰٪

 

اگر تخفیف شما کم‌تر از مقدار کاهش این جدول باشد،‌ به همان نسبت جریمه می‌شوید. مثلاً اگر شما ۳ سال تصادف نداشته باشید، ۱۵٪ تخفیف عدم خسارت دارید. در همین سال تصادف می‌کنید و برای خسارت‌های مالی پولی را دریافت می‌کنیم. ۱۵٪ تخفیف عدم خسارت از بین ‌می‌رود و ۵٪ باقی‌مانده از جریمه به بیمه‌نامه بعدی شما اضافه می‌شود.

یادتان باشد که قانون درباره انتقال تخفیف بیمه موتور هم تغییر کرده و دیگر نمی‌توان تخفیف را در زمان فروش موتور به مالک جدید منتقل کرد.

یعنی وقتی شما موتوری می‌خرید که پنج سال تخفیف دارد، دیگر نمی‌توانید از تخفیف‌های آن استفاده کنید و باید بیمه شخص ثالث را بدون تخفیف تمدید کنید؛ چون طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث تخفیف‌های عدم خسارت به شما منتقل نمی‌شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره این قانون مطلب « مهم‌ترین تغییرات قانون جدید بیمه شخص ثالث که لازم است بدانید» بخوانید.

بهترین بیمه شخص ثالث از نظر مردم

هر سال میزان فروش بیمه شرکت‌های مختلف اعلام می‌شود. بیمه مرکزی این آمار را با جزییات در سالنامه آماری منتشر می‌کند. در ادامه جدول میزان فروش در سال ۱۳۹۸ را می‌بینیم.

تعداد بیمه‌نامه‌های صادر شده سهم از بازار نام شرکت بیمه
۱۱٬۴۸۵٬۳۲۹ ۵۰.۱٪ ایران
۲٬۴۵۵٬۲۷۹ ۱۰.۷۱٪ آسیا
۲٬۰۳۵٬۹۲۴ ۸.۸۸٪ دانا
۱٬۱۰۵٬۹۲۲ ۴.۸۲٪ پارسیان
۸۲۹٬۰۱۹ ۴.۰۵٪ معلم
۸۷۷٬۳۲۷ ۳.۸۳٪ البرز
۸۱۶٬۸۳۱ ۳.۵۶٪ کوثر
۵۹۲٬۲۲۰ ۲.۵۸٪ پاسارگاد

همان طور که می‌بینید شرکت‌های ایران، آسیا و دانا در سال ۹۸ بیشترین تعداد فروش بیمه‌نامه شخص ثالث را داشتند. پس اگر می‌خواهید به نظر دیگران اعتماد کنید این ۳ شرکت را انتخاب کنید.

توانایی مالی شرکت‌های بیمه

یکی از مهم‌ترین پارامترها در انتخاب بهترین بیمه موتور، توانایی مالی شرکت بیمه است. هرچه شرکت بیمه توانایی مالی بیشتری داشته باشد، خسارت را زودتر پرداخت می‌کند. البته سطح توانایی مالی ارتباط زیادی به سرمایه‌ شرکت ندارد. به این صورت که بعضی از شرکت‌ها با وجود افزایش سرمایه همچنان زیان بالا و توانگری مالی پایین دارند. در جدول زیر سطح توانایی مالی شرکت‌ها در سال ۹۸ را می‌بینیم:

نام شرکت نسبت توانگری سطح توانگری
بیمه ما ۱۷۴ ۱
بیمه ملت ۱۹۴ ۱
بیمه سرمد ۱۳۸ ۱
بیمه پاسارگاد ۱۵۷ ۱
ایران ۷۱ ۲
بیمه نوین ۱۳۷ ۱
بیمه سامان ۱۱۵ ۱
بیمه کارآفرین ۱۱۷ ۱
البرز ۱۲۲ ۱
آسیا ۱۴۵ ۱
سینا ۹۰ ۲
تعاون ۱۳۸ ۱
معلم ۷۷ ۲
رازی  ۷۱ ۲
دانا ۱۲۱ ۱
پارسیان ۱۲۰ ۱
کوثر ۱۲۶ ۱
دی  ۸۱ ۲

 

سطح توانایی ۱ و ۲ نشان می‌دهد که شرکت‌ها توانایی پرداخت خوبی دارند. هر چه این عدد بیشتر باشد،‌ توانایی آن شرکت در پرداخت خسارت کم‌تر است. یعنی شرکت‌های با توانایی ۳ و ۴ مشکلات زیادی در پرداخت خسارت خواهند داشت. بیمه‌های ما، ملت، سرمد، پارسیان، البرز و پاسارگاد جزو بهترین شرکت‌ها در پرداخت خسارت هستند.

تعداد مراکز پرداخت خسارت

دسترسی آسان به شعبه‌های پرداخت خسارت یکی دیگر از ویژگی‌های بهترین بیمه موتور است. یعنی شما بتوانید به نزدیک‌ترین مرکز پرداخت خسارت مراجعه کنید و در زمان کوتاه خسارتتان را بگیرید. البته این مورد هر روز اهمیتش کم‌تر می‌شود! چون می‌توان به راحتی از خدمات خسارت آنلاین استفاده کرد. که در ادامه آن را بیشتر توضیح می‌دهیم.

