خرید بیمه آتش سوزی ساختمان با توجه به خطرات بسیار زیادی که بناها را تهدید می‌کند، یک امر ضروری تلقی می‌شود؛ اما متأسفانه هنوز آن‌چنان‌که باید مورد اقبال قرار نگرفته است. صاحبان کارخانه‌ها و مراکز تجاری می‌توانند با خرید بیمه آتش سوزی، بنای ساختمان و اموال مربوط به آن را در برابر خطرات محتملی که برای این‌گونه بناها وجود دارد، ایمن کنند. چند لحظه فکر کنید! می‌توانید با هزینه اندکی ساختمان و اموال خود را در برابر خطرات اصلی و مازاد بیمه کنید تا در صورت بروز حادثه، حداقل خیالتان بابت جبران خسارات مالی راحت باشد؛ بنابراین خرید بیمه آتش سوزی، می‌تواند بهترین راه‌حل برای آسودگی خیال شما در رابطه با ملک و اموالتان باشد.

با خرید بیمه آتش سوزی خیالتان بابت جبران خسارات ناشی از آتش سوزی راحت خواهد بود.

 


مطلب مرتبط: شرایط بیمه آتش سوزی سامان و طرح‌های ویژه‌اش!


روش‌های خرید بیمه آتش سوزی

بعدازاینکه تصمیم گرفتید که خرید بیمه آتش سوزی می‌تواند برای شما مفید باشد، اولین سؤالی که ممکن است ذهنتان را درگیر کند این است که چگونه می‌توان این بیمه را خریداری کرد؟ گرچه ممکن است این سؤال را این‌گونه پاسخ دهید: «مسلماً با مراجعه به دفاتر بیمه». حق با شماست این اولین راهی است که پیش روی شما قرار دارد، اما راه دومی نیز برای خرید بیمه آتش سوزی وجود دارد که در اینجا هر دو مورد را بررسی خواهیم کرد و شما می‌توانید بامطالعه آن‌ها بهترین و البته راحت‌ترین روش را انتخاب کنید.

بیمه آتش سوزی به دو صورت سنتی و آنلاین قابل خریداری است.


روش اول: خرید بیمه آتش سوزی به‌صورت سنتی

همان‌طور که می‌دانید شما می‌توانید با مراجعه به هریک از دفاتر بیمه، اقدام به خرید بیمه آتش سوزی موردنظر خود کنید؛ بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که از منزل خود خارج شوید و به چند دفتر بیمه سر بزنید تا بتوانید بهترین را انتخاب کنید (البته احتمال اینکه بتوانید تمامی شرکت‌های بیمه را بررسی کنید کم است!). بعد از انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

وقتی به دفتر بیمه مراجعه می‌کنید یک پرسش‌نامه (به‌صورت چاپی) بانام برگ پیشنهاد بیمه در اختیار شما قرار داده می‌شود که باید باکمال حسن نیت و صداقت، پرسش‌نامه را تکمیل کنید، چون در صورت واردکردن اطلاعات اشتباه، کسی که متضرر می‌شود شما خواهید بود. بیمه‌گر این حق را دارد که قرارداد را فسخ کند و در صورت بروز حادثه، ممکن است مشکلاتی برای شما پیش بیاید و خسارت وارده به‌صورت کامل جبران نگردد. البته در مورد تکمیل پرسش‌نامه کارشناس مربوطه موظف است شمارا راهنمایی کند. مواردی که شما باید باصداقت پاسخ دهید به شرح زیر است:

نام و نشانی شما

نشانی محلی که می‌خواهید بیمه کنید.

خطراتی که می‌خواهید بیمه شما، آن را پوشش دهد.

علاوه بر خطرات اصلی، خطرات تبعی (پوشش مازاد) را نیز می‌توانید خریداری کنید.

ارزش محل و اموالی که می‌خواهید بیمه کنید.

سابقه آتش سوزی و نوع آن در صورت وجود

همسایگان محلی که قرار است بیمه شود.

برق محل مورد بیمه چگونه تأمین می‌شود.

وضعیت آب محل موردنظر برای زمان آتش سوزی

امکانات اطفاء حریق در محل مورد بیمه

وضعیت نگهبانی ساختمان

برگ پیشنهاد بیمه باید خوش‌خط و خوانا و بدون خط‌خوردگی باشد به‌نحوی که برداشت اشتباه صورت نگیرد.

 

بعدازاینکه پرسش‌نامه را تکمیل کردید صادرکننده بیمه آن را بررسی می‌کند و در صورت نیاز دستور بازدید محل را می‌دهد. کارشناسان، محل مورد بیمه را بازدید می‌کنند و گزارش خود را برای صادرکننده بیمه ارسال می‌کنند.

در مرحله بعد، صادرکننده پرسش‌نامه شما و گزارش کارشناسان را مطالعه می‌کند و تصمیم می‌گیرد که بیمه را صادر کند یا نه! بله درست است بیمه‌گر می‌تواند محل مورد درخواست شمارا بیمه نکند. با توجه به شرایط مکان موردنظر، سه حالت پیش روی صادرکننده بیمه قرار می‌گیرد:

1. آن‌قدر ریسک ساختمان مورد درخواست شما بالاست که بیمه‌گر این ریسک را قبول نمی‌کند و عدم تمایل خود را به شما اعلام می‌کند.

2. ریسک ساختمان در حدی است که نمی‌شود آن را تقبل کرد اما بیمه‌گر با توصیه کردن یک سری اصلاحات و انجام آن‌ها توسط شما این ریسک را می‌پذیرد که ساختمان شمارا بیمه کند.

3. حالت سوم که بهترین حالت برای شماست و همان‌طور که پرواضح است این است که ریسک مطلوبی وجود داشته باشد و بیمه‌گر آن را می‌پذیرد.

مقدار ریسک ساختمان، عامل مهمی برای بیمه‌گر تلقی می‌شود.

در صورت تقبل بیمه‌گر در خصوص بیمه کردن ساختمان، پیش‌نویس بیمه‌نامه تنظیم و نرخ حق بیمه تعیین می‌شود.

بعد از تنظیم پیش‌نویس، بیمه‌نامه چاپ می‌شود و نسخه اصلی جهت پرداخت حق بیمه به شما که بیمه‌گزار باشید داده می‌شود. بعدازاینکه حق بیمه را پرداخت کردید و بیمه‌نامه را امضا کردید، بیمه‌نامه و رسید چاپی حق بیمه برای شما ارسال می‌شود.

اکنون بیمه‌نامه شما آماده است.


روش دوم: خرید بیمه آتش سوزی به‌صورت آنلاین

تا اینجا مراحل خرید بیمه آتش سوزی به روش سنتی را باهم مرور کردیم. حال باهم روشی را بررسی می‌کنیم که راحت‌تر و بی‌دردسرتر و البته مقرون به‌صرفه‌تر است. اکنون با توجه به حضور در عصر ارتباطات و رشد روزافزون استفاده از اینترنت، شاید برای شما استفاده از امکانات آنلاین بهتر باشد. بیایید باهم چند مورد از مزایای خرید بیمه آتش سوزی به‌صورت آنلاین را مرور کنیم:

اولین مورد که بسیار مطلوب به نظر می‌رسد این است که نیازی نیست شما برای خرید بیمه از خانه خارج شوید.

مورد بعدی که در زندگی پرمشغله امروز بسیار اهمیت دارد صرفه‌جویی در زمان است. همه دوست دارند از وقت خود به بهترین نحو استفاده کنند. شاید شما هم ترجیح بدهید به‌جای صرف وقت زیاد برای خرید بیمه آتش سوزی مناسب، از روشی که وقت کمی از شما بگیرد استفاده کنید.

فکرش را بکنید، شما می‌توانید بدون در نظر گرفتن اینکه در چه مکانی هستید و در هر ساعت از شبانه‌روز به‌صورت آنلاین سفارش خود را ثبت کنید. عالی نیست؟!

با خرید بیمه آتش سوزی به‌صورت آنلاین، دیگر نیاز نیست برای خرید بیمه وارد طرح ترافیک شوید.

همچنین خرید آنلاین بیمه می‌تواند در کمتر آلوده شدن هوا و کاهش حجم ترافیک مؤثر باشد.

 

با توجه به مزایایی که از خرید بیمه آتش سوزی به‌صورت آنلاین گفتیم لازم به ذکر است اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو علاوه بر اینکه تمامی مزایای خرید آنلاین را داراست، امکان مقایسه را نیز به بهترین شکل ممکن در اختیار شما قرار می‌دهد. بیمیتو با در نظر گرفتن فاکتورهایی که در تعیین قیمت بیمه آتش سوزی دخیل هستند، بیمه‌های مختلف باقیمت و کیفیت‌های متفاوت را پیش روی شما قرار می‌دهد. شما همان‌طور که در منزل خود نشسته‌اید و از بودن در محیط امن و راحت خانه لذت می‌برید، تنها با صرف اندکی زمان، می‌توانید بیمه آتش سوزی موردنیازتان را خریداری کنید، درحالی‌که اگر می‌خواستید به‌صورت سنتی اقدام کنید در بهترین حالت ممکن تنها می‌توانستید به تعداد محدودی از دفاتر بیمه سر بزنید. بیایید باهم مراحلی که در این اپلیکیشن و وب‌سایت برای خرید بیمه آتش‌سوی لازم است طی کنید را بررسی کنیم:

شما وارد اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو می‎‌شوید و گزینه بیمه آتش سوزی را انتخاب می‌کنید.

سپس متراژ زیربنای محل موردنظر را وارد می‌کنید.

در مرحله بعد ارزش لوازم خانه به تومان را مشخص می‌کنید.

هزینه ساخت هر مترمربع از بنای شما فاکتور مهمی است که باید ثبت کنید (درصورتی‌که این مبلغ از 1.5 میلیون تومان بیشتر باشد نیاز به بازدید کارشناس است).

هزینه ساخت هر مترمربع از ساختمان مدنظر است نه کل زمین.

همچنین می‌توانید گزینه‌های تخفیف را فعال کنید (شامل نظام‌مهندسی یا پزشکی، بیمه عمر و حساب بلندمدت).

سپس در صورت تمایل به خرید هرکدام از پوشش‌های اضافی، (که بسته به شرایط ساختمان مورد بیمه ممکن است ضروری باشد) پوشش موردنظر را انتخاب می‌کنید.

حالا زمان تماشای لیست بیمه‌های مختلف باقیمت و کیفیت‌های متفاوت است. به نظر عالی می‌رسد چراکه هر آنچه لازم است برای خرید بیمه آتش سوزی بدانید پیش رویتان است.

بیمه‌ای را که به نظرتان مناسب‌تر است سفارش می‌دهید و مشخصات خود، آدرس و مشخصات ساختمان موردنظر را وارد می‌کنید. پس از تأیید، مشخصات تحویل‌گیرنده را ثبت می‌کنید. بعدازاینکه مرحله پرداخت را به اتمام رساندید با شما تماس گرفته می‌شود و بیمه‌نامه به‌صورت رایگان برای شما ارسال می‌گردد.

2 نظرات

  1. چه سایت خوبی خانم زینلی. خسته نباشید. من به تازگی با این سایت اشنا شدم. امیدوارم موفق باشید . نماینده برتر بیمه ایران ایزدی کد 5841

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید