بیمیتو خرید آنلاین بیمه
بیمیتو خرید آنلاین بیمه

بیمه آتش‌سوزی

استان و شهر ملک خود را انتخاب کنید.
درباره بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی

هر ساله اخبار متعددی در مورد حوادث آتش‌سوزی از گوشه و کنار کشورمان به ویژه در تهران می‌شنویم؛ به‌صورتی‌که سالانه در کشور حدود پنجاه هزار حادثه آتش‌سوزی رخ می‌دهد. با وجود این نرخ نفوذ بیمه آتش‌سوزی در میان مردم در بین بیمه‌های عمومی، در پایین‌ترین رتبه قرار دارد. در سال 95 شاهد حادثه ناگوار آتش‌سوزی پلاسکو بودیم. جدا از اتفاقات غم‌انگیز از دست دادن هم‌وطنانمان، خسارات مالی جبران‌ناپذیری نیز به تعداد زیادی از شهروندان و در نتیجه به اقتصاد کشور وارد شد. کسبه این ساختمان با اینکه می‌توانستند با پرداخت مبلغی ناچیز اموال خود را تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار دهند، به دلیل بی‌اطلاعی یا سهل‌انگاری متحمل خسارتی جبران‌ناپذیر شدند که تأثیری قابل ملاحظه بر آینده حرفه‌ای و شخصیشان گذاشت.

بیمه آتش سوزی ساختمانبا توجه به شرایط مناسب و حق بیمه بسیار ناچیز بیمه آتش‌سوزی، خرید این بیمه به شدت توصیه می‌شود؛ به ویژه در کلان‌شهرهایی مانند تهران که نه نظارت جدی بر ساخت‌و‌ساز ساختمان‌های جدید آن می‌شود و نه موارد ایمنی در سازه‌های قدیمی آن مورد بازرسی و توجه قرار می‌گیرد. حادثه آتش‌سوزی در شهری مانند تهران می‌تواند با توجه به تراکم بالای شهری پیشروی سریعی در منطقه داشته باشد و خسارات ورای تصوری به بار آورد. در ادامه به توضیحاتی در مورد بیمه آتش‌سوزی خواهیم پرداخت که به‌صورت شفاف لزوم و به صرفه بودن خرید این بیمه‌نامه را توجیه می‌کند.

پوشش‌های بیمه آتش‌سوزیبیمه آتش‌سوزی چه خطراتی را پوشش می‌دهد؟

بیمه‌ آتش‌سوزی نیز مانند بیمه بدنه دو دسته از خسارات را پوشش می‌دهد؛ خسارات اصلی و خسارات اضافی که البته هر دو دسته تنها خسارات مالی را تحت پوشش قرار می‌دهند و هیچ تعهدی نسبت به خسارات جانی ندارند.

پوشش‌های اصلی بیمه آتش‌سوزیخطرات اصلی

خسارات اصلی تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی جزو لاینفک این بیمه‌نامه هستند و به صورت مجموعه زیر ارائه می‌شوند:

 • آتش: ترکیب هر نوع ماده با اکسیژن که با تولید شعله همراه باشد در این دسته قرار می‌گیرد. در واقع منشأ اکثر حوادث آتش‌سوزی همین مورد است.
 • صاعقه: تخلیه الکتریکی بین دو ابر یا بین ابر و زمین که منجر به بروز خسارت شود نیز در دسته خطرات اصلی قرار می‌گیرد.
 • انفجار: در صورتی‌که انرژی زیادی بر اثر آزاد شدن ناگهانی گاز یا بخار صورت بگیرد و خساراتی به بار آورد در مجموعه این دسته از خطرات قرار می‌گیرد. هر نوع انفجاری تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرد. برای مثال انفجار ناشی از فعل و انفعالات هسته‌ای، توسط بیمه آتش‌سوزی پوشش داده نمی‌شود.

پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزیخطرات اضافی یا تبعی

دسته‌ای از خسارات هستند که باید پوشش آن‌ها را به صورت جداگانه خریداری و به بیمه‌نامه اضافه کرد. در واقع مؤثرترین عامل در تعیین قیمت نهایی حق بیمه آتش‌سوزی خطرات اضافی هستند که بیمه‌گزار آن‌ها را انتخاب می‌کند. برای خرید هر کدام از پوشش‌های اضافی خرید خطرات اصلی الزامی است. اغلب شرکت‌های بیمه تمامی خطرات اضافی را ارائه نمی‌دهند و تعداد محدودی را تحت پوشش قرار می‌دهند. ولی در حالت کلی خسارات اضافی به شرح زیر می‌باشند:

