بیمه شخص ثالث البرز

درباره بیمه شخص ثالث البرز

بیمه شخص ثالث البرزبیمه شخص ثالث البرز

بیمه البرز یکی از شرکت‌های قدیمی صنعت بیمه کشور است که در سال 1338 شروع به فعالیت کرده و تا امروز همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این شرکت که با سرمایه بخش خصوصی شروع به کار کرد در سال 1367 ملی اعلام شد البته سهام این شرکت مجدداً به بخشی خصوصی واگذار شد و بیمه البرز از سال 1388 تا امروز به عنوان یک شرکت خصوصی فعال است. بیمه البرز به علت سابقه طولانی که در زمینه خدمت‌رسانی در انواع رشته‌های بیمه‌ای داشته است توانسته رضایت مشتریان خود را جلب کند طوری که اغلب می‌بینیم بعضی از رشته‌های بیمه‌ای مانند بیمه‌های اتومبیل در این شرکت طرفداران زیادی دارد. بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه‌های اتومبیل است که خسارت‌های جانی و مالی افراد زیان‌دیده را جبران می‌کند؛ یعنی اگر راننده در تصادف با اشخاص ثالث به آن‌ها خسارت وارد کند و مقصر هم شناخته شود می‌تواند از بیمه‌نامه خود برای جبران خسارات استفاده کند. البته بیمه شخص ثالث فقط برای جبران خسارت‌های افراد زیان‌دیده نیست و خسارت‌های جانی راننده مقصر را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. بیمه شخص ثالث، بیمه اجباری خودرو است و همین موضوع باعث می‌شود که همه دارندگان وسیله نقلیه هر سال با خرید و دریافت استعلام آن سروکار داشته باشند. بیمه البرز نیز یکی از شرکت‌هایی است که بیمه شخص ثالث را تحت شرایط مناسبی به بیمه‌گزار ارایه می‌دهد. در این مطلب از بیمه شخص ثالث البرز می‌گوییم تا در صورتی که قصد خرید این بیمه را دارید بتوانید جوانب خریدتان را بررسی کنید.


مزایای بیمه شخص ثالث البرز چیست؟مزایای بیمه شخص ثالث البرز چیست؟

اگر آمار تصادف‌های جاده‌ای را بررسی کنید متوجه می‌شوید ایران در زمینه سوانح رانندگی جزء کشورهای پرخطر قرار می‌گیرد. صرف‌نظر از اینکه چه عواملی در ایجاد این تلفات و خسارات نقش دارند، سالانه افراد زیادی به علت وقوع این حوادث دچار خسارت‌های جانی و مالی می‌شوند. در سوانح رانندگی هم معمولاً به این صورت است که یک طرف تصادف، شخص (یا اشخاص) زیان‌دیده قرار دارد و طرف دیگر راننده مقصر. حتماً می‌دانید طبق قانون اگر به هر دلیل به دیگران خسارت جانی و مالی وارد کنیم موظف هستیم خسارات واردشده را جبران کنیم. در سوانح رانندگی هم به همین صورت است و از این قاعده مستثنی نیست. حال آیا همیشه همه افراد از توان مالی کافی برای جبران خسارات ایجادشده برخوردار هستند؟ خیر. به همین دلیل بیمه شخص ثالث طراحی شد تا راننده مقصر بتواند با استفاده از آن، خسارت واردشده به دیگران را جبران کند. خرید بیمه شخص ثالث در کشور ما اجباری است و بیمه‌گزار به ازای هر یک روزی که خرید و تمدید این بیمه را به تأخیر بیندازد جریمه می‌شود. البته نباید فراموش کنیم که نداشتن بیمه شخص ثالث می‌تواند عواقب دیگری هم داشته باشد.

اهمیت زیاد بیمه شخص ثالث باعث شده همه شرکت‌های بیمه در حال حاضر این بیمه را به مشتریان خود ارایه دهند. درست است که بیمه ثالث در شرکت‌های مختلف، تقریباً با شرایط یکسانی ارایه می‌شود اما عواملی نیز وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند باعث شود از خرید خود رضایت بیشتری داشته باشیم. از جمله مواردی که در شرکت‌های مختلف متفاوت است می‌توانیم به سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث و کیفیت پرداخت خسارت اشاره کنیم که در ادامه هر یک را در بیمه البرز بررسی می‌کنیم.

 • سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث: در سال 99 حداقل تعهد مالی بیمه شخص ثالث 11 میلیون و حداکثر 220 میلیون تومان تعیین شده است. مبلغ 11 میلیون تومان در همه شرکت‌ها به عنوان حداقل تعهد پوشش مالی در نظر گرفته می‌شود اما سقف تعهد مالی در شرکت‌های مختلف متفاوت است. بیمه البرز جزء شرکت‌هایی است که پوشش مالی بیمه شخص ثالث را تا مبلغ 220 میلیون تومان ارایه می‌دهد این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های بیمه این سقف از پوشش را به بیمه‌گزار ارایه نمی‌دهند. ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که اصلاً چرا باید پوشش مالی بیمه شخص ثالث را افزایش دهیم؟ برای این که به ضرورت این موضوع پی ببرید کافی است نگاهی به قیمت انواع خودرو و لوازم و قطعات آن بیندازید تا ببینید در صورت وقوع یک تصادف جزئی هم ممکن است خسارت قابل توجهی به وجود آید.
 • کیفیت پرداخت خسارت: برای این که کیفیت پرداخت خسارت را در شرکت بیمه بررسی کنیم می‌توانیم به تعداد مراکز پرداخت خسارت توجه کنیم؛ زیرا هر چه تعداد مراکز پرداخت خسارت شرکت بیمه بیش‌تر باشد بیمه‌گزار برای دریافت خسارت، دسترسی بیشتری به این مراکز دارد. بیمه البرز بیش از 40 شعبه پرداخت خسارت دارد. همچنین بیمه البرز دارای سرویس ارزیابی خسارت سیار است که به وسیله آن کارشناس بیمه بعد از وقوع خسارت به محل وقوع حادثه می‌آید و میزان خسارت خودرو را ارزیابی می‌کند.

استعلام بیمه شخص ثالث البرزاستعلام بیمه شخص ثالث البرز

اگر می‌خواهید از قیمت بیمه شخص ثالث البرز برای خودرو خود مطلع شوید باید استعلام این بیمه را انجام دهید. دریافت استعلام بیمه شخص ثالث دو روش دارد. در روش اول می‌توانید به یکی از شعب بیمه البرز مراجعه کنید تا ببینید قیمت این بیمه برای خودرو شما چقدر می‌شود. اما همان طور که می‌دانید این روش دردسرهای مخصوص به خود را دارد چون برای دریافت یک استعلام ساده شما باید وقت بگذارید و به صورت حضوری به شعب بیمه مراجعه کنید. روش دیگری که برای دریافت استعلام بیمه شخص ثالث وجود دارد استفاده از سامانه بیمیتو است. به کمک بیمیتو نه تنها می‌توانید از قیمت و شرایط بیمه شخص ثالث البرز مطلع شوید بلکه می‌توانید شرایط بیمه البرز را با سایر شرکت‌های بیمه مقایسه کنید تا ببینید کدام بیمه برای شما مناسب‌تر است. مثلاً می‌توانید ببینید کدام شرکت‌ها امکان خرید بیمه شخص ثالث اقساطی را فراهم کرده‌اند و شرایط پرداخت قسطی حق بیمه در آن‌ها به چه صورت است. ممکن است با خود فکر کنید چون نرخ پایه بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف یکسان است بنابراین خرید این بیمه نیازی به دریافت استعلام ندارد اما یادتان باشد زمانی که شما پوشش پایه را انتخاب می‌کنید نرخ بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف یکسان می‌شود و برای پوشش مالی بالاتر اینطور نیست.

قیمت بیمه شخص ثالث البرزقیمت بیمه شخص ثالث البرز

حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر خودرو تعیین می‌شود یعنی هر سال بعد از این که نرخ دیه مشخص شد بیمه مرکزی مبلغ حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث را که برای هر خودرو با توجه به تعداد سیلندر آن متفاوت است به شرکت‌های بیمه اعلام می‌کند. بعد از این که حق بیمه پایه برای هر خودرو تعیین شد عواملی همچون کاربری خودرو، تخفیف‎ها و سقف تعهدات بیمه، جریمه دیرکرد و مدت قرارداد بیمه‌نامه نیز بر قیمت بیمه شخص ثالث تأثیر می‌گذارند و قیمت نهایی این بیمه برای هر خودرو مشخص می‌شود. در ادامه هر یک از عوامل را بررسی می‌کنیم تا ببینید چطور هر یک از این موارد قیمت بیمه شخص ثالث البرز و سایر شرکت‌های بیمه را تغییر می‌دهد.

کاربری خودرو: منظور از کاربری خودرو، نوع استفاده‌هایی است که بیمه‌گزار از خودرو دارد. برای مثال حق بیمه شخص ثالث برای خودروهایی که کاربری تاکسی دارند از خودروهایی که کاربری شخصی دارند بیشتر است.

تخفیف‌ بیمه شخص ثالث: تخفیف‌ بیمه شخص ثالث باعث کاهش حق بیمه می‌شود. یکی از تخفیف‌های بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت است که در همه شرکت‌های بیمه وجود دارد.

سقف تعهدات بیمه: منظور از سقف تعهدات بیمه، حداکثر تعهد پوشش جانی و مالی بیمه شخص ثالث است. تعهد جانی بیمه شخص ثالث مطابق نرخ دیه است و چیزی نیست که بیمه‌گزار بتواند تغییری در آن ایجاد کند. اما بیمه‌گزار می‌تواند حق بیمه بیشتری پرداخت کند و سقف پوشش مالی بیمه را افزایش دهد.

جریمه دیرکرد بیمه: در صورتی که بیمه‌گزار بیمه‌نامه را به موقع تمدید نکند جریمه می‌شود. مبلغ این جریمه برای هر یک روز از تقسیم حق بیمه کامل و بدون تخفیف خودرو بر عدد 365 به دست می‌آید.

مدت قرارداد بیمه‌نامه: به طور کلی بیمه شخص ثالث برای مدت زمان یک سال اعتبار دارد. اما بیمه‌گزار در صورت تمایل می‌تواند این بیمه را به صورت کوتاه‌مدت تهیه کند؛ بنابراین مدت قرارداد بیمه‌نامه نیز بر قیمت بیمه شخص ثالث تأثیر می‌گذارد. بیمه البرز، بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت را به صورت سه ماهه و شش ماهه صادر می‌کند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث البرزپوشش‌های بیمه شخص ثالث البرز

بیمه شخص ثالث دو دسته پوشش مالی و جانی دارد. در ادامه هر یک از این پوشش‌ها را بیش‌تر توضیح می‌دهیم:

پوشش جانی اشخاص زیان‌دیده: منظور از پوشش جانی بیمه شخص ثالث جبران خسارت‌های ناشی از فوت، نقص عضو، از کارافتادگی و پرداخت هزینه‌های پزشکی اشخاص آسیب‌دیده است. خسارت‌های جانی بیمه شخص ثالث در بیمه البرز و سایر شرکت‌های بیمه، مطابق نرخ دیه جبران می‌شود. در سال 99 سقف پوشش جانی بیمه شخص ثالث در ماه‌های حرام 440 میلیون و در ماه‌های غیرحرام 330 میلیون تومان است.

پوشش حوادث راننده: بیمه شخص ثالث همچنین خسارت‌های جانی واردشده به راننده مقصر را تا سقف دیه در ماه‌های عادی تحت پوشش قرار می‌دهد.

پوشش مالی اشخاص زیان‌دیده: این پوشش خسارت‌های مالی واردشده به افراد زیان‌دیده را جبران می‌کند و تعهدی در قبال راننده مقصر ندارد. در سال 99 حداقل تعهد پوشش مالی بیمه شخص ثالث 11 میلیون و حداکثر 220 میلیون تومان تعیین شده است و بیمه‌گزار می‌تواند سقف پوشش را به انتخاب خود تعیین کند. درست است که هر چه سقف پوشش مالی بیمه‌نامه افزایش یابد حق بیمه پرداختی بیمه‌گزار هم بیش‌تر می‌شود اما در عوض در صورتی که بیمه‌گزار دچار حادثه شود می‌تواند تا سقف بیشتری از بیمه استفاده کند. برای مثال فرض کنید بیمه‌گزار در تصادف با یک خودرو پژو 206 مقصر شناخته شود و 30 میلیون تومان به خودرو 206 خسارت بزند. اگر بیمه‌گزار موقع خرید بیمه‌نامه، پوشش مالی پایه را انتخاب کرده باشد در این صورت شرکت بیمه تنها 11 میلیون تومان از مبلغ خسارت را جبران می‌کند و بیمه‌گزار باید 19 میلیون تومان از مابقی خسارت را از جیب بپردازد.

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث البرزتخفیف‌های بیمه شخص ثالث البرز

یکی از تخفیف‌های بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت است. شرکت‌های بیمه برای بیمه‌گزاری که دچار خسارت نشود و از بیمه‌نامه خود برای دریافت خسارت استفاده نکند تخفیف در نظر می‌گیرند. این تخفیف در سال اول 5 درصد است و پس از آن هم هر سال 5 درصد به تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه اضافه می‌شود. حداکثر میزان تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث نیز 70 درصد است که در سال چهاردهم اعمال می‌شود.

حالا که بحث تخفیف عدم خسارت شد بهتر است این موضوع را بررسی کنیم که آیا با یک بار تصادف، درصد تخفیف عدم خسارت صفر می‌شود یا نه؟ خیر. در قانون جدید با هر بار تصادف، تخفیف عدم خسارت از بین نمی‌رود و میزان تخفیف به صورت پلکانی کم می‌شود. به این ترتیب اگر بیمه‌گزار برای اولین بار دچار خسارت مالی شود 20 درصد، برای بار دوم 30 درصد و برای خسارت مالی سوم و بیشتر 40 درصد از تخفیف عدم خسارت وی کاسته می‌شود. همچنین در صورت وقوع خسارت جانی برای اولین بار 30 درصد، برای مرتبه دوم 70 درصد و برای بار سوم و بیشتر کل تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه از بین می‌رود.

همچنین دارندگان خودروهای صفر کیلومتر با خرید بیمه شخص ثالث البرز از 5 درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند.

روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث البرزروند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث البرز

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که بیمه البرز دارای سرویس ارزیاب خسارت سیار است؛ یعنی بیمه‌گزار می‌تواند بعد از وقوع حادثه با این شرکت تماس بگیرد تا کارشناس بیمه در محل حادثه حاضر شود و کار ارزیابی خسارت را انجام دهد. کارشناس اعزام‌شده به محل حادثه ممکن است مدارک مختلفی را از ما دریافت کند. یکی از مدارکی که برای دریافت خسارت ممکن است به آن نیاز پیدا کنیم کروکی است. اگر بعد از وقوع حادثه، خسارت ایجادشده کمتر از 11 میلیون تومان باشد، مدارک طرفین تصادف کامل باشد و دو طرف تصادف در خصوص راننده مقصر با هم اختلاف‌نظر نداشته باشند نیازی به کروکی نیست. در غیر این صورت کارشناس بیمه درخواست کروکی می‌کند. در نهایت بعد از تکمیل و تحویل مدارک، مبلغ خسارت توسط کارشناس تعیین شده و به حساب شخص زیان‌دیده واریز می‌شود.

در صورتی که خسارت ایجادشده جانی باشد حضور پلیس در محل وقوع حادثه لازم است و همچنین باید از صحنه تصادف، گزارش و کروکی تهیه شود. در گام بعد راننده مقصر به مرکز پرداخت خسارت بیمه البرز مراجعه کرده و فرم اعلام خسارت را تکمیل می‌کند تا فرایند تشکیل پرونده صورت بگیرد. بعد از تحویل مدارک، کارشناس بیمه مبلغ خسارت را با توجه به رأی دادگاه و گزارش پزشکی قانونی تعیین می‌کند و مبلغ خسارت به زیان‌دیده یا وراث متوفی پرداخت می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث البرز مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث البرز

مدارکی که برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث نیاز است بسته به نوع خسارت (جانی باشد یا مالی) و میزان خسارت، متفاوت است. در ادامه مدارکی را که برای دریافت خسارت جانی و مالی بیمه شخص ثالث لازم است بررسی می‌کنیم.

مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی بیمه شخص ثالث

برای دریافت خسارت علاوه بر پر کردن فرم اعلام خسارت لازم است که مدارک زیر را نیز به همراه داشته باشید:

 • ارایه اصل مدارک طرفین حادثه شامل بیمه شخص ثالث، گواهی‌نامه رانندگی، کارت خودرو و کارت ملی
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل کروکی در صورت نیاز
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل گزارش پلیس در صورت نیاز
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل دادخواست شاکی و برگه‌های بازجویی طرفین حادثه در صورت وجود
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل گزارش کارشناس رسمی دادگستری در صورت وجود

مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی بیمه شخص ثالث

 • تصویر بیمه‌نامه شخص ثالث راننده مقصر حادثه
 • کپی برابر اصل گواهی‌نامه راننده مقصر حادثه
 • تصویر پشت‌ورو کارت خودرو یا ارایه سند مالکیت خودرو
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی راننده مقصر حادثه
 • ارایه گزارش کلانتری
 • ارایه کروکی یا نظر کارشناس رسمی دادگستری
 • ارایه برگه‌های بازجویی طرفین حادثه
 • ارایه گواهی پزشکی قانونی
 • رأی نهایی دادگاه

اگر حادثه منجر به فوت اشخاص زیان‌د‌یده یا راننده مقصر شود علاوه بر موارد گفته‌شده ارایه مدارک زیر نیز لازم است:

 • برگه معاینه جسد
 • برگه گواهی فوت
 • برگه جواز دفن
 • برگه انحصار وراثت
 • تصویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی باطل‌شده متوفی
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی وراث متوفی
 • ارایه قیم‌نامه در صورت داشتن فرزند صغیر در ورثه

چگونه بیمه شخص ثالث البرز را آنلاین بخریم؟چگونه بیمه شخص ثالث البرز را آنلاین بخریم؟

بیمه‌گزار نباید حتی یک روز خرید بیمه شخص ثالث را به تأخیر بیندازد؛ زیرا اگر در این مدت خسارتی به دیگران وارد کند، باید همه خسارت را شخصاً پرداخت کند. به همین خاطر بهتر است که بیمه شخص ثالث خود را به موقع خریداری کنید. بهترین زمان برای تمدید این بیمه یک هفته قبل از تاریخ سررسید است. برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث البرز کافی است به سایت بیمیتو وارد شوید و اطلاعات اولیه خودرو خود را که شامل نوع، مدل و سال ساخت خودرو می‎‌شود وارد کنید. سپس لازم است اطلاعات مربوط به بیمه‌نامه قبلی (در صورتی که قبلاً بیمه داشته‌اید) را وارد کنید. سپس با تکمیل کردن درصد تخفیف عدم خسارت بیمه، وارد صفحه مقایسه می‌شوید. در این قسمت می‌توانید سقف تعهد پوشش‌ مالی بیمه را افزایش دهد و بیمه‌نامه خود را با سطح تعهد کافی خریداری کنید همچنین در این صفحه، قیمت بیمه شخص ثالث البرز به شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید قیمت و شرایط این بیمه را بین شرکت‌های مختلف مقایسه کنید تا ببینید خرید از کدام شرکت بیمه به نفع شما است.