بیمه شخص ثالث پارسیان

درباره بیمه شخص ثالث پارسیان

بیمه شخص ثالث پارسیانبیمه شخص ثالث پارسیان

بیمه پارسیان یکی از شرکت‌های خصوصی بیمه است که تاریخ تاسیس و فعالیت آن به سال 1382 برمی‌گردد. اگرچه بیمه پارسیان جزء شرکت‌های تازه تاسیس به شمار می‌رود اما در عین حال توانسته جای خود را در صنعت بیمه کشور باز کند و اعتماد مشتریان خود را به دست آورد. در حال حاضر این شرکت در انواع رشته‌های بیمه‌ای مشغول به خدمت‌دهی است اما با توجه به اهمیتی که بیمه‌های خودرو در صنعت بیمه کشور دارند، بیمه شخص ثالث پارسیان متقاضیان زیادی دارد. بیمه شخص ثالث، بیمه‌ای است که دارندگان خودرو همواره با خرید، دریافت استعلام و تمدید آن سروکار دارند؛ زیرا داشتن این بیمه برای همه رانندگان خودرو اجباری است. با داشتن بیمه شخص ثالث چنانچه در حادثه‌ای مانند تصادف بیمه‌گزار مقصر شناخته شود، خسارت‌های جانی و مالی واردشده به اشخاص ثالث به وسیله بیمه‌نامه وی پرداخت می‌شود؛ بنابراین می‌توانیم تصور کنیم که نداشتن بیمه شخص ثالث تا چه میزان می‌تواند عواقب سنگینی داشته باشد.


بیمه پارسیان شخص ثالثمزایای بیمه شخص ثالث پارسیان

بیمه شخص ثالث به منظور حمایت از بیمه‌گزار در مواقعی که وی مقصر باشد به وجود آمده است. به این ترتیب که خسارت‌های جانی و مالی که از طرف راننده مقصر به اشخاص زیان‌دیده وارد می‌شود با بیمه‌نامه وی جبران می‌شود. اما بیمه شخص ثالث تنها برای جبران خسارات واردشده به سایر افراد نیست؛ بلکه این بیمه خسارات جانی راننده مقصر را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. علی‌رغم نقش مهمی که بیمه‌های شخص ثالث دارند ممکن است افرادی هم وجود داشته باشند که همچنان خرید این بیمه را جدی نگیرند و یا بیمه‌نامه خود را به موقع تمدید نکنند. حال نداشتن بیمه ثالث برای این دسته از افراد چه عواقبی دارد؟

وسیله نقلیه بدون داشتن بیمه شخص ثالث مجاز نیست حرکت کند و در صورتی که خودرو فاقد بیمه شخص ثالث توسط پلیس راهنمایی و رانندگی شناسایی شود نه تنها راننده جریمه می‌شود بلکه خودرو متوقف شده و به پارکینگ منتقل می‌شود. همچنین فرد باید جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را به ازای هر روزی که در تهیه و تمدید این بیمه تاخیر داشته پرداخت کند. از دیگر عواقب نداشتن بیمه ثالث این است که امکان خرید و فروش خودرویی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست وجود ندارد. در نهایت درصورتی‌که مالک خودرو فاقد بیمه ثالث در حادثه‌ای مقصر شناخته شود باید تمامی هزینه‌ها و خسارات ایجادشده را شخصاً بپردازد.

شرکت‌های مختلفی بیمه شخص ثالث را ارایه می‌دهند اما چرا عده‌ای ترجیح می‌دهند خرید بیمه شخص ثالث را از بیمه پارسیان انجام دهند؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه مطلب همراه ما باشید تا مزایا و خدماتی که این شرکت در اختیار بیمه‌گزار قرار می‌دهد را بررسی کنیم.

 • تعداد مراکز پرداخت خسارت: بیمه پارسیان 62 مرکز پرداخت خسارت دارد که روند دریافت خسارت را ساده‌تر می‌کند و بیمه‌گزار می‌تواند با مراجعه به این مراکز، غرامت خودرو خود را دریافت کند.
 • امکان افزایش سقف پوشش مالی بیمه‌نامه: معمولاً به افراد توصیه می‌شود هنگام خرید بیمه شخص ثالث سطح پوشش مالی بیمه‌نامه را افزایش دهند تا اگر در حادثه‌ای خسارت سنگینی به وجود آمد مجبور نباشند مازاد خسارت را از جیب بپردازند. در سال 99 حداکثر تعهد مالی بیمه شخص ثالث 220 میلیون تومان تعیین شده است اما همه شرکت‌های بیمه این سقف از پوشش را ارایه نمی‌دهند. با این حال بیمه پارسیان امکان افزایش سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث را تا حداکثر 220 میلیون تومان فراهم کرده است اما برای ارایه این سقف از پوشش، صدور مجوز و بازدید از خودرو بیمه‌گزار لازم است.
 • خرید اقساطی بیمه شخص ثالث: یکی از ملاک‌هایی که بعضی از افراد برای انتخاب شرکت بیمه در نظر می‌گیرند، امکان خرید بیمه به صورت اقساطی است. در حال حاضر بیمه پارسیان امکان خرید بیمه شخص ثالث قسطی را فراهم کرده است.
 • خرید بیمه‌نامه کوتاه‌مدت: اعتبار بیمه شخص ثالث در حالت کلی یک سال است اما بیمه پارسیان امکان خرید بیمه کوتاه‌مدت را به صورت 3، 6 و 9 ماه برای بیمه‌گزار فراهم کرده است.
 • خرید آنلاین بیمه شخص ثالث پارسیان: از امکانات مهم بیمه پارسیان، امکان خرید آنلاین بیمه شخص ثالث است. در گذشته خرید بیمه شخص ثالث پارسیان تنها از طریق مراجعه به نمایندگی‌های این شرکت ممکن بود اما در حال حاضر می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز و در هر مکانی که هستید به سایت بیمیتو مراجعه کنید و پس از دریافت استعلام، بیمه‌نامه خود را به صورت اینترنتی سفارش دهید.

محاسبه بیمه شخص ثالث پارسیانمحاسبه بیمه شخص ثالث پارسیان

حق بیمه شخص ثالث هر سال از سوی بیمه مرکزی تعیین شده و به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌شود. این مبلغ که بر اساس میزان دیه و تعداد سیلندر خودرو مشخص می‌گردد حق بیمه نهایی بیمه شخص ثالث نیست. قیمت نهایی این بیمه برای هر خودرو در نهایت با توجه به فاکتورهایی مانند کاربری خودرو، تخفیف عدم خسارت، سقف تعهدات بیمه‌نامه، مدت قرارداد بیمه و جریمه دیرکرد تعیین می‌شود. در ادامه هر یک از این عوامل را بررسی می‌کنیم:

تعداد سیلندر خودرو: قیمت بیمه ثالث برای خودروهای کمتر از 4 سیلندر، 4 سیلندر و بیشتر از 4 سیلندر متفاوت است. همچنین در دسته ماشین‌های 4 سیلندر، قیمت بیمه شخص ثالث برای خودرو پیکان، پراید و سپند با سایر خودروهای 4 سیلندر متفاوت است.

کاربری خودرو: منظور از کاربردی خودرو نوع استفاده‌های راننده از خودرو است. بر همین اساس با توجه به این که خودروهای تاکسی و یا آموزش رانندگی بیشتر از خودروهای دیگر در معرض حوادث رانندگی هستند باید حق بیمه بیشتری نیز بپردازند.

تخفیف عدم خسارت: تخفیف عدم خسارت، تعداد سال‌هایی است که بیمه‌گزار از بیمه‌نامه خود برای دریافت خسارت استفاده نکرده باشد. هرچه تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت بیشتر باشد، قیمت بیمه‌نامه کمتر می‌شود.

سقف تعهدات بیمه‌نامه‌: منظور از سقف تعهدات بیمه‌نامه، حداکثر تعهد مالی بیمه پارسیان در صورت بروز خسارت است.

مدت قرارداد بیمه: مدت اعتبار بیمه شخص ثالث می‌تواند از چند روز تا یک سال متفاوت باشد. لازم است بدانید با خرید بیمه کوتاه‌مدت، قیمت بیمه شخص ثالث کمی بالاتر محاسبه می‌شود؛ بنابراین بهتر است هنگام خرید بیمه‌نامه مدت قرارداد را یک سال انتخاب کنید.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث: همان طور که گفتیم بیمه‌گزار به ازای هر روزی که خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث را به تعویق بیندازد، جریمه می‌شود. جریمه دیرکرد هر روز برابر است با حق ‌بیمه کامل و بدون تخفیف یک سال آن خودرو تقسیم بر ۳۶۵ روز.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث پارسیانپوشش‌های بیمه شخص ثالث پارسیان

مزایای بیمه شخص ثالث پارسیان به صورت پوشش خسارات مالی و جانی اشخاص ثالث و همچنین پوشش حوادث راننده به بیمه‌گزار ارایه می‌شود. پوشش جانی بیمه شخص ثالث پارسیان خسارت‌هایی از قبیل فوت، نقص عضو و هزینه پزشکی را جبران می‌کند و سقف این پوشش هر سال بر اساس نرخ دیه تعیین می‌شود.

بیمه مرکزی هر سال حداقل و حداکثر پوشش مالی بیمه شخص ثالث را تعیین می‌کند. در سال 99 حداقل پوشش مالی این بیمه 11 میلیون و حداکثر 220 میلیون تومان تعیین شده است؛ بنابراین بیمه‌گزار می‌تواند سطح تعهد مالی بیمه‌نامه را به انتخاب خود تعیین کند. در سال‌های اخیر شاهد رشد چند برابری قیمت خودرو و لوازم آن بوده‌ایم؛ به همین دلیل گفته می‌شود سقف پوشش مالی بیمه‌نامه خود را افزایش دهید و به پوشش مالی پایه یعنی 11 میلیون تومان بسنده نکنید. طبیعی است که با افزایش تعهد مالی بیمه‌نامه، حق بیمه پرداختی بیمه‌گزار افزایش پیدا می‌کند اما از طرفی بیمه‌گزار برای جبران خسارت مالی تا مبلغ بیشتری تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد و در نهایت مجبور نمی‌شود در صورت وقوع حادثه مازاد خسارت را از جیب بپردازد.

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث پارسیانتخفیف‌های بیمه شخص ثالث پارسیان

همان طور که گفتیم یکی از عواملی که بر نرخ بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارد و باعث کاهش قیمت این بیمه می‌شود، تخفیف عدم خسارت است. میزان این تخفیف که به صورت درصد بیان می‌شود در بیمه‌نامه افراد قابل مشاهده است. نرخ این تخفیف برای سال اول 5 درصد است و پس از آن نیز هر سال 5 درصد به تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه افزوده می‌شود. حداکثر تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث نیز 70 درصد است که در سال چهاردهم اعمال می‌شود.

همچنین بیمه پارسیان، برای دارندگان خودروهای صفر کیلومتر 5 درصد تخفیف اعمال می‌کند. این تخفیف تا 3 ماه بعد از تحویل خودرو قابل استفاده است.

روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث پارسیانروند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث پارسیان

برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث پارسیان باید حداکثر ظرف 5 روز به یکی از شعبه‌های بیمه پارسیان مراجعه کنید. در صورتی که حادثه خسارت جانی نداشته باشد، مدارک طرفین حادثه کامل باشد، دو طرف تصادف در مورد مقصر با هم اختلاف‌نظر نداشته باشند و خسارت مالی کمتر از 11 میلیون تومان باشد می‌توان بدون نیاز به کروکی اقدام به دریافت خسارت کرد. اما در نظر داشته باشید برای دریافت خسارت مالی بدون کروکی، مراجعه هم‌زمان وسیله نقلیه راننده مقصر و زیان‌دیده به شعبه پرداخت خسارت بیمه پارسیان لازم است. بعد از مراجعه طرفین حادثه به شعبه بیمه و تحویل مدارک موردنیاز کارشناس بیمه میزان خسارت خودرو زیان‌دیده را برآورد می‌کند و مبلغ خسارت تعیین می‌شود.

برای دریافت خسارت با کروکی تنها کافی است راننده زیان‌دیده در شعبه پرداخت خسارت بیمه پارسیان حاضر شود و نیازی به حضور راننده مقصر نیست.

حال اگر بعد از وقوع حادثه، خسارت ایجادشده جانی باشد ترسیم کروکی و تهیه گزارش پلیس از صحنه حادثه ضروری است. همچنین لازم است حداکثر ظرف 5 روز بعد از وقوع حادثه راننده مقصر، شخص مصدوم و یا ورثه متوفی به یکی از شعب بیمه پارسیان مراجعه کرده و فرم اعلام خسارت را تکمیل کنند. سپس بعد از این که مدارک لازم به واحد پذیرش خسارت بیمه پارسیان تحویل داده شد مبلغ دیه برآورد می‌شود و مبلغ خسارت به حساب مصدوم یا وراث متوفی واریز می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث پارسیان مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث پارسیان

با توجه به نوع تصادف و میزان خسارات ایجادشده مدارک لازم برای دریافت خسارت می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی ارایه مدارک زیر برای دریافت خسارت مالی و جانی بیمه شخص ثالث لازم است.

مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی بیمه شخص ثالث

برای دریافت خسارت علاوه بر پر کردن فرم اعلام خسارت لازم است که مدارک زیر را نیز به همراه داشته باشید:

 • تصویر بیمه‌نامه، گواهی‌نامه رانندگی و کارت ماشین راننده مقصر حادثه
 • اصل و تصویر بیمه‌نامه شخص ثالث، گواهینامه رانندگی، کارت ملی، کارت شناسایی و شناسنامه مالکیت خودرو راننده زیان‌دیده
 • ارایه اصل کروکی به همراه مهر افسر تصادف و همچنین مهر منطقه یا پاسگاه پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت وجود
 • تصویر گزارش مقامات انتظامی و قضایی در صورت وجود
 • ارایه گزارش کارشناس رسمی دادگستری (کپی برابر اصل مدارک توسط مرجع قانونی)
 • ارایه رأی نهایی مرجع قانونی یا قضایی (کپی برابر اصل مدارک توسط مرجع قانونی)

مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی بیمه شخص ثالث

 • اصل و تصویر بیمه‌نامه، گواهی‌نامه رانندگی و کارت ماشین راننده مقصر حادثه
 • اصل و تصویر بیمه‌نامه، گواهینامه رانندگی، کارت ملی، کارت شناسایی و شناسنامه مالکیت خودرو راننده زیان‌دیده
 • ارایه گزارش‌های مقامات انتظامی و کارشناس رسمی دادگستری
 • اوراق بازجویی طرفین حادثه
 • ارایه کروکی تهیه‌شده توسط افسر کاردان
 • ارایه مشخصات کامل افراد آسیب‌دیده و کپی شناسنامه آن‌ها
 • مدارک بالینی و اصل صورت‌حساب بیمارستانی
 • گواهی پزشکی قانونی در مورد نوع آسیب
 • رأی نهایی دادگاه

در صورتی که حادثه منجر به فوت راننده یا اشخاص ثالث شود علاوه بر مدارک گفته‌شده ارایه مدارک زیر لازم است:

 • ارایه مشخصات کامل و شناسنامه متوفی، برگه معاینه جسد، خلاصه رونوشت فوت و جواز فوت
 • گواهی انحصار وراثت
 • قیم‌نامه در صورت داشتن فرزند صغیر
 • کپی شناسنامه تمام ورثه

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث پارسیانچگونه بیمه شخص ثالث پارسیان را آنلاین بخریم؟

با توجه به پوشش‌های مهم بیمه شحص ثالث، خرید و تمدید به موقع این بیمه‌ اهمیت زیادی دارد. اعتبار بیمه شخص ثالث از ساعت 24 روزی که صادر می‌شود، شروع شده و تا ساعت 12 شب تاریخ سررسید بیمه‌نامه معتبر است. اگر می‌خواهید این بیمه را در زمان مناسبی تمدید کنید باید بدانید بهترین زمان برای تمدید بیمه ثالث یک هفته قبل از تاریخ سررسید بیمه‌نامه است. اما بهترین روش تهیه بیمه شخص ثالث کدام است؟ ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه خرید بیمه شخص ثالث پارسیان، خرید آنلاین آن است. علت آن هم مزایایی است که در خرید آنلاین وجود دارد. اگر به سایت بیمیتو مراجعه کنید می‌بینید این امکان برای شما وجود دارد که استعلام بیمه شخص ثالث پارسیان را به تنهایی انجام دهید. همچنین در صورتی که قصد خرید اقساطی را داشته باشید بیمیتو به شما کمک می‌کند شرایط خرید قسطی بیمه شخص ثالث پارسیان را مشاهده کنید و در خصوص خرید خود تصمیم بگیرید. یکی از ویژگی‌های سفارش بیمه شخص ثالث از بیمیتو این است که می‌توانید سطح تعهد مالی بیمه‌نامه را به انتخاب خود تعیین کنید و قیمت بیمه شخص ثالث پارسیان و سایر شرکت‌های بیمه را با هم مقایسه کنید و در نهایت بیمه مطابق نیاز خود را تهیه کنید.