 • پوشش بلایای طبیعی بیمه آتش‌سوزیزلزله و آتش‌فشان
 • پوشش بلایای طبیعی بیمه آتش‌سوزیسیل و طغیان آب
 • پوشش بلایای طبیعی بیمه آتش‌سوزیطوفان و تندباد
 • پوشش ترکیدگی لوله بیمه آتش‌سوزیترکیدن لوله آب
 • پوشش برف و باران بیمه آتش‌سوزیضایعات آب برف و باران
 • پوشش سقوط هواپیما بیمه آتش‌سوزیسقوط هواپیما (در این حالت فاصله مورد بیمه از فرودگاه مهم است.)
 • پوشش پاکسازی بیمه آتش‌سوزیهزینه پاکسازی و برداشت ضایعات
 • پوشش شکست شیشه بیمه آتش‌سوزیشکست شیشه
 • پوشش سرقت بیمه آتش‌سوزیسرقت با شکست حرز
 • پوشش انفجار ظروف صنعتی بیمه آتش‌سوزیانفجار ظروف تحت فشار صنعتی
 • پوشش برف سنگین بیمه آتش سوزیریزش سقف ناشی از سنگینی برف
 • پوشش بلایای طبیعی بیمه آتش‌سوزیریزش، رانش و فروکش کردن زمین
 • پوشش سقوط بهمن بیمه آتش سوزیریزش کوه و سقوط بهمن
 • پوشش صنعتی بیمه آتش سوزینشت دستگاه آب‌افشان
 • پوشش شخص ثالث بیمه آتش سوزیمسئولیت خسارت ناشی از انفجار و آتش‌سوزی وارد شده به همسایگان
 • پوشش برخورد اجسام به ساختمان بیمه آتش‌سوزیبرخورد اجسام خارجی به ساختمان

خرید پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزیمتقاضی خرید بیمه باید با در نظر گرفتن شرایط مورد بیمه و شرایط شخصی خود پوشش‌های اضافی مورد نظر را انتخاب و خریداری کند. برای مثال برای کسی که اموالش در نزدیکی فرودگاه نیستند خرید پوشش سقوط هواپیما معنایی ندارد. همچنین برای کسانی که در مناطق سردسیر ساکن هستند پوشش ریزش سقف ناشی از سنگینی برف گزینه مناسبی است.

بیمه آتش سوزی ساختمانانواع اموال بیمه‌شده در بیمه ‎آتش‌سوزی

اموال و ساختمان‌ها در بیمه آتش‌سوزی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • ساختمان مسکونی (ساختمان و اثاثیه)
 • ساختمان صنعتی شامل تمامی کارخانجات ( ساختمان، تأسیسات، ماشین‌آلات و ...)
 • ساختمان غیر صنعتی شامل واحدهای تجاری، اداری، رفاهی، آموزشی، خدماتی و انبارها (ساختمان، تاسیسات، ارزش دکوراسیون، اثاثه اداری، موجودی کالاها و غیره)

استثنا: اوراق بهادار، پول نقد و از این دست اموال تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرند مگر این‌که در بیمه‌نامه چیزی غیر از این ذکر شده باشد.

شرایط بیمه آتش سوزیانواع شرایط بیمه‌نامه آتش‌سوزی

بیمه آتش‌سوزی شرایط مختلفی دارد که بیمه‌گر با توجه به شرایط بیمه‎گزار ممکن است مورد خاصی را پیشنهاد دهد. انواع شرایط بیمه‌نامه آتش‌سوزی به شرح زیر هستند:

