لطفا شکیبا باشید

خدمات تأمین‌ اجتماعی


شماره بیمه تامین اجتماعی بیمه تأمین اجتماعی

با شنیدن نام بیمه بی‌اختیار یاد بیمه تأمین اجتماعی میفتیم. بیمه تأمین اجتماعی بیشترین سهم بیمه‌گزار را در کشور نسبت به سایر بیمه‌ها دارد. طبق گزارش‌های رسمی در سال 95 مجموع بیمه‌شدگان اصلی و تبعی بیمه تأمین اجتماعی در کشور به عدد 35 میلیون و 713 هزار و 216 نفر می‌رسد. داشتن دفترچه بیمه تأمین اجتماعی معتبر نیز همان‌طور که می‌دانید برای استفاده از خدمات درمانی این بیمه ضروری است. در ادامه بد نیست درباره شماره یا کد بیمه، سوابق بیمه و سایر اطلاعاتی که لازم است درباره بیمه تأمین اجتماعی بدانیم اشاره داشته باشیم.


شماره بیمه تامین اجتماعیشماره بیمه تأمین اجتماعی

هر فردی که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی باشد، دارای یک کد یا شماره بیمه است. این کد 10 رقمی منحصربه‌فرد است و معیاری برای شناسایی و رصد سوابق بیمه تأمین اجتماعی فرد می‌تواند باشد. شماره بیمه تأمین اجتماعی زمانی که بیمه‌شده تحت تکفل است با زمانی خود، بیمه‌شده اصلی باشد فرق دارد و در واقع سابقه بیمه تأمین اجتماعی از زمانی که فرد بیمه‌شده اصلی می‌شود شروع می‌گردد.


استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعیاستعلام سوابق بیمه تأمین اجتماعی

یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین مسائل درباره بیمه تأمین اجتماعی، پیگیری سوابق این بیمه است. با استفاده از سامانه سازمان تأمین اجتماعی می‌توان سوابق بیمه تأمین اجتماعی خود را پیگیری و مشاهده کرد. قبل از اقدام به مشاهده سوابق بیمه تأمین اجتماعی باید در این سامانه ثبت‌نام کرد. در ادامه می‌خواهیم با نحوه ثبت‌نام در این سامانه آشنا شویم.


ثبت‌نام بیمه تامین اجتماعیثبت‌نام در سامانه تأمین اجتماعی

قبل از اینکه بتوانیم سوابق بیمه خود را در وب‌سایت تأمین اجتماعی مشاهده کنیم باید در این سامانه ثبت‌نام کنیم. برای ثبت‌نام به کد ملی و شماره تلفن همراه بیمه‌شده نیاز است. مراحل ثبت‌نام در سامانه بیمه تأمین اجتماعی به شرح زیر است:

 • در مرحله اول باید کد ملی و شماره تلفن همراه خود را در این سامانه وارد کرد.

 • در مرحله بعد باید سایر اطلاعات تکمیلی مثل نام و نام خانوادگی، کشور و شهر محل سکونت، رمز عبور و... را وارد کنید؛ همچنین به چند سؤال امنیتی نیز برای مواقعی که رمز عبور را فراموش می‌کنید پاسخ دهید.

 • پس از این مرحله نیز ظرف 48 ساعت اطلاعات کاربری‌تان در صورت تائید از طریق پیامک به شماره تلفن همراهتان ارسال می‌شود.


ارسال لیست بیمه شدگان تامین اجتماعیارسال لیست بیمه تأمین اجتماعی

یکی دیگر از مهم‌ترین مسائلی که درباره بیمه تأمین اجتماعی لازم است بدانیم این است که چگونه به‌عنوان یک کارفرما لیست بیمه کارمندان خود را به‌صورت اینترنتی ارسال کنیم. برای این کار باید به سامانه سمت در بیمه تأمین اجتماعی مراجعه کرد. در ابتدا باید در این سامانه ثبت‌نام کرد تا بتوان از طریق آن لیست بیمه‌شدگان خود را ارسال کرد. فرآیند ثبت‌نام در سامانه سمت بیمه تأمین اجتماعی به‌صورت زیر است:

 • پس از وارد شدن در سامانه سمت سازمان تأمین اجتماعی و اقدام به ثبت‌نام، باید ابتدا شرایط ثبت‌نام را مطالعه کرده و تائید کنید.

 • در مرحله بعدی باید اطلاعاتی از جمله کد ملی کارفرما، کد شعبه تأمین اجتماعی و شماره بیمه را وارد کنید. البته در این مرحله اطلاعاتی اختیاری مثل شماره تلفن ثابت و همراه، آدرس پست الکترونیک و جنسیت را هم می‌توان وارد کرد.

 • در این مرحله عملیات ثبت‌نام در صورت تائید به پایان می‌رسد و می‌توانید از این سامانه برای ارسال لیست بیمه‌شدگان خود استفاده کنید.

البته همان‌طور که مشخص است قبل از انجام تمام این مراحل باید به یکی از شعب بیمه تأمین اجتماعی مراجعه کرد تا مشخص شود با توجه به محل دفتر کار، کدام‌یک از شعب این سازمان مسئول رسیدگی به امور بیمه ما هستند. پس از مشخص شدن شعبه و دریافت کد شعبه می‌توان عملیات ثبت‌نام فوق را در سامانه سمت انجام داد.


تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعیتمدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی

اولین چالش و موضوعی که درباره دفترچه بیمه تأمین اجتماعی مطرح است، تمدید آن است. تمدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی زمانی باید اتفاق بیفتد که تاریخ انقضای دفترچه تمام شده است ولی دفترچه هنوز برگه دارد.

مهلت اعتبار دفترچه بنا بر موارد مختلف متفاوت است. برای مثال برای بیمه‌گزاران اجباری می‌تواند حتی تا آخرین برگه دفترچه هم باشد اما به‌صورت روتین تمدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی 2 سال یک‌بار انجام می‌شود.

مهلت اعتبار این دفترچه برای فرزندان تحت تکفل بیمه‌شده اصلی نیز فرق دارد. برای پسر مجرد بالای 19 سال تحت تکفل، اعتبار به‌صورت 6 ماهه و برای دختر بالای 15 سال، 9 ماهه تمدید می‌شود.

برای تمدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی می‌توان به یکی از کارگزاری‌های بیمه تأمین اجتماعی مراجعه کرد و با ارائه مدارک لازم، اقدام به تمدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی خود کرد. البته در مواقعی خاص نیز می‌توان از طریق شعب سازمان تأمین اجتماعی، دفترچه تأمین اجتماعی خود را تمدید کرد. همچنین می‌توان با استفاده از سامانه بیمیتو به‌صورت آنلاین اقدام به تمدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی خود کرد.

مدارک لازم برای تمدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی غالباً فقط دفترچه قبلی بیمه تأمین اجتماعی است. البته برای فرزندان تحت تکفل بیمه‌شده اصلی کمی متفاوت است. برای پسران بالای 19 سال علاوه بر دفترچه قبلی ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و برای دختران بالای 15 سال علاوه بر دفترچه قبلی ارائه شناسنامه نیز الزامی می‌باشد.


تجدید دفترچه بیمه تامین اجتماعیتجدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی

تجدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی زمانی نیاز است که قبل از به پایان رسیدن مهلت اعتبار دفترچه، برگه‌های آن تمام شود. البته اگر هم‌زمان هم برگه‌های دفترچه و هم اعتبار آن تمام شود نیز باید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی را تجدید کرد؛ زیرا هنگام تجدید، تاریخ انقضای آن هم به‌روزرسانی می‌گردد.

مراحل تجدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی مانند تمدید آن است. می‌توان برای تجدید این دفترچه به یکی از کارگزاری‌های بیمه تأمین اجتماعی مراجعه کرد و با ارائه مدارک لازم دفترچه بیمه تأمین اجتماعی خود را تجدید کرد. همچنین تجدید دفترچه این بیمه از طریق سامانه بیمیتو نیز امکان‌پذیر است و می‌توان از طریق بیمیتو به‌صورت آنلاین اقدام به تجدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی کرد.

برای تجدید این دفترچه نیز مانند تمدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی به دفترچه قبلی احتیاج است. البته برای پسران بالای 18 سال تحت تکفل به گواهی اشتغال به تحصیل و برای دختران بالای 18 سال به شناسنامه هم علاوه بر دفترچه قبلی نیاز است.


صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعیصدور دفترچه بیمه تأمین اجتماعی

صدور دفترچه بیمه تأمین اجتماعی برای زمانی است که می‌خواهیم برای اولین بار تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیریم. حتی زمانی که بخواهیم بیمه تأمین اجتماعی خود را از جایی به‌جای دیگر منتقل کنیم جزو فرآیند صدور محسوب نمی‌شود. برای صدور دفترچه بیمه تأمین اجتماعی مدارک زیر لازم است:

 • تکمیل فرم درخواست صدور دفترچه بیمه تأمین اجتماعی

 • یک قطعه عکس 4*3 از بیمه‌شده، مستمری‌بگیر و افراد تحت تکفل آن‌ها

 • تصاویر صفحات اول و دوم شناسنامه عکس‌دار بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر یا گذرنامه وی و افراد تحت تکفل او

 • گواهی اشتغال به تحصیل یا ازکارافتادگی فرزندان پسر بالای 19 سال

 • تعهد کتبی بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر که ثابت کند فرزندان دختر بالای 15 سال او کار نمی‌کنند.

 • تعهد کتبی در خصوص بیمه شدن فرزندان، بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر زن مبنی بر اینکه همسر وی تحت پوشش نظام حمایتی خاصی نیست.

 • گواهی سرپرستی و حضانت فرزندان بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر زن از مراجع ذی‌صلاح قضایی

 • فرم تأیید شده کفالت شوهر بیمه‌شده زن یا مستمری‌بگیر زن

 • فرم تأیید شده کفالت پدر یا مادر بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر

برای صدور دفترچه بیمه تأمین اجتماعی هم می‌توان از سامانه بیمیتو استفاده کرد و به‌صورت آنلاین دفترچه خود را صادر کرد.


المثنی دفترچه بیمه تامین اجتماعیالمثنی دفترچه بیمه تأمین اجتماعی

ممکن است زمانی پیش بیاید که دفترچه بیمه تأمین اجتماعی خود را گم کرده باشیم و بخواهیم المثنی دریافت کنیم. در این حالت نه برگه‌های آن و نه مهلت اعتبار آن تمام شده است. در این صورت باید به شعبه تأمین اجتماعی خود مراجعه کنیم و با ارائه مدارک زیر اقدام به صدور المثنی دفترچه بیمه تأمین اجتماعی کنیم:

 • فرم درخواست صدور المثنی دفترچه بیمه تأمین اجتماعی

 • برگه پرداخت جریمه المثنی دفترچه بیمه تأمین اجتماعی

 • یک قطعه عکس 4*3

 • شناسنامه یا کارت ملی

همان‌طور که ملاحظه شد در صورت مفقود شدن دفترچه بیمه تأمین اجتماعی باید جریمه پرداخت کرد؛ البته اگر دفترچه بر اثر حوادث قهری یا غیرمترقبه و یا سرقت مفقود شود، نیازی به پرداخت جریمه نیست.

مبلغ این جریمه برای مرتبه اول معادل نصف حداقل دستمزد روزانه و در مرتبه دوم معادل تمام حداقل دستمزد روزانه همان سال است.

نکته قابل‌توجه درباره صدور المثنی دفترچه بیمه تأمین اجتماعی این است که دفترچه جدید تمدید نمی‌شود و تا تاریخ استحقاق درمان دفترچه مفقود شده اعتبار دارد؛ حتی اگر یک هفته مانده به پایان اعتبار دفترچه قبلی، آن را گم کرده باشید. همچنین تعداد برگه‌های استفاده شده دفترچه مفقود شده در صدور دفترچه المثنی تأثیری ندارد و دفترچه المثنی بیمه تأمین اجتماعی با برگه‌های کامل صادر می‌شود.


دریافت خدمات بیمه تامین اجتماعی از بیمیتودریافت خدمات بیمه تأمین اجتماعی از بیمیتو

بیمیتو سامانه‌ای آنلاین برای مقایسه، مدیریت و خرید بیمه اینترنتی است. با استفاده از بیمیتو می‌توان بیمه شخص ثالث آنلاین خریداری کرد، برای خودروی خود بیمه بدنه اینترنتی خرید، استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی منزل را دریافت کرد، برای سفرهای خود بیمه مسافرتی خارج از کشور اینترنتی خرید، عمر خود و خانواده خود را با استفاده از بیمه عمر و سرمایه‌گذاری تضمین کرد همچنین امکان خرید بیمه مسئولیت پزشکان آنلاین نیز از طریق این سامانه فراهم شده است.

علاوه بر خدمات مذکور می‌توان خدمات موردنیاز خود را در ارتباط با بیمه تأمین اجتماعی نیز از طریق سامانه بیمیتو انجام داد. ازین پس می‌توان تمدید، تجدید و صدور دفترچه بیمه تأمین اجتماعی را از طریق اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو انجام داد. خرید آگاهانه انواع بیمه و مقایسه شرایط بیمه‌های مختلف توسط بیمیتو امکان‌پذیر شده است همچنین بیمیتو سعی دارد با ایجاد بستری برای دریافت خدمات بیمه تأمین اجتماعی، استفاده از خدمات این بیمه را هم برای بیمه‌گزاران و کاربران آن ساده‌تر کند. در حال حاضر با استفاده از سامانه بیمیتو می‌توان خدمات بیمه تأمین اجتماعی را به شیوه‌ای ساده‌تر به‌صورت آنلاین دریافت کرد و این موضوع در صرفه‌جویی زمان و نرفتن در ترافیک و شلوغی شهر بسیار مؤثر است.

شرکت‌های بیمه
 • بیمه ایران
 • بیمه پاسارگاد
 • بیمه پارسیان
 • بیمه ملت
 • بیمه ما
 • بیمه دانا
 • بیمه معلم
 • بیمه البرز
 • بیمه نوین
 • بیمه کارآفرین
 • بیمه سامان
 • بیمه آسیا
 • بیمه سینا
 • بیمه رازی
 • بیمه آرمان

مشتریان ما چه می‌گویند؟


همیشه دوست داشتم ماشینمو بیمه بدنه کنم اما خیلی نمی‌دونستم چقد می‌تونه خوب باشه و اصلاً چه خسارتایی رو پوشش می‌ده. خلاصه با سرچ و ... به یکی از مطالب بلاگتون رسیدم که خیلی ساده و کاربردی جواب سؤالامو می‌داد. بعد که دیدم خودتون بیمه هم می‌فروشین دیگه از طریق شما اقدام کردم.

جعغر صالحی شندی

من می خواستم برای ماشین منطقه آزادم بیمه بدنه بخرم. با یه نمایندگی تماس گرفتم قیمتی داد که به نظرم بالا بود یه مقدار. پسرم سایتتون رو بهم معرفی کرد. قیمت شرکتارو مقایسه کردم و از تخفیفی که یکی از شرکتای بیمه می‌داد استفاده کردم و قیمت بیمه بدنه ماشینمو یک و نیم میلیون کاهش دادم!

عباس حسینی

من از سر کنجکاوری از بیمیتو استفاده کردم. تو یکی از کانالای استارتاپی معرفیتون رو دیده بودم؛ بیمه بدنه ماشینم هم داشت تموم می‌شد که گفتم بیمه بدنه رو از شما بخرم تا کارتون رو امتحان کنم. مشکل خاصی نبود ولی اینکه حتماً باید قبل قیمت دادن کارشناسی بشه ماشین یه خرده فرایند رو طولانی کرد.

محمد پورموسوی

بیمیتو طرح خیلی جالبیه. خیلی فرایند خرید بیمه رو راحت می‌کنه. امیدوارم هر چه زودتر بقیه بیمه‌ها رو هم وارد کنین.

فرزاد وزیرنیا

من ماشین صفرم رو براش از بیمیتو بیمه بدنه خریدم؛ انقدری هم ازتون راضی بودم که به همه دوستام معرفی کردمتون.

آزاده حسینی

بیمه بدنه خریدم از بیمیتو. اینکه کارشناستون صادقانه تلاش می‌کرد تا بتونم بهترین بیمه بدنه رو بخرم برام خیلی ارزشمند بود.

مهدی یزدان‌پناه