این روزها احتمالاً در معابر عمومی به چشممان خورده است که یکی از شرکت‌های بیمه میز یا کانتری گذاشته باشد و در زمینه بیمه عمر مشاوره دهد و تبلیغ کند. سؤالی که شاید با آن برخورد کرده‌ایم این است که فواید بیمه عمر چیست؟ اصلاً دلیلی وجود دارد که بیمه عمر خریداری کنیم؟ این‌ها سؤالاتی است که معمولاً در مبحث بیمه عمر بی‌جواب مانده است و همین گنگ بودن موضوع باعث می‌شود خیلی از افراد به خرید آن فکر هم نکنند. در این مطلب قصد داریم فواید بیمه عمر را با یکدیگر بررسی کنیم و ببینیم آیا خرید بیمه عمر کاری منطقی است یا خیر. به نظر شما بیمه عمر بیمه مفیدی است؟


مطلب مرتبط: با انواع بیمه های عمر بیشتر آشنا شویم


آشنایی بیشتر با فواید بیمه عمر

فواید بیمه عمر

قبل از بررسی فواید بیمه عمر باید ببینیم بیمه عمر چه نوع بیمه‌ای است و از ما در برابر چه خطراتی قرار است پشتیبانی کند.

پوشش‌های اصلی بیمه عمر فوت و بازنشستگی است؛ یعنی درصورتی‌که بیمه‌گزار فوت کند، این بیمه مبلغی را به‌عنوان سرمایه فوت به ذی‌نفعان وی می‌دهد؛ همچنین بیمه‌گزار می‌تواند پس از گذشت چند سال خود را بازخرید کند و سرمایه قابل‌توجهی را تحت عنوان اندوخته بیمه عمر دریافت کند و از این سرمایه در دوران بازنشستگی خود استفاده کند.

همان‌طور که ملاحظه کردید یکی از فواید بیمه عمر، سرمایه‌گذاری است؛ آن‌هم برای زمان بازنشستگی که احتمالاً توانایی کار کردن ما کم شده است و خرج و مخارج روزانه به قوت خود باقی است. در این موقع می‌توانید روی کمک بیمه عمر حساب باز کنید.


مطلب مرتبط: سرمایه‌گذاری در بیمه عمر؛ حالا می‌توانید با خیال راحت بمیرید!


فواید بیمه عمر در زمینه‌های مختلف

حال که می‌خواهیم درباره فواید بیمه عمر صحبت کنیم باید با پوشش‌های اضافی آن نیز آشنا شویم و بدانیم در صورت داشتن بیمه عمر، در برابر چه ریسک‌ها و خطراتی می‌توانیم تحت پوشش بیمه قرار بگیریم.

1- فواید بیمه عمر هنگام بروز خسارت

فواید بیمه عمر هنگام بروز خسارت

بعضی از پوشش‌های اضافی که یک بیمه عمر می‌تواند داشته باشد عبارت است از:

. پرداخت خسارت در صورت نقص عضو در اثر بروز حادثه

. پرداخت هزینه‌های پزشکی در صورت بروز حادثه

. پرداخت خسارت در صورت آتش‌سوزی منزل

. پرداخت خسارت در صورت بروز امراض خاص

. پرداخت خسارت در صورت بروز ازکارافتادگی به هر علت

موارد بالا بخش مختصری از فواید بیمه عمر است. بیمه عمر پوشش‌های بیشتری می‌تواند داشته باشد و از شرکت بیمه‌ای به شرکت دیگر متفاوت است.

بیمه عمر علاوه بر اینکه سرمایه‌گذاری مطمئنی برای آینده است، می‌تواند از ما در برابر حوادث مختلفی پشتیبانی کند؛ حوادثی که اگر پیش‌بینی نشده باشد ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد. البته افرادی که فقط می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند بهتر است پوشش‌های اضافی بیمه عمر را خریداری نکنند، زیرا بابت ریسکی که شرکت بیمه در برابر خسارات مختلف قبول می‌کند، از سرمایه فوت و ارزش بازخرید بیمه می‌کاهد.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه عمر


2- فواید بیمه عمر در سطح اقتصاد کلان

فواید بیمه عمر در اقتصاد

یکی از فواید بیمه عمر در سطح کلان، گرداندن چرخه اقتصاد کشور است؛ به‌طوری‌که افراد ماهانه یا سالانه مبلغ مختصری را به‌عنوان حق بیمه پرداخت می‌کنند، شرکت بیمه با این مبالغ در صنایع مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند و از این سرمایه‌گذاری سود قابل‌توجهی به بیمه‌گزار می‌دهد. در این سرمایه‌گذاری سهم سود بیمه‌گزار درصد خیلی زیادی است. برای مثال حدود 80-85 درصد از سود سرمایه‌گذاری متعلق به بیمه‌گزار است.

بنابراین با خرید بیمه عمر می‌توان هم به اقتصاد کشور کمک کرد و هم از سود به نسبت بالایی بهره‌مند شد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟


3- بیمه عمر با سود چند درصد؟

فواید بیمه عمر در سوددهی

در بخش قبل به این موضوع اشاره کردیم که با خرید بیمه عمر می‌توان از سود قابل‌توجهی بهره برد. حال که داریم درباره فواید بیمه عمر صحبت می‌کنیم بهتر است با سودهایی که به بیمه عمر تعلق می‌گیرد هم آشنا شویم. فواید بیمه عمر بیشتر از سود سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود که شرکت‌های بیمه انجام می‌دهند!

به مبالغی که افراد طی سال‌ها بابت حق بیمه عمر می‌پردازند، 2 نوع سود تعلق می‌گیرد:

سود تضمینی سرمایه‌گذاری در بیمه عمر

همان‌طور که از نام آن مشخص است، سود تضمینی بیمه عمر به‌صورت درصدی از سود به سرمایه اندوخته بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد. این سود غالباً در سال‌های اول بیشتر است سپس به مرور زمان کم می‌شود و روی عدد مشخصی ثابت باقی می‌ماند. برای مثال سال اول و دوم 16%، سال سوم و چهارم 13% و بعد از آن 10% می‌شود.

این میزان از سود، تضمینی است و بی‌شک هنگام بازخرید به بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد.

سود مشارکت منافع

این سود همان سود حاصل از سرمایه‌گذاری شرکت بیمه است. در نهایت بیمه‌گزار با یک درصد سود روبرو است که این درصد مجموع سود تضمینی و مشارکت منافع است. مجموع این 2 سود معمولاً بالای 20 درصد می‌شود.


مطلب مرتبط: سود تضمینی بیمه عمر؛ تضمین سرمایه‌گذاری در بیمه عمر!


4- از فواید بیمه عمر؛ وام گرفتن بدون ضامن، بدون وثیقه!

وام گرفتن از بیمه عمر

ممکن است بنا به دلیلی شما به مبلغی پول نیاز داشته باشید و از طرفی هم نخواهید قرارداد بیمه عمر خود را فسخ کنید. در این صورت می‌توانید از بیمه عمر وام بگیرید. یکی از فواید بیمه عمر توانایی اخذ وام تا 90% ارزش بازخرید است؛ بدین صورت که پس از گذشت مدت مشخصی از شروع قرارداد (شش ماه، یک سال و… بسته به قوانین شرکت بیمه) می‌توانید از بیمه عمر خود بدون نیاز به ضامن یا وثیقه وام بگیرید. با این کار هم به پول رسیده‌اید و مشکلتان حل می‌شود و هم تحت پوشش بیمه عمر هستید و از پوشش‌های آن استفاده می‌کنید.

سود این وام غالباً 2-3 درصد است که این درصد به درصد سودی که به سرمایه شما تعلق می‌گیرد افزوده می‌شود؛ یعنی در نهایت شما باید وام خود را با 23-25 درصد سود بازگردانید.

شاید فکر کنید که درصد سود این وام خیلی زیاد است و این کار صرفه اقتصادی ندارد ولی باید به چند نکته توجه داشت. اول اینکه با اخذ این وام علاوه بر اینکه از مبلغ وام خود استفاده می‌کنید تحت پوشش‌های بیمه عمر هم هستید؛ یعنی اگر برای مثال بیمه‌گزار دچار حادثه‌ای شود که صدمات جسمی برای او داشته باشد، علاوه بر داشتن وام می‌تواند از پوشش هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه مطابق بیمه‌نامه استفاده کند. دوم اینکه بیمه عمر بابت مبلغی که شما طی چند سال سرمایه‌گذاری می‌کنید سود قابل‌توجهی می‌دهد و اگر بخواهید 90 درصد مبلغ را خارج کنید باید سود آن را جبران کنید تا ارزش بازخرید بیمه عمر شما مطابق بیمه‌نامه تا آخر دوره حفظ شود.


مطلب مرتبط: وام بیمه عمر پاسارگاد؛ بدون ضامن، بدون وثیقه!


5- فواید بیمه عمر از نگاه مالیات

معافیت از مالیات بیمه عمر

یکی از فواید بیمه عمر این است که به سرمایه عمر شما هیچ مالیاتی تعلق نمی‌گیرد. این مزیت مخصوصاً برای کسانی که می‌خواهند مبلغ بالایی را در بیمه عمر سرمایه‌گذاری کنند بسیار مفید است.


مطلب مرتبط: محاسبه سود بیمه عمر و بررسی آن در سال‌های مختلف


6- فواید بیمه عمر در تعیین ذی‌نفعان

فواید بیمه عمر در تعیین ذی نفعان

یکی دیگر از فواید بیمه عمر تعیین ذی‌نفعان توسط خود بیمه‌گزار است. برای مثال بیمه‌گزار می‌تواند ذی‌نفع بیمه عمر را فقط همسر خود معرفی کند تا در صورت فوت، تمام سرمایه فوت به همسرش برسد. درصورتی‌که بیمه‌گزار ذی‌نفعان خود را مشخص نکند، سرمایه فوت مطابق قانون ارث تقسیم می‌گردد.


مطلب مرتبط: زندگی یک ملت با بیمه زندگی ملت


7- بازخرید بیمه عمر

قراردادهای بیمه عمر غالباً بین 5 تا 30 ساله است. هر چه مدت قرارداد بیشتر باشد، سوددهی آن بیشتر است. یکی از فواید بیمه عمر این است که بیمه‌گزار می‌تواند هر زمان که تمایل داشت قرارداد بیمه عمر خود را فسخ کند و ارزش بازخرید را دریافت کند. ممکن است وی قرارداد 30 ساله داشته باشد ولی در سال بیست و ششم بخواهد ارزش بازخرید خود را دریافت کند.


مطلب مرتبط: نرخ سود بیمه عمر و عوامل مؤثر بر آن


خرید بیمه عمر

خرید بیمه عمر

همان‌طور که باهم دیدیم فواید بیمه عمر بسیار زیاد است و بد نیست حالا که این بیمه از ابهام خارج شد و آن را شناختیم به خرید آن نیز کمی فکر کنیم؛ البته برای خرید بیمه عمر باید فاکتورهای بیشتری مثل قیمت، شرایط و… را هم بررسی کنیم و فقط دانستن فواید بیمه عمر کافی نیست. در آینده به مطالب گوناگونی درباره زیر و بم بیمه عمر پرداخته خواهد شد.

اگر هم در دو راهی خریدن یا نخریدن بیمه عمر قرار گرفتیم می‌توانیم روی مشاوره کارشناسان بیمیتو حساب باز کنیم.

بیمیتو سامانه‌ای آنلاین برای مقایسه و خرید اینترنتی بیمه است. با استفاده از بیمیتو می‌توان در هر لحظه از شبانه‌روز و هر جا طرح‌های مختلف بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی، بیمه مسافرتی و بیمه عمر را مقایسه کرد و با توجه به شرایط و قیمت آن‌ها مناسب‌ترین آن را برای خود انتخاب کرد.

22 نظرات

 1. سلام دوست خوبم. با تشکر از شما و تلاش در ارائه مطالب مفید، جسارتا بیمه گذار با این املا درست است. موفق باشید.

  • سلام
   دوست عزیز ما تحقیق کردیم و به درستی این املایی که الان استفاده می کنیم پی بردیم
   ممنون از تذکرتون

  • سلام وقت بخیر
   بله بعد از حداقل 5 سال ممکنه که اندوخته بیمه عمرتون رو به عنوان مستمری دریافت کنید اما این مقدار ممکنه زیاد و از نظر شما رضایت‌بخش نباشه.

 2. من خودمو بیمه عمر کردم بعد 30سال بهم 800میلیون پول خواهند داد که با این تورم فکر کنم بتونم یدونه دوچرخه بخرم خودمم پشیمونم که خودمو بیمه عمر کردم، این بیمه تو مملکتی خوبه که تورم‌ صفر یا خیلی کم باشه نه اینکه تورم 70،80درصدی داشته باشه

  • سلام دوست عزیز بیمه عمر پس اندازه با مبالغ ناچیز اولا حرف شما خیلی اغراق بود ثانیا شما بفرض اینکه به حرفی که زدین مطمین باشید بعد سی سال بالاخره میتونید دوچرخه بگیرید ابالاخره داشتن دوچرخه بهتره یا نداشتنش بعد 30 سال بازم هم شما برنده اید

  • سلام اگه الان پول داری یک دوچرخه بخر
   اون موقع ۸۰۰ میلیون سود میکنی.

   ولی الان با ۱۰۰ هزار تومن ماهیانه کسی بهت دوچرخه۸۰۰ میلیونی
   نمیده

   ماهیانه ۱۰۰ تومن خرج اضافه تو واسه بیمه بذار

   فقط به همین فکر کن ۳۰ سال تحت پوشش های بیمه هسته

   به فکر پول و سودی که آخر میگیری نباش
   اون اول و آخرش هست.

  • همون طور که شما هر چند سال یکبار گوشی موبایل یا هر وسیله دیگه ایی رو ارتقا میدی بیمه نامه ت رو هم باید ارتقا بدی تا با مسایل روز جامعه هم خو انی داشته باشه شما نمی تونی انتظار داشته باشی الان روزی ۳۰۰۰ تومن یا ماهی ۱۰۰ هزار تومن به شرکت بیمه بدی بعد اون وقت پوشش های بیمه ایی و همچنین سرمایه چشم گیر دریافت کنی .
   رقم شما الان باید با توجه به تورم بالا باشه تا بتونید در نهایت پول خوبی از شرکت دریافت کنید
   من بیمه گذارانم از ماهی حداقل ۲۰۰ هزار تومن هستن تا ماهی یک میلیون و دویست هزار تومن

  • سلام
   جواب دقیق سوال شما به جزییات زیادی بستگی داره. سود در هر شرکت بیمه می‌تونه متفاوت باشه از طرفی تعداد پوشش‌هایی که انتخاب می‌کنید هم در اندوخته نهایی بیمه‌شما اثر می‌ذاره. با این حال انتظار می‌ره که اگه از هر شرکتی بیمه عمر بگیرید در انتهای سال دهم بیشتر از 1 میلیارد تومن سرمایه بیمه عمر داشته باشید. به سایت بیمیتو برید و از قسمت بیمه عمر https://bimito.com/personal-insurance/life-insurance خودتون طبق شرایطی که مد نظرتون هست استعلام بگیرید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید