بیمه آتش‌سوزی البرز

درباره بیمه آتش‌سوزی البرز

بیمه آتش‌ سوزی البرز

بیمه البرز یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های بیمه در کشور است که اکنون بیش از 60 سال از زمان افتتاح آن می‌گذرد. این شرکت از ابتدا کار خود را به‌عنوان یک نهاد دولتی آغاز کرد اما در سال 1388 وارد بورس شد و با فروش 80 درصد سهام به یک شرکت سهامی خاص و خصوصی تبدیل شد. در حال حاضر بیمه البرز یکی از موفق‌ترین شرکت‌های بیمه در کشور است که نام نهادهای بزرگی همچون گروه مالی ملت، موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری ملی ایران و شرکت سرمایه‌گذاری صبا در لیست سهامداران آن به چشم می‌خورد.

در میان انواع پوشش‌های بیمه‌ای شرکت البرز بیمه آتش‌سوزی یکی از پرطرفدارترین‌هاست که در زمان وقوع حریق، انفجار و آتش‌سوزی خسارات واردشده را جبران می‌کند. در خطرات تبعی (اضافی) این بیمه مواردی نظیر زلزله، آتش‌فشان، شکستن شیشه‌ها، ترکیدگی لوله‌ها و... نیز تعریف شده است که بیمه‌گذاران می‌توانند بسته به شرایط خود و ریسک خطر با پرداخت حق بیمه بیشتر از این خدمات نیز استفاده کنند.

 

بیمه آتش‌ سوزی البرز چه خطراتی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟

در زمان عقد قرارداد بیمه‌های آتش‌سوزی البرز سه خطر عمده هستند که در لیست پوشش‌های اصلی آن قرار می‌گیرند. این سه خطر شامل آتش‌ سوزی، حریق و انفجار می‌شوند. منظور از آتش‌سوزی آتش ناشی از وسایل گرمایشی غیرقابل‌کنترل است و حریق نیز شامل ایجاد آتش در اثر سوختن مواد اشتعال‌زا می‌شود. توجه داشته باشید که در بخش انفجار، مواد منفجره و انفجار هسته‌ای تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند.

در کنار این موارد برخی خطرات تحت عنوان خطرات تبعی (اضافی) تعریف می‌شود که بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافه از جبران خسارات آن‌ها بهره‌مند شود. این خطرات شامل موارد زیر می‌شوند.

 • خسارات مستقیم ناشی از وقوع زلزله یا آتش‌سوزی در اثر آتش‌فشان
 • سیل
 • سقوط هواپیما، هلیکوپتر یا اشیایی که از آن‌ها جدا می‌شوند.
 • شکستن شیشه‌ها
 • طوفان، گردباد و تندباد
 • ترکیدگی لوله‌های آب و ضایعات ناشی از برف و باران سنگین
 • خسارات ناشی از فقدان و تخریب اموال در اثر دزدی
 • خسارات ناشی از شورش و بلوا

استثنائات بیمه آتش‌سوزی البرز کدام است؟

در کنار مواردی که تحت پوشش بیمه قرار دارند، خطرات خارج از تعهد در بیمه آتش‌ سوزی نیز تعریف می‌شود که در صورت بروز هریک از آن‌ها شرکت بیمه هیچ تعهدی در قبال جبران خسارت واردشده نخواهد داشت. یکی از اصلی‌ترین این خطرات تلاش بیمه‌گذار یا یکی از افراد ذینفع در بیمه برای ایجاد خسارات عمدی است. در صورتی‌ که کارشناس بیمه علت آتش‌ سوزی را خرابکاری عمدی اعلام کرده و ثابت شود که این افراد اقدام به انجام چنین کاری کرده‌اند، هیچ خسارتی به افراد تعلق نمی‌گیرد. علاوه بر این موارد دیگری نیز تحت عنوان استثنائات بیمه آتش‌ سوزی در قرارداد ذکر شده که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 • خسارات ناشی از انفجار هسته‌ای و مواد منفجره
 • خسارات ناشی از جنگ، اغتشاش و حملات تروریستی
 • خسارات ناشی از بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، آتش‌فشان و... (البته شخص می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافه‌تر جبران خسارت آن‌ها را در بخش خطرات تبعی (اضافی) در قرارداد بیاورد)
 • خساراتی که در اثر عیب ذاتی قابل‌ رفع یا اکسیداسیون مورد بیمه ایجاد شده است.
 • خساراتی که ناشی از آتش‌سوزی نیست.

منظور از بیمه آتش‌ سوزی با شرایط اظهارنامه‌ (شناور) چیست؟

در نگاه شرکت‌های بیمه‌، اموال به دو دسته ثابت و شناور تقسیم می‌شوند. منظور از سرمایه ثابت اموالی است که در طول زمان تغییری نکرده و تنها با توجه به نوسانات تورم ارزش مالی آن‌ها متفاوت خواهد بود. در این شرایط بیمه البرز بیمه‌نامه قطعی (سرمایه ثابت) را برای جبران خسارات آتش‌ سوزی در نظر گرفته است. این دسته از اموال می‌توانند واحدهای مسکونی، مراکز صنعتی یا غی رصنعتی، تجهیزات کارخانه‌ها و مواردی از این‌ دست باشد.

بیمه آتش‌ سوزی با شرایط اظهارنامه‌ (شناور) مربوط به پرداخت خسارات اموال شناور می‌شود. این نوع بیمه اغلب در قالب بیمه‌ نامه آتش‌ سوزی انبارها به مشتریان معرفی می‌شود. طبیعتا در طول سال موجودی انبارهای عمومی، خصوصی یا گمرکی همواره یکسان نخواهد بود و بخشی از کالاها ترخیص و تعداد دیگری به آن‌ها اضافه می‌شود. با توجه به همین موضوع شرکت بیمه باید از موجودی انبار در زمان وقوع حادثه مطلع باشد تا بتواند خسارت واقعی به شما پرداخت کند.

در ابتدای عقد قرارداد کارشناس بیمه لیست کاملی از موجود انبار تهیه می‌کند که مبنای اصلی پرداخت خسارت خواهد بود. در طول زمان اعتبار بیمه‌ نامه اظهارنامه‌ (سرمایه شناور) لازم است که بیمه‌گذار در دوره‌های زمانی مشخص موجودی جدید انبار را از طریق اظهارنامه به شرکت اعلام کند. در این صورت در زمان وقوع حادثه پرداخت خسارت بیمه آتش‌ سوزی با توجه به مندرجات آخرین اظهارنامه انجام می‌شود. توجه کنید که در صورت عدم ارائه اظهارنامه ملاک پرداخت خسارت مندرجات ابتدایی در زمان عقد قرارداد است و شرکت بیمه مسئولیتی در قبال زیان وارد شده به صاحب کالاها و انبار نخواهد داشت.


 

مراحل پرداخت خسارت بیمه آتش‌ سوزی توسط شرکت بیمه البرز

شرکت بیمه البرز برای پرداخت خسارات مربوط به پوشش‌ های اصلی و پوشش‌ های اضافی بیمه آتش‌ سوزی شرایط و قوانینی را تعریف کرده است که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم. این شرکت وظایفی را برای بیمه‌گذار تعریف کرده است که در صورت عدم رعایت آن‌ها فرایند پرداخت خسارت با مشکل مواجه می‌شود:

 1. بیمه‌گذار باید ظرف 5 روز بعد از حادثه مراتب را به شرکت بیمه اطلاع دهد.
 2. نهایتا 10 روز بعد از حادثه باید گزارشی شامل لیستی از اشیای سالم، محل جدید آن‌ها، کیفیت حادثه و مبلغ تقریبی خسارت برای شرکت بیمه ارسال شود.
 3. بیمه‌گذار باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از وقوع حوادث بعدی انجام دهد.
 4. بیمه‌گذار باید از انجام کارهایی که باعث اشکال در تشخیص علت حادثه می‌شود خودداری کند؛ مگر اینکه این کار در راستای رعایت منافع عمومی ضروری باشد.

علاوه بر این‌ها لازم است که بیمه‌گذار مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت را نیز به‌طور کامل به شرکت بیمه ارائه دهد. این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کپی گزارش اولیه کارشناس حاضر در محل
 • کپی بیمه‌ نامه و کلیه الحاقیه‌ها
 • کپی رسید وصول حق بیمه
 • گزارش کارشناس مورد تایید شرکت بیمه
 • صورت‌ جلسه نهایی اعلام خسارت و تعیین علت حادثه

بعد از ارائه این مدارک به شرکت بیمه، بررسی‌های نهایی بر روی میزان خسارت و سقف تعهد شرکت با توجه به مفاد قرارداد و مبلغ حق بیمه انجام‌ شده و مبلغ خسارت به حساب بیمه‌گذار واریز می‌شود. در نهایت لازم است که مدارک پرونده خسارت به‌طور کامل آماده شده و در اختیار شرکت بیمه قرار بگیرند تا پرونده آن بسته شود و در آرشیو بیمه‌ نامه شما قرار بگیرد.

به‌طورکلی فرایند پرداخت خسارت بیمه آتش‌ سوزی کمی زمان‌بر است و کارشناسان برای اطمینان از عمدی نبودن حادثه و یافتن علت وقوع آن بارها و بارها مدارک و محل وقوع را بررسی می‌کنند. به همین دلیل لازم است که کمی صبور باشید تا بتوانید خسارت خود را به‌طور کامل از شرکت بیمه دریافت کنید. نکته دیگر اینکه باید بلافاصله بعد از اطلاع از وقوع حادثه آن را با شرکت بیمه در میان بگذارید تا فرصت تعیین‌شده در قرارداد تمام نشود.

 

خرید آسان بیمه آتش‌ سوزی البرز از بیمیتو

بیمیتو یک شرکت بیمه نیست اما امکان خرید انواع بیمه آتش‌ سوزی از شرکت‌های مختلف را برای شما فراهم کرده است. با مراجعه به سایت بیمیتو می‌توانید خدمات شرکت‌های مختلف را در زمینه‌های مختلف بیمه‌ای با هم مقایسه کرده و بهترین گزینه را انتخاب کنید. خرید آسان یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های این سایت است که در بستری ایمن و مطمئن در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیم ه‌نامه را به نام شما صادر می‌کند. علاوه بر این در تمام مراحل می‌توانید از خدمات تیم پشتیبانی استفاده کرده و سوالات خود را از آن‌ها بپرسید. بیمیتو نسخه اصلی بیمه‌نامه را به‌صورت رایگان به سراسر کشور ارسال می‌کند و هیچ هزینه‌ای بابت این کار از شما دریافت نمی‌کند.