بیمه آتش‌سوزی دی

درباره بیمه آتش‌سوزی دی

بیمه آتش‌سوزی دی

بیمه دی با بیش از 16 سال سابقه درخشان در صنعت بیمه، توانسته است جایگاه چهارم توانگری در صنعت بیمه را از میان 32 شرکت بیمه کشور به دست بیاورد. بیش از 2 میلیون از بیمه‌گزاران کشور، بیمه خود را از شرکت بیمه دی خریداری کرده‌اند. نتیجه رشد چشمگیر خدمات بیمه دی و پاسداری مطلوب از اعتماد بیمه‌گزاران، کسب رتبه اول در گروه مؤسسات بیمه‌ای در سال 1398، رتبه 37 در میان 100 شرکت برتر ایرانی و جایگاه نخست سال‌های 1398 و 1399 از منظر دو شاخص فروش و بهره‌وری تمامی عوامل بین همه شرکت‌های درون کشور بوده است. در حال حاضر تعداد مراکز طرف قرارداد بیمه دی به بیش از 7000 می‌رسد و امکان برخورداری از خدمات این انواع بیمه آتش‌سوزی، بیمه تکمیلی، بیمه بدنه، بیمه‌های اشخاص و... برای بیمه شوندگان سراسر کشور فراهم است.

انواع بیمه آتش‌سوزی

بیمه دی، طرح‌ها و پوشش‌های متعددی برای مراکز صنعتی و واحدهای مسکونی در نظر گرفته است که خسارت‌های اصلی و اضافی را پوشش می‌دهند:

خطرات اصلی

پوشش خسارت‌های اصلی جزو اصلی و جدانشدنی بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی هستند که آتش، صاعقه و انفجار را شامل می‌شوند. بر اساس قوانین، هر خسارت که بر اثر آتش‌سوزی، رعدوبرق و انفجار حاصل از گازها یا بخارها تحت پوشش انواع بیمه آتش‌سوزی قرار می‌گیرند و با ارائه مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت، جبران خسارت شما انجام می‌شود. البته برخی انفجارها مانند انفجار ناشی از فعل‌وانفعالات هسته‌ای جزو استثنائات بیمه آتش‌سوزی هستند و پرداخت خسارت بیمه آتش‌سوزی برای آن‌ها انجام نمی‌شود.

خطرات تبعی (اضافی)

در کنار خسارت‌های ناشی از خطرات اصلی، می‌توان خسارت‌های دیگری را نیز تحت پوشش شرکت بیمه درآورد. بسته به اینکه بیمه‌گزار کدام پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی را خریداری کرده باشد، مبلغ حق بیمه تغییر خواهد کرد. توجه داشته باشید که خرید هر یک از پوشش‌های خطرات تبعی (اضافی) تنها در صورت خرید انواع بیمه آتش‌سوزی خطرات اصلی میسر می‌شود. خطرات طبعی به‌طورکلی شامل موارد زیر هستند:

 • سیل و طغیان آب: هرگونه خسارت ناشی از طغیان آب سد، خروج آب از بستر رودخانه یا ایجاد سیل ناشی از باران در مناطق کوهستانی تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار می‌گیرد.
 • زلزله و آتش‌فشان: خسارت‌هایی که مستقیماً از زلزله و آتش‌فشان ناشی شده باشند و همچنین تمام خسارت‌های واردشده طی 48 ساعت متوالی (که در بیمه‌نامه ذکرشده باشند) تحت پوشش قرار می‌گیرند. انواع خسارت غیرمستقیم شامل بی‌خانمانی، قطعی برق و آب و گاز، بیکاری و ....جزو خطرات خارج از تعهد در بیمه آتش‌سوزی به شمار می‌آیند.
 • طوفان و تندباد: مشروط بر تائید سازمان هواشناسی مبنی بر رخ دادن طوفان، پرداخت خسارت‌های بیمه آتش‌سوزی انجام می‌شود.
 • ترکیدن لوله آب: خسارت‌های ناشی از ترکیدن یا لبریز شدن تانک‌ها، جدا شدن اتصالات لوله‌کشی‌های آب و فاضلاب یا هرگونه لوله‌کشی و تأسیسات در مکان بیمه شدن تحت پوشش قرار می‌گیرند.
 • شکستن شیشه: هرگونه ترکی که در ضخامت شیشه ایجاد شده باشد تحت پوشش خواهد بود.
 • هزینه‌های پاک‌سازی و برداشت ضایعات: با توجه به اینکه هزینه پاک‌سازی واحدهای صنعتی و برخی واحدهای مسکونی پس از حوادثی مانند آتش، زلزله و سیل بسیار سنگین و گران تمام می‌شود، به پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی افزوده‌شده است.
 • انفجار ظروف تحت‌فشار صنعتی: با توجه به اینکه ترکیدن ظروف تحت‌فشار مخزن‌های هوای فشرده، دیگ آب داغ، دیگ بخار، کپسول اکسیژن و... در مراکز صنعتی به‌کرات اتفاق افتاده است.
 • ضایعات آب برف و باران: هرگونه خسارت ناشی از بارش باران یا ذوب شدن برف و تگرگ تحت پوشش قرار می‌گیرند؛ مگر خسارت‌هایی که جزو استثنائات بیمه آتش‌سوزی هستند و بر اثر نفوذ آب از طریق بام، ناودانی، لبریز شدن آب روشیروانی و گرفتگی لوله‌های فاضلاب ایجاد نشده‌اند.
 • سقوط هواپیما و هلیکوپتر: هرگونه خسارتی که بر اثر سقوط هواپیما، هلیکوپتر یا قطعات و اشیاء مربوط به هواپیما ایجاد شده باشد تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 • سرقت با شکست حرز: در اینجا تنها سرقت‌هایی مدنظر هستند که توسط افرادی کاملاً خرج از محل مورد بیمه و بدون هیچ ارتباطی با بیمه‌گزار انجام شوند.
 • مسئولیت خسارت ناشی از انفجار و آتش‌سوزی واردشده به شخص ثالث
 • آشوب، قیام و اعتصاب: بیمه تنها خسارت‌های مستقیم ناشی از خطر تبعی را پرداخت می‌کند.
 • برخورد جسم خارجی: جسم خارجی باید در تملک بیمه‌گزار نباشد تا خسارت ناشی از آن تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.
 • رانش، ریزش و فروکش زمین: منشأ این خطرات تبعی (اضافی) می‌تواند راه‌سازی یا زمین‌لرزه باشد.

 

انواع اموال بیمه‌شده در بیمه آتش‌سوزی

بسته به نوع ساختمان بیمه‌شده، اموالی که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند متفاوت خواهند بود؛ اما در تمام انواع بیمه آتش‌سوزی، اموالی مانند اوراق بهادار و پول نقد جزو استثنائات بیمه آتش‌سوزی به شمار می‌آیند. این امر در صورتی نقض می‌شود که در بیمه‌نامه توافقی غیر از این صورت گرفته باشد. ساختمان‌ها و اموال تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی، به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • واحدهای مسکونی: شامل ساختمان و اثاثیه
 • مراکز صنعتی: شامل ساختمان و تمام ماشین‌آلات، مواد اولیه، موجودی، تأسیسات و ... کارخانه‌های نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، شیمیایی و... .
 • مراکز غیر صنعتی: شامل ساختمان، اثاثیه، موجودی کالا، اثاثیه اداری ارزش دکوراسیون و... در واحدهای تجاری، رفاهی، آموزشی، اداری و... .

انواع بیمه‌نامه آتش‌سوزی دی از لحاظ سرمایه

مبلغ حق بیمه می‌تواند نوع بیمه‌نامه را مشخص کند. انواع مختلف بیمه‌نامه درواقع به‌منظور ارائه طرح‌های متفاوت شرکت‌های بیمه به بیمه شوندگان و حمایت از آن‌ها در حل مشکلات متعدد ایجادشده‌اند. به‌این‌ترتیب، انواع بیمه‌نامه با توجه به سرمایه بیمه‌گزار، شامل موارد زیر هستند:

بیمه‌نامه قطعی (ثابت)

در بیمه‌نامه قطعی، بیمه‌گزار باید اطلاعات صحیح و ارزش واقعی اموال را به بیمه‌گر ارائه دهد. به‌این‌ترتیب، در صورت بروز هرگونه حادثه تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی، خسارت اموال تا سقف و حداکثر سرمایه ثابت درج‌شده در بیمه‌نامه جبران می‌شود. چنانچه قیمت مندرج کمتر از ارزش واقعی اموال باشد، بیمه‌گر هیچ تعهدی نسبت به ما به تفاوت قیمت نخواهد داشت و مسئولیت آن با بیمه‌گزار است. معمولاً واحدهای مسکونی را با بیمه‌نامه قطعی (ثابت) بیمه می‌کنند.

بیمه‌نامه اظهارنامه (سرمایه شناور)

ساختمان‌ها و اموالی نیز هستند که قیمت واقعی آن‌ها ثابت نیست. انبارها جزو این دسته هستند. بیمه آتش‌سوزی با شرایط اظهارنامه‌ای (شناور)، بیمه شوندگان را موظف به ارائه صورت‌جلسه‌های ماهیانه یا سه ماه یک‌بار از موجودی انبار می‌کند. میانگین موجودی سرمایه اموال مندرج در صورت‌جلسه، مبنای محاسبه حق بیمه یک سال قرار می‌گیرد. پرداخت حق بیمه در بیمه‌نامه آتش‌سوزی انبارها همراه با هر بار ارائه صورت‌جلسه انجام می‌شود. به‌این‌ترتیب، حداکثر سرمایه تحت پوشش بیمه در صورت بروز هرگونه حادثه واقعی‌تر خواهد بود.

مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت

 • کارت شناسایی
 • اصل بیمه‌نامه
 • رسید حق بیمه و الحاقیِ احتمالی
 • اصل گزارش حادثه توسط آتش‌نشانی و نیروی انتظامی
 • مدارک شناسایی اشخاص ثالث (ذینفعان و مالکانی غیر از بیمه‌گزار)

خرید بهترین بیمه آتش‌سوزی

با مراجعه حضوری یا تلفنی به هر یک از نمایندگی‌های بیمه دی می‌توانید بهترین خدمات و طرح‌های بیمه را خریداری کنید. بیتیمو به‌عنوان یکی از نمایندگی‌های معتبر بیمه دانا، مشاوره‌های تخصصی و امکان خرید آنلاین انواع بیمه آتش‌سوزی، بیمه بدنه، بیمه‌های اشخاص و... را در اختیار شما قرار می‌دهد. بیتیمو همچنین امکان مقایسه قیمت حق بیمه معتبرترین شرکت‌های بیمه (بیمه ایران، بیمه آسیا، بیمه دی و...) و خرید آگاهانه در کوتاه‌ترین مدت‌زمان ممکن را برای شما عزیزان ایجاد کرده است.