پرداخت خسارت آنلاین

قصد دریافت خسارت از چه نوع بیمه‌ای را دارید؟

روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث

همه ما با این هدف برای ماشینمان بیمه شخص ثالث می‌خریم که در زمان حادثه، از بیمه استفاده کنیم و یا به اصطلاح خسارت بگیریم.

در مراجعه حضوری به شعب پرداخت خسارت شرکت‌های بیمه، طولانی بودن و پیچیدگی‌های موجود در روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث، برای بسیاری از افراد سخت و آزاردهنده است.

اما در بیمیتو این مشکل برطرف شده است؛ چون اگر شما بیمه شخص ثالث خود را از طریق بیمیتو خریده باشید، در زمان حادثه می‌توانید خسارت آن را هم به صورت آنلاین از بیمیتو دریافت کنید.


مزایای دریافت آنلاین خسارت بیمه شخص ثالث از بیمیتو

در روش آنلاین دریافت خسارت که برای اولین بار توسط بیمیتو ارائه شده است، شما برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث خود به هیچگونه مراجعه حضوری نیاز ندارید.

یعنی بعد از وقوع تصادف، چه مقصر حادثه باشید و چه زیان‌دیده، می‌توانید از خدمات خسارت آنلاین بیمیتو استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که این خدمات مختص کسانی است که بیمه‌نامه ماشین خود را از سایت بیمیتو خریده باشند.

در این روش، همه مراحل از جمله ارسال مدارک، ارزیابی خسارت و پرداخت مبلغ خسارت به صورت غیر حضوری انجام می‌شود و بیمیتو بابت ارائه این خدمات، هیچ کارمزد یا هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌کند.

همچنین شما می‌توانید در تمام مراحل دریافت خسارت، حتی در لحظه وقوع تصادف، به صورت 24 ساعته از پشتیبانی اختصاصی بیمیتو استفاده کنید و با کارشناسان بخش خسارت تماس بگیرید.

این روش ساده‌ترین و سریع‌ترین روش دریافت خسارت بیمه شخص ثالث است؛ چون همه مراحل به صورت کاملا غیرحضوری، شفاف و ساده انجام می‌شود.


مراحل دریافت آنلاین خسارت بیمه شخص ثالث از بیمیتو

برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث از بیمیتو، باید به بخش «پرداخت آنلاین خسارت» سایت بیمیتو مراجعه کنید و مراحل لازم را طبق توضیحات زیر تکمیل کنید:

  • 1. با وارد شدن به بخش پرداخت آنلاین خسارت، باید نوع بیمه‌ یعنی بیمه شخص ثالث را انتخاب کنید و مشخص کنید که مقصر حادثه هستید یا زیان‌دیده.
  • 2. در مرحله بعد شرکت بیمه و بعد از آن هم نام شهر و شماره موبایل خود را وارد کنید.
  • 3. در این مرحله بعد از ورود به پنل کاربری خود در سایت بیمیتو، اطلاعات زیاندیده (ها) را وارد کنید
  • 4. در این مرحله شما باید اطلاعات تکمیلی حادثه را وارد کنید.
  • 5. بعد از این مرحله کارشناسان بخش خسارت بیمیتو با شما تماس می‌گیرند و با شما هماهنگ می‌کنند تا برای ارزیابی خسارت و بازدید از خودرو به آدرس‌تان مراجعه کنند.
  • 6. بعد از پیگیری سایر مراحل توسط کارشناسان بیمیتو، خسارت شما به صورت آنلاین پرداخت می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت آنلاین خسارت

اگر بیمه شخص ثالث خودروی خود را از بیمیتو خریده‌اید و می‌خواهید برای دریافت آنلاین خسارت آن اقدام کنید، باید تصویر مدارک زیر را همراه داشته باشید.

  • عکس پشت و روی گواهینامه مقصر و زیان دیده
  • عکس پشت و روی کارت ماشین فرد مقابل
  • عکس کروکی و گزارش افسر راهنمایی رانندگی (اختیاری و در صورت موجود بودن)
شرکت‌های بیمه

سوالات متداول

مبلغ خسارت بیمه بدنه با توجه به میزان خسارت و سقف پوشش‌های بیمه‌نامه تعیین می‌شود. البته باید توجه کنید که برای دریافت خسارت حوادثی که جزو پوشش‌های اصلی بیمه بدنه نیستند (مثل بلایای طبیعی، سرقت قطعات، شکست شیشه و ...)، باید پوشش‌های اضافی را در زمان خرید بیمه‌نامه تهیه کنید.
در بیمه بدنه داشتن کروکی در صورتی الزامی است که شما در یک تصادف رانندگی، زیان‌دیده باشید اما خسارت خود را به صورت کامل از بیمه شخص ثالث راننده مقصر نگرفته باشید. یعنی بخواهید بقیه خسارت ماشین خود را از بیمه بدنه بگیرید. در سایر حوادث تحت پوشش بیمه بدنه هم معمولا با توجه به نوع و شدت تصادف ممکن است برای پرداخت خسارت، به کروکی (گزارش انتظامی) نیاز باشد که در هنگام تشکیل پرونده به شما اطلاع داده می‌شود.
خسارت مالی راننده مقصر توسط بیمه بدنه پرداخت می‌شود. یعنی هم در صورتی که راننده در جریان تصادف با خودروی دیگری آسیب دیده باشد، و هم در صورتی به دلیل حوادث مختلف (تحت پوشش بیمه بدنه) آسیب دیده باشد، خسارات مالی او توسط بیمه بدنه پرداخت می‌شود.
در خسارت‌هایی که به خسارت مالی منجر شده است، مبلغ خسارت پرداختی بر اساس میزان خسارت و سقف پوشش مالی بیمه‌نامه مقصر تعیین می‌شود. در خسارت‌هایی که به خسارت جانی منجر شده است هم مبلغ خسارت بر اساس دیه تعیین شده در همان سال پرداخت می‌شود.
کروکی یا گزارش انتظامی از مدارکی است که در بسیاری از موارد برای دریافت خسارت لازم است. البته ممکن است به هر دلیلی مثل به هم خوردن صحنه تصادف یا توافق طرفین، افسر نیروی انتظامی مراجعه نکند و کروکی تصادف رسم نشود که معمولا در این حالت شرکت بیمه با توجه به توصیف طرفین از حادثه کروکی را رسم می‌کند. همچنین برای خسارت‌های زیر 16 میلیون تومان، نداشتن کروکی مشکلی در پرداخت خسارت ایجاد نمی‌کند.
خسارت جانی راننده مقصر توسط بیمه شخص ثالث او پرداخت می‌شود (سقف پرداخت خسارت جانی راننده مقصر برابر با دیه کامل یک فرد در ماه عادی، یعنی 480 میلیون تومان در سال 1400 است).