یکی از بزرگ‌ترین مزایای بیمه عمر و سرمایه‌گذاری امکان سوددهی آن است که همین امکان باعث می‌شود این بیمه هزینه نباشد. در پایان قرارداد این بیمه تمام حق بیمه پرداختی به‌علاوه سودی که به آن تعلق گرفته است به بیمه‌گزار داده می‌شود. نکته قابل‌توجه درباره سود بیمه عمر این است که سودی که شرکت‌های مختلف برای بیمه عمر در نظر می‌گیرند با یکدیگر تفاوت دارد. بنابراین در اینجا تصمیم گرفتیم درباره بیشترین سود بیمه عمر صحبت کنیم و ببینیم می‌توان فهمید کدام شرکت بیمه بیشتر از همه سود بیمه عمر می‌دهد یا خیر.


مطلب مرتبط: نکات و جزئیات بیشتری را درباره بیمه عمر بدانیم!


بیمه عمر و سرمایه‌گذاری هزینه نیست!

سود بیمه عمر و سرمایه گذاری

همان‌طور که می‌دانید اغلب بیمه‌ها هزینه تلقی می‌شوند. برای مثال در بیمه شخص ثالث اگر در مدتی که بیمه‌گزار تحت پوشش بیمه باشد خسارتی ببیند، بیمه جبران خسارت می‌کند؛ اما اگر اتفاقی نیفتد حق بیمه او پس داده نمی‌شود و این حق بیمه جزو هزینه‌های فرد تلقی می‌شود. بیمه عمر و سرمایه‌گذاری این‌گونه نیست و این بیمه در طول سال‌های قرارداد، در صورت بروز حادثه مطابق بیمه‌نامه خسارت‌هایی را پرداخت می‌کند و در پایان قرارداد حق بیمه‌های پرداختی بیمه‌گزار به‌علاوه سود حاصل از آن به بیمه‌گزار تحویل داده می‌شود. بنابراین خرید این بیمه نه تنها هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری خوبی محسوب می‌شود. از این جهت می‌توان به این بیمه سرمایه‌گذاری خوب گفت که علاوه بر امکان سرمایه‌گذاری خدمات بیمه‌ای هم ارائه می‌دهد.

قبل از اینکه بخواهیم درباره بیشترین سود بیمه عمر صحبت کنیم باید ببینیم این بیمه چه سودهایی ارائه می‌دهد و هر یک چه ماهیتی دارند.

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری هزینه نیست! در پایان دوره تمام حق بیمه‌های پرداختی با سود به بیمه‌گزار بازگردانده می‌شود.


مطلب مرتبط: 7 معیار انتخاب بهترین بیمه عمر و سرمایه‌گذاری


انواع سود در بیمه عمر

برای آشنایی با بیشترین سود بیمه عمر باید با 2 نوع سودی که بیمه عمر و سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد آشنا شویم: سود تضمینی و سود مشارکت منافع

سود تضمینی در بیمه عمر

اطلاعات سرمایه ای جدول محاسبه بیمه عمر پارسیان

سود تضمینی بیمه عمر حداقل سودی است که شرکت‌های بیمه برای بیمه‌گزاران در نظر می‌گیرند. این سود در اغلب شرکت‌های بیمه یکسان است و در 2 سال اول قرارداد 16%، در 2 سال دوم 13% و پس از آن 10% است. سودی که در نهایت به بیمه‌گزاران تعلق می‌گیرد بیشتر از این مقدار می‌شود و تا حد زیادی به سود مشارکت منافع بستگی دارد.

تعرفه سود تضمینی بیمه عمر در اغلب شرکت‌های بیمه یکسان است.


مطلب مرتبط: سود تضمینی بیمه عمر، تضمین سرمایه‌گذاری در بیمه عمر!


سود مشارکت منافع بیمه عمر

بیمه عمر و پس انداز آسیا

شرکت‌های بیمه با استفاده از حق بیمه‌های پرداختی بیمه‌گزاران در پروژه‌ها و نهادهای مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند و از سود حاصل از آن، بیمه‌گزاران را هم سهیم می‌کنند. طبق قانون 85% از سود حاصل از این سرمایه‌گذاری متعلق به بیمه‌گزار است. بنابراین بیشترین سود بیمه عمر از آن بیمه‌گزاران شرکت بیمه‌ای می‌شود که سرمایه‌گذاری پرسودتری داشته باشند و نهاد یا پروژه‌ای که برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند سوددهی بیشتری داشته باشد. این موضوع به توانایی شرکت بیمه و سیاست‌های سرمایه‌گذاری آن بستگی دارد.

85% از سود مشارکت منافع بیمه عمر به بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد.


مطلب مرتبط: نرخ سود بیمه عمر و عوامل مؤثر بر آن


سبدهای سرمایه‌گذاری در بیمه عمر

سبدهای سرمایه گذاری در بیمه عمر

بعضی از بیمه‌های عمر مثل بیمه عمر سامان برای سرمایه‌گذاری سبدهای مختلفی را تعریف کرده‌اند. سبد پرریسک، ریسک متوسط و کم ریسک سبدهای سرمایه‌گذاری هستند که این بیمه تعریف کرده است.

در سبدهای سرمایه‌گذاری کم ریسک، سرمایه‌گذاری غالباً در بانک انجام می‌شود یا صرف خرید اوراق قرضه می‌گردد.

در سبدهای سرمایه‌گذاری پرریسک، سرمایه‌گذاری در نهادهایی با ریسک بیشتر مثل بورس، تولید و ملک انجام می‌شود. در سبد سرمایه‌گذاری پرریسک معمولاً سرمایه‌گذاری خارج از بانک صورت می‌گیرد.

سبد سرمایه‌گذاری ریسک متوسط ترکیبی از سرمایه‌گذاری کم ریسک و پرریسک است.

سود تضمینی بیمه عمر برای سبدهای سرمایه‌گذاری کم ریسک بیشتر از سبدهای پرریسک است؛ اما سود مشارکت منافع آن می‌تواند کمتر باشد. برای مثال ممکن است سود تضمینی سبد سرمایه‌گذاری کم ریسک 15% باشد و سود مشارکت منافع آن 5% شود که در نهایت 20% سود سرمایه‌گذاری در این سبد عاید بیمه‌گزار شود اما سود تضمینی سبد پرریسک ممکن است 12% باشد و سود مشارکت منافع آن 10% شود و در نهایت 22% سود نصیب بیمه‌گزار گردد.

بیمه‌گزار باید با توجه به میزان ریسکی که می‌تواند تحمل کند سبد سرمایه‌گذاری خود را در این شرکت‌های بیمه انتخاب کند.

بنابراین در شرکت‌هایی با این روش سوددهی، بیشترین سود بیمه عمر حتی بین سبدهای مختلف سرمایه‌گذاری نیز متفاوت است.

سبدهای سرمایه‌گذاری در بیمه عمر دارای سود تضمینی و مشارکت منافع مختلفی هستند.


مطلب مرتبط: سرمایه‌گذاری در بیمه عمر؛ حالا می‌توانید با خیال راحت بمیرید!


روند سوددهی بیمه عمر در سال‌های گذشته

سود بیمه عمر در سال های گذشته

همان‌طور که گفته شد سود مشارکت منافع در هرسال توسط مجمع عمومی هر شرکت بیمه تعیین می‌شود؛ بنابراین هیچ‌گاه نمی‌توان در ابتدای قرارداد گفت که بیمه عمر تا چه اندازه در پایان قرارداد سود مشارکت منافع می‌دهد. صحبت قطعی فقط درباره سود تضمینی امکان‌پذیر است که از ابتدا مشخص است. متأسفانه تعداد زیادی از کارشناسان بیمه عمر اقدام به ارائه وعده و وعیدهایی درباره سود مشارکت منافع این بیمه در پایان دوره می‌کنند اما هیچ تضمینی برای به وقوع پیوستن میزان و درصد آن وجود ندارد و حتی سود مشارکت منافع بیمه عمر، سال قبل از پایان قرارداد نیز مشخص نیست و هرسال توسط مجمع عمومی تعیین می‌گردد.

هیچ‌گاه نمی‌توان در ابتدای قرارداد درباره میزان سوددهی بیمه عمر در پایان قرارداد اظهار نظر کرد.


مطلب مرتبط: محاسبه سود بیمه عمر و بررسی آن در سال‌های مختلف


اما معیار خوبی برای انتخاب بیشترین سود بیمه عمر می‌تواند روند سوددهی آن بیمه در سال‌های گذشته باشد. از آنجا که این معیار قطعی نیست و نمی‌توان مطمئن بود که شرکت بیمه همین روند را در سوددهی طی کند اما برای انتخاب بین شرکت‌های مختلف بیمه و میزان سوددهی می‌توان از آن استفاده کرد. در اینجا قصد داریم روند سوددهی چند شرکت بیمه را پایان قرارداد بیمه عمر بررسی کنیم و ببینیم هر یک در پایان قرارداد به بیمه‌گزاران خود در سال‌های گذشته چه میزان سودی ارائه داده‌اند. در جدول زیر میزان سود چند طرح بیمه عمر از چند شرکت مختلف در سال‌های 91 تا 95 با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

جدول بیشترین سود بیمه عمر

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید در سال 94 در بین شرکت‌های مقایسه شده، بیمه مان که یکی از طرح‌های بیمه عمر ایران است بیشترین سود بیمه عمر را ارائه داده است.


مطلب مرتبط: سپرده‌گذاری در بانک یا خرید بیمه عمر؟/ مقایسه بیمه عمر با بانک


خرید بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

نحوه خرید بیمه مسافرتی شینگن

همان‌طور که اشاره شد بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه‌ای برای پوشش‌های مختلف بیمه‌ای و سرمایه‌گذاری است. برای انتخاب و خرید مناسب باید علاوه بر در نظر گرفتن بیشترین سود بیمه عمر، به بررسی سایر مشخصات این بیمه نیز بپردازیم. پوشش‌های این بیمه، مزایای جانبی آن، سود سرمایه‌گذاری و… مواردی هستند که باید قبل از خرید بیمه عمر حتماً بررسی شوند. اگر بخواهیم خود دست به مقایسه بیمه عمر شرکت‌های مختلف بزنیم راه طولانی و سختی را در پیش داریم. اما راه دیگری هم برای مقایسه، انتخاب و خرید بهترین بیمه عمر وجود دارد!

بیمیتو سامانه‌ای آنلاین برای مقایسه، مدیریت و خرید اینترنتی بیمه است. با بیمیتو می‌توان بیمه شخص ثالث اینترنتی خرید، استعلام آنلاین بیمه بدنه دریافت کرد، برای منزل خود بیمه آتش‌سوزی آنلاین خرید، برای خانواده خود بیمه عمر آتیه خرید و بیمه مسافرتی اینترنتی برای سفرهای خارج از کشور خود تهیه کرد.

با بیمیتو فقط کافی است کمتر از 5 دقیقه از هرکجا که به اینترنت دسترسی دارید زمان صرف کنید تا بیمه مناسب خود را انتخاب کرده و به‌صورت آنلاین خریداری کنید. پس از خرید، بیمه‌نامه به‌صورت رایگان به درب منزل شما ارسال خواهد شد.

7 نظرات

 1. با سلام. بیمه مان تنها بیمه عمری است که شامل مالیات بر ارزش افزوده می باشد. لطفا اطلاع رسانی کنید. با سپاس

  • سلام دوست عزیز . اینطور نیست که میفرمایین . ببینید بیمه مان مالیات بر ارزش افزوده رو سرشکن میکنه بین سالهای بیمه ای بیمه عمر یعنی در ابتدای هر قسط سال بیمه ای میاد مالیات بر ارزش افزوده رو میگیره . شرکت های دیگه این کار رو نمیکنن و کل مالیات بر ارزش افزوده رو یکجا در پایان بیمه عمر یا موقع بازخرید کلا دریافت میکنن و همین موضوع وجه تمایز بیمه ایران با سایر شرکت هاست.طبق قانون مالیات به بیمه عمر نمیخوره ولی مالیات بر ارزش افزوده مثتثنی هست و باید پرداخت بشه. ممنون

 2. با عرض سلام و احترام سود سال های گذشته بیمه ملت در کل بیشتر از همه شرکتها بوده
  در سال 95 سود قطعی پرداخت شده شرکت 24 درصد و در سال 94 سود قطعی 16 درصد بوده است.
  محاسبات انجام شده در خصوص سود حاصل از عملکرد بیمه‌های زندگی بیمه‌ملت، بیان‌گر آن است که این شرکت به اندوخته بیمه‌گزاران بيمه‌های عمر خود برای سال 1395 معادل 24 درصد سود قطعی پرداخت خواهد کرد. این در صورتی است که در سال 95 سود تضمینی بیمه‌های زندگی در صنعت بیمه، حداکثر 18 و 16 درصد تعیین شده بود.
  مدیرعامل بیمه ملت با اعلام نرخ قطعی سود مشارکت در منافع حاصل از سرمایه‌گذاری در سال 95 افزود: در سال‌های 91 تا 94، بیمه ملت به صورت میانگین، 25.56 درصد سود مشارکت در منافع برای بیمه‌گزاران زندگی خود محاسبه و پرداخت کرد و در سال 92 نیز با پرداخت 30.75 درصد، بالاترین سود مشارکت در منافع را در صنعت بیمه محقق کرد.

 3. قرار داد بیمه عمر بنده در سال بعد در بیمه ایران با تعهد 50میلیون به پایان می رسد…ماهی 245 به مدت ده سال داده ام به نظرتون سود مشارکت من چقدر میشه…ممنون

  • سود مشارکت رو در هر سال مجمع عمومی شرکت بیمه اعلام می کنه. شرکت بیمه تعیین می کنه چقدر بهتون سود بده این مقدار قابل تشخیص و پیش بینی نیست

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید