شاید شما متقاضی خرید بیمه آتش سوزی برای کارخانه یا فروشگاه خود باشید و بخواهید با نحوه محاسبه تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان آشنا شوید. بیمه آتش سوزی ساختمان علاوه بر منازل مسکونی، اماکن صنعتی و غیر صنعتی را نیز پوشش می‌دهد. بعد از حادثه غم‌انگیز پلاسکو صاحبان کارخانه‌ها و مراکز تجاری قدری جدی‌تر به خرید بیمه آتش سوزی فکر می‌کنند. بیمه آتش سوزی ایران بعد از حادثه پلاسکو ظرف 48 ساعت اقدام به بررسی و جبران خسارت این مجموعه کرد؛ اما چون بسیاری از واحدها و اموال تحت پوشش بیمه آتش سوزی نبودند خسارت زیادی را متحمل شدند که قابل جبران نبود. بیمه آتش سوزی می‌تواند پشتیبان ساختمان و اموال در زمان بروز حادثه باشد و بخش زیادی از خسارت وارده را جبران کند. شاید اولین موردی که ذهنتان را درگیر کند موضوع تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان باشد؛ پس بیایید نگاهی به نحوه محاسبه تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان اعم از صنعتی و غیر صنعتی بیندازیم.

نحوه محاسبه نرخ‌ها موضوعی جالب برای خیلیهاست!


مطلب مرتبط: شرایط بیمه آتش سوزی سامان و طرح‌های ویژه‌اش!


واحدهای صنعتی و غیر صنعتی را بشناسیم

قبل از اینکه به موضوع تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان بپردازیم باید بدانیم چه ساختمان‌هایی صنعتی هستند و کدام‌یک غیر صنعتی.

واحدهای صنعتی

تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان در واحدهای صنعتی

شامل تمام کارخانه‌ها می‌شود؛ مانند کارخانه صنایع غذایی، پوشاک، مواد شیمیایی و غیره. بیمه آتش سوزی، ساختمان کارخانه، تأسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه و موجودی آن را تحت پوشش خطرات اصلی (و تبعی در صورت درخواست) قرار می‌دهد.

واحدهای غیر صنعتی و انبارها

تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان در واحدهای غیر صنعتی

شامل کلیه واحدهای تجاری مثل فروشگاه، اداری مثل تمام ادارات دولتی، آموزشی مثل مدارس، خدماتی مثل بیمارستان، رفاهی مثل اماکن گردشگری و انبارها می‌شود؛ که بیمه آتش سوزی خسارات وارده به ساختمان این اماکن، تأسیسات، اثاث و دکوراسیون را جبران خواهد کرد.

واحدهای مسکونی نیز در دسته‌ای جدا قرار می‌گیرند و تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان برای آن‌ها بسیار متفاوت است.

پیش از این در رابطه با نرخ بیمه آتش سوزی منازل مسکونی و نحوه محاسبه آن صحبت کردیم.


تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان برای واحدهای صنعتی و غیر صنعتی

حالا که می‌دانیم دسته‌بندی واحدهای صنعتی و غیر صنعتی به چه صورت است وقت آن رسیده که نحوه محاسبه نرخ‌ها را بررسی کنیم.


عوامل تأثیرگذار در تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان

عوامل تأثیرگذار در تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان

عوامل زیادی در تعیین تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان برای واحدهای صنعتی و غیر صنعتی دخیل‌اند که در ادامه می‌خواهیم به آن‌ها بپردازیم.


موضوع فعالیت

موضوع مهمی که در محاسبه تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان بسیار تأثیرگذار است نوع فعالیتی است که در آن واحد انجام می‌گیرد. برای مثال در مورد واحدهای صنعتی نرخ بیمه آتش سوزی کارخانه تولید پوشاک با کارخانه چسب‌سازی متفاوت خواهد بود.

همچنین نوع واحد صنعتی نیز مهم است؛ کارخانه باشد یا کارگاه و یا انبار.

مواد اولیه مصرفی

قطعاً وقتی مواد اولیه کارخانه‌ای قابلیت اشتعال بالایی داشته باشد، قیمت بیمه آتش‌سوزی نیز بیشتر می‌شود.


سیستم اعلام و اطفا حریق

زمانی که واحد صنعتی یا غیر صنعتی شما مجهز به سیستم اطفا حریق و امکانات ایمنی دیگر باشد حتماً در نرخ بیمه آتش سوزی موردنظرتان تأثیر می‌گذارد چراکه باعث امنیت بیشتر ساختمان مورد بیمه می‌شود.

نمونه‌های سیستم اعلام و اطفا حریق: شیرهای آتش‌نشانی، وسایل نقلیه آتش‌نشانی، کپسول‌های آتش‌نشانی، مخازن هوایی یا زمینی آب، آبفشان، سیستم‌های برق‌گیر و ارتینگ، دتکتور دود و حرارت.

همچنین فاصله تا نزدیک‌ترین مرکز آتش‌نشانی، واحد آتش‌نشانی مقیم در صورت وجود و عواملی ازاین‌دست در تعیین نرخ بیمه آتش سوزی حائز اهمیت‌اند.

سیستم اعلام و اطفا حریق می‌تواند جلوی آتش سوزی‌های کوچک را قبل از بزرگ شدن بگیرد.


سوابق آتش سوزی

در صورت وجود سابقه آتش سوزی در محل مورد بیمه، احتمال وقوع دوباره آن وجود دارد؛ بنابراین حق بیمه افزایش پیدا می‌کند.


پوشش‌های اضافی

علاوه بر خطرات اصلی (آتش، انفجار و صاعقه) شما می‌توانید هر خطر اضافی که احتمال وقوع آن را می‌دهید به‌صورت جداگانه خریداری کنید؛ که مسلماً هزینه‌های بیشتری را شامل می‌شود.

پوشش‌های اضافی را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

پوشش های اضافی بیمه آتش سوزی

برخی آز شرکت‌های بیمه تمام پوشش‌های اضافی را ارائه می‌دهند که می‌توانید در صورت نیاز خریداری کنید.


ساختمان: نوع سازه و کاربری

در زمان خرید بیمه آتش سوزی باید نوع سازه و کاربری ساختمان موردنظر مشخص شود. نرخ بیمه آتش سوزی برای ساختمان‌های با اسکلت فلزی، بتنی، آجری، گلی، سوله و غیره، متفاوت است. برای مثال اگر ساختمانی طبق آیین‌نامه 2800 (آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله) ساخته شده باشد به دلیل مقاومت مناسبی که خواهد داشت حق بیمه کمتری برای آن در نظر گرفته می‌شود.

همچنین کاربری‌های مختلف نرخ‌های متفاوتی دارند مانند تولیدی، کارگاه، اداری، انبار، نگهبانی و غیره.


تأسیسات و تجهیزات برق

نوع تأسیسات و برق مجموعه صنعتی و غیر صنعتی در تعیین تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان بسیار تأثیرگذار است؛ چراکه وضعیت نامناسب برق مجموعه، خود عامل مهمی در بروز حادثه آتش سوزی است. تابلوهای برق، ترانس، ژنراتورها، پست برق، برق‌گیرها، ارتینگ، کلید و پریزهای ضد حریق، موتورهای جوشکاری و غیره، از تأسیساتی هستند که در صورت وجود در مجموعه باید بررسی شوند.

همچنین وضعیت سیم‌کشی برق (روکار یا توکار و یا روکار حفاظت‌شده) در تغییر حق بیمه آتش سوزی مؤثر است.


نوع سرمایش و گرمایش

نوع وسایلی که برای سرد و گرم کردن محل موردنظر استفاده می‌شوند نیز در تعیین تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان مؤثرند. باید مشخص شود که در واحد صنعتی یا غیر صنعتی مورد بیمه کدام نوع از این وسایل مورداستفاده قرار می‌گیرد. بخاری برقی، گازی، رادیاتور و یا فن‌کوئل.


ماشین‌آلات و تجهیزات خط تولید

این مورد در واحدهای صنعتی مورد بررسی قرار می‌گیرد. تمام مواردی که به این ماشین‌آلات مربوط می‌شود در تعیین تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان موردنظر مؤثرند.

مثل تاریخ بهره‌برداری، سال ساخت، سال بهره‌برداری، روش تعمیر و نگهداری و غیره.


تأسیسات و تجهیزات جانبی تولید

این مورد نیز در واحدهای صنعتی بررسی می‌شود؛ به این صورت که تعداد و مشخصات بویلرها، کمپرسورها، مخازن سوخت و روغن‌های هیدرولیک، جوشکاری، برق و مواردی ازاین‌دست باید در فرم پیشنهاد واحدهای صنعتی لحاظ گردد.


انبارها

انبار و موادی که در آن نگهداری می‌شود می‌تواند بسیار خطرناک باشد و باعث بروز حادثه گردد؛ به همین دلیل مشخصات انبارها باید در فرم پیشنهاد بیمه آتش سوزی قید شود. مشخصاتی که در مورد انبارها باید لحاظ شود عبارت‌اند از: نوع مواد، فواصل آن‌ها، روش ورود و خروج نحوه انبارداری و غیره.

گاهی اوقات یک آتش سوزی کوچک در انبار خسارت جبران‌ناپذیری را به بار می‌آورد.


ورود وسایل نقلیه آتش‌نشانی

این مورد از اهمیت بالایی برای واحدهای صنعتی و غیر صنعتی برخوردار است؛ چراکه در صورت عدم امکان ورود وسایل نقلیه آتش‌نشانی در زمان بروز حادثه، خسارت بیشتری به واحد موردنظر وارد می‌شود. مسلماً در این صورت تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان نیز افزایش پیدا می‌کند.

تأمین آب

نحوه تأمین آب مجموعه از آب شهری است یا آب چاه.


ارزش موارد بیمه

ارزش اموال مورد بیمه

بعد از بررسی تمام مواردی که در تعیین تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان مؤثرند باید ارزش موارد مورد بیمه محاسبه شود؛ ازجمله ساختمان و تأسیسات، موجودی مواد اولیه، اثاثیه اداری و تمامی اقلام موجود در واحد صنعتی یا غیر صنعتی موردنظر.

البته برخی از شرکت‌های بیمه موارد دیگری را نیز مدنظر قرار می‌دهند؛ درواقع جزئیات بیشتری را بررسی می‌کنند.


بیمه‌های آتش‌سوزی یک‌ساله هستند اما شاید شما دوست داشته باشید برای زمانی کمتر از یک سال محل موردنظر را بیمه کنید. در این صورت شرکت بیمه‌ای که صادرکننده بیمه شماست حق بیمه را برای مدت خواسته‌شده محاسبه و اعلام می‌کند.

بعضی از شرکت‌های بیمه تخفیفاتی نیز برای بیمه آتش سوزی در نظر می‌گیرند.


اگر بخواهید خیلی سریع و راحت تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان برای منزل مسکونی خود را محاسبه کنید، اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد. در کمترین زمان می‌توانید مناسب‌ترین بیمه آتش سوزی را انتخاب و خریداری کنید. بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی و غیر صنعتی نیز در آینده به خدمات سامانه بیمیتو اضافه می‌شود و در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید