بیمه زلزله ایران

درباره بیمه زلزله ایران

بیمه زلزله ایران

بیمه ایران را می‌توان نخستین شرکت بیمه ملی در کشور دانست؛ این شرکت در سال 1314 و با هدف ملی کردن صنعت بیمه افتتاح شد. در مدت کوتاهی توانست بخش زیادی از بازار را به خود اختصاص داده و سهم خود را در این بازار تا بیش از 60 درصد افزایش دهد. در حال حاضر بیمه ایران یکی از موفق‌ترین شرکت‌های بیمه در ایران است که تعداد زیادی شعبه و نمایندگی در سرتاسر کشور دارد. این شرکت خدمات مختلف بیمه را در زمینه‌های اشخاص، مسئولیت و عمر به مشتریان ارائه می‌دهد.

بیمه زلزله ایران چیست؟

به دلیل اینکه کشور ما همواره در معرض خطرات ناشی از زلزله قرار دارد؛ شرکت بیمه ایران این پوشش را به‌عنوانی یکی از خطرات تبعی در بیمه‌نامه آتش‌سوزی خود در نظر گرفته است. بیمه زلزله ایران یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت خسارت‌ها و آسیب‌های واردشده به ساختمان‌های مختلف در اثر وقوع این حادثه است.

در بیمه زلزله و آتش‌سوزی شرکت ایران، ساختمان‌ها به سه دسته مسکونی، غیرمسکونی و صنعتی تقسیم می‌شوند. بر این اساس حق بیمه لازم برای جبران خسارت‌های واردشده به اسباب و اثاثیه و بنای ساختمان برآورد می‌شود. همچنین سقف تعهدات بیمه هم با توجه به نوع ساختمان و ارزش دارایی‌های موجود در آن تعیین خواهد شد.

بهترین بیمه زلزله ایران چیست؟

در حال حاضر بیمه ایران طرح‌های مختلفی را در زمینه بیمه زلزله و آتش‌سوزی ارائه می‌دهد که ازنظر پوشش‌ها و سقف تعهدات با هم متفاوت هستند. بهترین بیمه زلزله در این شرکت به‌عنوان طرح حامی شناخته می‌شود. طرح حامی بیمه ایران نسبت به دیگر طرح‌ها نیاز به پرداخت حق بیمه بیشتری دارد؛ اما درعین‌حال پوشش‌های بسیار کاملی را هم ارائه می‌دهد.

 

پوشش‌های طرح حامی بیمه ایران برای بیمه زلزله از قرار زیر هستند:

 • آتش‌سوزی
 • صاعقه
 • انفجار
 • زلزله
 • ترکیدن لوله آب
 • سرقت
 • سیل
 • سوفان
 • خسارت‌های واردشده به خودروی پارک شده در پارکینگ

علاوه بر این موارد، در طرح حامی شما می‌توانید کمک‌هزینه‌ای را برای اسکان موقت تا زمان بازسازی منزل خود دریافت کنید. به‌علاوه بیمه ایران متعهد می‌شود که تا زمان بازگشت به شرایط عادی، معیشت سرپرست خانوار را تامین کرده و حامی او در تامین نیازهای خانواده باشد.

در کنار این موارد در صورت فوت شدن یا ایجاد نقص عضو جزئی یا کلی، بیمه ایران به شما غرامت خواهد پرداخت. به‌علاوه شما می‌توانید با استفاده از این طرح، اشخاص ساکن را در ساختمان را بیمه کرده و از بیمه ایران برای جبران هزینه‌های پزشکی آن‌ها در طی درمان آسیب‌های ناشی از حادثه، کمک بگیرید.

علاوه بر این بیمه ایران طرح‌های دیگری را در زمینه بیمه زلزله ارائه می‌دهد که عبارت‌اند از:

 • بیمه معمولی منازل مسکونی

با استفاده از این بیمه‌نامه دیگر نیازی به انتخاب پوشش‌های اضافی نیست؛ زیرا شما می‌توانید با خرید این طرح، منزل مسکونی خود را در برابر همه پوشش‌های اصلی و اضافی بیمه کنید.

 • بیمه مسکونی با طرح زلزله

با خرید این بیمه‌نامه می‌توانید منزل خود را در برابر خطرات ناشی از آتش‌سوزی، سیل و زلزله ایمن کنید؛ درنتیجه دیگر نیازی به استفاده از پوشش‌های اضافی که در برخی موارد مصرف زیادی ندارند، وجود نخواهد داشت.

 • طرح مهر

طرح بیمه زلزله ایران از سال 1382 ارائه شده و علاوه بر جبران خسارت‌های مالی، خسارت‌های واردشده به همسایگان و خسارت‌های جانی را هم در برمی‌گیرد.

فرانشیز بیمه‌نامه زلزله در بیمه ایران

منظور از فرانشیز این است که در صورت وقوع حادثه تا چه مقداری جبران آن به عهده بیمه‌گذار خواهد بود. هرچه حق بیمه پرداختی شما کمتر باشد؛ فرانشیز بیشتری بر عهده شما قرار خواهد گرفت. به همین دلیل در زمان خرید بیمه زلزله از شرکت ایران باید به این نکته توجه کنید.

از آنجایی که حق بیمه زلزله به‌صورت سالانه پرداخت می‌شود؛ تغییرات جزئی آن احتمالا فشار زیادی را به شما وارد نخواهد کرد. اما می‌تواند تاثیر زیادی در سقف تعهدات بیمه‌نامه داشته باشد. فرانشیز بیمه زلزله ایران به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:

 • برای اماکن مسکونی و غیر صنعتی: یک درصد ارزش ساختمان و وسایل بیمه‌شده
 • برای ساختمان‌های صنعتی: 15 درصد مبلغ خسارت

قیمت بیمه زلزله ایران چگونه محاسبه می‌شود؟

سه عامل بر روی قیمت بیمه زلزله ایران تاثیرگذار هستند که عبارت‌اند از:

 • منطقه جغرافیایی

همان‌طور که میدانید شهرهای مختلف ایران ازنظر ریسک وقوع زلزله با هم یکسان نیستند؛ به همین دلیل در بیمه ایران مناطق مختلف ازنظر خطر وقوع زلزله به 5 منطقه تقسیم شده‌اند. منطقه یک دارای حداقل خطر است و منطقه 5 بیشترین خطر را دارد. برای مثال شهرهای اصفهان، اراک و همدان در منطقه یک قرار دارند و تهران، قم و قزوین در منطقه 5 واقع شده‌اند.

واضح است که قیمت بیمه زلزله در مناطق پرخطر از مناطق کم‌خطر بیشتر است. همچنین منطقه جغرافیایی می‌تواند بر روی هزینه موردنیاز برای ساخت ملک در یک منطقه هم تاثیر بگذارد؛ به همین دلیل به‌عنوان یک عامل تاثیرگذار در زمان محاسبه حق بیمه زلزله ایران در نظر گرفته می‌شود.

 • استحکام سازه

استحکام سازه یکی دیگر از عوامل مهم در قیمت‌گذاری بیمه زلزله ایران است. این استحکام بستگی به مصالحی دارد که در ساخت بنا مورداستفاده قرار گرفته‌اند. به‌علاوه نوع اسکلت ساختمان هم در مقاومت آن در برابر زلزله تاثیرگذار است. هرچه استحکام ساختمان در برابر زلزله بیشتر باشد؛ حق بیمه پرداختی برای بیمه کردن آن کمتر خواهد بود.

با توجه به تقسیم‌بندی انجام‌شده، سازه‌های گلی و آجری به‌عنوان پرریسک‌ترین ساختمان‌ها از دید بیمه شناخته می‌شوند و بیمه کردن آن‌ها نیاز به پرداخت حق بیمه بیشتری خواهد داشت.

 • ارزش موارد بیمه‌ شده

حق بیمه زلزله ایران با توجه به ارزش مالی مواردی تعیین می‌شود که تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند؛ هرچه مقدار سرمایه بیمه‌شده بیشتر باشد، برای جبران خسارت‌های احتمالی باید حق بیمه بیشتری بپردازد. برای مثال هزینه بیمه کردن ساختمان‌های صنعتی نسبت به اماکن مسکونی و غیر صنعتی بیشتر است؛ زیرا ارزش وسایل موجود در آن بالاتر است.

استعلام بیمه زلزله

امروزه برای استعلام بیمه زلزله نیازی به حضور در نمایندگی‌های بیمه یا تماس گرفتن به آن‌ها نیست؛ تنها کافی است اتصال اینترنت خود را وصل کرده و وارد وب‌ سایت بیمیتو شوید. با این کار می‌توانید همه خدمات و پوشش‌های شرکت‌های مختلف بیمه را در سبد مقایسه قرار دهید. در نتیجه انتخاب بهترین بیمه زلزله برای شما بسیار ساده خواهد شد.

در کنار این موارد خرید بیمه از بیمیتو برای شما بسیار ساده است؛ شما می‌توانید این کار را به‌صورت 24 ساعته و در همه روزهای هفته انجام دهید. درنتیجه بیمه‌نامه شما در مدت خیلی کمی صادر می‌شود و به‌صورت کاملا رایگان برای شما ارسال خواهد شد. با استفاده از بیمیتو هیچ‌گاه زمان تمدید بیمه‌نامه‌های خود را از یاد نخواهید برد؛ زیرا این وب‌سایت یک یادآور را در اختیار شما قرار داده که در زمان لازم پیام تمدید را برای شما ارسال خواهد کرد.