تعداد شعبه‌های شرکت‌های بیمه در سال ۹۸ به این ترتیب بود:

شرکت بیمه تعداد شعبه
ایران ۲۰۹
آسیا ۱۰۳
پاسارگاد ۸۵
دانا ۸۰
پارسیان ۷۰
معلم ۶۲
نوین ۶۲
کارآفرین ۵۷
البرز ۵۶

خرید آنلاین بهترین بیمه موتور

یکی از اتفاقاتی که خرید بیمه را آسان‌ کرده، آنلاین شدن فرآیند خرید است. به جای این که یک روزتان را برای رفتن به شرکت‌های بیمه بگذارید می‌توانید به آسانی و در چند دقیقه بهترین بیمه موتور را بخرید. هرجا که هستید با تلفن همراه یا کامپیوتر شخصیتان به اینترنت متصل شده و وارد سامانه خرید آنلاین بیمه بیمیتو شوید. بعد از انتخاب نوع موتور، سال ساخت و مقدار تخفیف‌ها، بیمه موتورتان را بخرید.

خرید بیمه موتور از بیمیتو

جریمه نداشتن بیمه برای موتور

داشتن بیمه شخص ثالث برای موتور اجباری است. ممکن است افرادی تا حالا بیمه نداشته‌ باشند یا تاریخ تمام شدن بیمه موتورشان را فراموش کنند. در این صورت باید جریمه روزهایی که بیمه نداشته‌اند را بدهند. این جریمه به صورت روزانه محاسبه می‌شود. یعنی به ازای هر روز نداشتن بیمه باید مبلغی جریمه بدهید. حداکثر جریمه‌ای که تعیین می‌شود به اندازه یک سال (۳۶۵ روز) است. یعنی اگر فردی بیشتر از یک سال بیمه نداشته باشد، فقط باید جریمه یک سال را پرداخت کند. جریمه‌های دیرکرد بیمه شخص ثالث گاهی بخشیده می‌شوند و فرصت خوبی است تا افراد بدون پرداخت هزینه اضافه موتورشان را بیمه کنند.

بهترین مدت زمان بیمه موتور

بیمه شخص ثالث موتور به صورت ۳ ماهه، ۶ ماهه، ۹ ماهه و یک ساله فروخته می‌شود. اگر می‌خواهید موتور خود را بزودی بفروشید و قصد خرید موتور دیگری را ندارید، از طرح‌های کوتاه مدت استفاده کنید. در غیر این صورت خرید آن‌ها اصلا به صرفه نیست. بیمه‌های یک ساله قیمت مناسب‌تری دارند و خیال شما را برای یک سال آسوده می‌سازند. قیمت بیمه ۳ ماهه معادل ۳۰٪ حق بیمه سالانه، بیمه ۶ ماهه معادل ۶۰٪ حق بیمه سالانه و بیمه ۹ ماهه معادل ۹۰٪ حق بیمه سالانه است. همان‌طور که می‌بینید بهترین بیمه موتور مدل یک سال آن است.

خرید بهترین بیمه موتورسیکلت از بیمیتو

بیمیتو قبل از خرید بیمه اطلاعات کامل درباره پوشش‌ها و قیمت شرکت‌های بیمه را در اختیار شما می‌گذارد. می‌توانید به سادگی قیمت را استعلام بگیرید و بیمه دلخواهتان را بخرید. این کار وقت چندانی هم از شما نمی‌گیرد و هیچ نیازی به مراجعه حضوری نیست. حتی می‌توانید خرید بیمه را در روزهای تعطیل انجام بدهید. اگر سوال یا پیشنهادی درباره خرید بهترین بیمه موتور دارید، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

5 نظرات

 1. سلام والا ما آخرشم نفهمیدیم چطوری باید بیمه موتور بخریم از این سایت یه خورده خودمونی تر بهمون بگید از سوادتون کم نمیشه

  • سلام وقت‌تون بخیر. به سایت بیمیتو مراجعه کنید و در همان صفحه اول گزینه موتور سیکلت رو انتخاب کنین و اطلاعات خواسته شده رو وارد کنین. در هر قسمت که مشکل داشتید می‌تونید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 2. دو سال پیش 600هزار تومان پول بیمه دادم مدل 86بود اما اگه بنام خودم بود نصف می شد یعنی اگه بخوای موتور کسی رو بخری دیر کرد اون طرف رو باید بدی فکر کنم بیمه چی پول زیادی استاند منم که تو شهر غربت معامله کردم از اوضاع بی خبر بودم خلاصه هر جا بری انگار کلک اون کارو هم باید بلد باشی تا گول نخوری بیمه دانا بود میگن بعضی جاها ارزان تر می ستانند دفعه ای بعدی بیمه کردم باز چهارصد و اندی دادم تا بلخره چند روز مانده به اتمام بیمه کلا فروختم خیلی گرانه فقط دو تا چرخ داره والا ها همین گرانی ها و نا بسا مانی ها موجب بیمه نکردن موتور ها ی بسیاری شده واست

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید