بیمیتو خرید آنلاین بیمه
بیمیتو خرید آنلاین بیمه

بیمه مسئولیت پزشکان

پزشک هستید یا پیراپزشک؟
درباره بیمه مسئولیت پزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان چیست؟

بیمه مسئولیت پزشکان یکی از انواع بیمه مسئولیت حرفه‌ای است. در این بیمه هر مسئولیتی که مطابق قانون، پزشک در برابر بیماران خود دارد مطابق بیمه‌نامه به شرکت بیمه منتقل می‌شود و بیمه‌گر در مواقع نیاز پاسخگو خواهد بود.

مواردی مانند اشتباهات و خطاهای پزشکی جزو پوشش‌های این بیمه قرار می‌گیرند.

درصورتی‌که پزشکی اقدام به مداوای بیماری کند یا دستور مداوای وی را دهد، حتی اگر این کار با رضایت بیمار یا ولی قانونی او باشد، بیمه مسئولیت پزشکان مطابق بیمه‌نامه مسئولیت پزشک را در قبال بیمار به عهده خواهد گرفت.

خسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکانخسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان

خساراتی که در صورت بروز تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان قرار می‌گیرد عبارتند از:

غرامت فوت در بیمه مسئولیت پزشکانغرامت فوت

در صورت فوت بیمار به علت خطا و اشتباه پزشک یا پیراپزشک، ورثه وی مستحق دریافت غرامت هستند. مبلغ این غرامت معادل مبلغ دیه در ماه‌های عادی و ماه‌های حرام است.

غرامت نقص عضو در بیمه مسئولیت پزشکانغرامت نقص عضو

درصورتی‌که خطا و قصور پزشک یا پیراپزشک منجر به نقص عضو بیمار شود، بیمه موظف به پرداخت خسارت به بیمار است. سقف تعهد این خسارت توسط پزشک بیمه‌گزار تعیین می‌شود و بیمه مسئولیت پزشکان تا سقف مقرر هزینه خسارات به وجود آمده را پرداخت می‌کند.


استثناهای بیمه مسئولیت پزشکاناستثناهای خارج از تعهدات بیمه مسئولیت پزشکان

اگر تحت شرایط خاصی مشکلی از طرف پزشک یا پیراپزشک برای بیمار به وجود آید، بیمه مسئولیتی قبول نمی‌کند و مسئولیت آن به عهده پزشک است. این شرایط و موارد عبارتند از:

• درصورتی‌که پزشک یا پیراپزشک کاری خارج از وظایف شغلی یا صنفی خود انجام دهد، بیمه مسئولیت پزشکان مسئولیتی قبول نمی‌کند.

• اگر پزشک یا پیراپزشک به دلیل مصرف مواد مخدر، الکل یا داروی خواب‌آور هوشیاری کافی برای مداوای بیمار نداشته باشد و منجر به بروز صدماتی شود، بیمه مسئولیت پزشکان قبول مسئولیت نمی‌کند.

• درصورتی‌که پزشک یا پیراپزشک اقداماتی خارج از ضوابط یا قوانین جاری پزشکی انجام دهد، شامل بیمه مسئولیت پزشکان نمی‌شود.

• درصورتی‌که صدماتی ناشی از تشعشعات یونیزه، هسته‌ای یا پرتوهای انرژی به بیمار وارد شود، بیمه مسئولیت پزشکان خسارتی پرداخت نمی‌کند؛ مگر اینکه این موارد جزئی از روند درمان بیمار باشد.

• درصورتی‌که هرگونه بیهوشی خارج از محیط بیمارستان اتفاق بیفتد، شامل بیمه مسئولیت پزشکان نمی‌شود.

• هر نوع خسارت عدم النفع بیمار نیز شامل بیمه مسئولیت پزشکان می‌شود. برای مثال اگر بیمار به واسطه معالجه پزشک، موقعیت شغلی خود را از دست داده باشد.


نکات مهم درباره بیمه مسئولیت پزشکاننکات مهمی که باید درباره بیمه مسئولیت پزشکان دانست!

• درصورتی‌که پزشک بیمه‌گزار محکوم به پرداخت دیه شود، بیمه‌گر موظف به پرداخت معادل ریالی ارزان‌ترین نوع دیه در قانون دیات است.

• درصورتی‌که از نظر بیمه‌گر خسارت وارد شده به بیمار مشخص باشد و خسارت وارده جزو پوشش‌های بیمه مسئولیت پزشکان قرار بگیرد، بیمه‌گر می‌تواند قبل از رأی دادگاه اقدام به پرداخت خسارت بیمار زیان‌دیده کند.

• ادعای خسارت وارد شده به بیمار حداکثر تا سه سال پس از تاریخ بیمه‌نامه اعتبار دارد. فرض کنید بیماری امروز توسط پزشکی مداوا می‌شود؛ اگر تا سه سال پس از تاریخ انقضای بیمه‌نامه این دوره ثابت شود که پزشک خسارتی به بیمار وارد کرده است، پزشک می‌تواند از بیمه مسئولیت پزشکان خود استفاده کند.

• محدوده پوشش بیمه مسئولیت پزشکان فقط در کشور ایران است و خارج از کشور پوششی ندارد.

• مدت اعتبار بیمه مسئولیت پزشکان یک سال و پس از آن قابل تمدید است. درصورتی‌که پزشک بخواهد کمتر از یک سال از بیمه مسئولیت پزشکان استفاده کند، نرخ حق بیمه آن به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:

مدت‌زمان تحت پوشش بیمهحق بیمه
تا 5 روز5% حق بیمه سالانه
6 تا 15 روز10% حق بیمه سالانه
16 تا 30 روز20% حق بیمه سالانه
31 تا 60 روز30% حق بیمه سالانه
61 تا 90 روز40% حق بیمه سالانه
91 تا 120 روز40% حق بیمه سالانه
121 تا 150 روز60% حق بیمه سالانه
151 تا 180 روز70% حق بیمه سالانه
181 تا 270 روز85% حق بیمه سالانه
بیش از 270 روز100% حق بیمه سالانه

 

 

 

 
 
 
 

• بعضی از شرکت‌های بیمه علاوه بر اینکه متعهد به پرداخت دیه زیان‌دیده هستند، هزینه‌های دادرسی بیمه‌گزار را نیز پوشش می‌دهد؛ به شرطی که قصور و خطای پزشک ثابت شود.

• در بیمه مسئولیت پزشکان دستیاران پزشک، پرستاران و... که به دستور پزشک اقدام به مداوای بیماران می‌کنند، تحت پوشش قرار می‌گیرند.

• درصورتی‌که پزشک بیمه‌گزار از بیمه مسئولیت پزشکان خود استفاده نکند، سالانه تخفیف‌های قابل‌توجهی شامل وی می‌شود.


حق بیمه مسئولیت پزشکانحق بیمه مسئولیت پزشکان

حق بیمه مسئولیت پزشکان بر اساس دو پارامتر محاسبه می‌شود:

1. نوع تخصص و حوزه کاری پزشک یا پیراپزشک

2. سقف پوشش درخواستی برای بیمه مورد نظر

به همین خاطر شرکت‌های بیمه یک دسته‌بندی برای تخصص‌های مختلف پزشکان و پیراپزشکان در نظر دارند. این دسته‌بندی برای پزشکان عبارت است از:

1. پزشکان زنان و زایمان

2. ارتوپدان، جراحان عمومی و متخصصان بیهوشی

3. جراحان و متخصصان قلب، مغز و اعصاب، چشم، ترمیمی و پلاستیک و اورولوژی

4. جراحان و متخصصان فک و صورت، گوش و حلق و بینی، دندان، لثه، اطفال، پوست و متخصصان پزشکی هسته‌ای

5. پزشکان غیر جراح یا جراحانی که به دلایلی جراحی نمی‌کنند؛ مانند: پزشک عمومی، دندان‌پزشک، روان‌پزشک، متخصص آنکولوژی، آندوسکوپی، رادیولوژی، میکروبیولوژی، داروسازی، فیزیوتراپی، فیزیکی و توان‌بخشی، طب اورژانس و طب سنتی.

دسته‌بندی پیراپزشکان نیز به شرح زیر است:

1. ماماها (شاغل در بیمارستان یا درمانگاه)

2. دندان‌پزشکان تجربی و بهداشت‌کاران دهان و دندان

3. کارشناسان ارشد و تکنسین‌های بیهوشی، کارشناسان فیزیوتراپی، پرستاران، بهیاران و تکنسین‌های شاغل در کلیه بخش‌های دیالیز، اورژانس، CCU، ICU و سوپروایزر بالینی، کنترل عفونت و آموزشی

4. پرستاران و بهیاران سایر بخش‌ها، تکنسین‌های اتاق عمل، پرستاران و بهیاران اتاق عمل، پرستاران و بهیاران مرکز فوریت‌های پزشکی، پرستاران درمانگاه و منزل و تکنسین‌های سازمان انتقال خون

5. تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و MRI، کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، داروخانه، تکنسین‌های نوار نگاری و CSR، کمک بهیاران و کارکنان مراکز بهداشت.

هر پزشک یا پیراپزشک در یکی از دسته‌های فوق قرار می‌گیرد و با توجه به آن، حق بیمه مسئولیت پزشکان متفاوت است.

تفاوت این دسته‌بندی‌ها، میزان ریسکی است که هر یک با آن مواجه هستند. هرچه ریسک شغلی پزشک یا پیراپزشک کمتر باشد، حق بیمه مسئولیت پزشکان وی نیز کمتر می‌شود.


خرید بیمه مسئولیت پزشکانخرید بیمه مسئولیت پزشکان

برای خرید بیمه مسئولیت پزشکان می‌توان به یکی از شعب نمایندگی‌های بیمه مورد نظر مراجعه کرد. نماینده مورد نظر فرمی درباره بیمه مسئولیت پزشکان در اختیار شما قرار می‌دهد. فرد متقاضی بیمه مسئولیت پزشکان باید پروانه نظام پزشکی خود را به نماینده بیمه ارائه کند و اطلاعاتی کامل اعم از تخصص خود، سقف پوشش درخواستی برای بیمه، سابقه اشتباه و تخلف در شغل خود و... را وارد کند. نماینده بیمه با استفاده از اطلاعات وارد شده، حق بیمه فرد را محاسبه می‌کند.

روش دیگر می‌تواند خرید آنلاین بیمه مسئولیت پزشکان باشد. سامانه بیمیتو امکان مقایسه و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه مسافرتی، بیمه عمر و بیمه آتش‌سوزی را فراهم کرده است. در اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو می‌توان با ورود اطلاعاتی ساده درباره بیمه مورد نظر، شرایط و قیمت شرکت‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد و در هر لحظه از شبانه‌روز و هر جا می‌توان اقدام به خرید آنلاین بیمه مورد نظر کرد.

سوالات متداول

خیر، بیمه مسئولیت پزشکان فقط داخل کشور اعتبار دارد.

بله، یکی از انواع بیمه مسئولیت پزشکان برای پرستاران است.

بیمه مسئولیت پزشکان در برابر خطاها و اشتباهات پزشکی از پزشکان و پیراپزشکان پشتیبانی می‌کند. این بیمه در واقع مسئولیت پزشک را در برابر بیمار خسارت دیده به عهده می‌گیرد.

شما می‌توانید به اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو مراجعه و اقدام به خرید آنلاین بیمه مسئولیت پزشکان کنید.

خیر این بیمه الزامی نیست ولی با توجه به مزایایی که برای بیمه‌گزار ایجاد می‌کند خرید آن به همه پزشکان و پیراپزشکان و تمام کسانی که به نوعی با بیماران سروکار دارند و این بیمه شامل‌شان می‌شود، توصیه می‌گردد. در صورت نداشتن این بیمه ممکن است در صورت بروز خطا دردسرهای زیادی برای پزشک مربوطه ایجاد شود.

در صورتی که خطا یا اشتباه پزشک یا پیراپزشک بیمه‌گزار مطابق شرایط بیمه‌نامه منجر به فوت یا نقص عضو بیمار شود، بیمه مسئولیت پزشکان مسئولیت بیمه‌گزار را بر عهده می‌گیرد.

نرخ بیمه مسئولیت پزشکان بر اساس نوع تخصص پزشک یا پیراپزشک و سقف تعهد درخواستی وی محاسبه و تعیین می‌شود.

اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو بیمه مسئولیت پزشکان شرکت‌های مختلف را بر اساس پارامترهای مختلف از جمله رضایت مشتری از مبلغ خسارت پرداختی و... دسته‌بندی کرده است. با مراجعه به بیمیتو می‌توانید بر اساس پارامتری که بیشتر برای شما مهم است، بیمه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بله، درصورتی‌که از این بیمه استفاده نکنید هر سال تخفیفی بابت عدم دریافت خسارت به شما تعلق می‌گیرد.