بیمه آتش‌سوزی آسیا

درباره بیمه آتش‌سوزی آسیا

بیمه آتش‌‌سوزی آسیا

بیمه آسیا از قدیمی‌ترین شرکت‌های بیمه در ایران است که فعالیت خود را از سال 1338 در این حوزه آغاز کرده است. این شرکت تا سال 1388 زیر نظر دولت فعالیت می‌کرد؛ اما پس‌ از آن به بخش خصوصی واگذار شد. در حال حاضر شرکت بیمه آسیا رتبه اول را در میان شرکت‌های بیمه خصوصی از نظر صدور بیمه‌نامه و تعداد کاربران دارد. بیمه آسیا از نظر سطح توانگری در سطح یک قرار دارد؛ به همین دلیل در میان مشتریان بسیار محبوب است. ارائه انواع بیمه آتش‌ سوزی یکی از خدمات بیمه آسیا است که مراکز مختلف صنعتی و غیر صنعتی را شامل می‌شود.

انواع بیمه آتش‌سوزی آسیا

بیمه آتش‌ سوزی انبارها، واحدهای مسکونی، مراکز صنعتی و غیر صنعتی از اصلی‌ترین انواع بیمه‌ های آتش‌ سوزی در شرکت آسیا هستند که هریک شرایط مختلفی دارند.

بیمه آتش‌‌سوزی انبار ها

بیمه آسیا برای جبران خسارت‌های ناشی از آتش‌ سوزی در انبارهای عمومی و اختصاصی، دو نوع بیمه را در نظر گرفته است. یکی از انواع این بیمه‌نامه دارای مبلغ بیمه ثابت است که به نام بیمه‌نامه قطعی (ثابت) شناخته می‌شود؛ به این معنا که مبلغ مشخصی در بیمه‌نامه ذکر شده است که خسارت‌های وارد شده به هر انبار، به همان میزان جبران خواهد شد. این بیمه‌ نامه به‌صورت سالانه است و هزینه پرداختی برای آن به تغییرات موجودی انبار بستگی ندارد.

نوع دیگری از این بیمه، بیمه آتش‌ سوزی با شرایط اظهارنامه‌ (شناور) است. در این حالت شما در بازه‌های زمانی ماهیانه یا سه ماه یک‌بار، موجودی انبار را به بیمه‌گر اعلام می‌کنید. بر این اساس دفتر بیمه یک سقف جدید برای تعهدات تعیین می‌کند که پوشش مطمئن‌تری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

واحدهای مسکونی

بیمه‌نامه آتش‌ سوزی واحد های مسکونی نیز به سه دسته تقسیم می‌شود که هرکدام از آن‌ها منازل مسکونی، مجتمع‌های مسکونی و جامع منازل مسکونی را در برمی‌گیرند.

تفاوت میان این سه دسته در پوشش‌های بیمه آتش‌سوزی است. برای مثال ساختمان، تاسیسات و اثاثیه منزل تحت پوشش بیمه‌نامه منازل مسکونی قرار می‌گیرند. همچنین در مجتمع‌های مسکونی نیز همین موارد تحت پوشش قرار دارند؛ با این تفاوت که وظیفه بیمه کردن این مجتمع‌ها بر عهده مدیر ساختمان یا هیئت‌مدیره است.

در بیمه جامع منازل مسکونی نیز شما می‌توانید ساختمان خود را در برابر همه خسارت‌ های ناشی از بلایای طبیعی مانند سیل، طوفان، زلزله، آتش‌ سوزی، انفجار، ترکیدن لوله‌ها، سقوط، سرقت و برخورد با وسایل نقلیه بیمه کنید. همچنین اگر در اثر این اتفاقات خسارت جانی به افراد ساکن در ساختمان وارد شود؛ شرکت بیمه برای جبران خسارت متعهد خواهد شد.

بیمه آتش‌ سوزی‌مراکز صنعتی

همه کارخانه‌ها می‌توانند دارایی و اموال خود را با استفاده از این نوع بیمه در برابر آتش‌ سوزی ایمن کنید؛ بیمه آتش‌ سوزی این مراکز شامل ساختمان، ماشین‌آلات، مواد اولیه، محصولات تولیدشده، تاسیسات، ابزارها و اثاثیه خواهد شد.

بیمه آتش‌‌سوزی مراکز غیر صنعتی

مراکز تجاری، تعمیرگاه‌ها، کارگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی و مراکز تفریحی برای ایمن نگه داشتن ساحتمان و تجهیزات خود، می‌توانند از این نوع بیمه آتش‌سوزی آسیا استفاده کنند.
 

پوشش‌‌های اضافه بیمه آتش‌‌سوزی

بیمه آتش‌سوزی آسیا دارای یک پوشش اصلی است که خطرات ناشی از آتش‌سوزی را در برمی‌گیرد. اما خطرات تبعی (اضافی) نیز تحت پوشش این نوع از بیمه قرار می‌گیرند. منظور از خطرات تبعی (اضافی) خطرات ناشی از اتفاقات جانبی آتش‌سوزی مانند انفجار است. همچنین سایر بلایای طبیعی مانند صاعقه، سیل، زلزله، بهمن و ضایعات ناشی از برف و باران نیز تحت پوشش قرار می‌گیرند.

در کنار این موارد می‌توان به خسارت‌های ناشی از سقوط هواپیما، سرقت، شکسته شدن شیشه، خسارت‌های ناشی از شورش یا بلوا و برخورد اجسام خارجی را نیز اضافه کرد.

مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت

برای پرداخت خسارت بیمه آتش‌ سوزی باید مدارکی را به شرکت بیمه آسیا ارائه دهید. اعلام اولیه خسارت توسط بیمه‌گذار می‌تواند از طریق یک تماس تلفنی با اعلام شماره بیمه‌ نامه انجام شود. همچنین بیمه‌گذار باید یک نسخه از بیمه‌نامه اظهارنامه‌ (شناوری) یا ثابت را در زمان بررسی کارشناسی، ارائه دهد.

پس از اعلام خسارت، کارشناس بیمه‌گر از محل بازدید کرده و خسارت واردشده را برآورد می‌کند. در این مرحله بیمه‌گذار باید فهرستی از اقلام خسارتی را تهیه کرده و همراه مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت، به کارشناس ارائه دهد.

حال کارشناس باید خسارت وارده را ارزیابی کرده و آن را با بیمه‌ نامه تطبیق دهد. در نهایت حواله خسارت صادر شده و یک فقره چک برای پرداخت خسارت بیمه آتش‌ سوزی، به بیمه‌گذار ارائه می‌شود.
 

استثنائات بیمه آتش‌‌سوزی آسیا

بیمه آتش‌ سوزی تا حد زیادی به توافق میان بیمه‌گر و بیمه‌گذار وابسته است؛ به این معنا که اگر شما می‌خواهید بخشی از اموالتان حتما تحت پوشش بیمه قرار بگیرد، باید در مورد آن با بیمه‌گذار صحبت کنید. در غیر این صورت این مورد از استثنائات بیمه آتش‌ سوزی آسیا به شمار می‌رود.

برای مثال چک، پول نقد و اوراق بهادار به‌طور طبیعی تحت پوشش بیمه آتش‌ سوزی قرار نمی‌گیرند؛ اما شما می‌توانید در این مورد با بیمه‌گذار خود صحبت کنید. همچنین در زمان خرید بیمه آتش‌ سوزی از نمایندگ ی‌های بیمه آسیا، باید با بیمه‌گذاران این شرکت مشورت کنید تا بتوانید کامل‌ترین خدمات را دریافت نمایید.

در این صورت می‌توانید پوشش‌های مختلف را بسته به محل قرارگیری ساختمان دریافت کنید؛ برای مثال در صورتی‌ که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید، بیمه ریزش سقف ناشی از سنگینی برف می‌تواند برای شما مفید باشد. همچنین بسته به نوع ساختمان، می‌توانید از گزینه‌های شناور یا قطعی استفاده کنید.

در کنار این موارد باید در زمان خرید بیمه آتش‌ سوزی دقت کنید که اطلاعات خوبی را درباره خطرات خارج از تعهد بیمه آتش‌‌سوزی داشته باشید. برای مثال باید بدانید که آتش‌ سوزی عمدی، تحت پوشش این بیمه قرار نمی‌گیرد.

همچنین به‌جز بلایای طبیعی که در موارد تحت پوشش ذکر شده است؛ جبران سایر خسارت‌ها در محدوده اختیارات این نوع بیمه قرار نمی‌گیرد.

 

قیمت بیمه آتش‌‌سوزی آسیا به چه عواملی بستگی دارد؟

نخستین عامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه آتش‌ سوزی، موارد تحت پوشش آن است. واضح است که هرچه تعداد خطرات تبعی یا اضافی بیشتر باشد؛ مبلغ بیمه نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت. همچنین شهر محل سکونت شما یا محل قرارگیری انبار و کارخانه، به‌طور مستقیم بر روی قیمت تاثیرگذار است؛ زیرا جبران خسارت‌های وارد شده به ساختمان و هزینه‌های بازسازی آن به مکان وابسته است.

در کنار این موارد بسته به اینکه بیمه‌ نامه قطعی (ثابت) را انتخاب کرده‌اید یا برای دریافت بیمه‌نامه اظهارنامه‌ (شناور) تقاضا داده‌اید؛ قیمت بیمه‌نامه متفاوت خواهد بود. زیرا ارزش بیمه‌نامه شناور به ارزش اموال نگهداری شده و ساختمان بستگی دارد و با تغییر آن‌ها، تغییر خواهد کرد.

بیمه آتش‌ سوزی آسیا، شامل تخفیف عدم استفاده میز می‌شود. به این معنا که اگر در زمان تمدید شما از بیمه استفاده نکرده باشید؛ بخشی از هزینه پرداختی شما کاهش پیدا خواهد کرد.

 

بهترین بیمه آتش‌‌سوزی را از کجا بخریم؟

برای انتخاب بهترین بیمه آتش‌ سوزی می‌توانید از وب‌ سایت بیمیتو استفاده کنید. این وب‌ سایت امکان مقایسه میان پوشش‌ ها، خدمات و قیمت‌ های شرکت‌ های بیمه مختلف را برای شما فراهم کرده که با استفاده از آن می‌توانید متناسب با شرایط خود، انتخاب خوبی داشته باشید.

در وب‌ سایت بیمیتو می‌توانید پس از انتخاب بیمه‌نامه، با طی کردن مراحل بسیار ساده، خرید خود را انجام دهید؛ درنتیجه بیمه‌نامه شما در همان روز یا روز بعدی صادر می‌شود. برای صدور بیمه‌نامه در همان روز باید ثبت سفارش را تا پیش از ساعت نه شب در روزهای کاری و تا پیش از ساعت 7 شب در روزهای غیر کاری ثبت کنید.

پس از ثبت سفارش و خرید بیمه‌نامه، بیمیتو بیمه‌ نامه را در کوتاه‌ترین زمان و به‌صورت رایگان برای شما ارسال می‌کند.