 • شرایط بیمه آتش سوزی سرمایه ثابتبیمه‌نامه با سرمایه ثابت: تحت این شرایط بیمه‌گزار ارزش روز مورد بیمه را به بیمه‌گر یا همان شرکت بیمه اعلام می‌کند. بیمه‌گزار باید هنگام خرید بیمه آتش‌سوزی اطلاعات صحیح به بیمه‌گر بدهد زیرا در صورت بروز خسارت و اثبات اشتباه بودن اطلاعات ممکن است بیمه‌گر خسارتی تقبل نکند. منازل مسکونی تحت این شرایط بیمه می‌شود. در این حالت در صورت بروز حادثه، خسارت پرداختی به بیمه‌گزار بر اساس سرمایه بیمه‌شده خواهد بود.
 • شرایط بیمه آتش سوزی شناوربیمه‌نامه با شرایط شناور: این شرایط بیشتر در مورد انبارها کاربرد دارد. از آنجایی‌که سرمایه موجود در انبارها دائم در حال تغییر است برای تعیین حق بیمه از شرایط شناور استفاده می‌کنند. تحت این شرایط بیمه‌گزار باید ماهانه صورت‌جلسه‌ای از موجودی انبار خود را برای نماینده بیمه بفرستد تا میانگین موجودی سرمایه اساس محاسبه حق بیمه در سال قرار گیرد. در این شرایط بیمه‌گزار با هر بار ارائه صورت‌جلسه حق بیمه‌ای را پرداخت می‌کند که به صورت الحاقیه‌ای در بیمه‎نامه‌اش ذکر می‌شود. در پایان سال نیز میانگین سرمایه به صورت دقیق محاسبه می‌شود و الحاقیه آخر برای تسویه نهایی آماده می‌شود.
 • شرایط بیمه آتش سوزی جایگزینیبیمه‌نامه با شرایط جایگزینی و بازسازی: تحت این شرایط افزایش قیمت ناشی از تورم و نوسانات بازار نیز پیش‌بینی شده‌است. ممکن است قیمت ساختمان یا ماشین‌آلات صنعتی طی یک سال به اندازه‌ای افزایش یابد که در صورت بروز خسارت فرد با ارزش سرمایه بیمه‌شده قادر به جبران و جایگزینی نباشد. تحت این شرایط شرکت بیمه متعهد به پرداخت مبلغ خسارت به نرخ روز برای جایگزینی مورد بیمه خواهد بود به شرطی‌که بیمه‌گزار اموال خود را به ارزش واقعیشان بیمه کرده باشد. این بیمه‌نامه منحصر به ساختمان، ماشین‌آلات کارخانه‌ها و موجودی انبارها نمی‌شود.
 • شرایط بیمه آتش سوزی فرست لاستبیمه‌نامه فرست لاست: این شرایط برای بیمه‌گزارانی کاربرد دارد که مطمئن هستند که هر چقدر هم که خسارت سنگین باشد امکان از بین رفتن تمامی اموالشان وجود ندارد. برای مثال زمانی‌که اموال فرد در محدوده جغرافیایی وسیعی پراکنده شده باشند، این شرایط بسیار مناسب است. برای محاسبه سرمایه بیمه‌شده، بالاترین خسارتی که ممکن است به اموال بیمه‌گزار وارد شود پیش‌بینی می‌شود. در این شرایط بیمه‌گر متعهد به پرداخت ارزش این سرمایه پیش‌بینی شده است و نه بیشتر. حق بیمه بر اساس سرمایه کل تعیین می‌شود و شرکت بیمه برای حق بیمه تحت شرایط فرست لاست تخفیفات ویژه‌ای در نظر می‌گیرد.
 • شرایط بیمه آتش سوزی توافقیبیمه‌نامه با شرایط توافقی: تحت این شرایط بیمه‌گزار و بیمه‌گر بعد از رسیدن به توافق بر سر میزان سرمایه، قرارداد بیمه آتش‌سوزی را منعقد می‌کنند.

نرخ بیمه آتش سوزیعوامل موثر بر نرخ بیمه آتش‌سوزی

عوامل متعددی بر حق بیمه آتش‌سوزی تاثیرگذارند. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

نرخ پوشش اضافی بیمه آتش سوزیخطرات اضافی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، بیمه آتش‌سوزی شامل یک سری خطرات اصلی و یک سری خطرات اضافی می‌شود که برای تهیه آن‌ها باید هزینه آن را به‌طور جداگانه پرداخت کرد. بعضی از این خطرات تأثیر زیادی بر افزایش حق بیمه دارند. برای مثال پوشش اضافی رانش زمین می‌تواند حق بیمه را به 5 برابر افزایش دهد. البته نحوه تاثیرگذاری این پوشش‌ها بر حق بیمه در شرکت‌های مختلف به صورت‌های متفاوتی محاسبه می‌شود و در مجموع حق بیمه آتش‌سوزی به اندازه‌ای کم است که شاید این چندین برابر شدن نیز مبلغ قایل توجهی نشود.

نرخ شرایط بیمه آتش سوزیشرایط بیمه‌نامه

شرایط بیمه‌نامه نیز با توجه به توضیحاتی که پیش‌تر مطرح کردیم تاثیر به‌سزایی بر حق بیمه می‌گذارد؛ به‌ویژه در مقیاس صنعتی. برای مثال هزینه حق بیمه در شرایط جایگزینی و بازسازی بالاتر از شرایط ثابت است و آن هم به دلیل امتیازاتی است که بیمه‌گر به بیمه‌گزار اعطا می‌کند. برای مثال شرکت بیمه برای بیمه با شرایط فرست لاست تخفیفی در نظر می‌گیرد.

