بیمه موتور سیکلت یا بیمه شخص ثالث موتور سیکلت به بیمه‌گزار کمک می‌کند تا در تصادفات و در زمان ایجاد خسارت جانی  یا مالی برای دیگران، بتواند غرامت خسارات ایجادشده را پرداخت نماید. قانون در مورد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه بسیار دقیق و سخت‌گیرانه عمل می‌کند یعنی بیمه موتور سیکلت مانند بسیاری از بیمه‌ها اختیاری نیست و دارندگان موتور سیکلت موظف هستند جهت استفاده از موتور سیکلت خود، به اجبار اقدام به دریافت این بیمه کنند. در غیر این صورت قادر به استفاده از موتور سیکلت خود نیستند و با متخلفین نیز برخورد قانونی می‌شود. با توجه به همین مسئله می‌توان به اهمیت بیمه موتور سیکلت پی برد. جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت نیز تأکید دوباره بر لزوم داشتن این بیمه‌نامه است و بیمه‌گزار باید قبل از تاریخ سررسید بیمه، اقدام به تمدید آن کند. در اینجا قصد داریم درباره جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت ، مقدار این جریمه دیرکرد و نحوه جلوگیری از آن توضیح دهیم.


مطلب مرتبط: بیمه شخص ثالث موتور سیکلت چه کاربردی دارد؟


چرا باید بیمه موتور سیکلت تهیه کرد؟

چرا باید بیمه موتور سیکلت تهیه کرد؟

بیمه شخص ثالث کمک بزرگی به دارندگان موتور سیکلت می‌کند چرا که پرداخت هزینه‌های ناشی از خساراتی که ایجاد کرده‌اند را به عهده می‌گیرد. با بیمه موتور سیکلت چنانچه بیمه‌گزار طی حوادثی به افراد ثالث خسارت وارد کند چه این خسارت جانی باشد و چه مالی، بیمه شخص ثالث موتور سیکلت آن را پرداخت خواهد کرد. جدا از این که این هزینه‌ها ممکن است به قدری بالا باشد که بیمه‌گزار شخصاً توان پرداخت آن را نداشته باشد، جبران خسارت و آسیبی که غیر عامدانه به دیگران از سوی بیمه‌گزار وارد شده، انجام وظیفه‌ انسانی هر فردی است. در واقع بیمه شخص ثالث نه تنها یک کمک مالی به بیمه‌گزار در سوانحی است که وی مقصر آن بوده است بلکه کمک در راستای انجام وظایف مدنی و انسانی افراد جامعه است.

بیمه موتور سیکلت در سوانحی که بیمه‌گزار مقصر باشد، خسارات جانی و مالی ایجاد شده برای اشخاص ثالث را پرداخت می‌کند.


مطلب مرتبط: محاسبه بیمه موتور سیکلت در کمترین زمان ممکن!


بیمه موتور سیکلت چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

بیمه شخص ثالث در صورتی استفاده می‌شود که بیمه‌گزار در حوادث ایجاد شده مقصر باشد. در این صورت سه دسته از خسارت‌های ایجاد شده توسط وی تحت پوشش بیمه شخص ثالث موتور سیکلت قرار می‌گیرد.

پرداخت غرامت در صورت ایجاد خسارات جانی به افراد ثالث از سوی بیمه‌گزار و در زمان استفاده از موتورسیکلت

پرداخت غرامت در صورت ایجاد خسارات مالی به افراد ثالث از سوی بیمه‌گزار و در زمان استفاده از موتور سیکلت

پرداخت غرامت در صورت ایجاد خسارت جانی به بیمه‌گزار که در صورتی است که در اثر سوانح بیمه‌گزار حتی اگر خودش مقصر باشد و باعث آسیب‌دیدگی جانی شود بیمه شخص ثالث آن را پرداخت خواهد کرد. این امر مشروط بر این است که بیمه‌گزار دارای گواهینامه رانندگی موتور سیکلت باشد.

اگر بیمه‌گزار در اثر حادثه‌ دچار آسیب جانی شود، بیمه موتور سیکلت به بیمه‌گزار نیز خسارت پرداخت می‌کند.


