آیا می‌توانیم با خرید یک بیمه از مزایای دو بیمه‌نامه استفاده کنیم؟ شاید شما هم از آدم‌هایی باشید که علاقه دارند دو فیلم را با یک بلیت ببینند! کارشناسان بیمه با بررسی شرایط بیمه‌نامه‌ها گاهی به این نتیجه می‌رسند تا با ترکیب برخی بیمه‌ها بیمه‌نامه جدیدی را ارایه دهند که خواص هر دو بیمه‌‌نامه را داشته باشد. بیمه عمر و حوادث یکی از این بیمه‌های ترکیبی است. برای توضیح این که بیمه عمر و حوادث گروهی چیست باید ابتدا بیمه عمر و بیمه حوادث را شرح دهیم.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث چیست؟


بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟

بیم عمر چیست و چه مزایایی دارد؟

بیمه عمر، بیمه‌ای است بلندمدت که در آن بیمه‌گزار با پرداخت حق بیمه‌های معین در طول مدت قرارداد می‌تواند از مزایای بیمه عمر استفاده کند. مهم است بدانید که انواع مختلفی از بیمه عمر وجود دارد مانند: بیمه عمر و سرمایه‌گذاری، بیمه عمر مانده بدهکار، بیمه عمر زمانی و دیگر انواع بیمه عمر. البته اگر بخواهید این بیمه را تهیه کنید معمولاً بیمه عمر و سرمایه‌گذاری به شما پیشنهاد داده می‌شود زیرا طیف وسیعی از پوشش‌ها و مزایای بیمه‌ای را ارایه می‌دهد. اما بیمه عمری که در بیمه عمر و حوادث ارایه می‌شود از نوع بیمه عمر زمانی است. در بیمه عمر زمانی، بیمه‌گر یا شرکت بیمه متعهد می‌شود که در صورت فوت بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد به خانواده و یا ذی‌نفع وی مبلغ سرمایه فوت را پرداخت کند و اگر بعد از مدت قرارداد بیمه‌گزار همچنان در قید حیات باشد، بیمه‌گر تعهدی در قبال بیمه‌گزار نخواهد داشت.

بیمه عمری که در بیمه عمر و حوادث گروهی وجود دارد از نوع بیمه عمر زمانی است.

خوب تا اینجا با بیمه عمر نیز آشنا شدیم اما پاسخ‌گویی به این‌که بیمه عمر و حوادث گروهی چیست نیازمند این است که بیمه حوادث را هم بشناسیم.


مطلب مرتبط:


آشنایی با بیمه حوادث و فواید آن

بیمه حوادث بیمه‌نامه‌ای است که به طور ویژه از بیمه‌گزار در مقابل سوانحی که ممکن است زندگی وی را تهدید کنند حمایت می‌کند. مطابق قانون بیمه حوادث اگر بیمه‌گزار در اثر حوادث دچار نقص عضو و ازکارافتادگی شود و یا فوت کند مبلغی را به عنوان غرامت به وی و یا خانواده او پرداخت می‌کنند. بیمه حوادث می‌تواند به صورت گروهی ارایه شود که معمولاً برای شرکت‌ها، کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و مجموعه‌های کاری به این صورت صادر می‌شود. این امکان نیز وجود دارد که افراد می‌توانند بیمه حوادث را به صورت انفرادی برای خود و یا اعضای خانواده خود تهیه کنند. طول مدت قرارداد در بیمه حوادث یک سال است و در طول این مدت بیمه‌گزار با پرداخت حق بیمه سالانه می‌تواند از مزایای بیمه حوادث استفاده کند. نقص عضو و ازکارافتادگی در بیمه حوادث به دو صورت تعریف شده است؛ نقص عضو و ازکارافتادگی جزیی یا موقت که بیمه‌گزار توانایی کار کردن با عضو آسیب‌دیده را به طور کامل از دست نداده است و میزان آسیب‌دیدگی به حدی نیست که باعث شده باشد بیمه‌گزار قادر به کسب درآمد نباشد. نقص عضو و ازکارافتادگی دائم و کامل نیز به این صورت است که بیمه‌گزار توانایی کار با اعضاء آسیب‌دیده خود را به طور کامل از دست داده است و دیگر مثل گذشته نمی‌تواند درآمد کسب کند. در ازکارافتادگی دائم و کامل غرامتی که به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود مطابق سرمایه فوت است اما در نقص عضو یا ازکارافتادگی جزئی مطابق با تعاریف و میزان نقص عضو به بیمه‌گزار غرامت پرداخت می‌شود.