تخفیف بیمه آتش سوزیتخفیفات بیمه‌ آتش‌سوزی

تخفیف بیمه آتش‌سوزی نیز مانند تخفیف بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه صورت‌های مختلفی دارد. هر شرکت بیمه ممکن است تعداد محدودی از این تخفیفات را ارائه دهد و یا حتی بر حسب شرایط تخفیفاتی خارج از لیست زیر را برای بیمه‌گزاران در نظر بگیرد.

 • تخفیف مناسبتی بیمه آتش سوزیتخفیف‌های مناسبتی همانند هر بیمه دیگری برخی از شرکت‌های بیمه در روزهای خاصی از سال مانند دهه فجر، نوروز و ... تخفیفات مناسبتی در نظر می‌گیرند که برای اطلاع داشتن از آن‌ها دو راه وجود دارد. یکی دنبال کردن اخبار هر یک از این شرکت‌های بیمه است و دیگری چک کردن سامانه آنلاین بیمیتو است که به محض اعلام ارائه تخفیف از جانب یک شرکت، آن را در محاسبات خود لحاظ می‌کند و امکان برخورداری متقاضیان از این تخفیف را از فراهم می‌کند.
 • تخفیف بیمه عمر بیمه آتش سوزیتخفیف‌ بیمه عمر در برخی از شرکت‌های بیمه در صورت داشتن بیمه عمر همان شرکت هم تخفیف بیمه آتش‌سوزی داده می‌شود و هم تخفیف بیمه بدنه.
 • تخفی حساب بلند مدت بیمه آتش سوزیتخفیف حساب بلند مدت در اکثر شرکت‌های بیمه برای متقاضی خرید بیمه آتش‌سوزی که در بانک متصل به شرکت بیمه حساب بلند مدت داشته باشد تخفیفی در نظر گرفته می‌شود.
 • تخفیف گروهی بیمه آتش سوزیتخفیف گروهی: در برخی از شرایط بعضی از شرکت‌های بیمه برای گروهی از افراد تخفیفی در نظر می‌گیرند. برای مثال برای افرادی که عضو نظام مهندسی یا نظام پزشکی باشند تخفیف ویژه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

تعیین قیمت بیمه آتش سوزیمیزان ریسک

این مورد نیز در دو حالت بررسی می‌شود که به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • تاثیر ریسک ساختمان بر قیمت بیمه آتش سوزیریسک مورد بیمه: در این حالت ویژگی‌های مورد بیمه ملاک تعیین میزان ریسک است. برای مثال میزان ریسک انبار حاوی مواد مشتعل بسیار بیشتر از انبار حاوی لوازم اولیه پوشاک است و طبعاً حق بیمه آن نیز بیشتر است. به عنوان مثالی دیگر ریسک و مبلغ خسارت وارد شده به طبقات بالای یک منزل مسکونی بیشتر است و هر چه مورد بیمه در طبقه بالاتری واقع باشد مهار کردن حادثه در آن سخت‌تر خواهد شد و در نتیجه حق بیمه آن بیشتر خواهد بود. موارد دیگری که در بسیاری از فرم‌های بیمه آتش‌سوزی به آن اشاره شده است جنس مصالح ساختمان، مشاعات آپارتمان، عمر بنا، نوع کاربری اماکن غیرصنعتی و صنعتی، نوع فعالیت، منابع گرمایش و سرمایش، وضعیت سیم‌کشی و … است. هر یک از این موارد تعیین‌کننده احتمال بروز آتش‌سوزی و میزان خسارت به بار آمده خواهند بود.
 • تاثیر منطقه بر نرخ بیمه آتش سوزیریسک منطقه استقرار مورد بیمه: در این حالت عوامل محیطی مؤثر بر میزان ریسک بروز حادثه بررسی می‌شود. برای مثال در مناطق با تراکم جمعیت بالا میزان ریسک و به دنبال آن حق بیمه آتش‌سوزی بالاتر است. از این مناطق می‌توان به بازار تهران اشاره کرد. هر کدام از شرکت‌های بیمه بر اساس معیارهای خودشان مناطق مختلف شهر را از لحاظ ریسک‌ بروز حادثه دسته‌بندی کرده‌اند و ضریب قیمت متناسبی را برای آن تعریف کرده‌اند.

نرخ بیمه آتش سوزی بر اساس متراژ ساختمانارزش بنا و موجودی

در بیمه آتش‌سوزی ارزش ساخت بنا مهم است نه ارزش زمین. طبعاً ملکی که ارزش ساخت بنا در آن بیشتر باشد سرمایه بیشتری محسوب می‌شود و باید حق بیمه بالاتری را بپردازد. همچنین لوازم و اقلام موجود در بنا نیز ارزشی دارند که در سرمایه کلی منظور می‌گردد. در ساختمان‌های مسکونی ارزش لوازم منزل، در ساختمان‌های غیرصنعتی ارزش دکوراسیون و موجودی انبار و در ساختمان‌های صنعتی ارزش تأسیسات و ماشین‌آلات به ارزش بنا اضافه می‌گردد.

همچنین در شرایطی که فرد مستأجر است می‌تواند تنها لوازم منزل خود را تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار دهد و با این روش از مبلغ حق بیمه بکاهد.

بیمه آتش سوزی کوتاه مدتمدت زمان بیمه‌نامه

بیمه‌نامه آتش‌سوزی می‌تواند بلندمدت، یک‌ساله یا کوتاه‎مدت باشد. در بیمه‌نامه‌های یک‌ساله که شرایط مشخص است. حق بیمه در بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت براساس درصدی از حق بیمه یک‌ساله محاسبه می‌شود؛ به این صورت که هر چه تعداد روزها بیشتر باشد صرفه اقتصادی بیشتری دارد. برای مثال ممکن است برای 5 روز بیمه آتش‌سوزی 5% حق بیمه سالانه و از 6 روز تا 15 روز 10% حق بیمه سالانه به عنوان حق بیمه تعیین شود. در صورت تمکن مالی و ثبات شرایط، خرید این نوع بیمه‌نامه بلندمدت اقتصادی‌تر است. در این نوع بیمه‌نامه سرمایه بیمه‌شده بدون دریافت هیچ‌گونه حق بیمه اضافی به صورت خودبه‌خود افزایش می‌یابد و بسته به شرایط خصوصی درج‌شده در بیمه‌نامه شرکت بیمه، درصدی از تورم بر آن اعمال می‌شود.

خرید بیمه آتش سوزیمراحل خرید بیمه آتش‌سوزی

اعلام سرمایه توسط متقاضی خرید بیمه

در این حالت متقاضی خرید بیمه آتش‌سوزی با پر کردن فرمی که برای هر یک از شرکت‌های بیمه به طرز متفاوتی طراحی شده است، کل سرمایه‌ای که قصد بیمه کردن آن را دارد (بنا و لوازم) را به شرکت بیمه اعلام می‌کند.

بررسی فرم پیشنهادی توسط نماینده بیمه

نمایندگی درخواست متقاضی بیمه را بررسی می‌کند. در این شرایط دو حالت ممکن است اتفاق بیفتد؛ یا کارشناس برای ارائه گزارشی نسبت به سرمایه متقاضی بیمه به محل مورد بیمه اعزام می‌شود و یا به اظهارات بیمه‌گزار استناد می‌کند.

برای بیمه کردن ساختمان‌های صنعتی و غیرصنعتی اعزام کارشناس به محل حتمی است؛ اما در مورد ساختمان‌های مسکونی در دو حالت زیر اغلب کارشناسی لازم نیست:

 • هزینه ساخت هر متر مربع از بنا معادل 3/5 میلیون و کمتر در تهران و 2 میلیون و کمتر در شهرستان باشد.
 • ارزش لوازم منزل کمتر از 70% ارزش بنا باشد.

توافق متقاضی بیمه و نماینده بیمه در مورد سرمایه تخمین‌زده شده

در صورتی‌که متقاضی خرید بیمه آتش‌سوزی و نماینده بیمه در مورد سرمایه مورد بیمه به توافق برسند بعد از پرداخت حق بیمه، بیمه‌نامه صادر می‌شود. در غیر این صورت نماینده بیمه فرم پیشنهادی را تغییر می‌دهد و به متقاضی بیمه ارائه می‌دهد. در این حالت اگر متقاضی موافق بود بیمه‌نامه صادر می‌شود و اگر موافق نبود نماینده بیمه فرم پیشنهادی را رد می‌کند.

خرید آنلاین بیمه آتش سوزیخرید آنلاین بیمه آتش‌سوزی

از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو می‌توان بیمه آتش‌سوزی را به‌صورت آنلاین خریداری کرد؛ این کار با پاسخ دادن به چند سوال ساده امکان‌پذیر است. این کار برای شما مزیت‌های گوناگونی دارد:

 • قیمت‌های شرکت‌های مختلف را مقایسه کنید.
 • از پوشش‌هایی که هر شرکت ارائه می‌دهد مطلع شوید.
 • نحوه تاثیرگذاری هر پوشش اضافی بر قیمت نهایی حق بیمه را ببینید.
 • از تخفیف‌های دائمی و مناسبتی شرکت‌های بیمه استفاده کنید.
 • پارامترهای کیفی شرکت‌های بیمه مانند سطح توانگری، رضایت از مبلغ پرداختی خسارت، زمان رسیدگی به شکایات و ... را با هم مقایسه کنید.
 • بیمه‌نامه را به صورت آنلاین خریداری کنید و در محل تحویل بگیرید.

علاوه بر مزایای خرید از بیمیتو، امتیازات دیگری نیز وجود دارد که به آن‌ها خواهیم پرداخت.

نحوه خرید بیمه آتش سوزینحوه خرید آنلاین بیمه آتش‌سوزی

در ادامه به توضیح مراحل خرید بیمه آتش‌سوزی ساختمان مسکونی از سامانه بیمیتو می‌پردازیم:

 • خرید بیمه آتش سوزیورود به اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو
 • خرید بیمه آتش سوزیوارد کردن متراژ زیر بنا بر اساس سند ساختمان
 • خرید بیمه آتش سوزیوارد کردن ارزش لوازم خانه
 • خرید بیمه آتش سوزیتغییر هزینه ساخت هر متر مربع بنا در گوشه راست سایت؛ بدین معنا که برای ساخت هر متر مربع ساختمان صرف‌نظر از قیمت زمین چه هزینه‌ای لازم است. در این شرایط اگر هزینه ساخت بیش از یک میلیون و نیم بر متر مربع باشد، برای صدور بیمه‌نامه کارشناس اعزام می‌شود.
 • خرید بیمه آتش سوزیبررسی تخفیف‌های بالای صفحه تا در صورت مشمول بودن، گزینه مربوط را انتخاب کنید.
 • خرید بیمه آتش سوزیانتخاب پوشش‌های اضافی در بالای صفحه
 • خرید بیمه آتش سوزیمقایسه قیمت و کیفیت شرکت‌های مختلف و ثبت سفارش
 • خرید بیمه آتش سوزیثبت نام یا ورود به حساب کاربری
 • خرید بیمه آتش سوزیوارد کردن اطلاعاتی مانند نام، آدرس، نوع سازه و سن ساختمان
 • خرید بیمه آتش سوزیوارد کردن اطلاعات تحویل‌گیرنده
 • خرید بیمه آتش سوزیمطالعه شرایط و قوانین و بررسی دوباره اطلاعات بیمه‌نامه
 • خرید بیمه آتش سوزیانجام پرداخت آنلاین

تحویل بیمه نامه آتش سوزیبعد از تکمیل فرآیند خرید، از طرف تیم بیمیتو با شما تماس گرفته می‌شود تا هماهنگی‌های لازم جهت ارسال بیمه‌نامه انجام گیرد. توجه داشته باشید که ارسال بیمه‌نامه به محل مورد نظر شما رایگان است. همچنین خرید از سامانه بیمیتو هیچ هزینه اضافه‌ای نسبت به خرید از نمایندگی ندارد و قیمت‌ها یکسان هستند.

خسارت بیمه آتش سوزیدریافت خسارت بیمه آتش‌سوزی

بعد از بروز خسارت ناشی از خطرات تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی می‌توان طی چند روز (معمولاً 5 روز) گزارش بروز خسارت را به شرکت بیمه ارائه داد. در این شرایط شرکت بیمه کارشناسی را به محل مورد بیمه اعزام می‌کند تا میزان خسارت وارده را برآورد کند و بعد از ارائه گزارش کارشناس، در صورت توافق طرفین بر سر مبلغ خسارت، مراحل پرداخت طی می‌شود.

نارضایتی از خسارت پرداختی بیمه آتش سوزیدر صورتی‌که طرفین بیمه‌گر و بیمه‌گزار بر سر مبلغ خسارت به توافق نرسند، مسئله را به شورای حل اختلاف ارجاع می‌دهند. حل اختلاف در چنین حالتی به این صورت است که سه کارشناس موضوع را بررسی می‌کنند و به اجماع می‌رسند. هر یک از طرفین یک کارشناس را انتخاب می‌کند و دو کارشناس منتخب کارشناس سوم را انتخاب ‌می‌کنند.

خسارت عمدی در بیمه آتش سوزیدر صورتی که مشخص شود بیمه‌گزار عمداً موجب آتش‌سوزی مورد بیمه شود تا بتواند از طریق دریافت مبلغ خسارت از شرکت بیمه سودجویی کند، نه تنها هیچ خسارتی به او پرداخته نمی‌شود بلکه ممکن است از طریق مراجع قانونی نیز مورد پیگرد قرار گیرد. همچنین در مواردی که حادثه آتش‌سوزی مشکوک به عمدی بودن است، روند پرداخت خسارت ممکن است تا چند سال به طول بیانجامد.

اعلام سرمایه بالاتر در بیمه آتش سوزیاگر بیمه‌گزار ارزش املاک و اموال خود را بیش از مقدار واقعی اعلام کرده باشد در هنگام بروز خسارت و بعد از بازبینی کارشناس، هزینه‌ای برابر ارزش واقعی املاکش به او داده می‌شود و نه بیشتر. در واقع این کار نه تنها سودی برای بیمه‌گزار ندارد که بیمه‌گزار باید ماهانه هزینه اضافه‌ای را بابت پرداخت حق بیمه خود صرف کند.

اعلام افزایش ریسک در بیمه آتش سوزیدرصورتی‌که ریسک مورد بیمه بالاتر رفته باشد و خسارتی ناشی از خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه آتش‌سوزی بروز نماید ممکن است شرکت بیمه هیچ هزینه‌ای بابت خسارت وارد شده تقبل نکند. برای مثال اگر در بیمه‌گزار در انباری که حاوی مواد اولیه تولیدی لباس است مواد مشتعل بگذارد و این را به بیمه‌گر اطلاع ندهد در صورت بروز حادثه ممکن است نتواند هیچ خسارتی دریافت کند.

سوالات متداول

بیمه آتش‌سوزی دو دسته از خسارات را پوشش می‌دهد. خسارات اصلی و خسارات اضافی. خسارات اصلی که در حالت پایه تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی هستند شامل حوادث ناشی از آتش، انفجار و صاعقه می‌شود. پوشش‌های اضافی که باید به صورت جداگانه خریداری شوند شامل مواردی مانند ترکیدگی لوله، خرابی ناشی از بارش برف و باران، بلایای طبیعی، خسارات وارد به اشخاص ثالث، سقوط هواپیما و غیره هستند.

بله. انبار از لحاظ دسته‌بندی نوع ساختمان در دسته غیرصنعتی قرار می‌گیرد. امکان خرید بیمه آتش‌سوزی تنها برای انبار وجود دارد.

خیر. بیمه آتش‌سوزی خسارات وارد به وجوه نقد، اوراق بهادار و از این دست اموال را تقبل نمی‌کند. مگر این ‌که در شرایط خصوصی بیمه‌نامه طور دیگری درج شده باشد.

تحت شرایط معمولی خیر اما تحت شرایط بیمه‌نامه جایگزینی این امکان وجود دارد که البته تنها برای مراکز صنعتی کاربرد دارد و ساختمان‌های مسکونی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

در صورت خرید بیمه آتش‌سوزی برای ساختمان مسکونی، بنای ساختمان و لوازم منزل می‌توانند تحت پوشش قرار بگیرند. همچنین فرد می‌تواند به صورت جداگانه تنها لوازم منزل یا تنها بنای ساختمان خود را بیمه کند.

خیر؛ بیمه آتش‌سوزی تخفیف عدم خسارت ندارد. اما تخفیف‌های دیگری مانند حساب بلندمدت، بیمه عمر، تخفیف‌های گروهی، تخفیف‌های مناسبتی و غیره دارد که می‌توانید در زمان خرید بیمه آتش‌سوزی، با مراجعه به سایت و اپلیکیشن بیمیتو از آن‌ها مطلع شوید.

حق بیمه آتش‌سوزی به صورت کلی بر اساس میزان ریسک اموال تعیین می‌شود. عواملی مانند ارزش بنا، ارزش لوازم، مشخصات ساختمان مانند جنس مصالح، سن ساختمان، محله‌ای که اموال در آن قرار دارند و غیره هر یک به نحوی بر قیمت بیمه آتش‌سوزی تاثیرگذارند. برای استعلام قیمت بیمه آتش‌سوزی می‌توانید به سامانه آنلاین استعلام قیمت و خرید بیمیتو مراجعه کنید.

در خرید بیمه آتش‌سوزی منظور از ارزش بنا هزینه لازم برای ساخت یک متر مربع از بنا ضرب در متراژ بنا است. ارزش زمین در سرمایه بیمه‌شده منظور نمی‌گردد چرا که بعد از حادثه آتش‌سوزی زمین از بین نمی‌رود.

در صورت بروز حادثه آتش‌سوزی، شما فرصت دارید طی 5 روز گزارش خسارت را به شرکت بیمه ارائه دهید.

در این حالت شورای حل اختلافی شامل سه کارشناس خسارت تشکیل می‌شود. هر یک از طرفین بیمه‌گذار و شرکت بیمه یک کارشناس انتخاب می‌کنند و دو کارشناس منتخب کارشناس سوم را انتخاب می‌کنند. خسارت وارده در این شورا بررسی می‌شود.

در صورتی‌که پوشش خسارت وارده به شخص ثالث خریداری شده باشد، پرداخت خسارت بر عهده شرکت بیمه است؛ در غیر این صورت شما موظف به پرداخت خسارت وارده به همسایگان هستید.

بله. بعضی از شرکت‌های بیمه، بیمه‌نامه آتش‌سوزی کوتاه‌مدت نیز ارائه می‌دهند. البته هزینه آن‌ها در مقایسه با بیمه یک‌ساله یا بلندمدت به‌صرفه نیست.

بهتر این است که در هنگام اعلام سرمایه ارزش واقعی اعلام شود. بدین منظور می‌توانید از شرکت بیمه کمک بگیرید. اما در صورت اعلام ارزش سرمایه بیشتر از مقدار واقعی چه به صورت عمدی و چه غیرعمدی بعد از بروز خسارت، در مرحله کارشناسی، مبلغ خسارت بر اساس ارزش واقعی مورد بیمه به شما پرداخت می‌شود.

خیر. بیمه آتش‌سوزی خسارات ناشی از جنگ، شورش، اغتشاش و انفجار ناشی از فعل و انفعالات هسته‌ای و این دست خطرات را پوشش نمی‌دهد.

بله. به این دلیل که ممکن است با تغییر نوع موجودی انبار میزان ریسک آتش‌سوزی آن بالا برود و در این صورت شما باید مابه‌تفاوت حق بیمه را پرداخت کنید. در واقع در صورتی‌که ریسک انبار شما بالا رود و شما به شرکت بیمه اطلاع ندهید و حادثه آتش‌سوزی رخ دهد، شرکت بیمه می‎تواند هیچ مبلغی بابت خسارت به شما نپردازد.

بهترین گزینه برای متقاضیان با شرایط و اولویت‌های مختلف، متفاوت است. برای مقایسه شرکت‌های بیمه هم از لحاظ قیمت و هم کیفیت می‌توانید به سامانه بیمیتو مراجعه کنید.

در صورتی که شرکت بیمه به این موضوع شک کند که خسارت وارد شده عمدی بوده است پرداخت خسارت ممکن است تا چند سال طول بکشد. در صورت اثبات عمدی بودن حادثه آتش‌سوزی نه تنها هیچ هزینه‌ای بابت خسارت وارده پرداخت نمی‌شود بلکه شخص مورد پیگیری قانونی نیز قرار می‌گیرد.

شما باید با توجه به شرایط و ریسک‌های مورد بیمه خود، پوشش‌های اضافی متناسب را خریداری کنید. برای مثال اگر مکان مورد بیمه در منطقه‌ای خشک و گرمسیر است لزومی ندارد برای آن پوشش اضافی خرابی ناشی از برف و باران را خریداری کنید؛ یا اگر مورد بیمه به فرودگاه نزدیک نیست خرید پوشش اضافی سقوط هواپیما بیهوده است.

بیمه آتش‌سوزی خودروهای داخل پارکینگ را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

در این شرایط یک نفر باید به‌عنوان مالک و دیگری به‌عنوان ذینفع معرفی شود. اگر خسارتی به وجود آید فرقی نمی‌کند که چه کسی برای دریافت خسارت اقدام می‌کند. به هر دو فرد می‌توان خسارت را پرداخت کرد.

انباری و پارکینگ در بیمه آتش‌سوزی به‌عنوان مشاعات محسوب می‌شود. اما فقط محل انباری و پارکینگ نه وسایلی که درون آن‌ها قرار گرفته است. در ضمن آسانسور نیز تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرد.

برای انتخاب سرقت مربوط به شکست حرز باید خانه مورد نظرتان دارای حفاظ پایین و بالای پشت بام، نگهبان، درب ضد سرقت و دوربین مدار بسته باشد. اگر یک یا دو مورد وجود نداشته باشد به نظر کارشناسی بستگی دارد که از خانه بازدید می‌کند.