بیمه موتور سیکلت دانا

درباره بیمه موتور سیکلت دانا

بیمه موتور سیکلت دانا

شرکت بیمه دانا با نزدیک به 45 سال سابقه، به‌عنوان یک شركت بیمه تخصصی در رشته بیمه‌های مختلف فعالیت می‌کند. این شرکت بیمه در حال حاضر با 61 شعبه، 1987 نمایندگی، 35 شرکت نمایندگی، 115 نمایندگی فروش ویژه بیمه عمر، 670 کارگزاری و سه دفتر فرعی در حوزه خدمات بیمه‌ای به مردم خدمت می‌کند و چیزی حدود 7/7 درصد از بازار بیمه کشور را در دست داشته و به‌عنوان سومین شرکت بزرگ بازار بیمه شناخته می‌شود. در همین راستا شرکت بیمه دانا یکی از معتبرترین انواع بیمه موتور را به‌همراه پوشش خطرات تبعی گسترده به شهروندان عرضه می‌کند. مهم‌ترین ویژگی عمده بیمه موتور دانا این است که پوشش‌های کامل بیمه‌ای را به بیمه‌شده عرضه می‌کند و امکان بیمه شخص ثالث و بدنه موتور سیکلت را برای او فراهم کرده است.

آیا بیمه اتومبیل و بیمه موتورسیکلت با هم تفاوت دارند؟

کارکرد بیمه موتورسیکلت هم تقریبا مشابه بیمه اتومبیل است و قرار است از شما در برابر صدمات یا خسارات ناشی از راندن یک وسیله نقلیه محافظت کند. با این حال ین دو بیمه‌نامه تفاوت‌های مهمی هم در جزییات خدماتی خود دارند و از نظر تعرفه‌ای نیز فاکتورهای متفاوتی در هزینه‌های مربوط به آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود. یک بیمه‌نامه معمولی موتورسیکلت در اصل شامل بیمه مسئولیت است و هرگونه خسارتی را که به دیگران وارد می‌کنید، پوشش می‌دهد، اما همچنین می‌تواند خسارت‌های خود متورسیکلت و جراحات شما را هم شامل شود.

یعنی بیمه خودرو به‌طور خودکار مسافران را هم در صورت تصادف تحت پوشش قرار می‌دهد اما پوشش موتورسیکلت‌ها به‌عنوان یک وسیله حمل‌و‌نقل تک نفره متفاوت است و برای پوشش حداکثری باید از بیمه مسئولیت مسافران مهمان به‌عنوان یک گزینه برای جبران خسارات وارده به مسافران موتورسیکلت استفاده کنید. همچنین بیمه بدنه‌ موتور سیکلت نیز با بیمه بدنه اتومبیل متفاوت اعمال می‌شود و معمولا شامل تمام سرویس‌هایی که برای بیمه بدنه اتومبیل وجود دارد نخواهد بود.

علت این تفاوت‌ها هم این است که موتورسیکلت‌ها حفاظت فیزیکی بسیار کم‌تری نسبت به اتومبیل‌ها دارند و فردی که سوار بر موتورسیکلت است 5 برابر بیشتر از کسی که در حال راندن یک خودرو است در تصادفات رانندگی دچار جراحت‌ها و خسارت‌های جدی می‌شود و تا 29 برابر هم بیشتر در معرض مرگ قرار دارد. به همین دلیل هم با توجه به گستره سطح ادعایی احتمالی از نظر سطح پوشش و هزینه‌های مربوطه با بیمه اتومبیل، به‌صورت ذاتی بیشتر از بیمه اتومبیل خواهد بود.

 

بیمه موتور سیکلت چه مواردی را پوشش می‌ دهد؟

بیمه‌نامه‌های استاندارد موتورسیکلت معمولا شامل بیمه جراحت بدنی و خسارت مالی می‌شوند. همچنین می‌توانید موتورسیکلت خود را می توانید برای حوادث غیرمنتظره مانند سرقت، آتش سوزی و آب‌و‌هوای مخرب هم تحت پوشش قرار بدهید.

معمولا شرکت‌های بیمه‌گر سه نوع بیمه را برای راکبان موتورسیکلت ها ارائه می کنند:

بیمه شخص ثالث، که خسارت وارد شده به شخص دیگر یا وسیله نقلیه آن‌ها را پوشش می‌دهد

بیمه شخص ثالث، آتش سوزی و سرقت، که همه پوشش‌های بیمه شخص ثالث به‌علاوه پوشش زمانی که موتورسیکلت شما به سرقت رفت یا در اثر آتش سوزی آسیب دید را شامل می‌شود

بیمه کاملاً جامع که شامل همه موارد فوق و همچنین خسارت‌های تصادفی، خرابکاری و تعمیرات خواهد بود. 

علاوه براین‌ها یک بیمه‌نامه موتورسیکلت می‌تواند چندین نوع پوشش اضافی و جانبی منحصربه‌فرد هم در کنار پوشش خسارت‌های ناشی از برخورد و تصادف موتورسیکلت به هر جسم متحرک یا ثابت را شامل شود. مثلا جدا از پرداخت خسارت جانی شامل فوت و نقص عضو وارده به شخص ثالث یا هزینه‌های درمانی و پزشکی او، می‌توانید پوشش تریلر حمل‌و‌نقل برای جبران هزینه خسارت‌های وارد شده به بار محوله وسیله‌نقلیه و پوشش لوازم جانبی سفارشی، قطعات و تجهیزات مانند کروم و کیسه زین را هم به بیمه‌نامه خود ضمیمه کنید. حواستان باشد که خسارت وارده به بار یا محموله موتورسیکلت بیمه شده جزو موارد پیش‌فرض لحاظ‌شده در این بیمه‌نامه‌ها نیست و حتما باید به‌صورت منفک و جزا نسبت به آن تاکید کنید. بسیاری از بیمه‌‌گذاران همچنین موتورسیکلت شما را در برابر سرقت، آتش‌سوزی و سایر تهدیدها در طول دوره‌هایی که از آن استفاده نمی‌کنید و در گاراژ نگهداری می‌شود هم تحت پوشش قرار می‌دهند. 

به‌طور کلی با خرید آنلاین بیمه موتور از شرکت بیمه دانا،  موتورسیکلت شما در برابر تصادف با هر شی متحرک یا ثابتی که به بدنه آن خسارت وارد کند و همچنین آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار و حوادث این چنینی بیمه خواهد بود. بیمه شخص ثالث موتور سیکلت نیز، تضمین می‌کند که بیمه‌گر خسارت مالی یا جانی شامل فوت و نقص عضو وارده به شخص ثالث (شخصی غیر از راننده مقصر) را مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت بپردازد و حتی اگر راننده موتور سیکلت طی حادثه خسارت جانی ببیند، بیمه‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت غرامت او را پرداخت خواهد کرد. 

البته خسارت مربوط به موتورسیکلت راننده مقصر یا جرایم ناشی از محکومیت قضایی یا اجرایی و همین‌طور موتورسیکلت بدون گواهینامه تحت پوشش بیمه شخص ثالث موتورسیکلت نخواهند بود. هرچند چنانچه راکب موتورسیکلت مقصر در تصادف فاقد گواهی‌نامه باشد، بیمه‌گر خسارت زیان‌دیده را بدون قید و شرط پرداخت می‌کند ولی استرداد مبلغ خسارت به بیمه‌گر توسط راکب مقصر الزامی خواهد بود و در صورتی که تصادف یا حادثه منجر به خسارت جانی و پرداخت دیه شود، پرداخت دیده از طرف بیمه‌گر غیرممکن است.


نحوه محاسبه قیمت تعرفه بیمه‌ نامه‌ موتورسیکلت دانا

تعیین قیمت بیمه موتور به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. از مهمترین و اصلی‌ترین متغیرها در فرمول محاسبه قیمت بیمه موتورسیکلت می‌توان به تعداد سیلندر، ابعاد و ساختار موتور، سال تولید موتور سیکلت و نوع آن اشاره کرد. درواقع نرخ بیمه دریافتی شما تابعی از این فاکتورها خواهد بود و مثلا هر چقدر موتور سیکلت شما مدل جدیدتری داشته باشد و سال تولید آن نزدیک‌تر باشد نرخ بیمه کمتری هم برایتان محاسبه می‌شود. بر همین اساس نرخ بیمه برای موتورهای دوچرخ نسبت به موتورهای سه چرخ کم‌تر خواهد بود و هر چقدر موتورسیکلت شما تعداد سیلندرهای بیشتری داشته باشد به همان نسبت هم نرخ بیمه آن بالاتر است. به همین دلیل هم موتورهای سه سیلندره بیشترین نرخ بیمه را در بین سایر موتورها دارند.

برقی یا دنده‌ای بودن موتور هم از گیر فاکتورهای مهم تعرفه‌گذاری روی قیمت بیمه موتور محسوب می‌شود. یعنی با بیشتر شدن قدرت موتور در این دو مدل، نرخ بیمه آن هم بالاتر می‌رود.  همچنین هر چقدر موتورسیکلت شما اندازه بزرگتری داشته باشد، نرخ بیمه بالاتری هم به آن تعلق می‌گیرد. چون با بالا رفتن اندازه امکان وقوع حادثه برای موتور هم بیشتر می‌شود. به‌طور کلی هزینه نهایی بیمه هرکدام از انواع موتور سیکلت‌های گازی، موتور سیکلت‌های دنده‌ای یک سیلندر، موتور سیکلت‌های با دو سیلندر و بالاتر یا موتور سیکلت‌های سه چرخ و سایدکار، بسته به این موارد متفاوت اعمال می‌شود.

فراموش نکنید چنانچه موتور سیکلت شما توسط نیروی انتظامی، (به هر دلیلی) از رده خارج و اوراق اعلام شود بیمه‌نامه مربوط به آن هم فسخ خواهد شد و هزینه مربوطه در قالب تعرفه روزشمار از تاریخ صدور بیمه‌نامه محاسبه می‌شود.


خرید آنلاین بیمه موتور سیکلت دانا

اگر به‌دنبال یافتن یک بیمه موتورسیکلت معتبر با پوشش بالا هستید یا حتی ارزان‌ترین بیمه موتور سیکلت را جستجو می‌کنید، سریع‌ترین راه برای رسیدن به نتیجه، مراجعه به سایت یا اپلیکیشن بیمیتو است تا به راحتی با مقایسه قیمت‌ها و خدمات شرکت‌های بیمه‌ای مختلف بهترین گزینه را انتخاب کنید. به‌کمک این سامانه حتی می‌توانید برای خرید یک بیمه موتور قسطی برای وسیله نقلیه خود اقدام کنید.