بیمه آتش سوزی سینا

درباره بیمه آتش سوزی سینا

بیمه آتش‌ سوزی سینا

شرکت بیمه سینا در سال 1382 فعالیت‌ خود را به‌صورت رسمی در صنعت بیمه آغاز کرد. حاصل تلاش بی‌وقفه این شرکت خصوصی 51 شعبه، 701 نماینده عمومی و 199 نماینده بیمه عمر در سراسر کشور بوده است. شرکت سینا انواع طرح‌ها و خدمات را به بیمه‌گزاران خود ارائه می‌دهد؛ اما همچنان بیمه آتش‌سوزی یکی از پر تقاضاترین بیمه‌های این شرکت است که خدمات و پوشش‌های متعددی را به بیمه شوندگان ارائه می‌دهد و با‌وجود نمایندگی‌ها و شعبه‌های متعدد در سراسر کشور، امکان بهره‌گیری از خدمات و حمایت‌های مالی خود را در اختیار مردم سرتاسر کشور قرار داده است.

ایران به‌عنوان یکی از پرحادثه‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود که بلایای طبیعی متعددی را سالانه تجربه می‌کند. آمارهای کشور نشان می‌دهند که به‌صورت میانگین 50 مورد آتش‌سوزی در روز اتفاق می‌افتند. به همین دلیل، یکی از پرطرفدارترین انواع بیمه، بیمه آتش‌ سوزی است. بیمه آتش‌ سوزی به بیمه‌گزاران امکان جبران خسارت‌های ناشی از حادثه و احیای مجدد کسب‌وکار یا واحدهای مسکونی خود را در اختیار بیمه شوندگان قرار می‌دهد. 

تمام انواع بیمه آتش‌سوزی خسارت‌های ناشی از خطرات اصلی شامل صاعقه، آتش و انفجار را پوشش می‌دهند؛ اما خطرات تبعی (اضافی) را نیز می‌توان در هنگام خرید بیمه تحت پوشش شرکت بیمه‌گر قرار داد. هزینه پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی از بیمه اصلی مجزا است و در صورت اضافه کردن هر یک از پوشش‌های مازاد به بیمه‌نامه، حق بیمه افزایش پیدا می‌کند. هیچ‌کدام از خطرات تبعی را نمی‌توان بدون خرید بیمه خطرات اصلی تحت پوشش بیمه قرار داد. لازم به ذکر است که هیچ‌یک از خطرات اصلی فرانشیز دارند؛ اما برخی از خطرات تبعی پس از گذشتن مدت‌زمان فرانشیز تحت پوشش قرار می‌گیرند. فرانشیز فاصله زمانی میان صدور بیمه‌نامه و امکان بهره‌گیری از طرح است که به‌منظور جلوگیری از سو استفاده در نظر گرفته می‌شود.

پوشش‌های بیمه آتش سوزی سینا

به‌جز خطرات اصلی، خطرات دیگری مانند زلزله و سیل همواره کسب‌وکار و واحدهای مسکونی ما را تهدید می‌کنند. این موارد زمانی که در نزدیک رودخانه، مناطق زلزله‌خیز و امثال آن زندگی کنیم، به مسائل اجتناب‌ناپذیری تبدیل می‌شوند. بنابراین، بهتر است مواردی از خطرات تبعی (اضافی) را نیز (در صورت نیاز) تحت پوشش بیمه قرار دهید. توجه داشته باشید که اوراق بهادار، طلا و جواهرات ارزنده، سنگ‌های قیمتی، پول نقد، نرم‌افزارهای قابل‌استفاده بر روی انواع سیستم‌عامل و امثال آن‌ها جزو استثنائات بیمه آتش‌سوزی به شمار می‌آیند و خسارتی بابت آسیب دیدن یا از بین رفتن آن‌ها به بیمه‌گزار پرداخت نمی‌شود. پوشش‌های اضافی به‌طورکلی شامل موارد زیر هستند:

 • شکست شیشه
 • زلزله و آتش‌فشان
 • ترکیدگی لوله‌های آب
 • خطرات و ضایعات ناشی از سنگینی برف
 • طوفان و گردباد (در صورت تأیید هواشناسی)
 • ضایعات ناشی از ذوب شدن برف و بارش باران
 • سقوط هواپیما، هلی‌کوپتر یا قطعات هواپیما (با ذکر فاصله از فرودگاه)
 • رانش زمین (رانش ناشی از جاده‌سازی جزو استثنائات بیمه آتش‌سوزی است)
 • سرقت با شکست حرز (درصورتی‌که سارق هیچ‌گونه نسبت و ارتباطی با بیمه‌گزار نداشته باشد)
 • سیل و طغیان آب (خسارت ناشی از جزر و مد جزو خطرات خارج از تعهد در بیمه آتش‌سوزی به شمار می‌آید)

انواع بیمه‌نامه‌های آتش‌ سوزی

بیمه‌گزاران خدمات خود را تحت عناوین متفاوت و با استفاده از بیمه‌نامه‌های مختلف به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهند. ویژگی‌ها و مزایای هر یک از بیمه‌نامه‌ها از دیگری متفاوت است. انواع بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی سینا شامل موارد زیر هستند:

 1. بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی

بیمه آتش‌سوزی واحدهای مسکونی خسارت واردشده به ساختمان، اثاثیه، مشاعات و تأسیسات را تحت پوشش قرار می‌دهد. بیمه‌گزار می‌تواند پوشش‌های اضافی مانند قبول مسئولیت مالی در قبال شخص ثالث (همسایگان مجاور) و پرداخت خسارت بیمه آتش‌سوزی در صورت ریزش چاه و  سرقت با شکست حرز اموال را نیز خریداری کرده و به بیمه‌نامه اضافه کند. واحدهای مسکونی معمولاً با استفاده از بیمه‌نامه قطعی (ثابت) با حداکثر سرمایه ثابت بیمه می‌شوند.

 1. بیمه آتش‌سوزی مراکز صنعتی

مراکز صنعتی به‌طورکلی شامل کارگاه‌ها، کارخانجات و تولیدی‌ها هستند. علاوه بر خطرات اصلی، انفجار یا دفرمه شدن ظروف تحت‌فشار صنعتی، ریزش مواد مذاب، خسارت ناشی از وقفه در تولید و فعالیت و همچنین هزینه برداشت ضایعات ناشی از حادثه را نیز می‌توان به بیمه‌نامه اضافه کرد. بیمه آتش‌سوزی با شرایط اظهارنامه‌ای (شناور) بهترین نوع بیمه برای مراکز صنعتی است؛ زیرا ارزش دارایی و موجودی مراکز صنعتی معمولاً در فواصل زمانی کوتاه تغییر می‌کنند. حداکثر سرمایه بیمه‌نامه اظهارنامه‌ای (سرمایه شناور) بر اساس الحاقیه‌ها و اعلام میزان دارایی به‌صورت ماهانه، سه‌ماهه، 6 ماهه یا یک‌ساله محاسبه می‌شود. بنابراین، مبلغ درج‌شده در بیمه نامه به ارزش واقعی دارایی و اموال نزدیک‌تر است.

 1. بیمه آتش‌سوزی مراکز غیر صنعتی 

مراکز غیر صنعتی شامل آموزشگاه‌ها، ساختمان‌های اداری و تجاری، مراکز تفریحی، فروشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، اداره‌ها و امثال آن‌ها هستند. با توجه به ویژگی‌ها و نیاز چنین مراکزی، بیمه‌گزار می‌تواند پوشش‌های اضافی مانند سرقت با شکست حرز، آشوب و بلوا و همچنین مسئولیت در قبال شخص سوم (همسایگان مجاور) را نیز به خدمات بیمه‌گر بیفزاید. به‌این‌ترتیب، مبلغ حق بیمه بر اساس تعریف هر یک از پوشش‌ها به بیمه‌نامه اضافه می‌شود.

 1. بیمه‌نامه‌های تمام خطر اموال

معمولاً پروژه‌های دارای ریسک‌های بالا را با استفاده از این نوع بیمه‌نامه تحت پوشش قرار می‌دهند. به‌این‌ترتیب، در صورت بروز هرگونه حادثه، خسارت واردشده بر اموال بیمه‌گزار و محل بیمه‌شده جبران می‌شود.

 1. بیمه آتش‌ سوزی انبارهای عمومی و اختصاص صاحبان کالا

انبارهای گمرک، حاشیه شهرهای بزرگ و انبارهای اختصاصی نگهداری کالا عموماً با استفاده از بیمه‌نامه آتش‌سوزی انبارها تحت پوشش قرار می‌گیرند. 

 1. بیمه آتش‌سوزی مرهونات بانکی

افرادی که املاک خود را به‌صورت رهن در گروه بانک قرار می‌دهند و با ضمانت آن از وام‌های بانکی بهره می‌گیرند، معمولاً ملک را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهند. به‌این‌ترتیب، بیمه‌گر متعهد می‌شود که خسارت بانک را در صورت بروز هرگونه حادثه پرداخت کند. 

مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت

بیمه‌گزار باید طی 5 روز پس از اطلاع از بروز حادثه بیمه‌گر را از آن مطلع سازد. حداکثر تا 10 روز پس از بروز حادثه، بیمه‌گزار باید لیستی از اقلام آسیب‌دیده، محل جدید آن‌ها، میزان تقریبی خسارت را در اختیار بیمه‌گر قرار دهد. تا زمان بازرسی محل حادثه توسط کارشناس شرکت بیمه، تا حداکثر امکان نباید نسبت به تغییر محل خسارت اقدامی انجام شود. در 15 روز ابتدایی وقوع حادثه باید لیست کاملی از اقلام موجود در روز حادثه، اموال از بین رفته و در صورت نیاز، ارزش واقعی آن‌ها بلافاصله پس از بروز حادثه را به شرکت بیمه ارسال کنید. درنهایت باید با در دست داشتن مدارک زیر برای دریافت خسارت اقدام کنید:

 • گزارش آتش‌نشانی
 • گزارش نیروی انتظامی
 • اصل بیمه‌نامه به همراه ضمیمه‌های آن
 • مدارک شناسایی بیمه‌گزار شامل کارت ملی و شناسنامه 
 • گزارش کارشناس بیمه از محل بیمه‌شده و اموال خسارت‌دیده
 • گزارش نزدیک‌ترین هواشناسی (در صورت بروز طوفان یا سیل)

خرید بهترین بیمه آتش‌سوزی

اطمینان از انجام بهترین خرید زمانی میسر می‌شود که انتخاب با آگاهی کامل و بعد از مقایسه بهترین گزینه‌ها انجام‌شده باشد. بیمیتو به‌ عنوان مرجعی معتبر در تمام فرآیندها خرید بیمه آتش سوزی سینا در کنار شما است. بیمیتو اطلاعات کافی در مورد معتبرترین شرکت‌های بیمه را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید با دید باز و آگاهی کامل بهترین بیمه آتش‌سوزی با بهترین خدمات و حق بیمه را انتخاب کنید. به‌این‌ترتیب، در سایت بیمیتو بدون نیاز به تکمیل فرم‌های متعدد و تنها با چند کلیک می‌توانید خرید خود را نهایی کنید. بیمه‌نامه شما در مدت‌زمانی بسیار کوتاه در اختیارتان قرار می‌گیرد.