آیا می‌دانید از 43 نوع بلای طبیعی در جهان، 33 نوع آن در کشور ایران رخ می‌دهد؟ حتی اگر در جریان آمار وقوع حوادث طبیعی هم نباشید حتماً پیامدهای فجیع حوادثی مانند زلزله بم، زلزله کرمانشاه، سیل دروازه قرآن شیراز و سیل آق قلا در خاطرتان است. حوادث طبیعی مجموعه‌ای از حوادث زیان‌بار هستند که منشاء انسانی ندارند و غیر قابل پیش‌بینی هستند. با توجه به نقش بیمه، که تأمین امنیت برای افراد جامعه است پس باید بتواند خسارت‌های جانی و مالی حوادث طبیعی را جبران کند. گام اول برای دریافت پوشش بیمه در مقابل حوادث طبیعی، شناخت بیمه حوادث و دیگر رشته‌های بیمه‌ای مرتبط با حوادث طبیعی است. در این مطلب قصد داریم توضیح دهیم تا بدانید بیمه حوادث طبیعی چیست و چگونه می‌توانید خسارت‌های جانی و مالی ناشی از این گونه حوادث را تحت پوشش بیمه قرار دهید.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث چیست؟


بررسی حوادث تا بدانید بیمه حوادث طبیعی چیست

بررسی حوادث تا بدانید بیمه حوادث طبیعی چیست

قبل از این‌که بدانید بیمه حوادث طبیعی چیست باید بدانید زلزله، آتشسوزی در جنگل‌ها، سیل، فوران آتش‌فشان، رعد و برق، طوفان، گردباد و خشکسالی مهمترین حوادث طبیعی هستند که هر ساله جان هزاران نفر را می‌گیرند. شرکت‌های بیمه خسارت‌های جانی و مالی حوادث طبیعی را به شکلی متفاوت جبران می‌کنند به این ترتیب که خسارت‌های جانی حوادث در بیمه اشخاص و با بیمه‌های حوادث جبران میشود. افراد همچنین می‌توانند خسارت‌های مالی حوادث طبیعی را هم از طریق بیمه اموال تحت پوشش بیمه قرار دهند.

خسارت‌های جانی حوادث طبیعی با بیمه اشخاص و خسارت‌های مالی آن با بیمه اموال جبران می‌شود. 


مطلب مرتبط: ناگفته‌هایی درباره این که بیمه مقابله با حوادث چیست


بیمه حوادث طبیعی چیست و چگونه خسارت‌های جانی را جبران می‌کند؟

بیمه حوادث طبیعی چیست و چگونه خسارت‌های جانی را جبران می‌کند؟

موضوع بیمه حوادث حمایت از زندگی بیمه‌شده است. شرکت بیمه متعهد می‌شود چنان‌چه بیمه‌شده در اثر وقوع حوادث تحت پوشش بیمه‌نامه، فوت کند سرمایه بیمه را به ذی‌نفعان پرداخت کند همچنین  اگر وی دچار نقص عضو و ازکارافتادگی شود تعهد شرکت بیمه پرداخت غرامت تعیین‌شده به شخص بیمه‌شده است. جبران هزینه‌های پزشکی بیمه‌شده، غرامت روزانه عمومی و غرامت روزانه بستری شدن در اثر حادثه هم جزء پوشش‌های فرعی بیمه حوادث است. بعضی از مهم‌ترین حوادثی که تحت پوشش بیمه حوادث هستند عبارتند از: غرق شدن، برق‌گرفتگی، سوختگی، تأثیر گاز، بخار و یا مواد خورنده مانند اسید، ابتلا به بیماری‌هایی مثل هاری، کزاز و سیاه‌زخم، گزیدگی، اقدام به نجات اشخاص و اموال از خطر و حادثه، سوانح رانندگی، مسمومیت، سقوط از ارتفاع و حمله حیوانات. همین طور که می‌بینید جبران خسارت‌های جانی حوادث طبیعی به طور معمول جزء پوشش‌های بیمه حوادث نیست اما افراد می‌توانند با پرداخت حق بیمه اضافی و موافقت شرکت بیمه خسارت‌های زمین لرزه و آتش‌فشان را تحت پوشش بیمه حوادث قرار دهند.

افراد می‌توانند خسارت‌های جانی حوادث طبیعی را با بیمه حوادث پوشش دهند برای این کار باید حق بیمه اضافه بپردازند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث سربازان وظیفه / سالم بروید، سالم برگردید!


جبران خسارتهای مالی حوادث طبیعی

حال که فهمیدید بیمه حوادث طبیعی چیست باید بدانید بیمه اموال خسارت‌های وارده به اموال و دارایی افراد را که در اثر وقوع حوادثی مانند آتش‌سوزی، زلزله، سیل و… به وجود آمده باشد جبران می‌کند. اما از آن‌جایی که بخشی از حوادث طبیعی در پوشش‌های فرعی بیمه آتش‌سوزی جبران می‌شود، در ادامه این بیمه را به طور دقیق‌تری بررسی می‌کنیم.

بیمه آتش‌سوزی: بیمه آتش سوزی خسارت‌های مالی ناشی از آتش سوزی را جبران می‌کند و تعهدی در برابر جان انسان‌ها ندارد. آتش، انفجار و صاعقه خطرات اصلی این بیمه‌نامه هستند. اما افراد می‌توانند حق بیمه اضافی پرداخت کنند و حوادث طبیعی را هم تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی خود قرار دهند. بنابراین افراد نمی‌توانند برای حوادثی مانند زلزله و آتش‌فشان، سیل و طغیان آب دریا و رودخانه، طوفان و گردباد و تندباد بیمه‌نامه جداگانه‌ای خریداری کنند اما می‌توانند این موارد را به پوشش‌های فرعی بیمه‌نامه آتش‌سوزی خود اضافه کنند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث ورزشی ، مثل یک حرفه‌ای رفتار کنید


موارد تحت پوشش بیمه آتش سوزی در بیمه حوادث طبیعی چیست

موارد تحت پوشش بیمه آتش سوزی در بیمه حوادث طبیعی چیست

در این بخش قصد داریم آن دسته از حوادث طبیعی که در پوشش اضافی بیمه آتش سوزی جبران می‌شوند را بررسی کنیم.

·       زلزله: در بیمه زلزله می‌توان ملک، لوازم و اثاثیه را بیمه کرد. این پوشش فقط خسارت‌های مالی را جبران می‌کند پس اگر کسی در زمان بروز حادثه فوت کند بیمه تعهدی در مقابل بیمه‌شده ندارد.

·       آتش‌فشان:  این پوشش خسارت‌های ناشی از فعالیت‌های آتش‌فشانی را جبران می‌کند.

·       سیل، طغیان آب رودخانه و دریا: این پوشش شامل جبران خسارت‌های ناشی از سیل، طغیان رودخانه، شکستن سدها و خروج ناگهانی آب‌های سطحی از مسیر طبیعی است.

·       طوفان گردباد و تندباد: خسارات مستقیم ناشی از طوفان، گردباد و تندباد با خریداری این پوشش جبران خواهند شد.

همان طور که گفتیم بیمه آتش سوزی در حالت عادی خسارت‌های ناشی از آتش، صاعقه و انفجار را تحت پوشش قرار می‌دهد. در ادامه هر یک از این خطرات را بررسی میکنیم.

·       آتش:  ترکیب هر نوع ماده با  اکسیژن که با تولید شعله همراه باشد در این دسته قرار می‌گیرد.

·       صاعقه: تخلیه الکتریکی بین دو ابر یا بین ابر و زمین که منجر به بروز خسارت شود به عنوان خطرات اصلی بیمه آتش سوزی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

·       انفجار: اگر در اثر آزاد شدن ناگهانی گاز یا بخار انرژی زیادی آزاد شود و خسارتی را به بار بیاورد تحت پوشش این بیمه قابل بیمه شدن است. البته هر نوع انفجاری تحت پوشش این بیمه‌نامه نیست برای مثال انفجار ناشی از فعل و انفعالات هسته‌ای.

برای این که خسارت‌های مالی حوادث طبیعی را تحت پوشش قرار دهید باید پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی را خرداری کنید.


مطلب مرتبط: خیلی‌ها نمی‌دانند بیمه حوادث سرنشین چیست / شما چطور؟


بیمه بدنه برای مقابله با حوادث طبیعی چگونه است؟

بیمه بدنه برای مقابله با حوادث طبیعی چگونه است؟

حتماً به یاد دارید که در حادثه سیل شیراز حدود 300 خودرو آسیب دیدند. شاید در خصوص بیمه بدنه این سوال برای شما هم به وجود آید که الزام تهیه بیمه حوادث طبیعی چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم بیمه بدنه با مزایای فراوانی که دارد در حوادثی مانند سیل شیراز خسارت‌های مالی خودرو شما را جبران می‌کند. خیلی‌ها فکر می‌کنند بیمه بدنه فقط برای اتومبیل شخصی قابل استفاده است اما جالب است در ابتدا بدانید این نوع بیمه برای هواپیما و کشتی و… هم قابل دریافت است. بیمه بدنه یک بیمه غیر اجباری است که خسارت‌های ناشی از برخورد خودرو با یک جسم، سقوط و واژگونی خودرو، سرقت کلی خودرو، آتش‌سوزی، آذرخش یا انفجار خودرو یا لوازم یدکی اصلی همراه آن را جبران می‌کند. افراد همچنین می‌توانند خودروی خود را در مقابل حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله با پرداخت حق بیمه اضافی، بیمه کنند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث راننده / راننده مقصر زیر چتر بیمه!


شرایط بیمه حوادث طبیعی چیست؟

همان طور که گفتیم بیمه حوادث طبیعی وجود ندارد اما افراد می‌توانند اموال و زندگی خود را در مقابل این گونه حوادث با رشته‌های مختلف بیمه‌ای تحت پوشش قرار دهند. حالا که فهمیدید خسارت‌های تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی چیست در اینجا لازم است شرایط تهیه بیمه حوادث طبیعی را در رشته‌های مختلف بررسی کنید.

افراد می‌توانند جان خود را در مقابل حوادث طبیعی تحت پوشش بیمه حوادث قرار دهند. برای دریافت این پوشش‌ها باید حق بیمه بیشتری پرداخت کنند. مهمترین عامل در بررسی حق بیمه حوادث، شغل افراد است.

اموال و ساختمان در بیمه آتش سوزی شامل: ساختمان مسکونی (ساختمان و اثاثیه) ، ساختمان صنعتی شامل تمامی کارخانجات (ساختمان، تأسیسات، ماشین‌آلات و…) و ساختمان غیر صنعتی شامل واحدهای تجاری، آموزشی، اداری، رفاهی، خدماتی و انبارها است.

خطرات اضافی درخواست شده، ارزش بنا و موجودی، مدت زمان بیمه‌نامه و میزان ریسک از جمله عواملی هستند که در میزان حق بیمه آتش سوزی تأثیرگزار است.

بیمه زلزله در واقع پوشش اضافی بیمه آتش سوزی است بنابراین بدون تهیه بیمه‌نامه آتش سوزی نمی‌توان برای حوادث طبیعی مانند بیمه زلزله، سیل و طغیان آب، طوفان و تندباد تحت پوشش بود.

نوع سازه، متراژ ملک، هزینه ساخت هر متر مربع و ارزش لوازم منزل از عوامل مؤثر بر نرخ بیمه زلزله است.

بیمه حوادث طبیعی وجود ندارد اما افراد می‌توانند دارایی‌ها و زندگی خود را با رشته‌های مختلف، بیمه کنند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث را گران نخریم!/ بررسی عوامل مؤثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی


خدمات ویژه در بیمیتو چگونه است؟

در حال حاضر شرکت‌های زیادی آماده ارایه خدمات بیمه‌ای هستند طوری که متقاضیان اغلب برای خرید خود سردرگم هستند و نمیدانند بهتر است پوشش‌های بیمه‌ای خود را از کدام شرکت دریافت کنند. خرید آنلاین بیمه مزایای زیادی دارد زیرا باعث می‌شود متقاضی بتواند قبل از خرید خود شرایط و قیمت بیمه را در شرکت‌های مختلف مقایسه کند و در نهایت شرکتی را که از لحاظ قیمت و پوشش شرایط مناسب‌تری دارد را انتخاب کند. بیمیتو، سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که افراد می‌توانند برای خرید بیمه درمان تکمیلی، بیمه مسافرتی، بیمه عمر و بیمه شخص ثالث از آن استفاده کنند. به زودی امکان خرید بیمه حوادث فراهم می‌شود تا افراد بتوانند برای خطراتی که جان‌شان را تهدید می‌کند تحت پوشش بیمه باشند. 

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید