بیمه آتش‌سوزی ایران

درباره بیمه آتش‌سوزی ایران

بیمه آتش‌سوزی ایران

بیمه ایران در سال 1314 به عنوان اولین شرکت بیمه در ایران، تاسیس شد. این شرکت بیمه در زمینه گسترس و توسعه بیمه نقش موثری ایفا کرده است و امروزه نامی شناخته شده نه تنها برای ایرانی‌ها بلکه برای مردم سراسر خاورمیانه است. بیمه ایران در کلیه زمینه‌های بیمه‌ زندگی و غیرزندگی شامل بیمه مسئولیت، بیمه‌های مربوط به اتومبیل، بیمه‌های کشتیرانی و... در حال خدمت‌رسانی به مردم است. بیمه ایران هم‌اکنون 205 شعبه فعال و در حدود 3770 نمایندگی فعال در سراسر ایران دارد.

از جمله حوادثی که توسط بیمه ایران تحت پوشش قرار می‌گیرد بیمه آتش‌سوزی با گستره فراوان، از منزل مسکونی تا اماکن صنعتی است. بیمه ایران در زمینه بیمه آتش‌سوزی طرح‌های متنوعی را اجرا می‌کند تا برای هر توان مالی و هر بخش کوچک و بزرگی خدماتی در این جهت داشته باشد.

انواع بیمه آتش‌سوزی

بیمه آتش‌سوزی به منظور تامین خسارت مادی و مالی است که بر اثر وقوع آتش‌سوزی به اموال منقول و غیرمنقول شخص بیمه‌گزار رسیده است و این بدان معناست که خطرات و خسارات جانی در این بیمه تحت پوشش قرار نمی‌گیرد. انواع بیمه آتش‌سوزی‌ ایران شامل موارد زیر است:

 • بیمه آتش‌سوزی واحدهای مسکونی

موضوع بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی عبارت‌است از ساختمان، تاسیسات و اثاث منزل که در مقابل خطرات آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه به عنوان خطرات اصلی تحت پوشش قرار می‌گیرند. بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی در سراسر کشور به دو طریق انفرادی و گروهی صورت می‌پذیرد. بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی ایران خود شامل چند مورد و طرح است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • بیمه آتش‌سوزی معمولی منازل مسکونی: در این نوع بیمه نامه به درخواست بیمه‌گزار علاوه بر خطرهای حریق، انفجار و صاعقه تمام پوشش‌های اضافی نیز به بیمه‌نامه اضافه شده و تحت پوشش قرار می‌گیرند.
 • بیمه آتش‌سوزی منازل طرح مهر: طرح مهر بیمه آتش‌سوزی، مسئولیت و حوادث خانه و خانواده را همزمان دربر می‌گیرد. در این طرح بیمه‌گزار در برابر آصا (آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار)، شخص ثالث و همسایگان، غرامت فوت و هزینه‌های پزشکی، بیمه می‌شود.
 • بیمه آتش‌سوزی مراکز غیر صنعتی

مراکز غیرصنعتی مشتمل بر بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها، تعمیرگاه‌ها، اماکن عمومی، ساختمان‌های اداری و از این قبیل اماکن می‌شود. توسط بیمه آتش‌سوزی مراکز غیرصنعتی، ساختمان، تاسیسات، اثاث ثابت و دکوراسیون اماکن یاد شده در برابر حوادث اصلی آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه و موارد اضافی در صورت خواست بیمه‌گزار، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. این نوع از بیمه‌ نیز دارای طرح‌های متنوعی است.

 • بیمه آتش‌سوزی مراکز صنعتی

مراکز صنعتی نیز شامل کارخانجات صنایع مختلف از مواد غذایی تا کاغذ و مقوا می‌شوند. در بیمه آتش‌سوزی مراکز صنعتی، تمامی ساختمان‌ها، تاسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه، موجودی و محتویات هریک از مراکز یاد شده در برابر خطرهای آصا به عنوان خطرهای اصلی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. موارد اضافی نیز به درخواست بیمه‌گزار به بیمه‌نامه اضافه می‌شود.

 پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی ایران

علاوه بر خطرات اصلی یعنی صاعقه، آتش‌سوزی و انفجار می‌توان موارد یاد شده در هر بیمه را در برابر خطرهای اضافی شامل طوفان، سیل، زلزله، آتشفشان، ترکیدگی لوله آب، ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف، خطر سقوط هواپیما و هلی‌کوپتر و نیز قطعات منفک از آن‌ها، سرقت اثاث و لوازم منزل و بسیاری از خطرات دیگر تحت پوشش بیمه قرار داد. 

استثنائات بیمه آتش‌سوزی ایران

طبق قراردادهای بیمه آتش‌سوزی ایران، مواردی وجود دارد که تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرد که از آن‌ها با استثنائات یاد می‌شود و شامل موارد زیر است:

 • مسکوکات، طلا و جواهر، سنگ‌های قیمتی، فلزات قیمتی، هرگونه اسناد و نسخ خطی، هزینه بازسازی نقشه، جمع‌آوری مجدد اطلاعات و از این قبیل موارد تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند مگر به صراحت ذکر شده باشند.
 • تحقق خطرات این بیمه‌نامه اگر بر اثر مواردی چون جنگ و آشوب و هرگونه اغتشاش، زمین‌لرزه و آتش‌فشان، ریزش زمین و سایر بلایای طبیعی، انفجار مواد منفجره چون دینامیت رخ دهد، مشمول بیمه نمی‌شوند مگر صراحتا در بیمه‌نامه این خطرات نیز ذکر شده باشند.
 • خسارت وارد بر موتورها و ماشین‌های برقی اگر بر اثر اتفاقاتی از قبیل اتصالات و اثرات ناشی از جریان برق، پاره شدن هادی و ... باشد تحت پوشش این بیمه قرار نمی‌گیرد. لکن خسارت ناشی از این اتفاقات در سایر قسمت‌های مورد بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرند. 
 • خسارت وارد بر ظروف تحت فشار صنعتی ناشی از انفجار آن‌ها تحت پوشش بیمه نیستند لکن سایر قسمت‌های آسیب‌دیده از این بابت شامل بیمه می‌شوند.
 • خسارت وارد بر مورد بیمه در محدوده آتش کنترل شده تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

خطرات خارج از تعهدات در بیمه آتش‌سوزی

خطرات زیر در صورتی که صراحتا در بیمه‌نامه ذکر نشده باشند، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند: 

 • جنگ، جنگ داخلی، آشوب و بلوا، اعتصاب، قیام، انقلاب، کودتا، اغتشاشات داخلی و یا اقدام‌های احتیاطی مقامات نظامی و انتظامی
 • زمین‌لرزه، آتشفشان، ریزش زمین، سیل، طغیان رودخانه‌ها، حریق تحت‌الارضی و یا آفات سماوی
 • انفجار مواد منفجره مانند دینامیت، تی‌ان‌تی و باروت
 • فعل و انفعالات هسته‌ای

خطرات تبعی (اضافی)

در صورت موافقت بیمه‌گر و بیمه‌گزار و پرداخت حق بیمه اضافی می‌توان خطرات دیگری مضاف برآن‌چه در بیمه‌نامه آمده است را نیز بیمه نمود. مهم‌ترین خطرات تبعی عبارت‌اند از خطر زلزله، خطر سیل، خطر طوفان، خطر ناشی از برف و باران، خطر سقوط هواپیما و هلی‌کوپتر.

پرداخت خسارت بیمه آتش‌سوزی

در صورت وقوع هر یک از حوادث تحت پوشش بیمه و بروز خسارت، بیمه‌گزار باید ظرف مدت 5 روز بیمه‌گر را مطلع و سپس سایر مراتب  و مدارک لازم را در اختیار او قرار دهد. در ادامه بیمه‌گر این اختیار را دارد که اموال خسارت‌دیده و نجات‌یافته را تصاحب، تعمیر و یا تعویض نماید. در غیر این صورت بیمه‌گر باید ظرف مهلت 4 هفته‌ای پس از دریافت کلیه اسناد و مدارک، حدود مسولیت خود را تعیین و اقدام به پرداخت خسارت کند.

مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت بیمه آتش‌سوزی ایران

 • اعلام بروز حادثه و خسارت حداکثر تا 5 روز و پیش‌از هرگونه اقدامی 
 • ارائه لیست اشیاء سالم تا 10 روز 
 • ارائه لیست اشیاء آسیب‌دیده و نیز قیمت روز آن‌ها حداکثر تا 15 روز
 • گزارشات آتش‌نشانی و نیروی انتظامی
 • رای نهایی مقام قضایی در صورتی که پرونده به دادگستری ارجاع داده شده است
 • عکس و فیلم از محل حادثه