مطلب مرتبط: ارزانترین بیمه موتور سیکلت را بخرید


در صورت تأخیر در تمدید و یا دریافت بیمه موتور سیکلت چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورت تاخیر در جریمه دیرکرد موتور سیکلت چه اتفاقی می‌افتد؟

گفتیم دارندگان موتور سیکلت باید بدون تأخیر اقدام به دریافت بیمه موتور سیکلت کنند در غیر این صورت مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور سیکلت خواهند شد. این جریمه به صورت روزشمار محاسبه شده و باید به شرکت بیمه پرداخت شود. همچنین خرید و فروش موتور سیکلت بدون بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر نیست. پلیس راهنمایی و رانندگی موتور سیکلت‌هایی که فاقد بیمه شخص ثالث باشند و یا از تاریخ سررسید بیمه آنان گذشته باشد را در صورت مشاهده توقیف خواهد کرد و تا زمان تهیه بیمه‌نامه در پارکینگ پلیس خواهد بود که در این صورت دارنده موتور سیکلت باید بیمه‌نامه را دریافت کرده و جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت را نیز پرداخت کند و از طرفی برای ترخیص موتور سیکلت خود نیز باید هزینه‌ای را به پلیس راهنمایی و رانندگی پرداخت کند. طبیعی است با پایان بیمه‌نامه، اگر حادثه‌ای رخ دهد بیمه‌گزار مسئول پرداخت همه خسارات خواهد بود همچنین اگر بیمه‌گزار با تاخیر اقدام به تمدید بیمه‌نامه کند، تا زمان فعال شدن بیمه‌نامه جدید اگر خسارتی ایجاد کند باید همه مبلغ خسارت را شخصاً پرداخت نماید؛ حتی اگر مدت‌زمان ابطال بیمه‌نامه قبلی تا بیمه‌نامه جدید چند ساعت باشد.


مطلب مرتبط: نرخ بیمه موتور سیکلت را چطور محاسبه کنیم؟


جریمه دیرکرد موتور سیکلت چقدر است؟

جریمه دیرکرد موتور سیکلت به ازای هر روز تأخیر در تمدید شامل مبلغ یک روز از ارزش بیمه‌نامه است. محاسبه جریمه دیرکرد موتور سیکلت تا 365 روز است و بیشتر از این میزان را همان مقدار 365 روز و یا یک سال محاسبه می‌کنند و بیشتر از آن نخواهد شد.


مطلب مرتبط: با بیمه موتور سیکلت اقساطی هوای جیبتو داشته باش!


تأثیر جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت در نرخ بیمه‌نامه

جریمه دیرکرد موتور سیکلت به صورت روزشمار محاسبه شده و در نرخ نهایی بیمه‌نامه تأثیر خواهد داشت اما نرخ بیمه موتور سیکلت به عوامل مختلف دیگری مانند تعداد سیلندر موتور سیکلت، مدل موتور سیکلت یا همان سال ساخت آن، نوع کاربرد و شکل آن که به صورت دوچرخ، سه‌چرخ و سایدکار باشد و همچنین گازی و یا دنده‌ای بودن آن نیز بستگی دارد. همچنین در صورت عدم خسارت، مشمول دریافت تخفیف عدم خسارت نیز خواهد شد.

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت در هر صورت محاسبه شده و باید توسط بیمه‌گزار پرداخت شود. جریمه دیرکرد ربطی به تخفیف عدم خسارت ندارد و هرکدام به طور جداگانه در نرخ بیمه موتور سیکلت محاسبه خواهند شد. مقدار جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت در جدول زیر قابل مشاهده است.

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت

هرچه مدت زمان تاخیر در تمدید بیمه موتور سیکلت باشد مشمول جریمه دیرکرد بیشتری خواهد شد. سقف جریمه دیرکرد تا یک سال است.


مطلب مرتبط: جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را چگونه می‌توان کاهش داد؟


زمان مناسب جهت تمدید بیمه موتور سیکلت

زمان مناسب برای تمدید بیمه موتور سیکلت

برای جلوگیری از جریمه دیرکرد موتور سیکلت بهتر است آن را در موعد مقرر تمدید کنید. بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه هفته پایانی از تاریخ سررسید بیمه‌نامه است چرا که بیمه‌نامه پس از ثبت از ساعت 00:00 روز بعد فعال خواهد شد و تا همین ساعت از آخرین روز مدت قرارداد ادامه خواهد داشت. اقدام به تمدید بیمه‌نامه در روز آخر ممکن است باعث شود که تا زمان فعال شدن بیمه‌نامه جدید، بیمه‌گزار مدت‌زمانی بدون بیمه  باشد که در این صورت اگر در این فاصله زمانی دچار سانحه شود، پرداخت همه هزینه‌ها به عهده بیمه‌گزار خواهد بود.

آخرین هفته از تاریخ سررسید بیمه موتور سیکلت، بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه است.


مطلب مرتبط: صرفه‌جویی در زمان با خرید اینترنتی بیمه موتور سیکلت


بخشش جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت به هیچ عنوان قابل بخشش و یا تخفیف نیست. تنها در صورتی این امکان وجود دارد که دستور از سوی مراجع ذی‌ربط مانند راهنمایی و رانندگی کشور صادر شود و مطابق قوانین ابلاغ شده از این نهادها، تخفیف و یا موارد بخشش بیمه شخص ثالث اعمال شود. اما بیمیتو و یا شرکت‌های بیمه ممکن است در دوره‌های زمانی خاص و یا به مناسبت‌های مختلف، برای تمدید و یا خرید بیمه موتور سیکلت، درصدی تخفیف قائل شوند که این البته ربطی به جریمه دیرکرد ندارد اما بیمه‌گزار در صورت داشتن شرایط می‌تواند از این تخفیف‌ها نیز استفاده کند.


مطلب مرتبط: با قیمت بیمه موتور سیکلت رازی من یک راضی‌ام!


خرید بیمه موتور سیکلت از طریق بیمیتو

پرداخت جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت در بیمیتو

با وجود مشغله‌های زیادی که هر شخص دارد، فراموش کردن تاریخ سررسید بیمه عامل اصلی در ایجاد جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است. برای این منظور می‌توانید از امکان یادآوری تاریخ سررسید بیمه‌نامه که در بیمیتو وجود دارد استفاده کنید. اگر نیاز به خرید و یا تمدید بیمه موتور سیکلت دارید هم اکنون امکان استعلام آنلاین نرخ بیمه موتور سیکلت و یا خرید آنلاین بیمه شخص ثالث در بیمیتو فراهم است. برای دارندگان خودرو امکان خرید آنلاین بیمه بدنه نیز وجود دارد. خرید اینترنتی بیمه عمر و خرید اینترنتی بیمه مسافرتی نیز از دیگر امکانات بیمیتو است. اگر نیاز به اطلاعات کافی در خصوص بیمه مورد نیازتان دارید، می‌توانید به مطالب ما در سایت بیمیتو مراجعه کنید. اگر می‌خواهید از نرخ بیمه آتش‌سوزی مطلع شوید می‌توانید استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی انجام دهید. به کمک استعلام آنلاین، بیمه‌گزار می‌تواند در کمترین زمان ممکن از نرخ بیمه‌نامه خود مطلع شده و به نوعی صورتحساب بیمه خود را قبل از خرید آن مشاهده کند. از مهم‌ترین خدمات بیمیتو که به بیمه‌گزار کمک می‌کند تا بهترین بیمه مورد نظر خود را پیدا کند، امکان مقایسه شرایط و نرخ یک بیمه در میان شرکت‌های مختلف بیمه است. به کمک مقایسه می‌توان بهترین و ارزان‌ترین بیمه متناسب با شرایط خود را انتخاب و خریداری کنید. از این پس بیمه‌گزاران سازمان تامین اجتماعی بدون نیاز به مراجعه حضوری به کارگزاری‌های این سازمان، از طریق بیمیتو و به صورت آنلاین می‌توانند اقدام به تمدید، تعویض و یا صدور دفترچه بیمه خود کنند و آنرا در منزل یا محل کار خود دریافت کنند.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید