بیمه شخص ثالث آسیا

درباره بیمه شخص ثالث آسیا

بیمه شخص ثالث آسیابیمه شخص ثالث آسیا

بیمه آسیا از قدیمی‌ترین شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات بیمه‌ای در کشور است که تاریخ تاسیس و فعالیت آن به سال 1338 برمی‌گردد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در حال حاضر بیشترین سهم بازار بیمه در بین شرکت‌های خصوصی متعلق به بیمه آسیا است. این شرکت همواره در سطح توانگری مالی یک قرار دارد که این موضوع خود نشان‌دهنده اعتبار و قدرت بیمه آسیا در پرداخت خسارت‌های سنگین است. همه این موارد باعث شده بیمه آسیا یکی از گزینه‌های خوب برای دریافت انواع بیمه‌نامه از جمله بیمه شخص ثالث باشد؛ زیرا بیمه شخص ثالث بیمه اجباری برای اتومبیل است و همه دارندگان خودرو با این بیمه سروکار دارند. بیمه شخص ثالث، خسارت‌های جانی و مالی افراد زیان‌دیده و همچنین خسارات جانی راننده مقصر را تحت پوشش قرار می‌دهد. اگر قصد خرید این بیمه را دارید در این مطلب همراه ما باشید تا با نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث و مزایایی که بیمه آسیا ارایه می‌دهد آشنا شوید.


بیمه آسیا شخص ثالثمزایای بیمه شخص ثالث آسیا را بشناسید

طبق قانون اگر راننده‌ای به صورت ناخواسته به دیگران خسارت مالی و جانی وارد کند مقصر شناخته می‌شود و باید خسارات ایجادشده را جبران کند. همان طور که می‌دانید گاهی خسارات واردشده به سایر افراد به حدی سنگین است که جبران آن از توان راننده مقصر خارج است. بیمه شخص ثالث که برای جبران خسارات ناشی از حوادث رانندگی به وجود آمده در واقع تعهدی برای جبران خطای راننده است. در کشور ما خرید بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان وسیله نقلیه اجباری است؛ به همین دلیل سهل‌انگاری در تهیه این بیمه مشکلاتی را برای رانندگان به وجود می‌آورد که در این قسمت آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

توقیف خودرو: در صورتی که خودروی فاقد بیمه شخص ثالث توسط پلیس راهنمایی و رانندگی شناسایی شود متوقف شده و به پارکینگ منتقل می‌شود. همچنین افسر پلیس راننده متخلف را جریمه می‌کند. حال راننده برای استفاده مجدد از خودرو خود موظف است اقدام به تهیه بیمه شخص ثالث کند و جریمه دیرکرد بیمه ثالث و هزینه پارکینگ را بپردازد.

پرداخت جریمه دیرکرد: راننده خودرو به ازای هر روزی که در تهیه و تمدید این بیمه تاخیر داشته باشد جریمه می‌شود. میزان این جریمه حداکثر به اندازه حق بیمه یک سال است.

عدم امکان خرید و فروش: امکان خرید و فروش برای خودروی فاقد بیمه شخص ثالث وجود ندارد؛ بنابراین در صورتی‌که مالک خودرویی که بیمه شخص ثالث ندارد قصد معامله آن را داشته باشد ابتدا باید برای وسیله نقلیه خود بیمه تهیه کند.

جبران خسارات ناشی از حوادث رانندگی: اگر راننده فاقد بیمه شخص ثالث تصادف کند و مقصر شناخته شود، نمی‌تواند از شرکت بیمه مطالبه‌ای داشته باشد و موظف است تمام خسارات را از جیب بپردازد. همچنین در صورتی که راننده زیان‌دیده حادثه، بیمه شخص ثالث نداشته باشد برای دریافت خسارت دچار مشکلات جدی می‌شود.

حال که به اهمیت بیمه شخص ثالث پی بردیم در اینجا این سوال مطرح می‌شود چرا بیمه شخص ثالث را از بیمه آسیا تهیه کنیم؟ همان طور که می‌دانید هر کس برای خرید این بیمه اولویت‌هایی دارد؛ برای مثال یک نفر می‌خواهد بیمه شخص ثالث قسطی را تهیه کند و یا بیمه‌گزار دیگری می‌خواهد بیمه شخص ثالث را با سطح پوشش مالی بالاتری خریداری کند؛ به همین دلیل لازم است قبل از خرید بیمه شخص ثالث فاکتورهایی مانند سقف تعهد مالی شرکت بیمه، تعداد مراکز پرداخت خسارت، امکان خرید اقساطی بیمه و ... را در شرکت مورد نظرتان بررسی کنید. در اینجا چند دلیل مهم و کلی برای خرید بیمه شخص ثالث آسیا را بررسی می‌کنیم:

 • تعداد مراکز پرداخت خسارت: هر چه تعداد مراکز پرداخت خسارت شرکت بیمه بیشتر باشد در زمان تصادف امکان دسترسی بیمه‌گزار به این مراکز بیشتر بوده و روند دریافت خسارت با سهولت انجام می‌شود. بیمه آسیا نزدیک به 70 مرکز پرداخت خسارت دارد که بیمه‌گزار می‌تواند با مراجعه به این مراکز اقدام به دریافت خسارت کند.
 • امکان افزایش پوشش مالی بیمه‌نامه: در حالت عادی با خرید بیمه شخص ثالث خسارت مالی تا مبلغ 11 میلیون تومان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. حال اگر بیمه‌گزار با یک خودرو گران‌قیمت تصادف کند برای جبران خسارت ایجادشده فقط تا مبلغ 11 میلیون تومان تحت پوشش بیمه است و باید مازاد خسارات را شخصاً بپردازد. برای این که بیمه‌گزار به این شرایط دچار نشود می‌تواند سقف پوشش مالی بیمه را حداکثر تا سقف 220 میلیون تومان افزایش دهد. اما همه شرکت‌های بیمه این سقف از پوشش را به بیمه‌گزار ارایه نمی‌دهند؛ بنابراین بسیار مهم است که در انتخاب شرکت بیمه دقت کافی داشته باشید. در حال حاضر بیمه آسیا این امکان را فراهم کرده تا بیمه‌گزار بتواند تعهد مالی بیمه‌‌نامه را تا سقف 220 میلیون تومان افزایش دهد.
 • خرید قسطی بیمه شخص ثالث: بیمه آسیا امکان خرید بیمه شخص ثالث به صورت اقساطی را فراهم کرده است تا بیمه‌گزارانی که امکان خرید نقدی این بیمه را ندارند نیز تحت پوشش بیمه شخص ثالث آسیا قرار بگیرند.
 • خرید آنلاین بیمه شخص ثالث: در حال حاضر امکان خرید آنلاین بیمه شخص ثالث آسیا از طریق بیمیتو فراهم شده است که به شما کمک می‌کند استعلام بیمه شخص ثالث را به آسانی انجام دهید و سپس اقدام به خرید این بیمه کنید.

محاسبه بیمه شخص ثالث آسیامحاسبه بیمه شخص ثالث آسیا

بیمه مرکزی هر سال قیمت بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر خودرو تعیین می‌کند اما این مبلغ حق بیمه پایه خودرو است و قیمت نهایی بیمه شخص ثالث در نهایت با توجه به تخفیف‌های بیمه، کاربری خودرو، جریمه دیرکرد بیمه ثالث، مدت قرارداد بیمه‌نامه و سقف پوشش‌های آن تعیین می‌شود.

تخفیف‌های بیمه: یکی از مهم‌ترین تخفیف‎های بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت است. منظور از تخفیف عدم خسارت تعداد سال‌هایی است که راننده خودرو از بیمه‌نامه خود برای دریافت خسارت استفاده نکرده باشد. هر چه تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث بیشتر باشد حق بیمه پرداختی بیمه‌گزار کمتر می‌شود. تخفیف‌های دیگری نیز به بیمه شخص ثالث آسیا تعلق می‌گیرد که در ادامه هر یک را بررسی می‌کنیم.

کاربری خودرو: برای این که کاربری خودرو را بررسی کنیم باید ببینیم راننده چه استفاده‌هایی از خودرو می‌کند. طبیعی است که حق بیمه برای خودروهایی که کاربری تاکسی دارند از خودروهایی که کاربری شخصی دارند بیشتر باشد.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث: همان طور که گفتیم رانندگانی که تمدید بیمه‌نامه را به موقع انجام ندهند جریمه می‌شوند و باید حق بیمه بیشتری پرداخت کنند. میزان جریمه بیمه شخص ثالث بر اساس تعداد سیلندر و نوع خودرو تعیین می‌شود.

مدت قرارداد بیمه‌نامه: اگرچه مدت قرارداد بیمه شخص ثالث در حالت عادی یک سال است اما در صورتی که بیمه‌گزار قصد داشته باشد می‌تواند این بیمه را به صورت کوتاه‌مدت تهیه کند. اما خرید بیمه نامه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون‌به‌صرفه‌تر است. برای مثال قیمت بیمه‌نامه شش ماهه از نصف قیمت بیمه‌نامه یک ساله بیشتر است.

سقف پوشش‌های بیمه: سقف پوشش‌های بیمه‌نامه عامل دیگری است که قیمت بیمه شخص ثالث را تعیین می‌کند. بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، پوشش مالی بالاتری را خریداری کند و تعهد مالی بیمه آسیا را افزایش دهد.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث آسیا پوشش‌های بیمه شخص ثالث آسیا

بیمه شخص ثالث دو دسته خسارات جانی و مالی را تحت پوشش قرار می‌دهد. در ادامه هر یک از این پوشش‌ها و سقف تعهدات آن‌ها در بیمه آسیا را بررسی می‌کنیم:

پوشش جانی بیمه شخص ثالث: خسارت بدنی راننده مقصر و اشخاص ثالث با این پوشش بیمه‌نامه جبران می‌شود. سقف پوشش جانی بر اساس نرخ دیه ماه‌های عادی و حرام مشخص می‌گردد. میزان تعهد جانی بیمه شخص ثالث برای سال 99 در ماه‌های حرام 440 میلیون تومان و برای ماه‌های عادی 330 میلیون تومان تعیین شده است.

پوشش مالی بیمه شخص ثالث: در ابتدا باید بدانید پوشش مالی بیمه شخص ثالث تنها خسارت واردشده به افراد زیان‌دیده را جبران می‌کند و تعهدی در مقابل راننده مقصر ندارد؛ بنابراین اگر می‌خواهید خسارات مالی خودرو خود را تحت پوشش بیمه قرار دهید بهتر است خرید بیمه بدنه را جدی بگیرید. میزان تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در سال 1399 از 11 میلیون تومان تا سقف 220 میلیون تومان می‌تواند تعیین شود. 11 میلیون تومان تعهد پایه این بیمه است که در همه شرکت‌های بیمه ارایه می‌شود اما ممکن است سقف این پوشش در شرکت‌های مختلف، متفاوت باشد. خوشبختانه بیمه آسیا پوشش مالی بیمه شخص ثالث را تا سقف 220 میلیون تومان ارایه می‌دهد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم موقع خرید این بیمه ریسک نکنید و با پرداخت حق بیمه ناچیز سقف پوشش مالی بیمه‌نامه را افزایش دهید.

استثناهای بیمه شخص ثالث آسیااستثناهای بیمه شخص ثالث آسیا

بیمه شخص ثالث نیز مانند سایر انواع بیمه‌ استثناهایی دارد. استثناهای بیمه شخص ثالث مواردی هستند که شرکت بیمه هیچ تعهدی برای جبران آن‌ها ندارد؛ بنابراین در صورتی که خسارتی از این موارد به وجود آید بیمه‌گزار نمی‌تواند هیچ مطالبه‌ای از بیمه آسیا داشته باشد. خسارت‌های خارج از تعهد بیمه شخص ثالث شامل موارد زیر است:

 • خسارت‌های واردشده به وسیله نقلیه راننده مقصر
 • خسارت‌های واردشده به محموله و تجهیزات وسیله نقلیه راننده مقصر
 • خسارت‌های مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
 • خسارات ناشی از محکومیت جزائی و پرداخت جرایم

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث آسیاتخفیف‌های بیمه شخص ثالث آسیا

یکی از مهمترین مواردی که بر قیمت بیمه شخص ثالث اثر می‌گذارد، تخفیف عدم خسارت است. این تخفیف به صورت درصد در بیمه‌نامه بیمه‌گزار درج می‌شود و نحوه محاسبه این تخفیف به شرح زیر است:

سال1234567891011121314
میزان تخفیف (درصد)510152025303540455055606570

نکته مهم این است که در قانون جدید با هر بار تصادف تخفیف عدم خسارت از بین نمی‌رود و میزان تخفیف به صورت پلکانی کاهش می‌یابد. به این ترتیب اگر بیمه‌گزار برای اولین بار دچار خسارت مالی شود 20 درصد، برای بار دوم 30 درصد و برای خسارت مالی سوم و بیشتر 40 درصد از تخفیف عدم خسارت وی کاسته می‌شود. همچنین در صورت وقوع خسارت جانی برای اولین بار 30 درصد، برای مرتبه دوم 70 درصد و برای بار سوم و بیشتر 100 درصد تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه کاهش می‌یابد.

علاوه بر تخفیف عدم خسارت، شرکت‌های بیمه در چارچوب بیمه مرکزی تخفیف‌هایی را برای خریداران خود در نظر می‌گیرند. یکی از این تخفیف‌ها که در بیمه آسیا نیز وجود دارد تخفیف برای خودروهای صفر کیلومتر است. به این ترتیب خودروهای صفر کیلومتر تا 3 ماه پس از ترخیص وسیله نقلیه فرصت دارند تا با خرید بیمه شخص ثالث از 5 درصد تخفیف بهره‌مند شوند.

 دریافت خسارت بیمه شخص ثالث آسیاروند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث آسیا

بعد از وقوع حادثه در صورتی که میزان خسارت از 11 میلیون تومان کمتر باشد، حادثه خسارت بدنی نداشته باشد و مدارک طرفین حادثه کامل باشد برای دریافت خسارت نیازی به ارایه گزارش مقامات انتظامی و کروکی نیست؛ بنابراین کافی است راننده مقصر و زیان‌دیده حداکثر ظرف 5 روز به یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه آسیا مراجعه نمایند و با ارایه مدارک خود اقدام به دریافت خسارت کنند. در نظر داشته باشید برای دریافت خسارت مالی بدون کروکی مراجعه هم‌زمان راننده مقصر و زیان‌دیده به مرکز پرداخت خسارت لازم است. در مواردی که بعد از وقوع تصادف مدارک طرفین حادثه ناقص باشد، طرفین در مورد مقصر اختلاف‌نظر داشته باشد و یا خسارت ایجادشده جانی باشد لازم است حتما از صحنه حادثه کروکی تهیه شود. برای دریافت خسارت مالی با کروکی، بعد از مراجعه زیان‌دیده به واحد پذیرش خسارت و اعلام زیان، پرونده تشکیل می‌شود. در گام بعد کارشناس بیمه، خودرو زیان‎دیده را بازدید می‌کند و میزان خسارت برآورد می‌شود.

برای دریافت غرامت جانی بیمه شخص ثالث لازم است بیمه‌گزار، راننده مقصر یا نماینده قانونی آن‌ها به یکی از شعب بیمه مراجعه کنند و اعلام خسارت را گزارش دهند. در گام بعد از یکی از طرفین حادثه خواسته می‌شود تا با به همراه داشتن نامه رسمی از مرکز پرداخت خسارت شرکت بیمه به مراجع انتظامی و قضایی مراجعه کنند و مدارک لازم را از این مراجع تحویل بگیرند. در نهایت با بررسی مدارک توسط شرکت بیمه، میزان خسارت برآورد می‌شود و پرداخت خسارت صورت می‌گیرد.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث آسیا مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث آسیا

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث با توجه به نوع و میزان خسارت ایجادشده متفاوت است. اما به طور کلی برای دریافت خسارت مالی و جانی بیمه شخص ثالث ارایه مدارک زیر لازم است:

مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی بیمه شخص ثالث آسیا

 • ارایه اصل گزارش مقامات انتظامی (کروکی) در صورت وجود
 • ارایه اصل و تصویر بیمه‌نامه زیان‌دیده و تصویر بیمه‌نامه راننده مقصر حادثه
 • ارایه اصل و تصویر گواهی‌نامه، کارت شناسایی یا شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه زیان‌دیده
 • ارایه تصویر گواهی‌نامه، کارت شناسایی یا شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه راننده مقصر
 • ارایه اصل و تصویر کارت ملی زیان‌دیده و تصویر کارت ملی راننده مقصر
 • ارایه اوراق بازجویی راننده مقصر و زیان‌دیده در صورت وجود
 • ارایه گزارش مقامات انتظامی در مراحل مختلف در صورت وجود
 • ارایه نظر کارشناس رسمی دادگستری در صورت وجود
 • ارایه رأی صادرشده و یا صورت‌جلسه سازش در صورت وجود.

مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی بیمه شخص ثالث آسیا

 • اصل و تصویر بیمه‌نامه شخص ثالث، گواهی‌نامه رانندگی راننده مقصر حادثه
 • اصل و تصویر کارت شناسایی و شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه
 • اصل و تصویر کارت ملی راننده مقصر
 • کپی برابر اصل گزارش مقامات انتظامی و گزارش کارشناس رسمی دادگستری
 • کپی برابر اصل اوراق بازجویی طرفین حادثه
 • کپی برابر اصل گزارش پزشکی قانونی

در صورتی که وقوع حادثه منجر به فوت شود علاوه بر مدارک گفته‌شده ارایه کپی برابر اصل مدارک زیر لازم است:

 • جواز دفن و خلاصه رونوشت فوت
 • گواهی انحصار وراثت
 • تصویر تمام صفحات شناسنامه باطل‌شده متوفی
 • تصویر شناسنامه اولیاءدم ( بازماندگان)
 • قیم‌نامه (در صورت داشتن فرزند صغیر در ورثه)

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث آسیاچگونه بیمه شخص ثالث آسیا را آنلاین بخریم؟

همان‌طور که گفتیم یکی از مزایای بیمه شخص ثالث آسیا امکان خرید آنلاین آن است. برای خرید و دریافت استعلام بیمه شخص ثالث آسیا کافی است به سایت بیمیتو مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعاتی مختصر در خصوص خودرو و بیمه‌نامه قبلی خود به صفحه استعلام قیمت وارد شوید. در این صفحه می‌توانید قیمت و شرایط بیمه شخص ثالث آسیا را مشاهده کنید. همان‌طور که می‌دانید بیمه آسیا پوشش مالی بیمه شخص ثالث را تا سقف 220 میلیون تومان ارایه می‌دهد؛ بنابراین می‌توانید تعهد مالی بیمه‌نامه را افزایش دهید و قیمت بیمه شخص ثالث آسیا را با سایر شرکت‌های بیمه مقایسه کنید. بیمیتو به شما کمک می‌کند در هر زمان و مکانی که هستید خرید بیمه شخص ثالث را به آسانی انجام دهید.