بیمه حوادث زندگی بیمه‌گزار را پوشش می‌دهد و در صورت فوت و یا ازکارافتادگی بیمه‌گزار در اثر حوادث، خسارت پرداخت می‌کند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث ناشی از کار و ضرورت آن برای مشاغل پرخطر


بیمه عمر و حوادث گروهی چیست و چه خدماتی ارایه می‌کند؟

بیمه عمر و حوادث گروهی چیست و چه خدماتی ارایه می‌کند؟

با توجه به تعاریف بالا حالا شاید بتوانید حدس بزنید که بیمه عمر و حوادث گروهی چیست و چه مزایایی دارد. بیمه عمر و حوادث، ترکیبی از بیمه عمر زمانی و بیمه حوادث است به طوری که از مزایای هر دو بیمه‌نامه می‌توان استفاده کرد. برای برخی از افراد خرید این بیمه‌نامه باعث می‌شود تا دیگر نیازی به خرید هر یک از این بیمه‌ها به صورت جداگانه نباشند. بیمه‌گزار با این بیمه می‌تواند از مزایای هر دو بیمه عمر زمانی و بیمه حوادث استفاده کند.


فواید خرید بیمه عمر و حوادث گروهی چیست ؟

اما ترکیب این دو بیمه‌نامه چه مزایایی دارد و چه خدماتی را به بیمه‌گزار ارایه می‌کند. کسانی که بیمه عمر و حوادث گروهی را دریافت می‌کنند می‌توانند از مزایای زیر استفاده کنند:

  • پرداخت سرمایه فوت به خانواده بیمه‌گزار در صورتی که بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد به هر علت فوت کند.
  • پرداخت غرامت ازکارافتادگی و نقص عضو ناشی از حوادث به بیمه‌گزار
  • پرداخت هزینه‌های پزشکی در اثر حوادث که شامل هزینه‌های بستری در بیمارستان و دیگر هزینه‌های درمانی بیمه‌گزار می‌شود.

بیمه عمر و حوادث وقتی به صورت گروهی خریداری می‌شود نیازی به انجام چکاپ پزشکی ندارد. همچنین به خاطر این‌که تعداد متقاضیان بیمه در حالت گروهی زیاد است قیمت بیمه یا همان حق بیمه کاهش می‌یابد. مهم است بدانید که مبالغ حق بیمه بر اساس شغل بیمه‌گزار تعیین می‌شود. حق بیمه‌های بیمه عمر و حوادث گروهی بر اساس گروه‌های کارمندی مانند کارمندان، کارگران کارخانه و… طبقه‌بندی می‌شوند.

در بیمه عمر حوادث بیمه‌گزار هم خسارت ناشی از حوادث و هم خسارت فوت عادی را دریافت می‌کند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث راننده/ راننده مقصر زیر چتر بیمه


طبقه‌بندی مشاغل بر اساس خطر در بیمه عمر و حوادث گروهی چیست ؟

در بیمه عمر و حوادث گروهی مشاغل به طور کلی 5 طبقه را شامل می‌شود که میزان خطر در هریک از طبقات شغلی متفاوت است.

طبقه اول: در این طبقه تقریباً خطری بیمه‌گزار را تهدید نمی‌کند. افراد شاغل در این طبقه کارمندان اداری، دبیران و معلمان، دفترداران و… هستند. کارکنان این طبقه معمولاً برای انجام کار نیاز به استفاده از نیروی بدنی خود ندارند.

طبقه دوم: مشاغل این طبقه جزء مشاغل کم‌خطر هستند. افرادی که در این طبقه دسته‌بندی شده‌اند برای انجام شغل خود تا حدی از نیروی بدنی خود مانند دست‌ها استفاده می‌کنند. کارکنان این طبقه افرادی مانند تعمیرکاران، بازاریاب‌ها، دندان‌پزشکان و… هستند.

طبقه سوم: خطری که کارکنان این طبقه را تهدید می‌کند به خاطر این است که این افراد نیروهای متخصص یا نیمه متخصصی هستند که معمولاً با ماشین‌آلات صنعتی سروکار دارند. کارگران ساختمانی، کشاورزان و رانندگان وسایل نقلیه سبک و… در این طبقه جای دارند.

طبقه چهارم: بیشترین افراد این طبقه کارگران غیر ماهر صنعتی هستند که با ادوات و ماشین‌آلات صنعتی پرخطر کار می‌کنند. همچنین به خاطر عدم مهارت و تخصص خاص، در زمینه‌های مختلفی به کار گرفته می‌شوند و در نتیجه خطرات گوناگونی آن‌ها را تهدید می‌کند. محیط کاری این افراد نیز معمولاً خطرناک است و به همین دلیل مشاغل این طبقه را جزء مشاغل پرخطر می‌دانند. مشاغلی مانند شیشه‌انداز ساختمان، رفتگرها، پیک‌های موتوری، آتش‌نشان‌ها و… در این طبقه هستند.

طبقه پنجم: بیشترین میزان خطر در این طبقه است. افرادی که شغل آن‌ها بسیار پرخطر است مانند کارگران معادن یا خلبانان هواپیماهای آزمایشی و یا افرادی که شغل آن‌ها در ارتباط با مواد منفجره باشد.

در بیمه عمر و حوادث گروهی مشاغل به 5 دسته و بر اساس میزان خطر تقسیم‌بندی می‌شوند که حق بیمه‌ها نیز بر همین اساس تعیین می‌شود.


مطلب مرتبط: چرا باید خرید بیمه حوادث را امروز انجام دهید!


سه شرط اساسی دریافت بیمه عمر و حوادث گروهی چیست ؟

سه شرط اساسی دریافت بیمه عمر و حوادث گروهی چیست ؟

دریافت بیمه عمر و حوادث گروهی شرایط ساده‌تری نسبت به دریافت این بیمه به صورت انفرادی دارد. با تعیین شرایط زیر هر مجموعه‌ای می‌تواند بیمه عمر و حوادث را خریداری کند.

  1. موقعیت شغلی یا کار افراد در زمان خرید بیمه عمر و حوادث گروهی چیست ؟ گفتیم که گروه‌های کاری بر اساس شغلی که دارند طبقه‌بندی می‌شوند و حق بیمه نیز بر اساس آن تعیین می‌شود. پس باید شغل افراد اگر کارمند اداری یا کارگر و یا… هستند مشخص شود.
  2. برای بیمه‌های عمر و برخی بیمه‌های مشابه سقف سنی 70 سال در نظر گرفته می‌شود اما از آنجایی که بیمه عمر و حوادث گروهی را افراد یک مجموعه کاری تهیه می‌کنند، میانگین سن این افراد معیار پذیرش و محاسبه حق بیمه در نظر گرفته می‌شود.
  3. تعداد و کیفیت پوشش‌ها نیز بسیار مهم است. افراد بیمه‌گزار می‌توانند مشخص کنند که به کدام یک از پوشش‌های بیمه‌ای نیاز دارند و سقف تعهدات این پوشش‌ها به چه صورت باشد.

تعیین شغل بیمه‌گزار، سن، تعداد و کیفیت پوشش‌ها سه عامل مهم در دریافت بیمه عمر و حوادث گروهی است.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث را گران نخریم!/ بررسی عوامل موثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی


خرید بیمه‌های مختلف از بیمیتو

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که به سرعت در زمینه‌های مختلف در حال پیشرفت است و هر ساله کسب‌وکارهای جدیدی به وجود آمده و یا شکل کارها تغییرات محسوسی می‌کند. صنعت بیمه در ایران نیز شاهد دگرگونی‌های بسیاری است. کسب‌وکارهای آنلاین و شرکت‌هایی مانند بیمیتو باعث شده‌اند که افراد بدون نیاز به مراجعه حضوری به نمایندگی‌های بیمه بتوانند بیمه‌نامه مورد نیاز خود را تهیه کنند. امکاناتی که در بیمیتو وجود دارد باعث می‌شود که بیمه‌گزار انتخاب دقیقی داشته باشد. به عنوان مثال با استفاده از امکان مقایسه بیمه‌گزار می‌تواند بیمه مورد نظر خود مثلاً بیمه شخص ثالث و یا بیمه بدنه خودرو را از نظر قیمت و سطح پوشش‌‌ها در بین شرکت‌های مختلف بررسی کند و در نهایت بیمه‌ای متناسب با وضعیت اقتصادی و نیاز خود تهیه کند. با دریافت استعلام بیمه عمر می‌تواند از میزان سود و کیفیت پوشش‌های بیمه‌نامه قبل از خرید آن مطلع شود. همچنین با خرید بیمه آتش سوزی و یا خرید بیمه مسافرتی نیازی به دریافت بیمه‌نامه کاغذی نیست و بیمه‌گزار می‌تواند از طریق ایمیل، بیمه خود را دریافت کند. در بیمیتو بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه درمان تکمیلی به صورت انفرادی و گروهی نیز ارایه می‌شود و به زودی امکان خرید بیمه حوادث گروهی و انفرادی فراهم خواهد شد.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید