بیمه زلزله دی

درباره بیمه زلزله دی

بیمه زلزله دی

شرکت بیمه دی با داشتن بیشتر از 16 سال سابقه‌ی فعالیت در صنعت بیمه کشور با جذب نیروهای متخصص و اتخاذ راهبردی مدرن و برنامه ریزی دقیق در حال ارائه خدمات بیمه ای متنوع به اقشار مختلف جامعه است. ایران جز کشورهایی است که میزان و احتمال وقوع زلزله در آن بالا است و اگر دقت کنید در سال های اخیر، کشورمان شاهد زلزله های متعددی بوده که همین امر اهمیت بیمه زلزله و آتش‌ سوزی را نشان می دهد.  

بیمه زلزله و آتش سوزی ضمن اینکه خسارت های حاصل از آتش و انفجار و صاعقه را برای شما پوشش می دهد، خسارت‌هایی که بر اثر رخداد عوامل طبیعی دیگر همچون سیل و طوفان و زلزله و آسیب های ناشی از آب برف و باران را نیز به شما پرداخت خواهد کرد.

البته باید دقت کنید که پوشش زلزله در بیمه های آتش سوزی تنها بخش خسارت های مالی به وجود آمده از زلزله را جبران خواهد کرد و به شما تعهدی برای جبران خسارت های جانی نخواهد داد.

شرایط بیمه زلزله دی

مطابق آیین نامه‌ای که به آن آیین‌نامه ۲۱ بیمه مرکزی می‌گویند، خسارت‌هایی که بر اثر وقوع زلزله قابلیت جبران دارند شامل موارد زیر است:

  • خسارت ناشی از فعالیت آتشفشان
  • خسارت وارد شده بر اثر زمین لرزه به صورت مستقیم به محل وارد شده. 

توجه کنید چنانچه پس از وقوع زمین‌لرزه سرقت ای رخ دهد بیمه این مورد را تحت پوشش قرار نخواهد داد.

در هنگام مطالعه مفاد آیین نامه بیمه زلزله و بررسی شرایط بیمه زلزله دقت کنید که خسارت های ناشی از رانش و حرکت زمین معمولاً جزء قسمت تحت پوشش قرار نخواهند گرفت.


 

قیمت بیمه زلزله

میزان حق بیمه‌ای که برای بیمه آتش سوزی و زلزله باید پرداخت کنیم به چند عامل بستگی دارد. مهمترین این عوامل میزان ریسکی است که هر بیمه نامه پوشش می دهد.

نوع سازه ساختمان (فلز، بتن، گلی و یا آجری)، مساحت ساختمان و طول عمر آن، ارزش اسباب و اثاثیه داخل ساختمان و هزینه ساخت بنا در هر متر مربع می توانند در تعیین مقدار ریسک محل مورد بیمه و قیمت بیمه زلزله تاثیر گذار باشند.

نکته مهم دیگر در تعیین و محاسبه قیمت بیمه زلزله و آتش سوزی منطقه جغرافیایی، محل مورد بیمه است؛ یعنی مقدار حق بیمه در مناطق پرخطر بیشتر از مناطق کم خطر از نظر وقوع زلزله می شود.

کشور ایران از نظر احتمال وقوع زلزله به پنج گروه تقسیم شده است:

منطقه ۱ (حداقل خطر): اصفهان، اراک، همدان، سنندج و …

منطقه ۲: یزد، شهرکرد، ابهر، سوسنگرد و …

منطقه ۳: اهواز، مشهد، بوشهر، فریمان و …

منطقه ۴: شیراز، زاهدان، زنجان، ایلام، تبریز، گرگان، رشت، خرم آباد، ساری، کیش، …

منطقه ۵: (حداکثر خطر): تهران، کرج، قم، قزوین، کرمان و …


 

با توجه به نوع بیمه نامه آتش سوزی شما می توانید در منزل محل کار و هر نوع مرکز صنعتی را در بیمه آتش سوزی به همراه پوشش زلزله قرار بدهید. همچنین شما می توانید بنا و اثاثیه را همزمان و یا به صورت جداگانه بیمه کنید که این امکان در پوشش زلزله نیز برای شما میسر است و در صورت بیمه کردن بنا و اثاثیه به صورت همزمان و یا جداگانه، قیمت بیمه زلزله نیز متفاوت خواهد بود.