بیمه شخص ثالث برای موتور سیکلت‌ها و همه وسایل نقلیه اجباری و یکی از قدیمی‌ترین بیمه‌نامه‌ها است. انجام وظایف مدنی در قبال اشخاص ثالث یک وظیفه انسانی است و تهیه بیمه‌نامه شخص ثالث به نوعی انجام این وظیفه است. در ایران تهیه بیمه شخص ثالث برای دارندگان اتومبیل امری طبیعی است اما بخش وسیعی از دارندگان موتور سیکلت، از خرید این بیمه‌نامه خودداری می‌کنند. یکی از نگرانی‌های دارندگان موتور سیکلت، نرخ بیمه موتور سیکلت است که آگاهی از میزان آن می‌تواند در خرید بیمه موتور سیکلت مؤثر باشد.


مطلب مرتبط: جزئیاتی پیرامون بیمه موتور سیکلت


بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

قوانین بیمه‌ای مربوط به وسایل نقلیه از اولین قوانین بیمه‌ای بوده است که در صنعت نوپای بیمه کشور و در سال‌های اولیه تشکیل شرکت‌های بیمه، تصویب و اجرا شده است. در دی‌ماه سال 1347 بود که قانون بیمه شخص ثالث تحت عنوان بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری به تصویب رسید و اجرای آن توسط همه رانندگان اجباری اعلام شد. از آن تاریخ دارندگان خودرو، موتور سیکلت و دیگر وسایل نقلیه موتوری باید این بیمه‌نامه را تهیه می‌کردند. با تهیه بیمه موتور سیکلت، خسارات واردشده به اشخاص ثالث در سوانح توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد. محاسبه نرخ بیمه موتور سیکلت و مقایسه آن با هزینه‌هایی که ممکن است در سوانح به بیمه‌گزار یا اشخاص ثالث وارد شود بیانگر فایده این بیمه است و لزوم خرید آن را مشخص می‌کند. کافی است نگاهی به هزینه‌های پزشکی و درمانی داشته باشیم تا متوجه شویم که پرداخت نرخ بیمه موتور سیکلت تا چه میزان مقرون به صرفه و مفید خواهد بود اما تعیین نرخ بیمه موتور سیکلت به عوامل مختلفی بستگی دارد که آن را بیان خواهیم کرد.

بیمه شخص ثالث به منظور جبران خسارات ناشی از حوادث به وسایل نقلیه و یا افراد دیگر است.


مطلب مرتبط: صرفه‌جویی در زمان با خرید اینترنتی بیمه موتور سیکلت


پوشش‌های بیمه موتور سیکلت

پوشش‌های بیمه موتور سیکلت

در صورت ایجاد حادثه، پرداخت خسارت‌های جانی واردشده به اشخاص ثالث به عهده بیمه‌گزار خواهد بود که در واقع توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد. البته برخی موارد نیز تحت پوشش بیمه موتور سیکلت قرار نخواهند گرفت.

مواردی که خسارت ایجاد شده توسط بیمه پرداخت خواهد شد:

. پرداخت خسارت‌های مالی وارد شده به اشخاص ثالث.

. پرداخت خسارت فوت و یا نقص عضو دائم و موقت اشخاص یا همان دیه افراد.

. پرداخت هزینه‌های درمانی و پزشکی اشخاص ثالثی که در اثر تصادف دچار مصدومیت شده‌اند.

. جبران خسارت‌هایی که از متعلقات و محمولات موتور سیکلت به اشخاص ثالث وارد می‌شود.

خسارت‌هایی که بیمه تعهدی نسبت به پرداخت آن ندارد:

. به رانند‌ه‌های وسایل نقلیه‌ای که خودشان مسبب حادثه باشند، در صورتی که خسارت جانی دیده باشند، تنها خسارت جانی پرداخت می‌شود و خسارات مالی وارد شده به موتور سیکلت پرداخت نخواهد شد.

. خسارت‌های ناشی از تشعشعات رادیواکتیو.

. خسارت‌های واردشده به محموله‌ها و بار موتورسیکلت.

. خسارت‌های ناشی از حوادثی که در خارج از منطقه عمل بیمه‌گر اتفاق می‌افتد مانند خسارت واردشده در خارج از کشور.

. خسارت‌هایی که در آن بیمه‌گزار توسط مراجع قضایی محکوم به پرداخت جریمه شده است.

زمانی که بیمه‌گزار مقصر باشد و در اثر حادثه دچار خسارت جانی شده باشد، بیمه شخص ثالث این خسارت را پرداخت خواهد کرد.


مطلب مرتبط: محاسبه بیمه موتور سیکلت در کمترین زمان ممکن!


عوامل اصلی تأثیرگذار در نرخ بیمه موتور سیکلت

عوامل تاثیرگذار در نرخ بیمه موتور سیکلت

همانند بیمه اتومبیل، نرخ بیمه موتور سیکلت نیز برای همه موتور سیکلت‌ها یکسان نیست و بسته به نوع موتور سیکلت و مدل آن تفاوت می‌کند. بعضی از این عوامل به طور مستقیم در نرخ بیمه موتور سیکلت تأثیرگذار هستند و برخی دیگر به طور غیر مستقیم باعث تغییر در نرخ بیمه می‌شوند.

عواملی که به طور مستقیم در نرخ بیمه موتورسیکلت تأثیرگذارند عبارت‌اند از:

ساختار موتوری: نرخ بیمه برای موتور سیکلت‌های گازی و دنده‌ای متفاوت است.

تعداد سیلندرها: در موتورهای دنده‌ای تعداد سیلندرها در تعیین نرخ بیمه اثرگذار است. موتور سیکلت‌ها ممکن است یک سیلندر، دو سیلندر، سه سیلندر و بالاتر باشند.

نوع موتور سیکلت: موتور سیکلت‌ها معمولاً به صورت دوچرخ طراحی می‌شوند اما بر اساس کاربردهای مختلف ممکن است موتور سیکلت‌هایی به شکل سه‌چرخ و یا سایدکار طراحی شوند که این مورد نیز بر نرخ بیمه اثر می‌گذارد.

مدل موتور سیکلت: سال تولید موتور سیکلت در محاسبه نرخ بیمه موتور سیکلت تأثیرگذار است و هرچه موتور سیکلت جدید‌تر باشد نرخ بیمه آن کمتر خواهد بود.

عواملی که به طور غیرمستقیم در نرخ بیمه موتور سیکلت تأثیرگذارند عبارت‌اند از:

عوامل فرعی دیگری هستند که باعث کاهش و یا افزایش نرخ بیمه موتور سیکلت می‌شوند. این عوامل شامل جریمه دیرکرد در خرید یا تعویض بیمه‌نامه است که باعث افزایش نرخ بیمه می‌شود. تخفیف عدم خسارت عامل دیگری است که در کاهش نرخ بیمه‌نامه اثرگذار است. چگونگی تأثیرگذاری هر کدام از این دو عامل در نرخ بیمه موتور سیکلت را شرح می‌دهیم.

مشخصات فنی موتور سیکلت در نرخ بیمه موتور سیکلت تاثیرگذار است.

جریمه دیرکرد: چنانچه بیمه‌گزار در خرید و یا تعویض بیمه‌ موتور سیکلت خود تأخیر داشته باشد به ازای هر روز تأخیر شامل جریمه خواهد شد. مبلغ جریمه تقریباً مطابق ارزش یک روز از بیمه‌نامه است. مبلغ جریمه بیشتر از یک سال یعنی 365 روز نخواهد شد و اگر بیمه‌گزار بیشتر از یک سال دیرکرد داشته باشد سقف جریمه دیرکرد برابر یک سال است و جریمه بیشتری شامل وی نخواهد شد.


مطلب مرتبط: جزئیاتی پیرامون جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت


تخفیف عدم خسارت: عبارت «ت.ع.خ» که بر روی بیمه‌نامه دیده می‌شود، حروف اختصاری «تخفیف عدم خسارت» است. عدم تخفیف خسارت به نوعی حمایت و تشویق افرادی است که سال‌های گذشته تصادف نداشته‌اند و از شخص ثالث استفاده نکرده‌اند. 

تخفیف عدم خسارت برای سال اول 5 درصد است و پس از آن نیز در صورت عدم استفاده از بیمه هر سال 5 درصد به تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه اضافه می‌شود. حداکثر تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث نیز 70 درصد است که در سال چهاردهم اعمال می‌شود.


مطلب مرتبط: ارزانترین بیمه موتور سیکلت را بخرید


نحوه محاسبه نرخ بیمه موتور سیکلت

نحوه محاسبه نرخ بیمه موتور سیکلت

با توجه به همه نکات و عوامل تأثیرگذاری که بیان کردیم ‌می‌توان نرخ بیمه موتور سیکلت را محاسبه کرد. قابل ذکر است که خرید این بیمه‌نامه فقط برای موتور سیکلت‌های تولید 1382 به بعد امکان‌پذیر است. در هنگام محاسبه نرخ بیمه‌نامه مواردی مانند نوع موتور سیکلت، تعداد سیلندرها، سال ساخت، دارای خسارت و یا بدون خسارت توجه کنید. ارایه اطلاعات دقیق در هر کدام از این موارد در محاسبه نرخ بیمه موتور سیکلت مؤثر است.

خرید بیمه شخص ثالث برای موتور سیکلت‌های تولید شده در سال 1382 به بعدامکان‌پذیر است.


 مطلب مرتبط: با قیمت بیمه موتور سیکلت رازی من یک راضی‌ام!


نکاتی در خصوص بیمه موتور سیکلت

مدت‌زمان بیمه‌نامه موتور سیکلت: برای هر موتور سیکلت مدت‌زمان بیمه‌نامه یک سال است و امکان انتخاب مدت‌زمانی بیشتر و یا کمتر از این مقدار وجود ندارد.

بیمه موتور سیکلت قابل انتقال به غیر

بیمه موتور سیکلت با سه روش قابل انتقال به افراد دیگر است:

. اگر بیمه‌گزار موتور سیکلت خود را بفروشد می‌تواند بیمه شخص ثالث را به وی منتقل کند. برای این کار لازم است به نمایندگی بیمه مراجعه کنند و با ارایه مدارک لازم، بیمه‌نامه به خریدار منتقل شود.

. بیمه‌گزار در زمان فروش موتور سیکلت می‌تواند بیمه‌نامه شخص ثالث را به خریدار تحویل دهد و به نمایندگی بیمه نیز مراجعه نکند. در این صورت هم مشکلی در پرداخت خسارت به اشخاص ثالث برای خریدار موتور سیکلت به وجود نخواهد آمد.

. ممکن است بیمه‌گزار نخواهد که بیمه شخص ثالث خود را به خریدار تحویل دهد و اعتبار و مزایای آن را به موتور سیکلت جدیدی که خریداری کرده است منتقل کند. در این حالت هم از نظر بیمه مشکلی وجود نخواهد داشت و صرف حداکثر یک سال بیمه‌گزار باید موتورسیکلت جدید خود را خریداری کند و نسبت به انتقال بیمه اقدامات لازم را انجام دهد.

بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه: بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه، یک هفته قبل از تاریخ سررسید بیمه‌نامه است. اگرچه زودتر از این زمان نیز امکان تمدید وجود دارد اما به صرفه نیست و مسلماً در صورتی که از تاریخ تمدید بگذرد، بیمه‌گزار به ازای هر  روز تأخیر مشمول جریمه خواهد شد.


مطلب مرتبط: با بیمه موتور سیکلت اقساطی هوای جیبتو داشته باش!


استعلام نرخ بیمه موتور سیکلت از بیمیتو

استعلام نرخ بیمه موتور سیکلت در بیمیتو

برای فهمیدن نرخ بیمه موتور سیکلت به صورت آنلاین می‌توانید به سایت بیمیتو مراجعه کنید. با ورود اطلاعات مورد نیاز می‌توانید از حق بیمه پرداختی خود در هر شرکت بیمه مطلع شوید. با بیمیتو می‌توانید اطلاعات لازم در خصوص انواع بیمه مورد نیاز خود را به دست آورید. با بیمیتو بدون مراجعه به نمایندگی‌های بیمه، امکان خرید آنلاین بیمه بدنه خودرو و یا بیمه شخص ثالث خودرو نیز امکان‌پذیر است. به جز بیمه‌های وسایل نقلیه، به وسیله بیمیتو می‌توان خرید آنلاین بیمه عمر و نیز خرید آنلاین بیمه مسافرتی انجام داد. برای آگاهی از جزییات مالی بیمه خود در بیمیتو امکان استعلام آنلاین انواع بیمه مانند بیمه آتش‌سوزی قرار داده شده است. دارندگان بیمه تأمین اجتماعی نیز می‌توانند از طریق بیمیتو اقدام به تمدید، تعویض و صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود کنند. برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید می‌توانید از امکان مقایسه که بیمیتو در اختیار شما قرار داده استفاده کنید. با این امکان بیمه‌گزار می‌تواند شرایط بیمه مورد نظر خود را در بین چندین شرکت بیمه بررسی کند و بهترین بیمه مورد نیاز خود را انتخاب کند. بیمیتو از طریق ارایه خدمات آنلاین مدیریت بیمه تلاش می‌کند تا متقاضیان بیمه به بهترین بیمه متناسب با شرایط خود دست یابند.

3 نظرات

  1. آقا اینهمه مطلب رو میخوام چیکار میخواستم استعلام بیمه ثالث موتور سیکلت را بکنم بعد ارزانترین بیمه بعد خرید بیمه.گیج شدم ازاینهمه توضیحات.بابا یک لینک مشخصی نداره.من وارد سایت شدم گیج شدم

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید