جریمه‌ دیرکرد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه موتوری زمینی به طور کامل بخشیده می‌شود.

بیمه مرکزی اعلام کرد جریمه دیرکرد بیمه کلیه وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بيمه‌نامه شخص ثالث از ۱۷ مهر تا ۶ آبان ۱۴۰۰ بخشیده می‌شود، البته این بخشودگی فقط مربوط به بیمه‌نامه‌های یک ساله است. در واقع اگر بیمه قبلی شما کوتاه مدت باشد یا بیمه سال ۱۴۰۰ را برای مدت کم‌تر از یکسال بخرید، شامل بخشیدگی نخواهید شد.

توجه داشته باشید که بخشودگی جرایم دیر کرد بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ شامل همه خودروها می‌شود.

متن خبر بیمه مرکزی:

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، جرائم دیرکرد بیمه شخص ثالث تمامی وسایل نقلیه موتوری زمینی به منظور حمایت از اقشار آسیب پذیر، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ( به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه ناشی از تحریم‌های ظالمانه و پاندمی ویروس کرونا ) و در راستای ترویج فرهنگ بیمه و افزایش ضریب نفوذ بیمه‌ای همچنین به مناسبت حلول ماه ربیع الاول و هفته وحدت از تاریخ ۱۷ مهرماه تا ۶ آبان ماه سال جاری بمدت ۲۰ روز بخشوده می‌شود.
لازم به ذکر است این بخشودگی شامل افرادی می‌شود که بیمه نامه یک ساله خریداری کنند.

داشتن بیمه شخص ثالث برای تمام دارندگان وسایل نقلیه اجباری است و خودروی فاقد بیمه‌نامه متوقف و مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌شود. ازآنجایی‌که مدت اعتبار بیمه‌نامه محدود است، بسیاری از بیمه‌گزاران تاریخ اتمام بیمه خود را فراموش می‌کنند یا به دلیل سهل‌انگاری، مهلت تمدید بیمه‌شان می‌گذرد. دیرکرد بیمه شخص ثالث عواقبی دارد که در این مطلب سعی می‌کنیم به آن‌ها بپردازیم:

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث تمامی هزینه‌های جانی و مالی که در تصادف به افراد وارد می‌شود را جبران می‌کند. یعنی هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارت‌های مالی که به افراد وارد شده را پرداخت می‌کند. در این بیمه هزینه‌های درمان و دیه راننده مقصر هم پرداخت می‌شود اما در مقابل هزینه‌های مالی راننده مقصر هیچ مسئولیتی دارد. در واقع داشتن بیمه شخص ثالث خیالمان را در برابر هزینه‌های حوادث رانندگی آسوده می‌سازد.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

مطابق قانون، همه خودروها (چه در حال تردد و چه در پارکینگ متوقف باشند) باید بیمه شخص ثالث داشته باشند. این قانون حتی در مورد خودروهای صفر نیز صادق است؛ به همین دلیل، اگر به تاریخ شروع بیمه‌نامه خودروهای صفر نگاه کنید، این تاریخ دقیقاً با تاریخ خروج خودرو از کارخانه (برای خودروهای داخلی) یکسان است.

ضمانت اجرایی قانون یادشده، جریمه‌ای تحت عنوان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث است که به صورت روزانه محاسبه می‌شود. از این رو، اگر بیمه نامه خودرو شما منقضی شده باشد و آن را تمدید نکرده باشید، در هنگام خرید بیمه جدید، ناچار به پرداخت جریمه دیرکرد هستید.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، هر سال توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تصویب و به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌شود. در ادامه، به نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰می‌پردازیم.

تمدید بیمه شخص ثالث


توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی

یکی دیگر از عواقب عدم تمدید به‌موقع بیمه نامه خودرو، جریمه‌های پلیس راهنمایی و رانندگی است. پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت شناسایی خودروی فاقد بیمه شخص ثالث، می‌تواند آن را تا زمان ارائه بیمه‌نامه معتبر در پارکینگ متوقف کند. در این حالت، برای ترخیص خودرو علاوه بر ارائه مدارک و پرداخت هزینه‌های معمول، باید بیمه‌ شخص ثالث خودروی خود را نیز تمدید کنید.

ازآنجاکه بعید است دوست داشته باشیم، در دردسر توقیف خودرو و درگیر شدن در فرایند ترخیص آن از پارکینگ بیفتیم، بهتر است همواره از اعتبار بیمه شخص ثالث خودروی خود مطمئن باشیم.

مدارک لازم برای ترخیص خودرو توقیف‌شده از پارکینگ

اگر پلیس خودروی ما را به خاطر نداشتن بیمه شخص ثالث توقیف کند، برای رفع توقیف باید مدارک زیر را ارائه کنیم:

 • کارت ماشین
 • برگ سبز خودرو
 • بیمه‌نامه شخص ثالث
 • کارت ملی مالک خودرو
 • گواهینامه شخص متخلف
 • برگه عدم خلافی جرایم رانندگی
 • برگه پرداخت عوارض شهرداری (اگر خودروی شما در محدوده شهری توقیف شده باشد)
 • برگه معرفی به ستاد ترخیص از طرف راهنمایی رانندگی
 • برگه جریمه خودرو در زمان تخلف

علاوه بر همه مدارک بالا، باید یک کپی نیز از آن‌ها بگیریم و همچنین یک پوشه برای آن‌ها بخریم!


مشکلات معامله وسیله نقلیه

همان طور که در بالا گفته شد، قانون به هیچ وجه وجود خودرویی بدون بیمه شخص ثالث را نمی‌پذیرد؛ به همین دلیل، یکی از مدارک لازم هنگام خرید و فروش وسایل نقلیه، بیمه شخص ثالث معتبر است. پس اگر خودرویی دارید که بیمه شخص ثالث آن منقضی شده باشد، ابتدا باید آن را تمدید کنید. منطقاً در این حالت، تمدید بیمه‌نامه، منوط به پرداخت جریمه دیرکرد است.


عواقب ناشی از حادثه رانندگی

دیرکرد بیمه شخص ثالث عواقب وخیم‌تری نیز می‌تواند داشته باشد. در صورتی که وسیله نقلیه در فاصله‌ای که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست دچار حادثه رانندگی شود، اگر بیمه‌گزار مقصر باشد، باید تمام خسارات به بار آمده را شخصاً تقبل کند؛ حتی اگر فقط یک روز از انقضای بیمه شخص ثالث گذشته باشد.

ضمناً اگر حادثه رانندگی موجب تلفات جانی شود، بیمه‌گزار باید مبلغ یک دیه کامل را به زیان‌دیده بپردازد که هزینه سنگینی است. طبق اعلام رسمی قوه قضاییه، دیه کامل یک مرد مسلمان در سال 1400 در ماه‌های غیرحرام، 480 میلیون تومان و در ماه‌های حرام 640 میلیون تومان است.

بنابراین در سال 1400 اگر تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث خودروی خود را فراموش کرده باشید و در یکی از ماه‌های حرام یعنی ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب تصادف جانی داشته باشید، باید 640 میلیون تومان از جیب بپردازید!

حال اگر در حادثه رانندگی، وسیله نقلیه راننده زیان‌دیده فاقد بیمه شخص ثالث باشد باز هم به مشکل بر خواهد خورد. در هر حادثه رانندگی، شرکت بیمه طرف قرارداد با مقصر حادثه برای پرداخت خسارت، بیمه‌نامه شخص ثالث هر دو طرف مقصر و زیان‌دیده را دریافت می‌کند. در‌صورتی‌که طرف زیان‌دیده فاقد بیمه‌ شخص ثالث باشد شرکت بیمه می‌تواند خسارت را به او پرداخت نکند.

با در نظر گرفتن این خطر، به نظر می‌رسد هر قدر هم که جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودروی ما در سال 1400 زیاد شده باشد، بهتر است آن را بپردازیم و آن را تمدید کنیم.

دیرکرد بیمه شخص ثالث در هنگام وقوع حادثه رانندگی، تردد در سطح شهر، تمدید بیمه‌نامه و معامله خودرو هزینه‌های قابل توجهی دارد.

بهترین زمان برای تمدید بیمه شخص ثالث

برای جلوگیری از دیرکرد بیمه شخص ثالث ابتدا باید از تاریخ دقیق اعتبار بیمه‌نامه مطلع بود. اعتبار بیمه‌نامه خریداری‌شده در هر روز، در بامداد (00:00) روز بعد فعال می‌شود و تا بامداد آخرین روز بیمه‌نامه معتبر است.

برای مثال اگر تاریخ اتمام بیمه‌نامه شخص ثالث شما، دهم بهمن باشد اعتبار بیمه‌نامه در بامداد دهم بهمن به اتمام می‌رسد. حال اگر ظهر دهم بهمن بیمه شخص ثالث خودروی خود را تمدید کنید، بیمه‌نامه شما از بامداد یازدهم بهمن فعال می‌شود. درصورتی‌که در این فاصله (بامداد دهم تا بامداد یازدهم) برای خودروی شما حادثه رانندگی رخ دهد، پرداخت خسارت بر عهده شما خواهد بود.

با در نظر گرفتن این موضوع بهتر است که تمدید بیمه‌نامه خودروی خود را قبل از تاریخ اتمام آن انجام دهید. بسته به شرکت بیمه‌، امکان تمدید بیمه‌نامه از «یک ماه قبل از تاریخ اتمام آن» وجود دارد؛ اما به دلیلی که متعاقباً توضیح داده خواهد شد، بهتر است «یک هفته مانده به اتمام اعتبار»، بیمه شخص ثالث خودرویتان را تمدید کنید.

برای مثال اگر بیست روز قبل از اتمام اعتبار، بیمه‌نامه شخص ثالث خود را تمدید کنید و در این فاصله مقصر یک حادثه رانندگی شناخته شوید، پرداخت خسارت طبق بیمه‌نامه قبلی انجام می‌شود. لذا درصورتی‌که بیمه‌نامه آخر شرایط بهتری به لحاظ میزان پوشش داشته باشد، در این سانحه منظور نمی‌شود. از طرفی هم‌پوشانی دو بیمه‌نامه به مدت طولانی از لحاظ اقتصادی نیز به‌صرفه نیست و ممکن است در محاسبه سال تخفیف در حق بیمه شخص ثالث نیز تأثیر داشته باشد؛ بنابراین برای جلوگیری از دیرکرد بیمه شخص ثالث بهتر است یک هفته مانده به مهلت تمدید و نه بیشتر، بیمه‌نامه جدید خریداری شود.

بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث، یک هفته قبل از اتمام اعتبار بیمه‌نامه است.


نحوه محاسبه جریمه دیرکرد در بیمه شخص ثالث

دیرکرد بیمه شخص ثالث به‌صورت روزانه محاسبه می‌شود. به این صورت که فرد به ازای هر روز تأخیر در تمدید بیمه‌نامه باید مبلغی را به شرکت بیمه بپردازد. فرد در هنگام خرید بیمه‌نامه جدید، جریمه دیرکرد را مازاد بر حق بیمه شخص ثالث می‌پردازد.

درست مانند محاسبه بیمه شخص ثالث ایران، البرز و سایر شرکت‌ها، در محاسبه جریمه روزانه دیرکرد بیمه شخص ثالث نیز عوامل متعددی تأثیرگذارند که بسته به شرکت بیمه، متفاوت خواهند بود. همچنین عواملی مانند تعداد سیلندر ماشین برای محاسبه دیرکرد بیمه شخص ثالث ماشین‌های سواری، ظرفیت بار ماشین‌های بارکش و … وجود دارد. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای ماشین‌های سواری در سال ۱۴۰۰ حدوداً ۶ هزار تومان است.

با توجه به اینکه محاسبه جریمه روزانه ‌دیرکرد بیمه شخص ثالث نیازمند دقت بالا و در دست داشتن اطلاعات محاسباتی متنوعی می‌باشد می‌توانید در صورت فاصله افتادن در خرید بیمه‌نامه‌ شخص ثالثتان، به وب‌سایت استعلام و خرید آنلاین بیمه ازکی مراجعه کنید. در این سامانه با وارد کردن اطلاعات تاریخ سررسید آخرین بیمه‌نامه، جریمه دیرکرد بیمه ثالث در مبلغ نهایی حق بیمه برای صدور بیمه‌نامه جدید به شما اعلام می‌شود. 

برای استعلام جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ به وب‌سایت یا اپلیکیشن بیمیتو مراجعه کنید.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1400

هر سال، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را به شرکت‌‎های بیمه ابلاغ می‌کند. در بخشنامه مربوط به امسال نیز، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1400 به شکل جدول زیر ابلاغ شده است.

نوع وسیله نقلیه مبلغ جریمه دیرکرد روزانه 1400 (تومان)
سواری -کمتر از چهار سیلندر 5,308
سواری -پیکان، پراید و سپند 6,286
سواری -سایر چهار سیلندرها 7,390
سواری -بیش از چهار سیلندرها 8,270
موتورسیکلت گازی 1,318
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر 1,610
موتورسیکلت دو سیلندر به بالا 1,768
موتورسیکلت سه چرخ 1,902
بارکش تا 1 تن 6,503
بارکش بیش از 1 تن تا 3 تن 7,830
بارکش بیش از 3 تن تا 5 تن 9,911
بارکش بیش از 5 تن تا 10 تن 12,698
بارکش بیش از 10 تن تا 20 تن 14,776
بارکش بیش از 20 تن 15,660

مطابق جدول فوق، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1400 مانند سال‌ 99، برای خودروهای سواری (و با دسته‌بندی کمتر از چهار سیلندر، پراید، پیکان، سپند، سایر چهار سیلندرها و خودروهای شش سیلندر) متفاوت است. بر اساس جدول فوق، بیشترین جریمه دیرکرد بیمه ثالث برای خودروهای بارکش بیشتر از بیست تن محاسبه می‌شود.

همان طور که در جدول بالا دیده می‌شود، در سال 1400 به ازای هر روزی که در خرید بیمه شخص ثالث خود دیر کنید، بین 5 تا 8 هزار تومان جریمه می‌شوید؛ پس توصیه ما این است که با ثبت یک یادآور برای سررسید خود، از تمدید به موقع بیمه شخص ثالث خودروی خود اطمینان حاصل کنید. بیمیتو، این امکان را به شما می‌دهد که با ثبت یادآور برای تمدید بیمه شخص ثالث، خیال خود را راحت کنید. فرقی نمی‌کند بیمه‌نامه شما برای کدام شرکت بیمه است، با ثبت یادآور می‌توانید در تاریخ سررسید خود نرخ بیمه شخص ثالث ایران، البرز و سایر شرکت‌های بیمه را استعلام کرده و نسبت به تمدید بیمه خود از هر شرکتی که خواستید اقدام کنید.

حداکثر میزان جریمه دیرکرد بیمه ثالث خودرو در سال 1400

هر چند جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به صورت روزانه محاسبه می‌شود، اما قانون برای جریمه دیرکرد یک سقف تعیین کرده است. مطابق قانون، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1400 نیز مانند سال پیش، حداکثر برای یک سال یا 365 روز محاسبه می‌شود. بنابراین اگر چند سال است که برای خودروی خود، بیمه نگرفته‌اید، قانون جریمه دیرکرد را برای تک‌تک روزهایی که گذشته است حساب نمی‌کند.


تأثیر دیرکرد بیمه شخص ثالث بر تعداد سال تخفیف بیمه‌نامه

تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث و جریمه دیرکرد هیچ ارتباطی به هم ندارند؛ برای مثال یک خودروی مدل 95 را در نظر بگیرید که از بیمه ثالث آن تا سال 98 استفاده نشده است. در این صورت این خودرو چهار سال تخفیف عدم خسارت دارد. حال اگر تا سال 1400 بیمه این خودرو را تمدید نکنیم، همچنان چهار سال تخفیف عدم خسارت داریم. اما همانطور که گفته شد، هنگام تمدید بیمه این خودرو، باید معادل یک سال جریمه دیرکرد بپردازیم.


جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودروی متوقف شده در پارکینگ

در حالتی خاص ممکن است اعتبار بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه درحالی‌که به هر دلیلی در پارکینگ راهنمایی و رانندگی متوقف‌شده است به اتمام برسد. در این صورت وسیله نقلیه مذکور مشمول جریمه دیرکرد بیمه ثالث نخواهد شد. در این مورد خاص، بیمه‌گزار باید نامه رسمی مجوز رفع توقیف را نزد نمایندگی بیمه ببرد و نمایندگی بیمه در صورت موافقت شرکت بیمه ناظر، از اعمال جریمه چشم‌پوشی می‌کند.


بخشودگی یا تخفیف جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

نماینده بیمه نمی‌تواند در محاسبه جریمه دیرکرد بیمه ثالث هیچ‌گونه تخفیف یا بخششی اعمال کند. درصورتی‌که چنین تخلفی صورت بگیرد و بیمه‌گزار در یک حادثه رانندگی مقصر شناخته شود، نه‌تنها شرکت بیمه خسارت ناشی از حادثه را پرداخت نخواهد کرد بلکه مقصر حادثه دفتر نمایندگی خواهد بود و باید پرداخت کامل خسارت را تقبل کند.

تجربه تاریخی نشان می‌دهد جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو، به طور معمول بخشوده نمی‌شود. در سال‌‌های اخیر و معمولاً در بیشتر مواقع، جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت بخشوده می‌شود. اما جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو، معمولا در مقطع مشخصی از سال و به عنوان مثال در ماه‌های پایانی سال 99 بخشیده شد. هر چند باید منتظر این باشیم که آیا شرکت‌های بیمه، جریمه دیرکرد را در سال 1400 نیز می‌بخشند یا نه ولی به طور کلی می‌توان گفت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده نمی‌شود.


با ازکی هرگز تاریخ تمام شدن بیمه شخص ثالث خود را فراموش نمی‌کنید!

در بهترین حالت باید تمدید بیمه شخص ثالث را چند روز پیش از موعد انجام داد. با توجه به میزان مشغله زندگی امروزی، امکان فراموش کردن تاریخ سررسید بیمه‌نامه بسیار زیاد است. برای پیشگیری از این موضوع به وب‌سایت یا اپلیکیشن ازکی مراجعه کنید تا ضمن استعلام و خرید آنلاین بیمه، از خدماتی چون یادآوری سررسید بیمه نیز بهره‌مند شوید.

قبل از تمام شدن بیمه شخص کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند و برایتان پیامک یادآوری تمدید بیمه‌نامه ارسال می‌کنند. با تمدید به موقع می‌توانید از جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث پیشگیری کنید و در مواقع بروز حادثه نگرانی بابت هزینه‌ها نداشته باشید.

82 نظرات

 1. با سلام و آرزوی توفیق الهی ، این مطلب جهت آگاهی عموم و اشاعه فرهنگ بیمه بسیار عالی است . امیدوارم کلیه مطالب بیمه ای نیز بدین نحو و به شکل قابل فهم برای عموم افراد جامعه نشر یابد . توفیق شما را در راه تعمیم فرهنگ بیمه از درگاه ایزد متعال خواستارم .

 2. با عرض سلام من پدرم فوت كرده ودوخودرو داريم بنام پدر ومادرم هست ومادرم هم بعد از فوت پدر به خارج از كشور مهاجرت كرده وهمگى در خارج از كشور زندگى ميكنيم وهر دو خودرو در پاركينگ هستن مراحل اداری تقسیم ارث را دارد طى ميكند ايا با نشان دادن مدرك ميتوان در مورد تاخير بيمه كارى كردفكر كنم هر دو بيمه در تاريخ ١٣٩٥/٥/٢٠ به پايان رسيده ودر ضمن ما همه سكونته ان كشور كه در اونجا اقامت داريم راداريم و بعد از فوت پدر ديگه به ايران نيامديم

  • سلام و ادب

   طبق قانون، بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، برای حالتی در نظر گرفته میشه که ماشین تو پارکینگ پلیس باشه. البته برخی شرکت‌ها مثل پاسارگاد و دانا استثنائاتی تو این زمینه قائل میشن. پیشنهاد من اینه که هر چه زودتر برای خودروتون به صورت آنلاین بیمه تهیه کنین تا جریمه دیکرد بیشتر نشه. هر زمانی هم نیاز به مشاوره بود میتونین از کمک مشاوران بیمیتو استفاده کنین.

 3. باسلام ! این جریمه واقعن گرفتن پول زور هست ! چون شرکت بیمه عملا زمانی که بیمه نیستیم پوشش یا ارائه خدماتی نمیکنه بعبارتی زمانی میشه اسمشو جریمه یا دیر کرد گذاشت که شرکت بیمه زمان پرداخت نکردن بیمه هم ارائه خدمات کنه که اصلا اینجوری نیستش پس فلسفه گرفتن این پول چیه ! من 3 سال ماشیتم بیرون نیاوردم یعنی باید هزینه این سه سالو بدم ؟؟ اونم زمانیکه اصلن تحت پوشش نبودم ؟؟

  • دوست عزیز سلام. درآمد حاصل از دریافت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی واریز میشه. وجود این صندوق، نقطه قوت مهمی برای صنعت بیمه کشور به شمار میاد. مطابق قانون بیمه مرکزی، موضوع فعالیت صندوق تأمین خسارت‌های بدنی به قرار زیر تعریف میشه:

   به موجب ماده 10 قانون اصلاح قانون بيمه اجباري مسؤوليت مدني دارندگان وسايل نقليه موتوري زميني در مقابل شخص ثالث، به منظور حمايت از زيان‌ديدگان حوادث رانندگي، خسارتهاي بدني وارد به اشخاص ثالث كه به علت فقدان يا انقضاء بيمـه‌نامه، بطلان قرارداد بيمـه، تعليق تأمين بيمـه‌گر، فراركردن و شناختـه نشدن مسئول حادثـه و يا ورشكستگـي بيمـه‌گـر قابل پرداخت نباشـد و يا بـه ‌طـور كلـيخسارت‌هـاي بدني خارج از شرايط بيمـه‌نامه (به استثنـاء موارد مصرح در ماده7 قانون اصلاح قانـون مذكور) توسط صندوق تأمين خسارت‌هاي بدني پرداخت خواهدشد.

   از این نظر فکر می‌کنم شما هم با من هم‌عقیده باشین که درآمدهای این صندوق تا چه میزان می‌تونه برای کشور و برای مردم اهمیت داشته باشه

   • به هیچ عنوان قابل قبول نیست. چرا باید جور دیگران رو به این صورت کشید؟! دیگران یعنی مثلا اون شرکت بیمه ای که میفرمایید ورشکست شده. این جریمه واقعا پول زوری هست که شرکتهای بیمه تونستند با تبدیل کردنش به قانون از مردم بگیرن

   • این نشونه از پدرسوختگی قانون و قانونگذاری است که این جریمه رو تعیین کرده
    چرا باید برای چیزی که من ندارم پول زوری و جریمه زوری بدم؟ جناب جریمه زمانی خوب است که طرف بیمه هم داشته باشه … مثلا بگن چون مدت بیمه شما گذشته الان بیمه دارید ولی به نسبت بیمه عادی پول بیشتری باید بدید.. باز این معقول تره ( البته یکهویی به ذهن من رسید )
    وقتی چندماه یا یک سال از بیمه گذشته و جریمه خورده وقتی بیمه نداری و خسارت میزنی جریمه اش این وسط چی میگه ؟ خسارت رو کی باید بده؟
    البته اگه مسلمون هستیم جریمه رو اسلام قبول نداره (به مراجع رجوع شود )فرقی هم نداره چه بانکی و بیمه ی یا هر جای دیگه اش باشه
    و اصل قرارداد اجباری در اسلام مشکل داره و اسلام قبول نداره … حالا یه سوال قرارداد بیمه شخص ثالث اجباری یا اختیاری؟ یکطرفه داره تحمیل میشه یا نه؟
    بعضی قوانینی تو کشور به تصویب رسیده که باید به مسلمونی اون کسایی که اینا رو تصویب کردن واقعا شک کرد

    • سلام
     من بر عکس نظر دوستان خیلی هم مفید می دونم این جریمه رو
     چند سال پیش ماشین را به صورت قولنامه ای به یه مرد مسن فروختم بعد از دو سال به خاطر استفاده از بخشنامه و انتقال تخفیف بیمه پیگیر شدم که ماشین را به اسم ایشون سند کنم
     وقتی مدارک رو ازمون خواستن فهمیدم ایشون تمام این مدت ماشین بدون بیمه سوار شده اند و الان هم حاض نیستند نه جریمه بدن و نه بیمه کنند.
     چند درصد مردم رو می شناسید که ماشین های بدون بیمه سوار هستند و امید حضرت عباس با جن مردم بازی می کنند.

   • به نظر بنده هم این قانون مشکل داره و پول ناحق و زوری از مردم گرفته میشه. چرا که همونطور که دوستمون گفتن من خدمتی رو نخریدم که بخوام پولشو بدم. در واقع مسولیت نخریدن خدمت رو به هر دلیل پذیرفتم و کسی هم پشتیبانی از خدمت گیرنده نمی کنه در مواقع حادثه

    • دوست عزیز بهتره جنبه دیگه موضوع رو هم ببینید. اینکه در موارد زیادی، صندوق خسارت بدنی از زیان دیده حمایت میکنه. بودجه اصلی این حمایت هم از همین جریمه های دیرکرد تامین میشه. پس بهتره فرض کنید که خودتون هم ممکنه خدای نکرده روزی به این حمایت نیاز پیدا کنید

  • دقیقا درود بر شما یه پول مفت باید بدی هرسالم اضافه میشه شاید یکی اصلا نخواد بیمه کنه نداشته باشه یا هرچیزی همه چی زوریه

  • با سلام و عرض ادب. شرکت های بیمه نمی توانند جریمه بیمه شخص ثالث را ببخشند و این کار فقط با دستور قضایی امکان پذیر است. نامه کمیته امداد هم اگر تحت شرایطی باشد که دادگاه نامه ای صادر کرده باشد، امکان پذیر است. در غیر این صورت موردی که نامه کمیته امداد باعث بخشش جرائم شده باشد، مشاهده نشده است.

 4. فرض کنیم یه فرد میلیاردر باشه و هر وقت هم اتفاقی افتاد از جیب خودش پول خرج کنه. چه احتیاجی به بیمه اجباری هست؟ از طرف دیگه یه نفر به هر دلیلی ممکنه چند سال ماشینشو از خونه بیرون نیاره. چرا باید پول بیمه بده. ممکنه کسی تو پارکینگ بره زیر ماشین بمیره؟!

 5. سلام.. خودرو بنده سه سال در پارکینگ منزل بوده و اصلا بیمه نشده و قبل از اون دو سال تخفیف بیمه داشت. میخاستم بدونم اگه الان بخوام بیمه اش بکنم با پرداخت جریمه ها آیا این سه سال نیز جز تخفیف عدم خسارت محاسبه میشه؟ یعنی اگه الان بخوام بیمه کنم 5 سال تخفیف بیمه محاسبه میشه؟ اگه نمیشه اگه مبلغ رو با فرض یک سال تخفیف بیمه و جریمه ها پرداخت کنم آیا توی بیمه نامه 5 سال تخیف درج میشه یا سالهای بیمه نشده جز تخفیفات محاسبه نمیشه؟

  • سلام، دوست عزیز شما باید بابت این تاخیر در بیمه کردن ماشینتون جریمه بپردازین و پس از پرداخت جریمه و تاخیر فقط دو سال تاخیر قبلی برای شما محفوظ می مونه و این سه سال که بیمه نداشتین تخفیف عدم خسارت نداره

 6. سلام من ماشینم مدت 6 ماه است در پارکینگ انتظامی هست ومدت 5ماه است از تایخ بیمه میگزرد ایا بیمه ماشین من شامل جریمه دیرکردمیشود؟

 7. سوال: آیا خسارت نیم در هزار ،تاخیر در پرداخت ماده 33قانون بیمه اجباری شخص ثالث شامل بیمه نامه های قبل از تصویب قانون بیمه شخص ثالث مصوب 95نیز می شوند ؟
  نظریه مشورتی شماره 7/96/2252. مورخ 96/8/29

  نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

  مستفاد از شق دوم ماده 65قانون بیمه اجباری شخص ثالث مصوب 1395 در خصوص بیمه نامه های صادره پیش از لازم الاجرا شدن قانون که هنوز خسارت تحت پوشش آنها پرداخت نشده ، شرکت بیمه مکلف است برابر با ماده 32همان قانون حداکثر ظرف 20روز مبلغ خسارت را به زیان دیده بپردازد و یا در مهلت مذکور نزد صندوق تودیع کند و قبض واریز را به مرجع قضایی مربوط تحویل دهد ، در صورت عدم انجام تکلیف مقرر در ماده 32،خسارت نیم در هزار ماده 33همان قانون مشمول بیمه نامه های قبل از قانون بیمه مصوب 95در صورتی که خسارت آنها هنوز پرداخت نشده باشد نیز می گردد

 8. سلام
  رنو مدل 70 دارم که ازش 4 سال استفاده نمیکنم داری 13 سال تخفیف بود ( 4 سال آخر نه استفاده شده و نه بیمه شده ) حال سوال این است که آیا میتوانم تخفیف بیمه این ماشین را به خودروی دیگری که مدل 96 بوده و موعد تمدید بیمه آن اسفند 96 امسال هست منتقل نمایم ؟
  تشکر قبلی از راهنمایی شما

   • سلام خسته نباشید من یک وانت پیکان مدل ۹۰ مزایده نیرو دریایی ارتش خریداری کرده ام…قبلا تحت پوشش بیمه کوثر بوده…من هم به عنوان مزایده ماشین رو خریده ام…تخفیف بیمه داره یا نداره؟؟؟من باید چقدر پول بیمه بدهم

    • سلام ممنون از شما
     شما میتونید با استفاده از اطلاعات بیمه نامه و اطلاعات خودرو، از طریق سایت بیمه مرکزی استعلام بگیرید و از تخفیف های بیمه نامتون مطلع بشید.
     بعد از اطلاع از میزان تخفیف، میتونید از طریق همین وبسایت، مبلغ حق بیمه تون رو مشاهده کنید

 9. سلام خسته نباشید
  تقریبا از دیرکرد بیمه ما حدودا 7 ماه میگذره که جریمه دیرکرد به حساب میاد خواستم بدونم بخشودگی جرایم درکرد در بیمه ایران امکانش هست؟ بیمه قبلی هم ایران بوده

 10. سلام
  منظورتون از مفید بودن فوق العاده مبهمه ، اگه منظورتون تحمیل دیرکرد بیمه شخص ثالث باشه البته که بخوبی تحمیل فرمودین
  و صریحا عرض میشه که معمولا بیمه نامه ها تمدید نمیشه در واقع نشانگر عدم توان مالی اشخاصه و اگر این موضوع شفاف برای شما و نمایندگان بیمه ها بدیهی میباشد فکر نمیکنین جریمه دیر کرد جدا از یک امر تحمیلیه و هست و در مواقع نوعی ضلم محسوب میشه باز به کنار با این روش دارین اکثریت دارندگان وسایل نقلیه رو فراری هم می‌دید و از نگاهی دیگر با تحمیل این جرایم بصورتی دارین به اقتصاد مملکت نیز صدمه میزنین که شاید نفع جمع اقلی چنین دیدی نداشته باشن ولی در واقع همین هست که عرض شد و یقین بدونین روزی شما زیر سوال در خصوص صدمات وارده به اقتصاد مملکت خواهید رفت بنابراین از فلج کردن اقتصاد مملکت دست بکشید
  واینکه چرا و بچه طریق بر اقتصاد امور مملکت را فلج می‌کند جای نگاه تخصصیه اگه لازم باشد انگیز طرح خواهد شد

 11. با سلام ماشین من 9 سال تخفیف بیمه دارد الا 17 روز بدلیل شغلم از تاریخ بیمه شخص ثالث ماشینم گذشته آیا جریمه شامل منم میشه اگر هست چقدر ممنون .

  • بله جریمه شامل شما میشه.
   مبلغ جریمه ارتباطی به تخفیفات بیمه ثالث نداره. در حال حاضر (فروردین 97)، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث مبلغ 3190 برای خودروهای چهارسیلندره که به ازای 17 روز میشه 54230 تومان

 12. سلام
  مطالبتون خوب هستن و به زبان ساده توضیح میدین، اما این عنوان “جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را چگونه می‌توان کاهش داد یا حذف کرد؟” مناسب این مطلب نیست چرا که افراد عادی فکر می کنند واقعا راهکاری هست که می توان جریمه را یا کاهش ویا حذفش کرد. وما نماینده های بیمه این راهکار ها رو نمیگیم.
  همواره عنوان “چگونه” در عنوان یه مطلبی بایستی راهکاری رو ارائه بده. یعنی چطوری؟ چون گفته شده می توان کاهش داد یا حذف کرد!!!
  راه حل ارائه شده برای بعد هست نه الانی که فردی جریمه داره!
  پیشنهاد میدم عنوان این مطلب به عنوانی همچون عنوان زیر تغییر کنه”چگونه از این به بعد جریمه دیرکرد پرداخت نکینم! با سیستم یاد آوری بیمه، جریمه دیرکرد خداحافظ! وهمچین عنوان هایی…..

 13. گرفتن جریمه دیر کرد کم از دزدی نیست. فقط قانونی دارن از مردم دزدی میکنند . اگه حادثه ای برای کسی رخ بده در زمان نداشتن بیمه کسی جوابگو نیست. قانونگذار اگه شعور میداشت ابعاد قانونی رو که وضع کرده دقیق مورد بررسی قرار میداد تا حقی از مردم بدبخت ضایع نشه و پول مفت تو جیب شرکتهای بظاهر بیمه دزد نره. فقط مردم رو سرکیسه میکنند.

 14. دزدی آشکار شرکت های بیمه گذار از مردم اگر جریمه دیر کرد بیمه به خودرو تعلق میگیرد پس در صورت بروز تصادف هم باید پاسخگو باشند آنها فقط حوادث منجر به مرگ را جواب میدن آنهم با سود بالا قانون گذار در این مورد در حق مردم کوتاهی کرده یک مشت کلاش مفت خور تحت عنوان شرکت بیمه مردم را سر کیسه کردند از بین یک میلیون ماشین اگر یک مورد منجر به فوت شود شما بنشینید محاسبه کنید یک میلیارد تومان پول بیمه از یک میلیون ماشین میگیرند تنها 250 میلیون حق دیه پرداخت میکنند بقیه اش تو جیب آقایان مفتخور میشود. عجب راه دزدی را یاد گرفتن و قانون و قانونگذار را دور زدند. تشکیلات قضایی باید باهوش باشد نباید فریب حرفهای این دزدان حرفه ای را بخورد.

 15. سلام من یک دوو سیلو دارم که 2ساله بیمه نکردمش و ماشین مزایده ازستادمخدر گرفتم که یه بار بیمه مععم کردمش والان دوساله بیمه نکردم الان میخام تخیف یه ماشی که بنام خودم نباشه بندازم روش ممکنه وشرایطش چطوریه بخام تخیف یه ماشین دیگه بندازم روش و چقدر برام خرج برمیداری؟؟؟؟

 16. سلام یک دوو سیلو دارم 2ساله که بیمش نکردم و بیمه قبلیش معلم بوده الان تخفیف بیمه ماشین دیگه میتونم بندازم روش وچقدر برام خرج برمیداره

 17. سلام . من یک پژو 405 مدل 86 دارم که از برج 9 سال 92 تا همین برج 9 سال 96 در کل چون ماشین خواب بوده بیمه نکرده بودم . پارسال رفتم بیمه کردم برج 9 ، اونجا نزدیک 1 میلیونو خورده ای جریمه دیرکرد دادم به علاوه حق بیمه که اونم نزدیک 1 و خورده ای شد . حالا میخواستم ببینم الان از سال 92 تا الان ، تخفیف بیمه حساب میکنن این سری برم ؟ یا نه فقط همین 1 سالی که من بیمه کردم رو تخفیف بیمه حساب میکنن ؟ با توجه به اینکه جریمه دیرکرد رو هم دادم سال پیش

  • سلام
   چون بیمه نداشتین تو این مدت تخفیف عدم خسارتی براتون لحاظ نمیشه اما تخفیف هایی که قبل از این تاریخ داشتین حفظ میشه و قابل استفادس

 18. سلام ماشین موسو ۶ سیلندر از تاریخ۰۱.۰۲.۱۳۹۵ تعمیرگاه بوده و از تاریخ ۱۱.۰۸.۹۵ هم بیمه ندارد و از تعداد سال تخفیف بیمه شخص ثالث اطلاع ندارم. ( چون تازه خریدم و مالک قبل هم بیمه نامه قبل رو گم کرده )
  ۱. چگونه میشه از تعدا سال تخفیف مطلع شد؟
  ۲. چون تعمیرگاه بوده و استفاده نشده ازش، میشه جریمه رو بخشید؟

  • سلام
   با ارائه شماره موتور یا شماره شاسی به یکی از نمایندگی های بیمه می تونین کد یکتای بیمه خود رو دریافت کنین و با استفاده از این کد می تونین سال های تخفیف عدم خسارت رو دریافت کنین
   در صورتی که هم که ماشین تعمیرگاه باشه شامل بخشش جریمه دیرکرد نمیشه

 19. دزدی کردن یعنی ربودن مال دیگری به طور پنهان ،جالبه شرکت های بیمه به صورت علنی مال مردم رو میبرن و مردم کوچکترین حرفی نمیتونن بزنن، به این کار میگن زور گیری یا خفت گیری ،شمایی که میگی جریمه دیر کرد قانونه قانونه ،اولا کدوم قانون مملکت درسته که این درست باشه همش بر مبنای دزدی کردن و چاپیدن از مردم پایه گذاری شده، ثانیاً قانونی که فقط برای مردم عادی قانونه و برای گروهی از مردم بهتران و ژن های خوب شبیه لطیفه است و بسادگی قانون رو میتونن دور بزنن ،فقط به درد چاه دستشویی میخوره!ثالثاً شرکت های بیمه که دست گرفتنشون انقدر خوبه و چرا موقع پس دادن جونشون بالا میاد تا پول مردم رو بدن ،جالبه فرانشیز و امثالهم هم موقع پرداخت خسارت کم میشه،رابعاً اون کسی که طرح بیمه رو اجباری و جریمه دیر کرد رو داده بلاشک یه منفعتی هنگفتی واسه خودشو زن و بچه اش داشته چون اون کسی که به موقع بیمه نامه رو تمدید نمیکنه ،فهم ناقص العقل ترین موجود هم این رو درک میکنه که نمیتونه تمدید کنه و بلاشک شرایط مالیش فراهم نیست ،ویا افرادی مثل بنده ماشینشون رو تو پارکینگ خونه خودشون خوابوندن و چندین ساله که دست بهش نزدن چرا باید پول مفت بدن به مفت خورهایی که اسمشون شرکت بیمه است ،آقا من دوست دارم ماشینم رو بخوابونم من از بیمه بدم میاد دلم نمیخواد هزینه بدم بابت بیمه ،جریمه دیر کرد برای بیمه تحمیل هزینه اضافی برای کسی که پول نداره بیمه رو تمدید کنه ،یعنی دزدی از قشر ضعیف‌،یعنی ضعیف کشی،یعنی بی وجدانی و پست فطرتی،امیدوارم تمام کسایی که این طرح جریمه دیر کرد رو تصویب و به مرحله اجرا در آوردن به خاک سیاه بشینن و تمام ناله و نفرین های من و امثال من و همه کسایی که مجبورن ،صاف بره تو حلقوم زن و بچشون و عزیزترین افراد زندگیشون ،و در آخر شمایی که چند جا تو کل متن نوشتی که تحت هیچ شرایطی جریمه دیرکرد قابل بخشیدن نیست و انجام این کار تخلف و نماینده متخلف مجازات میشه!!!!! پس یه نوع سادیسم و مریضی داری که داغ مردم رو با نوشتن تیتر »جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را چگونه می‌توان کاهش داد یا حذف کرد« تازه میکنی به یک روانشناس کار بلد مراجعه کن و قبل از مراجعه به پزشک ،پارکی که ازش جنس میگیری رو عوض کن کلا پارک رو عوض کن چون معلومه جنسش خوب نیست یا بهت نمیسازه ،مریض روانی،مرد باش و تایید کن متن من رو که اگر نکنی معلومه جزو همون افراد نامبرده هستی

 20. با سلام . سئوالی داشتم
  من میخوام ماشینی خریداری کنم ولی این ماشین 4 سال بیمه نشده میخوام بدونم مبلغ بیمه این ماشین چقدر میشه
  مشخصات ماشین :
  ام وی ام 110
  مدل 1384
  پنج سال تخفیف بیمه دارد ولی چهار سال هستش که بیمه نشده
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  باتشکر

  • سلام
   می تونین به سایت یا اپلیکیشن بیمیتو مراجعه کنین و استعلام قیمت بیمه ماشین مورد نظرتون رو دریافت کنین
   بسته به سقف تعهدات انتخابی و شرکت بیمه ای که مد نظرتونه قیمت می تونه متفاوت باشه

 21. با عرض سلام وخسته نباشید وضمن غرض تشکراز راهنمای هاتون میخواستم ازتون بپرسم که من یه پراید دارم که دوساله که توپارکینگ توقیف هست وازهمون اوایلی که ماشینم توقیف شده بیمه نامه اش تموم شده میخواستم ازتون بپرسم که باتوجه به توضیحاتی که ارایه فرمودید که خودروهایی که توقیف هستند اگه بیمه شون تمام بشه مشمول جریمه دیرکردمیشم یانه یااگه که مشمول جریمه میشم جریمه این دوسال رو بانرخ سال ۹۸ باید پرداخت کنم یااینکه پارسال هم توپارکینگ بوده سال اولی رو بانرخ سال ۹۷ جریمه میشم .
  اگه لطف کنید راهنمایی بفرمایید خیلی ازتون ممنون میشم.باسپاس

  • سلام
   با داشتن برگه توقیف و پارکینگ نیروی انتظامی، شما مشمول جریمه دیرکرد نمی‌شین.
   ممنون از لطف‌ شما

 22. سلام من الان بیش از یکساله بیمه شخص ثالث موتورم تموم شده و حدود 5سال هم تخفیف بیمه دارم سوال اینجا ایا میشه از سالهای تخفیف بیمم کم کرد بجای جریمه دیرکرد ؟؟؟ یعنی 5سال تخفیفم مثلا بشه 3سال و جریمم حذف ویا پرداخت بشه تز جایگاه تخفیف سالانه؟؟

  • سلام
   سال‌های تخفیف عدم خسارت ربطی به جریمه دیرکرد نداره. هر کدوم از این موارد جداگانه حساب می‌شن. به هر حال در نتیجه زیاد فرقی نمی‌کنه.

 23. آخه این چه کشوری است فکر کردم بدبخت نمی‌کنند اگه مردم داشته باشد که یک هفته مونده میرن بیمه من الان ماشینم ۲ سال بیمه ندارن نمیتونم بیمه کنمش از کجا بیارم آخه چرا به درد مردم رسیدگی نمیکند این مشکل به فکرش باشید

 24. وقتی جریمه دیرکرد تمدید بیمه رو میگیرند باید در اون روزهایی هم که بیمه نیستید تا زمانی که تمدید میکنید هم بیمه باشید چون پولشو دادید

 25. پول بیمه باید علی الحساب و دولتی باشه ،اینطور که آخر سال محاسبه کنن چند تا تصادف و چقدر بابت دیه دادن بعد با یه تفریق ساده بقیه پول به مردم برگردانده بشه ، این میشه خداپسندانه ، با شرایط فعلی بخوای حساب کنی میبینی چه پول های هنگفتی مفت مفت از مردم به حساباشون ریخته میشه بابت بیمه اونم با اجبار ،تعیین نرخ بیمه بدین شکل مصداق دزدی اجباری از مردمه وگرنه بطریقی که گفتم باید نرخ تعیین بشه ، برای کسی که در سال یک ماه ماشینش رو بیرون نمیاره ظلم بزرگیه که بخواد دو سه تومن پول مفت بده

  • با سلام.
   دوست عزیز در همه کشورها قوانین بیمه مشخص و ثابته. یعنی نمیشه برای افراد و شرایط مختلف، قوانین متفاوتی وضع کرد.
   تصور کنید که بیمه شخص ثالث اجباری نبود و بسیاری از افراد این بیمه رو نداشتن. اونوقت با توجه به تعداد بالای تصادفات و حوادث رانندگی توی کشور ما، حق افرادی که آسیب می بینن ضابع میشد چون افراد نمیتونستن این مبالغ زیاد دیه رو از جیب پرداخت کنن و باید تعداد زیادی از افراد به خاطر دیه به زندان میفتادن

 26. سلام. روز ۱۰ دی ماه ۹۹ بیمه شخص ثالث به پایان می رسد و برای تمدید مراجعه کردم تعطیل بوده به خاطر آلودگی هوا ۱۱ دی هم تعطیل شده مجددا. آیا جریمه می خورد.

 27. کاش هر چه سریع تر بخشودگی جریمه بیمه شخص ثالث ماشین سواری رو هم بزارن استرس داره بدون بیمه دارم ماشین سوار میشوم و چند ماهی هم هست گذشته جزیمش سنگینه منتظرم که بخشودگی بزارن سریع برم بیمه کنم.

 28. با سلام،، برای بنده و خیلی های دیگه، بااین وضعیت نابسامان و آشفته ی مملکت، سیرکردن شکم زن و بچه هامون هم سخت و دشواره، عده ای از مردم،منجمله خود بنده یک قارقارک دارم که باهاش نوشهر میچرخم و دوزار با مکافات پیدا میکنم و اموراتم رو میگذرونم،چندماه پیش بیمه ش تموم شد رفتم بیمه ش کنم،گفتن باید۲/۳۰۰/۰۰۰تومن هزینه کنم، دیدم به هیچ عنوان توانش پرداختش روندارم،ازخیربیمه گذشتم،حالا چجوری بیام جریمه ی دیرکرد بیمه بعلاوه ی هزینه ی بیمه رو پرداخت کنم؟؟؟آقایون قانونگذاران به جیب پر خودشون نگاه کردن و خبراز شکم گرسنه ی مردم ندارن،(آقای قانونگذار،آقای شرکت بیمه: شما اول بیا یک شغل بمن بده،البته نه مثل شغل خودت که تراول چاپ میکنه، بلکه شغلی که فقط زندگی منو تامین کنه ،بعدبیا جریمه ها رو ده برابر کن، نه اینکه بنده نون ندارم بخورم ، شما می فرمایید ، پیاز بخور اشتهات باز شه ….

 29. آقای مدیر : بنده نه اهانتی بکسی کردم ، نه قضاوتی، نه حکایتی ،،، چهارکلمه حرف حساب زدم که به احتمال قریب به یقین ، شخص خود شماهم عرایض بنده رو تایید میکنید،، حالا اگر بنابر دلایلی صحت عرایض اینحقیر رو نفی یا از انتشار اون خودداری میکنید ، بنده میتونم درک کنم و بفهمم که چرا نظریه ی بنده در صف انتظار مونده و هرگز منتشر نخواهد شد، چقدر خوب بود ما آدمها بجای اجباری بودن مثلا بیمه ی شخص ثالث ماشینمون،، ذره ای اجبار در داشتن صداقت و درستی در گفتارمون لحاظ میشد و اگرکسی در گفتار و رفتار و کردارش اندکی ناخالصی دیده میشد مورد عتاب و خطاب و جریمه و …… قرار می گرفت .

  • بهرام عزیز سلام
   امیدواریم که شرایط زندگی شما و همه مردم کشورمون بهبود پیدا کنه و مشکلات اقتصادی روزبه‌روز کم‌رنگ‌تر بشود.
   می‌توانید بیمه شخص ثالث رو به صورت قسطی پرداخت کنید تا براتون راحت‌تر بشود.
   همین‌طور معمولا سالی یک بار بیمه مرکزی جریمه دیرکرد بیمه‌شخص ثالث رو می‌بخشد. اخبار بیمه رو دنبال کنید تا در آن زمان به صورت قسطی بیمه خودتون را تمدید کنید.

 30. سلام وقتتون بخیر من ماشینمو قسطی بیمه کردم بیمه دانا مردی ۱ تومن نقد دادم ۶ ماهه هم قسط ک هر قسطش ۲۹۶ وخورده ای شده در کل بیمه نامه زده ۲۴۰۰ و خورده ای یعنی تقریبا ۳۰۰ تومن ازم بیشتر گرفته چرا؟

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید