بیمه بدنه

مشخصات خودرو خود را وارد کنید:
third-party-206-notitle
درباره بیمه بدنه

درباره بیمه نامه بدنه

بیمه بدنه، نوعی از بیمه غیراجباری است که معمولاً برای صاحبان وسایل نقلیه بعد از بیمه شخص ثالث که پوشش بیمه‌ای الزامی است، شهرت خاصی دارد. مطابق آییننامه بیمه بدنه اتومبیل (آییننامه شماره 53؛ مصوب 9 اسفند 84)، بیمه بدنه، در حالت پایه برخی خسارات را پوشش میدهد. همچنین میتوان با خرید پوششهای اضافی برای بیمه بدنه، ریسک حوادث ناخواسته دیگری را که ممکن است پیش آید، پوشش داد. ضمناً طبق قانون جبران برخی خسارات توسط بیمه بدنه غیرممکن است.

جالب است بدانید بیمه بدنه تنها برای خودروها قابل خریداری نیستند! طبق قانون و بنا بر اساس آنچه در واقعیت رخ میدهد(!) بیمه بدنه نه تنها برای خودرو بلکه برای هواپیما، کشتی، کِشنده و ... نیز خریداری میشود.

 فسخ بیمه بدنه از طرف بیمه‌گر (شرکت بیمه)

درصورتیکه

  • متقاضی قسطی بیمه بدنه، اقساط خود را به موقع نپردازد.
  • خطری که برای خودرو پیشبینی میشود، تشدید شود (مگر اینکه توافقی برای پرداخت مابهالتفاوت صورت گرفته باشد.)
  • بیمه‌گذار سهواً یا عمداً اطلاعاتی را خلاف واقع اعلام کرده باشد؛ بهویژه در شرایطی که اظهارات خلاف واقع، در ارزیابی ریسک مؤثر باشد.

بیمه‌گر میتواند بیمه بدنه را فسخ کند.

فسخ بیمه بدنه از طرف بیمه‌گذار (مشتری)

در شرایطی که

  • فعالیت بیمه‌گر به هر دلیلی متوقف شود.
  • ریسک بیمه کاهش یابد اما شرکت بیمه حاضر به بازگرداندن مابهتفاوت مبلغ پرداختی برای خرید بیمه بدنه به بیمه‌گذار نباشد.

بیمه‌گذار میتواند قرارداد بیمه بدنه خود را فسخ کند.

درصورتیکه بیمه‌گذار بخواهد به هر دلیلی، جز دو علت فوق بیمه بدنه خود را فسخ نماید، بیمه‌گر حق بیمه را به صورت کوتاه‌مدت حساب میکند و مابقی مبلغ حق بیمه را به بیمه‌گذار پرداخت مینماید.

سوالات متداول

بیمه بدنه نوعی از بیمه خودرو است که خسارات وارد شده به خودروی بیمه‌گذار را تحت پوشش قرار میدهد. خرید بیمه بدنه برای وسیله نقلیه اجباری نیست.

بیمه بدنه دو دسته خسارات اصلی و اضافی را تحت پوشش قرار میدهد. خسارات اصلی شامل واژگونی و سقوط خودرو، برخورد خودرو با اجسام ثابت یا متحرک، آتشسوزی، برخورد صاعقه، انفجار و سرقت کلی هستند. خطرات اضافی نیز مواردی مانند پاشیده شدن ماده شیمیایی، سرقت جزئی، شکسته شدن شیشه و غیره هستند که میتوانند به صورت جداگانه خریداری شوند.

برخلاف بیمه شخص ثالث خرید بیمه بدنه اجباری نیست اما خرید آن مقرون به صرفه و آینده‌نگرانه است

خسارت کلی، هنگامی است که خودرو به سرقت رود و بعد از 60 روز پیدا نشود. همچنین زمانیکه مجموع هزینه نجات خودرو به علاوه هزینه‌های تعمیر و تعویض قسمتهای آسیب دیده خودرو از 75% قیمت روز خودرو بیشتر باشد، خسارت وارده خسارت کلی محسوب میشود.

خرید بیمه بدنه بسیار مقرونبهصرفه است. چرا که با پرداخت هزینه اندک حق بیمه خسارات جبران ناپذیر مالی مانند سرقت یا آتشسوزی خودرو بیمه میشوند. برای مثال در صورت سرقت کلی خودرو، بیمه بدنه 80% ارزش خودرو را به بیمه‌گذار پرداخت میکند.

با توجه به تخفیف‌های دوره‌ای شرکت‌های بیمه در هر مقطع زمانی شرکت‌های بیمه‌ای که ارزانترین بیمه بدنه را ارائه می‌دهند متفاوت هستند. به منظور خرید ارزانترین بیمه بدنه، بهترین و مطمئن‌ترین روش بررسی قیمت‌های شرکتهای مختلف مقایسه قیمت از طریق سامانه استعلام و خرید آنلاین بیمیتو می‌باشد.

در هر خسارت رانندگی پرداخت درصدی از خسارت بر عهده بیمه‌گذار است که به آن فرانشیز می‌گویند. برای مثال در حادثه کلی آتش‌سوزی پرداخت 10% خسارت بر عهده بیمه گذار است و شرکت بیمه 90% هزینه را پرداخت می‌کند.

از طریق خرید پوشش اضافی حذف فرانشیز، می‌توان فرانشیز را حذف کرد.

در صورتی که گواهینامه نداشته باشید و خسارتی به خودروی شما وارد شود، شرکت بیمه هیچ هزینه‌ای را بابت خسارت وارد شده پرداخت نمی‌کند.

بله. بیمه بدنه متعلق به شخص است و امکان انتقال آن از خودرویی به خودروی دیگر وجود دارد.

تخفیف‌های مختلفی برای بیمه بدنه وجود دارد. مرسوم‌ترین این تخفیف، همان تخفیف عدم خسارت است که برای شرکت‌های مختلف بیمه فرمول‌های متفاوتی دارد. تخفیف‌های دیگری نیز برای بیمه بدنه وجود دارد. برخی از این تخفیف‌ها تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث، تخفیف بیمه عمر، تخفیف سپرده بلندمدت، تخفیف‌های گروهی، تخفیف‌های مناسبتی و ... هستند. با توجه به متغیر بودن برخی از این تخفیف‌ها و همچنین طرح‌های تخفیفی شرکت‌های مختلف مطمئن‌ترین راه برای دریافت اطلاعات به روز تخفیف‌ شرکت‌های مختلف بررسی قیمت بیمه بدنه از طریق اپلیکیشن و وب سایت بیمیتو است.

بیمه بدنه کوتاه مدت وجود ندارد. تنها می‎توان بیمه بدنه یک ساله خریداری کرد.

بهترین بیمه بدنه نسبت به شرایط و اولویت‌های متقاضیان مختلف می‌تواند گزینه‌های متفاوتی باشد. بهترین گزینه زمانی است که شما بتوانید با در نظر گرفتن اولویت‌های مورد نظرتان کیفیت، قیمت و شرایط شرکت‌های مختلف را مقایسه کنید و بهترین بیمه بدنه را خریداری کنید. بدین منظور می‌توانید از طریق سامانه استعلام قیمت و خرید آنلاین بیمیتو مناسب‎ترین گزینه را انتخاب و خریداری کنید.

تخفیف بیمه بدنه متعلق به شخص است نه وسیله نقلیه. در صورتی که قصد فروش خودروی خود را دارید تخفیف بیمه بدنه شما از بیمه‌نامه مالک جدید حذف می‌شود و برای شما باقی می‌ماند تا آن را به بیمه‌نامه خودروی جدید خود منتقل کنید.

در صورتی که خودروی سرقت شده بعد از دریافت خسارت از شرکت بیمه پیدا شود، خودرو متعلق به شرکت بیمه یا همان بیمه‌گر است. شرکت بیمه بعد از فروش خودرو درصدی از ارزش خودرو که به دلیل فرانشیز، پرداخت آن بر عهده بیمه‌گذار بوده است را به وی بازمی‌گرداند.

برای خرید بیمه‌نامه مهمترین مسأله، تخمین درست سرمایه بیمه شده است. در گزارش کارشناس بسیار مهم است که ارزش روز خودرو درست تخمین زده شود. از طرفی بسیار مهم است که پوشش‌های اضافی متناسب با نیازهایتان را خریداری کنید. همچنین مقایسه شرکت‌های مختلف به لحاظ قیمت و کیفیت از موارد دیگری است که حتماً باید قبل از خرید انجام شود. از طریق مقایسه شرکت‌های بیمه در سامانه بیمیتو تا حد زیادی متوجه میزان رضایت‌مندی بیمه‌گذاران از شرکت‌های بیمه می‌شوید و می‌توانید خریدی آگاهانه انجام دهید.

شما می‌توانید با مراجعه به سامانه استعلام و خرید آنلاین بیمیتو فاکتورهای مختلف را به دلخواهتان تغییر دهید و قیمت به‌روز رسانی‌شده شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید.

خیر. در هر حادثه رانندگی تنها می‌توان از یک کوپن استفاده کرد.

تخفیف بیمه بدنه متعلق به شخص است، نه خودرو. بنابراین با فروش خودرو به شخصی دیگر نمی‌توانید تخفیف بیمه بدنه را انتقال دهید. در این حالت شما می‌توانید تخفیف بیمه بدنه را تا مدت محدود کمتر از یک سال حفظ کنید تا خودروی جدیدی خریداری کنید. مدت اعتبار تخفیف‌های بیمه بدنه زمانی که خودرویی ندارید، در شرکت‌های بیمه‌ی مختلف متفاوت است.

با توجه به متنوع بودن شرایط تخمین خسارت بیمه بدنه بهترین کار تماس با کارشناس خسارت بیمه بدنه است که شماره تماس او روی بیمه‌نامه درج شده است.

باید در اسرع وقت با مرکز خسارت بیمه خود تماس بگیرد ولی معمولاً مراحلی که باید طی کنید بدین صورت است که باید با گزارش پلیس و مدارک خود به شعبه خسارت بیمه مراجعه کنید. درصورتیکه خسارت وارد شده کم است و گزارش پلیس تهیه نکردید، با ارائه مدارک خود و خودروی خود به شعبه خسارت مراجعه کنید.

بیمه بدنه سه پوشش اصلی به نام حادثه، سرقت و آتش‌سوزی دارد. علاوه بر این‌ها پوشش‌های اضافی هم دارد که به این شرح است: شکست شیشه، سیل، زلزله و بلایای طبیعی، سرقت درجا، ایاب و ذهاب، نوسانات ارزش بازار، پاشیدن مواد شیمیایی و اسیدی.

یک پوشش سرقت روی بیمه بدنه وجود دارد که پوشش اصلی بیمه بدنه است و سرقت کلی خودرو را پوشش می‌دهد. پوشش سرقت درجا پوشش اضافه بیمه بدنه است که سرقت قطعات را پوشش می‌دهد. اگر شما لوازم غیرفابریک دارید یا لوازم فابریک ماشینتان گران قیمت است بهتر است این پوشش را انتخاب کنید. چون پوشش سرقتی که بیمه بدنه دارد سرقت لوازم را پوشش نمی‌دهد فقط سرقت کلی خودرو را پوشش می‌دهد.

اگر شما ارزش خودروی خود را در بیمه بدنه کمتر از مقدار واقعی وارد کنید خسارتی که بعداً به شما پرداخت می‌شود برحسب همان ارزش خودرویی است که وارد کردید پس خسارت کمتری به شما تعلق می‌گیرد. اگر شما ارزش خودرو را بیشتر از مقدار واقعی وارد کرده باشید حق بیمه بیشتری پرداخت می‌کنید اما زمانی که خسارت بخورید مبلغ خسارتی که به شما پرداخت می‌شود بر اساس قیمت واقعی خودروی شما خواهد بود.

ضبط و باند، رینگ و لاستیک. درصد پرداخت خسارت برای لوازم غیر فابریک متغیر است و بستگی به شرکت بیمه‌گر دارد.

اگر برگه سبز خود را دارید می‌توانید آن را آپلود کنید.

خیر. باید از طریق شکایت به پلیس پیگیری کنید.

فرض کنید زمانی که شما برای ماشین خود بیمه بدنه می‌خرید ارزش خودروی شما 50 میلیون است اما پس از دو ماه ارزش خودروی شما 60 میلیون می‌شود. این پوشش باعث می‌شود که در صورت خسارت، خسارت شما مطابق با ارزش جدید خودروتان محاسبه شود. این افزایش قیمت تا 20 درصد ارزش اولیه خودرو قابل قبول است.

مشکلی پیش نمی‌آید. اگر لوازم غیر فابریک شما به سرقت برود موقع پرداخت خسارت، خود نمایندگی قیمت لوازم غیرفابریک شما را در نظر می‌گیرد.