بیمه عمر نوعی از بیمه است که در آن طبق قراردادی مابین بیمه­‌گزار و شرکت بیمه، فرد باید مبلغ معینی را به صورت یکجا یا اقساط به شرکت بیمه پرداخت کند و بیمه نیز موظف است در صورت بروز حوادثی نظیر بیماری یا فوت بیمه­‌گزار به شخص یا افراد تحت پوشش آن طبق قوانین بیمه عمر خدمات دهد. بیمه عمر با پوشش‌­های دیگری که دارد نه تنها در صورت بروز حادثه می‌تواند مفید باشد که با سودی که اکثر شرکت­‌های بیمه برای این نوع بیمه در نظر می‌گیرند به طریقی یک نوع سرمایه­‌گذاری است. بیمه عمر انواع مختلفی دارد که شرکت­‌های بیمه برای آن پوشش­‌های مختلفی را هم در نظر می‌گیرند و با توجه به نیاز فرد به وی پیشنهاد می­‌شود.
در این قسمت می­‌خواهیم درباره فرم بیمه عمر و نحوه تهیه و تکمیل کردن آن توضیح دهیم.


مطلب مرتبط: نکات و جزییات بیشتر درباره بیمه عمر


تهیه فرم بیمه عمر

تهیه فرم بیمه

پس از آن که در مورد انواع بیمه عمر مطالعه و نوع بیمه مورد نظر خود را انتخاب کردید در اولین گام برای درخواست آن باید فرم­‌های مربوط به آن را پر کنید. فرم بیمه عمر را می‌توانید از شرکت بیمه‌ای که به آن مراجعه کرده‌­اید دریافت کنید. همچنین نمونه­‌ای از این فرم­‌ها را می­‌توانید بر روی سایت بیمیتو ببینید. فرم بیمه عمر در هر شرکت بیمه متفاوت است و مطابق با شرایط بیمه آن شرکت تنظیم گردیده است. همچنین بیمیتو در نظر دارد تا در آینده نزدیک امکان ارایه و تکمیل فرم را در قالب یک پلتفرم آنلاین در اختیار شما قرار دهد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر و انواع آن


توضیح فرم بیمه عمر و شیوه پاسخ‌دهی به آن

نحوه پاسخ‌دهی به این فرم­‌ها بسیار ساده است و با توجه به سؤالات مطرح شده می­‌توانید به راحتی به آن‌ها پاسخ دهید و چنان چه سؤالی برای‌تان مبهم باشد می­‌توانید در مورد آن از کارشناس مربوطه راهنمایی بخواهید. در عین حال فرم بیمه عمر در اکثر بیمه­‌ها سؤالات تقریباً مشترکی را از شما می‌پرسد. در این فرم­‌ها مطابق با نوع بیمه از شما اطلاعات مختلفی می­‌خواهد. شکل فرم‌­ها در شرکت­‌های مختلف متفاوت است اما تا حدود زیادی گزینه­‌های مشابهی دارند و اطلاعات یکسانی را از شما می‌خواهند. این اطلاعات شامل چندین قسمت است؛ مواردی مانند:

. اطلاعات شخصی که شامل مشخصات بیمه­‌گزار است مانند نام و نام خانوادگی و… مانند همین مشخصات در قسمت دیگری در مورد افراد ذی‌نفع یا بیمه شده نیز درخواست شده و در صورتی که بیمه­‌گزار افرادی را تحت پوشش بیمه قراردهد مشخصات آن­‌ها باید در این قسمت وارد شود.

. میزان سرمایه‌­ای که می­‌خواهید به این کار اختصاص دهید چه میزان و به چه صورت است؟ این قسمت مهمی از فرم­‌های بیمه عمر است که در صورت واریز وجه به صورت اقساط، در فرم مربوطه تعداد اقساط و زمان معین آن نیز قید شده و باید توسط بیمه­‌گزار مشخص گردد.

. در صورت استفاده از پوشش‌­های مربوط به بیمه عمر میزان درصد پوشش درخواستی مشخصی در این فرم­‌ها وجود دارد که طبق خواست بیمه­‌گزار این پوشش در صورت بروز حادثه به وی یا افراد تعیین شده توسط او تعلق می‌گیرد.

فرم بیمه عمر شامل مشخصات فردی، مشخصات بیمه و شرایط جسمانی بیمه‌گزار و افراد تحت پوشش آن است.


مطلب مرتبط: معیارهای انتخاب بهترین بیمه عمر و سرمایه‌گذاری


پوشش‌های بیمه عمر در فرم مربوط به آن

پوشش‌های بیمه در فرم

بیمه عمر شامل پوشش­‌های مختلفی است که در فرم بیمه عمر نیز قسمتی برای این منظور در نظر گرفته شده تا مشخص شود بیمه­‌گزار درخواست استفاده از چه نوع پوشش­‌های دیگری را دارد. شرکت­‌های بیمه در خصوص بیمه عمر پوشش‌­های متفاوتی دارند از قبیل فوت، حوادث ناشی از کار مثل نقص عضو و ازکارافتادگی فرد که می‌تواند دائمی یا موقتی باشد، پوشش هزینه­‌های پزشکی که برای مواقعی است که فرد بیمه­‌گزار دچار بیماری­‌های خاص یا صعب­‌العلاج شده و نیاز به مراقبت و بستری دارد. پوشش آتش‌سوزی و حتی حوادث ناشی از شورش‌­های خیابانی، اعتصابات، جنگ، سفر به مناطق جنگی یا مناطق پر خطر و یا سقوط هواپیما نیز در برخی بیمه‌­ها از پوشش‌های بیمه عمر بوده و بیمه­‌گزار با انتخاب این پوشش می­‌تواند محیط کار و منزل خود را نیز تحت پوشش بیمه قرار دهد.

شرکت­‌های مختلف بیمه برای بیمه عمر، پوشش­‌های متفاوتی را در نظر می­‌گیرند و ممکن است یک نوع پوشش تنها مختص همان شرکت بیمه باشد و در شرکتی دیگر ارایه نشود. چنانچه در کنار بیمه عمر، پوشش بیمه­‌ای خاصی مد نظر دارید بهتر است با انواع بیمه عمر و شرکت های ارایه دهنده آن آشنا شوید و سپس نسبت به در خواست آن اقدام کنید.

بیمه‌های عمر دارای پوشش‌های مختلف هستند. قبل از پر کردن فرم بیمه عمر باید از پوشش‌های بیمه عمر خود آگاهی کسب کرده باشید.


مطلب مرتبط: سرمایه‌گذاری در بیمه عمر


شرایط جسمانی و سلامت بیمه­‌گزار در بیمه عمر

 شرایط جسمانی بیمه‌گزار

قسمت دیگری که در فرم بیمه عمر در نظر گرفته می­‌شود مشخصات پزشکی و شرایط جسمانی و سلامت شما است. قوانین و مقررات مربوط به بیمه عمر شرایط خاصی دارد که با وضع جسمانی بیمه­‌گزار در ارتباط است و اگر شرایط جسمانی بیمه­‌گزار مطابق این قوانین نباشد، بیمه عمر برای چنین افرادی انجام نخواهد شد. در این قسمت مواردی مانند اندازه قد و وزن شما خواسته می­‌شود و یا ممکن است از شما درخواست گردد که چنانچه ارگان­‌های حیاتی بدن شما مانند مغز، قلب و یا به طور کلی بدن­‌تان دارای بیماری خاصی است آن را بیان کنید. اگر بیمه­‌گزار و یا افراد تحت پوشش بیمه­‌گزار دچار بیماری صعب­‌العلاجی باشند، نوع بیماری و وضعیت آن توسط پزشک باید تایید گردد و مدارک پزشکی مربوطه نیز به همراه فرم بیمه عمر برای صدور بیمه نامه ارسال شود.

همان‌طور که گفتیم بیمه عمر به نوعی یک سرمایه‌گذاری است به همین دلیل هم در فرم بیمه عمر قسمتی در نظر گرفته شده تا مشخص شود که سود بیمه عمر توسط چه کسی دریافت شود. با توجه به خواست بیمه­‌گزار این سود می‌تواند به او یا افرادی که وی تعیین می‌کند پرداخت گردد. در صورت فوت بیمه­‌گزار و تعیین نکردن شخص خاصی برای گرفتن سود بیمه عمر، این سود به وراث بیمه­‌گزار تعلق خواهد گرفت.

علاوه بر اطلاعات پزشکی خواسته شده در فرم بیمه عمر چنانچه مبتلا به بیماری خاصی هستید مدارک پزشکی آن برای صدور بیمه لازم است


مطلب مرتبط: سپرده‌گذاری در بانک یا خرید بیمه عمر؟


فرم بیمه عمر همچون یک قرارداد

بیمه عمر همچون یک قرارداد

فرم بیمه عمر در حکم قرارداد شما با شرکت بیمه است و در پایان این فرم­‌ها و پس از پاسخ به تمامی سؤالات مثل اکثر فرم‌­های اداری نیاز به تایید با نام و امضا شما می‌باشد. توصیه می­‌کنیم به فرم­‌های اداری و همچنین فرم بیمه عمر از روی اسناد و مدارک خود پاسخ دهید و متکی به حافظه نباشید. با توجه به این که در حال حاضر پلتفرم­‌های آنلاین در خصوص ارایه این فرم­‌ها و امکان تصحیح اطلاعات وجود ندارد، دقت کنید تا درست و شفاف پاسخ دهید چون در صورت پاسخ‌دهی اشتباه باید تمام اطلاعات فرم را بازنویسی کنید و یا حتی ممکن است روند بیمه­‌‌ شما را با مشکل روبرو کند.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست؟


بیمه عمر در بیمیتو

با بیمیتو می­‌توانید خرید اینترنتی بیمه را در هر جایی که هستید؛ انجام دهید تنها کافی است به اینترنت متصل باشید. با مراجعه به سایت بیمیتو می­‌توانید خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و یا خرید آنلاین بیمه مسافرتی و نیز خرید اینترنتی بیمه عمر داشته باشید و خیلی راحت استعلام آنلاین بیمه آتش سوزی دریافت کنید، همچنین بیمه بدنه اینترنتی بخرید. بیمیتو این امکان را فراهم کرده که به صورت آنلاین و در کوتاه­‌ترین زمان ممکن در خصوص بیمه مورد نظر خود اطلاعات لازم را به دست آورید و یا نسبت به بیمه­‌ خود اقدام کنید. همچنین می‌توان محاسبه آنلاین بیمه عمر را انجام داد. بیمه‌گزاران سازمان تامین اجتماعی نیز به کمک بیمیتو می‌توانند از طریق بیمیتو اقدام به تعویض، تمدید و یا صدور دفترچه بیمه خود کنند.

در سایت بیمیتو اطلاعات کاملی در خصوص بیمه عمر و انواع بیمه عمر وجود دارد که می‌توانید درباره این بیمه به‌طور کامل مطلع شوید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید