بیمه عمر نه تنها یک بیمه بلکه یک سرمایه‌گذاری است. حتماً جملاتی از این دست خوانده یا شنیده‌اید اما اگر چیزی از بیمه عمر نمی‌دانید بهتر است در این زمینه جستجو و نسبت به خدمات آن آگاهی کسب کنید ممکن است علاقه‌مند شوید که برای خود بیمه عمر بخرید زیرا همان‌طور که گفتیم بیمه عمر یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری است و شما با خرید این بیمه نه تنها قادرید از مزایای آن استفاده کنید که می‌توانید سود حاصل از این بیمه‌ را نیز دریافت کنید. به‌طور کلی باید گفت خرید بیمه عمر مانند افتتاح حساب در بانک است و به همین دلیل به بیمه شما سود تعلق می‌گیرد که در اینجا می‌خواهیم راجع به آن یعنی نرخ سود بیمه عمر توضیحاتی بدهیم. نرخ سود بیمه عمر دارای دو قسمت است: نرخ سود تضمینی و نرخ سود مشارکتی؛ حال بیایید هر کدام از این دو را بررسی کنیم.

با خرید بیمه عمر مانند یک حساب بانکی به شما سود سپرده تعلق می گیرد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست؟


نرخ سود بیمه عمر شامل چه نوع سودهایی است؟

سود قطعی بیمه عمر

دو نوع سود به بیمه عمر تعلق می گیرد. سود تضمینی که نرخ سود آن مشخص و پرداخت آن قطعی است و سود حاصل از مشارکت که نرخ سود آن مشخص نیست و بنا به شرایط تغییر می کند. در اینجا هر کدام از این سودها را شرح می دهیم.

نرخ سود تضمینی

نرخ این سود توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شود. بیمه مرکزی با توجه به وضع اقتصادی کشور و با بررسی‌های کارشناسی و منابع سرمایه‌گذاری تعیین می‌کند که در آن سال نرخ سود بیمه عمر چه مقدار می‌تواند باشد. پس از اعلام این نرخ توسط بیمه مرکزی، شرکت‌های بیمه موظف هستند نرخ سود بیمه عمر را در هر شرایطی به بیمه‌گزار پرداخت نمایند؛ چرا که مقدار سودی که بیمه مرکزی به‌عنوان نرخ سود بیمه عمر در نظر می‌گیرد، در کمترین حالت ممکن بوده و با در نظر گرفتن بدترین شرایط اقتصادی این نرخ سود را تعیین می‌کند.

نرخ سود تضمینی بیمه عمر در حال حاضر برای دو سال اول بیمه‌گزاری 16% و برای دو سال بعد 13% و برای بیش از چهار سال 10% از سوی بیمه مرکزی در نظر گرفته شده است و اعلام سود بیشتر توسط شرکت‌ها یا مؤسسات خلاف قوانین بوده لذا باید در این زمینه هوشیار باشید و در مؤسسات و شرکت‌های بیمه‌ای که شناخته شده هستند درخواست بیمه‌ کنید. دقت کنید که همیشه نرخ سود تضمینی را به‌عنوان نرخ سود بیمه عمر خود در نظر بگیرید چرا‌که پرداخت آن قطعی است.
ما در بیمیتو زمینه این اطمینان و راحتی را فراهم کرده‌ایم تا شما بتوانید بدون نگرانی و در کمترین زمان ممکن نسبت به بیمه مورد نظر خود اطلاعات لازم را کسب کرده یا اقدام به خرید بیمه آنلاین مورد نظر خود کنید.


مطلب مرتبط: سود تضمینی بیمه عمر؛ تضمین سرمایه‌گذاری در بیمه عمر!


نرخ سود حاصل از مشارکت

علاوه بر سود تضمینی در اکثر موارد شرکت‌های بیمه سود بیشتری را به بیمه‌گزار پرداخت می‌کنند. این سود بیشتر حاصل سرمایه‌گذاری بیمه در کسب و کارهای مختلف است و در هر شرکت بیمه می‌تواند متفاوت و قوانین خاص خود را نیز داشته باشد. بهتر است قبل از اقدام به بیمه کردن خود، نگاهی به نرخ سود بیمه عمر در شرکت‌های مختلف بیندازید و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید و همچنین میزان این نرخ سود را در سال‌های مختلف بررسی کنید چرا که هیچ تضمینی نیست که نرخ سود بیمه حاصل از مشارکت در سال جاری با سال‌های قبل یا سال‌های پیش رو برابر باشد و شرکت‌های بیمه نیز این نرخ سود را در پایان سال پرداخت می کنند و ممکن است در یک سال این نرخ سود بیمه عمر که با سرمایه‌گذاری شرکت بیمه در امور مختلف انجام می‌شود افزایش یافته و در سال دیگر کاهش یابد و بنا به شرایط اقتصادی، میزان سود شناور است.

گفتیم در هر صورت پس از بیمه‌ کردن، شرکت بیمه موظف به پرداخت سود تضمینی است. این سود تضمینی بر روی سرمایه‌ای که در ابتدا گذاشته‌اید قرار گرفته و در واقع سود حاصل از سرمایه اولیه شما نیز محاسبه شده و نرخ سود بیمه عمر شما به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد.

شرکت بیمه موظف است سود تضمینی تعیین شده را به شما بپردازد همچنین سود حاصل از مشارکت نیز به بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد.


مطلب مرتبط: چقدر سود از بیمه عمر می توانیم دریافت کنیم؟


نرخ سود بیمه

 نرخ سود بیمه عمر به چه عواملی بستگی دارد؟

نرخ سود بیمه عمر با عوامل مختلفی مرتبط است که بعضی از این عوامل مستقیماً به تصمیمات شما و نوع بیمه درخواستی و بعضی به تصمیمات شرکت بیمه و نوع عملکرد آن بستگی دارد.

آن‌چه به بیمه‌گزار بستگی دارد:

. میزان سرمایه‌گذاری اولیه: یعنی آن مقدار سرمایه‌ای است که در ابتدا در اختیار شرکت بیمه قرار می‌دهید و هرچه این سرمایه بیشتر باشد سود حاصل از آن نیز بیشتر خواهد بود.

. انواع پوشش‌های درخواستی: همان‌طور که در مطلبی راجع به بیمه عمر گفتیم هر بیمه عمر پوشش‌های مختلفی را شامل می‌شود. نرخ سود بیمه عمر با این پوشش‌های درخواستی مرتبط است و هرچه تعداد پوشش‌های درخواستی شما بیشتر باشد نرخ سود بیمه عمر کمتر خواهد بود.

عواملی که مرتبط با شرکت بیمه است:

. حوزه‌های سرمایه‌گذاری: که شرکت بیمه در آن سرمایه‌گذاری می‌کند می‌تواند با شرکت بیمه دیگری متفاوت و طبعاً سود حاصل از آن نیز می‌تواند متفاوت باشد. به همین منظور شرکت‌های بیمه راهکارهای متفاوتی را ارایه می‌دهند. مثلاً بیمه سامان سه نوع صندوق مختلف سرمایه‌گذاری برای مشتریان خود در نظر گرفته است تحت عناوین صندوق «کم ریسک»، «ریسک متوسط» و صندوق «ریسک زیاد» و علاوه بر سود تضمینی، سود حاصل از مشارکت در سال 92 را به ترتیب صندوق کم ریسک 18% ، ریسک متوسط 19.5% و صندوق ریسک زیاد 25% اعلام کرده است.

. وضعیت اقتصادی کشور: یکی از عوامل تأثیرگذار در میزان نرخ سود بیمه عمر است و هرچه اقتصاد پویاتر و فعال‌تر بوده باشد و شاخص اقتصادی مثبت، سود حاصل از سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه نیز افزایش خواهد داشت. البته سپرده شما به‌عنوان بیمه عمر شامل درصد مشخصی از این سود است که تغییر نخواهد کرد اما وضعیت اقتصادی خوب باعث می‌شود تا شما حداکثر سودی را که بیمه‌گر به بیمه‌گزاران اختصاص می‌دهد دریافت کنید اما در غیر این صورت به ناچار سودی پایین‌تر از سقف تعیین شده و یا در نهایت همان سود تضمین شده به شما تعلق خواهد گرفت.

عوامل تأثیرگذار در سود بیمه عمر شامل سرمایه اولیه، تعداد پوشش، حوزه های سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و وضعیت اقتصادی است.


مطلب مرتبط: محاسبه سود بیمه عمر و بررسی آن در سال‌های مختلف


سود قطعی بیمه عمر

سود قطعی در خرید بیمه عمر

حال با نگاهی به مواردی که ذکر کردیم می‌توان متوجه شد که چرا هیچ یک از شرکت‌های بیمه میزان سود حاصل از مشارکت را تضمین نخواهند کرد. این عوامل بسیار متغیر هستند به همین جهت تنها نرخ سود بیمه‌ای که تضمین می‌شود همان است که از طرف بیمه مرکزی اعلام می‌شود. اما به هر حال این بیمه هیچ ضرری را متوجه بیمه‌گزار نخواهد کرد چرا که در بدترین حالت ممکن، شرکت بیمه باید میزان سود تضمینی را به حساب بیمه‌گزار واریز کند.

شرکت‌های بیمه، بیمه‌گزاران خود را در 85% از سود حاصل از مشارکت سهیم می‌کنند که به طور مرتب در پایان هر سال به حساب بیمه‌گزاران واریز می‌گردد. اگرچه ممکن است نرخ سود بیمه عمر به علت رقابتی که بین شرکت‌های بیمه وجود دارد نزدیک به یکدیگر باشد اما گاهی این اختلاف به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و به 2 یا 3 درصد می رسد که در میزان سود دریافتی شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود. به همین دلیل توصیه می‌شود سود پرداخت شده حاصل از مشارکت به بیمه‌گزاران توسط شرکت‌های بیمه در سال‌های مختلف را بررسی و شرکتی را انتخاب کنید که بیشترین سود را در سال‌های گذشته به بیمه‌گزاران خود پرداخت کرده است. برای به دست آوردن این اطلاعات در خصوص بیمه عمر یا نرخ سود بیمه عمر و مسایل مربوط به آن می‌توانید به سایت بیمیتو مراجعه کنید و یا با ما تماس بگیرید.

با خرید بیمه عمر، بیمه‌گزار در هر شرایطی سود سرمایه خود را دریافت خواهد کرد.


بیمیتو سامانه‌ای برای خرید آنلاین بیمه است که کمک می کند تا به راحتی و با اطمینان کامل، اطلاعات کافی درخصوص بیمه مورد نیاز خود را به صورت آنلاین به دست آورید و یا بیمه‌های مورد نیاز خود مثل بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه و یا بیمه مسافرتی را خریداری کنید و همچنین می‌توانید آنلاین استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی بگیرید. همچنین امکان خرید آنلاین بیمه عمر نیز از طریق بیمیتو میسر است. برای بیمه‌گزاران سازمان تامین اجتماعی امکان تعویض، تمدید و صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی در بیمیتو فراهم است.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید