نگرانی از آینده و تامین نیازهای اقتصادی و مادی زندگی نگرانی بزرگی است به ویژه کسانی که سرپرست خانواده و مسئول تامین معاش دیگر افراد خانواده هستند بیشتر این نگرانی را درک می‌کنند. آینده‌نگری و تأمین امنیت اقتصادی و مالی و جبران خسارات وارده در مواقع بحران همگی باعث شده تا انواع مختلفی از بیمه مانند بیمه عمر ، جهت پوشش ابعاد مختلف زندگی انسان ارایه شود و متقاضیان زیادی نیز هر روزه، خواهان خرید و استفاده از این نوع بیمه‌ها هستند. زیاد شدن متقاضیان بیمه‌ها و مشابه بودن اشتراکات و نیازها باعث می‌شود که بیمه‌گرها به فکر روش‌های ساده‌تر و سریع‌تر برای بیمه متقاضیان باشند، یکی  از این راه‌ها بیمه گروهی بود که بیمه عمر گروهی نیز شکلی از بیمه‌های گروهی است.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست؟


تاریخچه بیمه گروهی

تاریخچه بیمه گروهی

پس از انقلاب صنعتی که کار در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها وسعت گرفت و دسته‌های بزرگ کارگری در کشورهای صنعتی مشغول به کار در این محیط‌ها شدند، آسیب‌ها و خسارات ناشی از کار و زندگی صنعتی و در پی آن زندگی مدرن بیش‌ازپیش انسان را تهدید می‌کرد. تاریخچه بیمه‌های گروهی به این زمان باز می‌گردد اما در ایران عمر بیمه‌ گروهی به سال‌های اولیه 1300 و در زمان احداث خطوط راه‌آهن سراسری می‌رسد که طی آن، گروه کارگران در برابر خطرات ناشی از کار بیمه‌شده بودند.


مطلب مرتبط: تاریخچه بیمه عمر


تعریف بیمه گروهی

بیمه گروهی ارایه یک نوع بیمه‌نامه برای افراد زیادی است که در شرایط یکسانی قرار دارند. یعنی تمامی اشخاصی که عضو یک گروه یا مجموعه بوده و در یک محیط با شرایط یکسان مشغول به فعالیت هستند. به عنوان مثال تمامی کارکنان یک کارخانه یا کارگاه یا تمامی افراد یک مجموعه یا سازمان خاص مثلاً تمامی معلمان که اعضا سازمان آموزش‌وپرورش هستند و دیگر گروه‌های مشابه، گروه‌های کاری یا اجتماع‌هایی هستند که می‌توانند تحت پوشش بیمه گروهی قرار گیرند. اگر بخواهیم تعریف دقیق‌تری از بیمه عمر بدهیم باید بگوییم بیمه عمر قراردادی است بین کارفرما و یا هر شخصی که مجموعه‌ای از نیروهای انسانی را در اختیار دارد و طی آن بیمه‌گزار حق بیمه‌های تعیین‌شده را پرداخت کرده و به ازای آن بیمه‌گر نیز متعهد می‌شود تا خسارات پیش‌آمده این گروه را جبران کند. معمولاً بخشی از حق بیمه‌های پرداختی از حقوق افراد بیمه‌شده کسر می‌شود. بیمه عمر برای این گروه‌های کاری به شکل بیمه عمر گروهی عرضه می‌شود.


مطلب مرتبط: با بیمه فوت، زندگی کنید


انواع بیمه‌های گروهی

انواع بیمه‌های گروهی

معمولاً بیمه‌های گروهی در زمینه بیمه اشخاص ارایه می‌شوند که انواع متخلفی دارند و از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: بیمه‌ عمر گروهی ، بیمه درمان گروهی، بیمه حوادث گروهی، بیمه عمر و حوادث گروهی کارکنان دولت. در اینجا ما قصد داریم تا تنها بیمه عمر گروهی را بررسی کنیم لذا از توضیح دیگر انواع بیمه که به صورت گروهی ارایه می‌شوند چشم‌پوشی می‌کنیم.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه عمر


بیمه عمر و حوادث مصوب کارکنان دولت

طبق مصوب 4205/ت/352 به تاریخ 11/4/1367 هیئت وزیران، کلیه کارکنان سازمان‌ها، شرکت‌ها و کارخانه‌ها و تمامی نهادهایی که به نحوی تحت نظر دولت بوده و یا از طرف دولت کمک دریافت می‌کنند باید تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند و این بیمه اجباری است و امکان تغییر در جزییات و شرایط آن وجود ندارد.

بیمه عمر و حوادث مصوب کارکنان دولت به منظور حمایت از سرپرست خانواده و  برای پوشش فوت، بیماری، ازکارافتادگی و نقص عضو دائم و کامل است و چنانچه بیمه‌گزار دچار یکی از این حوادث شود طبق مقررات از طرف بیمه‌گر به بیمه‌گزار و یا ذی‌نفع، پرداخت خسارت می‌شود.

بیمه عمر در شرکت‌های خصوصی و دیگر نهادهایی که تحت نظارت دولت نیستند نیز امکان‌پذیر است. شرکت‌های بیمه بسیاری هستند که ارایه کننده بیمه عمر به صورت گروهی به متقاضیان هستند. شرایط بیمه‌های عمر مشابه یکدیگر بوده و از قوانین یکسانی پیروی می‌کنند و برای این منظور به توضیح بیمه عمر خواهیم پرداخت که موارد مندرج در آن، ابعاد بیمه عمر و حوادث مصوب کارکنان را نیز روشن خواهد کرد.


مطلب مرتبط: بررسی مبلغ بیمه عمر


بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری یکی از رشته بیمه‌هایی است که می‌توان آن را به صورت گروهی خریداری کرد. بیمه عمر قراردادی است که بر اساس آن بیمه‌گزار مبلغی را به عنوان حق بیمه پرداختی تعیین کرده و مشخص می‌کند که این حق بیمه را در چه بازه‌های زمانی به شرکت بیمه پرداخت کند. بیمه‌گر یا شرکت بیمه نیز متعهد می‌شود که به تعهدات خود که شامل پرداخت سود به حق بیمه‌های پرداختی و ارایه پوشش‌ها و پرداخت خسارت می‌شود عمل کند. حق بیمه‌های پرداختی پس از پایان قرارداد به همراه سود آن به بیمه‌گزار پرداخت خواهد شد. برخی شرکت‌ها و مؤسسات کاری علاوه بر اینکه نیروهای انسانی خود را تحت پوشش انواع بیمه از جمله بیمه کار و تأمین اجتماعی و یا بیمه‌های درمانی قرار می‌دهند، بیمه عمر گروهی نیز برای کارکنان خود تهیه می‌کنند.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟


مزایای بیمه عمر گروهی

مزایای بیمه عمر گروهی

شرایط بیمه عمر گروهی و تمامی تعهدات چه تعهدات بیمه‌گزار  و چه تعهدات بیمه‌گر مشابه بیمه عمر انفرادی است اما بیمه عمر گروهی شامل مزایایی است از قبیل:

. تخفیف در پوشش‌های بیمه‌ای

. نحوه پرداخت حق بیمه‌ها به صورت خودکار و کسر از حقوق

. انعطاف‌پذیری قراردادها و امکان ادامه هر قرارداد به صورت انفرادی

. امکان اضافه شدن اعضا جدید به گروه

. یکسان بودن نرخ برای همه افراد

. امکان تعیین حق بیمه‌های اختصاصی و بیشتر برای هر فرد از گروه با توجه به نیاز‌های بیمه‌ای او

. تخفیف از سایر رشته‌های بیمه


مطلب مرتبط: قدم به قدم با بیمه عمر آشنا شویم


مزایای بیمه عمر

در بیمه‌ عمر گروهی ، تمامی افراد بیمه‌شده می‌توانند از مزایای بیمه عمر و خدمات آن استفاده کنند و حتی اگر یکی از افراد درخواست پوشش‌های بیشتری داشته باشد می‌تواند با افزایش حق بیمه خود به طور جداگانه از آن پوشش‌ها نیز استفاده کند. مزایای بیمه عمر دارای مزایای مادی و پوشش‌های بیمه‌ای است که شامل موارد زیر می‌شود:

. استفاده از سود بیمه عمر: شرکت بیمه طرف قرارداد یا بیمه‌‎گر متعهد می‌شود که به حق بیمه‌های پرداختی بیمه‌گزار سود سالانه واریز کند. سود‌های واریزی در بیمه عمر شامل سود تضمینی و سود حاصل از مشارکت است.

. استفاده از وام بیمه عمر: بیمه‌گزار در صورت نیاز و با گذشت دو سال از مدت قرارداد بیمه‌نامه می‌تواند از بیمه‌گر درخواست وام کند و تا 90% از اندوخته بیمه عمر خود، وام دریافت کند. برای دریافت وام بیمه عمر نیاز به ضامن و یا چک‌های تضمینی نیست.

. استفاده از پوشش سرمایه فوت عادی: در صورت فوت بیمه‌گزار در زمان مدت قرارداد بیمه عمر، از طرف بیمه‌گر مبلغی به عنوان پوشش سرمایه فوت و تا 35 برابر حق بیمه پرداختی سالیانه، به ذی‌نفعان تعلق می‌گیرد.

. استفاده از پوشش سرمایه فوت در اثر حادثه: زمانی که بیمه‌گزار در اثر حوادث پیش‌آمده فوت کند مبلغی به ذی‌نفعان او تعلق خواهد گرفت که این مبلغ معمولاً 4 برابر سرمایه فوت عادی است.

. استفاده از پوشش ازکارافتادگی و نقص عضو: در صورتی که بیمه‌گزار در مدت قرارداد بیمه عمر طی بروز حادثه‌ای دچار ازکارافتادگی و یا نقص عضو شود، خسارت پوشش ازکارافتادگی به وی پرداخت خواهد شد.

. استفاده از پوشش سرمایه امراض خاص: بیمه‌گزار اگر در طول مدت قرارداد دچار یکی از این بیماری‌ها شود مطابق قانون بیمه عمر، مبلغ سرمایه امراض خاص به وی پرداخت خواهد شد. امراض خاص شامل 5 بیماری سکته قلبی، سکته مغزی، عمل قلب باز، سرطان و پیوند اعضا حیاتی بدن است.


مطلب مرتبط: خرید بیمه عمر ، چرا و چگونه؟


دریافت اطلاعات بیمه و خرید انواع بیمه از بیمیتو

دریافت اطلاعات و خرید بیمه از بیمیتو

در عصر فناوری و ارتباطات، زمان بسیار اندک و پر ارزش است به همین دلیل شاهد اشکال مختلف خدمات هستیم که تلاش می‌کنند تا با کمترین زمان و هزینه، به مخاطبان خود خدمات ارایه کنند. در زمینه بیمه نیز بیمیتو با ایجاد بستر اینترنتی فرصتی را ایجاد کرده است تا متقاضیان بیمه بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را در خصوص انواع بیمه به راحتی و با رجوع به وب‌سایت بیمیتو به دست آورند. همچنین در صورت تمایل می‌توانند انواع بیمه از جمله بیمه عمر خریداری کنند. کافی است آنلاین باشید تا بتوانید از هر نقطه ایران خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث، خرید اینترنتی بیمه بدنه و یا خرید بیمه مسافرتی را در کمترین زمان ممکن انجام دهید. در بیمیتو امکان استعلام انواع بیمه مثل استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی نیز وجود دارد. برای اینکه بتوانید از انتخاب خود مطمئن باشید امکان مقایسه یک بیمه در بین انواع شرکت‌های ارایه کننده آن نیز در اختیار متقاضیان خرید بیمه قرار داده شد است. همه این تلاش‌ها به منظور کوتاه کردن روند خرید بیمه و اطمینان و در نهایت رضایت از خرید بیمه بوده که یکی از اهداف بیمیتو در صنعت بیمه کشور است.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید