بیمه زلزله آسماری

درباره بیمه زلزله آسماری

بیمه زلزله آسماری

شرکت بیمه آسماری از سال 1391 فعالیت خود را آغاز کرده و انواع خدمات بیمه‌های بازرگانی در رشته‌های اموال و اشخاص را ارائه می‌دهد. این شرکت به استناد قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، تجاری، صنعتی ثبت شده و به‌کمک شرکت کمک‌رسان S.O.S و 86 نمایندگی فعال و 8 شعبه اصلی تمامی خدمات بیمه‌ای را علاوه بر سراسر کشور به‌طور ویژه در مناطق آزاد هم ارائه می‌کند. در این یک دهه شرکت بیمه آسماری مجموعا 52 میلیارد تومان بیمه صادر کرده‌ و توانگری مالی بیمه بالایی در پرداخت خسارات مشتریان خود دارد. خدمات متنوع در حوزه بیمه تکمیلی و عرضه طرح‌های جداگانه برای خدمات دندانپزشکی از جمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد شرکت بیمه مذکور است. شرکت بیمه آسماری همچنین یکی از معتبرترین انواع بیمه زلزله و آتش‌ سوزی را به‌همراه پوشش خطرات تبعی گسترده به شهروندان عرضه می‌کند.

یک بیمه زلزله، در واقع یکی از مهمترین پوشش‌ های خطرات تبعی یا تکمیلی بیمه آتش‌ سوزی است و معمولا علاوه بر زلزله، شامل دیگر پوشش‌ های پایه بیمه آتش‌ سوزی از جمله صاعقه و انفجار هم می‌شود. به‌طور کلی موارد تحت پوشش بیمه آتش سوزی آسماری دو بخش خطر های اصلی و خطر های اضافی را دربرمی‌گیرد که هر کدام هم زیر مجموعه‌های مختلفی دارند. یک بیمه زلزله با بندهای قراردادی مستحکم به ویژه در مناطقی که مستعد این بلایای طبیعی هستند، از ضروریات امنیتی برای هر ساختمان مسکونی و اداری و تجاری‌ است. شرکت بیمه آسماری نیز طرح‌های مختلفی را برای پوشش‌ خسارت ناشی از زلزله و آتشفشان برای ساختمان‌ها با کاربری‌های مختلف درنظر گرفته و بیمه زلزله آسماری تمامی ‌‌خسارت‌هایی که ممکن است مستقیما در اثر وقوع زلزله یا  آتشفشان و زلزله همزمان با هم به ساختمان شما وارد شود را تحت پوشش قرار خواهد داد. با این حال اگر به دنبال پوشش کامل‌تری هستید می‌توانید روی پوشش خطر های تبعی این بیمه حساب کنید.

 

بیمه زلزله آسماری چه مزیت‌هایی دارد؟

اصولا اصلی‌ترین و اساسی‌ترین مزایای بیمه آتش سوزی و زلزله شرکت آسماری در سه دسته خدمات تقسیم‌بندی می‌شود:

  • جبران خسارت آسیب‌های وارد شده به خانه و ساختمان شما، مانند گاراژ یا استخر و ...
  • جبران خسارت‌های وارد شده به اموال شخصی
  • پوشش هزینه‌های جانبی برای تهیه محل اسکان موقت تا زمان تعمیر و بازسازی منزل خسارت‌دیده 

البته اشاره شد که هیچ بیمه زلزله‌ای به‌صورت پیش‌فرض تمام خسارات ناشی از زلزله را پوشش نمی‌دهد و برای پرداخت خسارت وارد شده به لوازم و اثاثیه منزل مسکونی در آتش‌ سوزی، انفجار، صاعقه و زلزله، باید به فکر استفاده از انواع دیگر بیمه یا اضافه کردن برخی مفاد به قرارداد، تحت عنوان پوشش خطرهای تبعی (اضافی) باشید. 

 

پوشش‌های اضافی بیمه زلزله به چه کار می‌آیند؟

گستره پوشش‌های اضافی بیمه زلزله و آتش‌ سوزی بیمه آسماری بسیار وسیع است و از زلزله و آتشفشان، سیل و طغیان آب، ترکیدگی لوله آب، ضایعات ناشی از ذوب برف و آب باران، طوفان و تندباد، سقوط هواپیما، نشت و ریزش و رانش زمین گرفته تا برخورد جسم خارجی، انفجار ظروف تحت فشار صنعتی، دفرمه شدن ظروف تحت فشار صنعتی، شکست شیشه، سرقت با شکست حرز، هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات ناشی از خسارت، شورش و آشوب و بلوا و ... را هم شامل می‌شود که می‌توانید آنها را به‌عنوان یک پوشش فرعی مستقل خریداری کنید. البته این خدمات پوششی اضافی شامل مواردی مثل طلا و مسکوکات، اوراق بهادار، فلزات قیمتی، آثار هنری، نسخه‌های خطی و تاریخی یا هزینه‌های بازسازی نقشه و جمع‌آوری اطلاعات، نخواهد بود.


 

نحوه محاسبه تعرفه بیمه زلزله

به‌طور کلی براساس یک قرارداد بیمه آتش‌ سوزی و زلزله، بیمه‌گذار با پرداخت مبلغی به‌عنوان حق‌بیمه، ساختمان مورد نظر اعم از مسکونی، اداری، تجاری و … را به‌همراه اثاثیه و محتویات متعلقه‌اش در برابر خسارات‌های احتمالی ناشی از آتش‌سوزی و زلزله بیمه می‌کند. اما شرایط بیمه زلزله برای هر منطقه جغرافیایی و نوع کاربری ساختمانی متفاوت خواهد بود. اصولا تمامی شهرهای ایران براساس ساختار زمین‌شناسی و وجود گسل‌ها، از نظر احتمال وقوع زلزله و درجه خطر در 5 گروه تقسیم‌بندی می‌شوند. تعرفه‌گذاری برای عقد قرارداد یک بیمه‌نامه‌های زلزله نیز با توجه به میزان و درجه پرخطر یا کم‌خطر بودن منطقه‌ای که ملک مورد بیمه آن قرار گرفته است، صورت می‌گیرد. یعنی چنانچه ساختمان مورد نظر در شهرهایی که نزدیکتر یا روی خطوط خطای فعال قرار داشته باشد، کسورات یا فرانشیز (سهم بیمه‌گذار از خسارت احتمالی) بالاتری در بیمه‌ نامه ثبت می‌شود و هنگام پرداخت خسارت، مبلغ کمتری نسبت به شهرهای کم‌خطرتر به بیمه‌گذار عودت داده می‌شود.

از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار بر قرارداد بیمه زلزله شما نوع سازه محل مورد بیمه و سن ساختمان، است و هرکدام از سازه‌های بتنی یا سوله، سازه‌های اسکلت فلزی، سازه‌های آجری و سازه‌های گلی (سنتی و قدیمی)، قاعده نسبی حق بیمه مشخصی دارند و بر اساس آن هم درصد معینی مبلغ بیمه شده به عنوان فرانشیز از شما کسر خواهد شد. همچنین با افزایش سن ساختمان هزینه‌های احتمالی خسارات ناشی از زلزله هم به‌طور تصاعدی افزایش پیدا می‌کند و به‌عنوان یک فاکتور مهم در تعیین پرداختی‌ها باید در بیمه‌نامه‌ها لحاظ شود. کاربری ساختمان نیز به‌این صورت در فرمول مذکور لحاظ می‌شود که مثلا فرانشیز اماکن مسکونی و غیر صنعتی یک درصد ارزش مورد بیمه و فرانشیز اماکن صنعتی پانزده درصد مبلغ خسارت خواهد بود.


 

بر اساس یک فرمول مشخص قیمت بیمه زلزله با توجه به نوع کاربری ساختمان، تاسیسات و اثاثیه مشاعات و مشترکات و ... تعرفه‌گذاری می‌شود و براساس همین مبلغ و به‌میزان زیان وارده به بیمه‌گذاران نسبت به سال بیمه شده خسارت او در صورت بروز زلزله جبران می‌شود. حداکثر تعهد بیمه‌گر برای جبران خسارت‌های احتمالی هم همان مبالغ درج شده در بیمه‌نامه است. بنابراین باید به‌صورت مرتب مراتب افزایش سرمایه بیمه شده را به‌صورت کتبی و مستند به بیمه‌گر اعلام کنید تا با صدور الحاقیه و پرداخت حق بیمه اضافی خیالتان بابت تعهدات بیمه‌نامه راحت شود. یعنی با تعیین حداکثر سقف مورد تعهد و اعلام موجودی به‌طور ماهیانه یا سه ماه یک بار، و با توافق بیمه‌گذار وبیمه‌گر پوشش مناسب‌تر و مطمئن‌تری خواهید گرفت.


 

چگونه برای دریافت خسارت بیمه زلزله آسماری اقدام کنیم؟

برای دریافت خسارت کامل مهم است که بلافاصله پس از وقوع حادثه و یا اطلاع از وقوع آن بیمه‌گر را مطلع کرده و تا بازدید کارشناسان بیمه‌گر و اتمام پروسه کارشناسی از هرگونه تغییر و دگرگونی در محل مورد بیمه خودداری کنید. هرچه در ارائه اسناد، مدارک مالی و مرتبط با موضوع خسارت همکاری بهتری با کارشنان شرکت بیمه طرف قرارداد داشته باشید در زمان کمتری نسبت به به پرداخت خسارت‌تان اقدام می‌شود. بهتر است نهایتا تا ۵ روز بعد از بروز حادثه،  بابت جبران خسارت و ارائه مدارک خود اقدام کنید.

برای دریافت خسارت باید به‌صورت زیر اقدام کنید:

  • اعلام خسارت
  • بازدید کارشناسان شرکت بیمه از محل خسارت
  • درخواست ارائه لیست‌های اقلام خسارتی از بیمه‌گذار
  • ارزیابی خسارت
  • محاسبه و تطبیق خسارات وارده با بیمه‌ نامه
  • صدور حواله خسارت
  • ارائه حواله و یا چک پرداخت خسارت به بیمه‌گذار و تکمیل مفاصا حساب

برای دریافت آخرین اطلاعات و تعرفه‌های بیمه زلزله شرکت آسماری می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن بیمیتو مراجعه کنید و با یک سرچ ساده به‌روزترین خدمات و قیمت‌های بیمه‌ای مربوطه را در اختیار داشته باشید.