بیمه بدنه سامان

درباره بیمه بدنه سامان

بیمه بدنه سامانبیمه بدنه سامان

چرا داشتن بیمه بدنه مهم است؟ مسئله این است که اگر ما در حادثه‌ای مقصر باشیم نمی‌توانیم خسارت‌های واردشده به خودروی خود را از بیمه شخص ثالث دریافت کنیم و اگر بیمه بدنه نداشته باشیم باید کل خسارت را از جیب بپردازیم. از طرفی با توجه به گران شدن قیمت انواع خودرو، لوازم و هزینه تعمیرات آن، روز به روز اهمیت بیمه بدنه بیشتر روشن می‌شود. خرید بیمه بدنه از هر نظر به نفع بیمه‌گزار است چرا که این بیمه خسارت‌های خودرو را نه تنها در سوانح رانندگی بلکه در حوادث مختلف جبران می‌کند. مثلاً اگر در فصل زمستان شیشه اتومبیل به دلیل تغییر دما شکسته شود و یا اصلاً خودرو به سرقت رود، بیمه بدنه خسارات ایجادشده را به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند. حال که به اهمیت بیمه بدنه پی بردیم آیا فرقی دارد این بیمه را از کدام شرکت بخریم؟ بله. شرکت‌های مختلف این بیمه را با قیمت و شرایط متفاوتی ارایه می‌دهند پس بهتر است قبل از خرید استعلام بیمه بدنه را انجام دهید. بیمه سامان یکی از اعضای گروه مالی سامان است که فعالیت خود را در سال 1383 آغاز کرد. این شرکت خصوصی در کنار انواع بیمه‌هایی که صادر می‌کند بیمه بدنه را نیز به متقاضیان خود ارایه می‌دهد. در این مطلب همراه ما باشید تا با پوشش‌ها و انواع تخفیف‌های بیمه بدنه سامان آشنا شوید تا بتوانید محاسبه این بیمه را انجام دهید.


بیمه بدنه سامان چه مزایایی دارد؟بیمه بدنه سامان چه مزایایی دارد؟

بعضی از مزایای بیمه بدنه در همه شرکت‌ها یکسان است؛ برای مثال بیمه‌گزار با خرید بیمه بدنه نه تنها می‌تواند خسارت‌های خودروی خود را در مواقعی که مقصر حادثه بوده از شرکت بیمه دریافت کند بلکه در مواقعی که مقصر هم نباشد می‌تواند از بیمه خسارت بگیرد. چطور؟ فرض کنید سطح تعهدات بیمه شخص ثالث راننده مقصر از خسارتی که ایجاد کرده کمتر باشد در این حالت ابتدا خسارات ایجادشده از محل بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخت می‌شود و سپس بیمه‌گزار می‌تواند مازاد خسارت واردشده را از طریق بیمه بدنه خودش دریافت کند.

اما بعضی از مزایای بیمه بدنه به طور خاص توسط بعضی از شرکت‌ها ارایه می‌شود مثلا ممکن است بیمه سامان پوشش‌ها، تخفیف‌ها و مزایایی را به بیمه‌گزار ارایه دهد که در سایر شرکت‌ها وجود نداشته باشد. در این قسمت مزایا و خدماتی را که با خرید بیمه بدنه سامان به دست می‌آورید بررسی می‌کنیم.

 • 1. طرح پیمایشی بیمه بدنه: یکی از طرح‌های خوب بیمه سامان، طرح پیمایشی بیمه بدنه است. این طرح برای کسانی کاربرد دارد که زیاد از اتومبیل خود استفاده نمی‌کنند اما می‌خواهند بیمه بدنه داشته باشند. در این طرح، حق بیمه با توجه به میزان استفاد‌ه‌ای که بیمه‌گزار از خودروی خود دارد تعیین می‌شود. حق بیمه طرح پیمایشی، از حق بیمه بیمه‌نامه عادی کمتر است و پوشش‌های بیمه‌ای در آن، تفاوتی با پوشش‌های بیمه بدنه ندارد.
 • 2. کیفیت پرداخت خسارت: بررسی کیفیت پرداخت خسارت می‌تواند در انتخاب شرکت بیمه به بیمه‌گزار کمک کند. بیمه سامان نزدیک به 30 مرکز پرداخت خسارت در کشور دارد. بیشتر مراکز پرداخت خسارت این شرکت به صورت سیار فعال هستند؛ یعنی بعد از وقوع حادثه، کارشناس بیمه به محل حادثه اعزام می‌شود تا پرداخت خسارت با سرعت بیشتری صورت گیرد.
 • 3. تخفیف‌های بیمه بدنه سامان: بیمه سامان، جزء شرکت‌هایی است که تخفیف‌های متنوعی را برای بیمه بدنه اعمال می‌کند. در ادامه انواع تخفیف‌های این شرکت را بررسی می‌کنیم.

محاسبه بیمه بدنه سامانمحاسبه بیمه بدنه سامان

در محاسبه بیمه بدنه عواملی مثل ویژگی‌های خودرو، پوشش‌ها و سطح تعهدات بیمه‌نامه و تخفیف‌های شرکت بیمه تأثیرگذار است. در ادامه هر یک از این عوامل را بررسی می‌کنیم.

 • ویژگی‌های خودرو: قیمت بیمه بدنه برای هر خودرو با توجه به مشخصات آن تعیین می‌شود. نوع، سال ساخت، صفر کیلومتر بودن یا نبودن و ارزش روز خودرو همگی در محاسبه نرخ بیمه بدنه سامان تأثیرگذار هستند.
 • پوشش‌ها و سطح تعهدات بیمه‌نامه: بیمه بدنه دو دسته پوشش اصلی و اضافی دارد. پوشش‌های اضافی به طور کلی تحت پوشش بیمه‌نامه نیستند و بیمه‌گزار در صورت تمایل آن‌ها را انتخاب می‌کند. با انتخاب هر یک از پوشش‌های اضافی هزینه اندکی به حق بیمه اضافه می‌شود اما از طرفی بیمه‌گزار برای خطرات بیشتری تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 • تخفیف‌های شرکت بیمه: تخفیف‌های بیمه بدنه نقش مهمی در کاهش قیمت این بیمه دارد. تخفیف‌های بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف فرق می‌کند؛ بنابراین اگر می‌خواهید بیمه‌نامه را با قیمت کمتری بخرید باید ببییند کدام شرکت تخفیف‌های بیشتری به شما ارایه می‌دهد.

اگر می‌خواهید از قیمت بیمه بدنه برای خودروی خود مطلع شوید باید استعلام بیمه بدنه را انجام دهید. به کمک بیمیتو که سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است می‌توانید پوشش‌های بیمه‌نامه را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید و از تخفیف‌هایی که هر شرکت بیمه ارایه می‌دهد آگاه شوید. همچنین می‌توانید قیمت و شرایط بیمه‌نامه را بین شرکت‌های مختلف مقایسه کنید و ببینید خرید از کدام شرکت بیمه برای شما بهتر است.

پوشش‌های بیمه بدنه سامان چیست؟پوشش‌های بیمه بدنه سامان چیست؟

مزایای هر بیمه از طریق پوشش‌هایی که دارد به بیمه‌گزار ارایه می‌شود. بیمه بدنه نیز دو نوع پوشش اصلی و اضافی دارد.

 

:پوشش‌های اصلی بیمه بدنه سامانپوشش‌های اصلی بیمه بدنه سامان

 

پوشش اصلی، اساس بیمه بدنه است و در هر صورت با خرید بیمه‌نامه برای بیمه‌گزار لحاظ می‌شود. پوشش‌های اصلی در همه شرکت‌های بیمه ثابت است و خسارت ناشی از خطرات زیر را جبران می‌کند:

 • حادثه: این پوشش خسارات ناشی از تصادف، واژگونی و سقوط خودرو را جبران می‌کند.
 • سرقت کلی: در صورتی که خودروی بیمه‌گزار به سرقت رود و بعد از گذشت 60 روز پیدا نشود بیمه سامان خسارت ایجادشده را برای بیمه‌گزار جبران می‌کند.
 • آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه: بیمه سامان خسارت‌هایی را که در اثر آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه به خودرو و لوازم یدکی اصلی آن وارد می‌شود با این پوشش بیمه‌نامه پرداخت می‌کند.

هزینه‌هایی که بیمه‌گزار برای نجات خودرو و یا انتقال آن به نزدیک‌ترین محل برای تعمیر پرداخت می‌کند نیز تحت پوشش بیمه بدنه است.

نوع پوششنوع خسارتسقف تعهدات
خسارت حوادث به جز سرقتکلیتا 90% مبلغ خسارت
خسارت حوادث به جز سرقتجزیی

برای خسارت اول تا 90% مبلغ خسارت

برای خسارت دوم تا 80% مبلغ خسارت

برای خسارت سوم تا 70% مبلغ خسارت

خسارت آتش سوزیکلیتا 90% مبلغ خسارت
سرقت کلیکلیتا 80% مبلغ خسارت

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه سامانپوشش‌های اضافی بیمه بدنه سامان

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه بسیار مهم است چرا که بیمه‌گزار می‌تواند با توجه به نیاز خود، پوشش موردنظرش را انتخاب کند. فرض کنید بیمه‌گزاری، بیمه بدنه را بخرد اما پوشش‌های اضافی را انتخاب نکند حال اگر لوازمی از خودروی بیمه‌گزار دزدیده شود، شرکت بیمه خسارتی به وی پرداخت نمی‌کند چون که سرقت درجا جزء پوشش‌های اضافی بیمه‌نامه است. پوشش‌های اضافی بیمه بدنه سامان شامل موارد زیر است:

 • پوشش شکست شیشه به تنهایی: این پوشش خسارت ناشی از شکسته شدن شیشه اتومبیل را که در اثر عوامل طبیعی ایجاد شده باشد جبران می‌کند.
 • نوسانات قیمت خودرو: با داشتن این پوشش اگر قیمت خودروی شما در زمان حادثه تغییر کرده باشد خسارت ایجادشده بر اساس ارزش روز آن به شما پرداخت می‌شود؛ یعنی صورتی که قیمت خودرو افزایش پیدا کند سرمایه موردبیمه نیز بیشتر می‌شود و شما مبلغ واقعی خسارت را دریافت می‌کنید.
 • پوشش سرقت درجا: بیمه‌گزار با این پوشش می‌تواند خسارت ناشی از دزدیده شدن قطعات و لوازم خودرو مثل رینگ، لاستیک، باتری و ... را از بیمه سامان دریافت کند.
 • پوشش حذف فرانشیز خسارت اول: فرانشیز بخشی از خسارت است که پرداخت آن بر عهده بیمه‌گزار بوده و شرکت بیمه تعهدی برای آن ندارد. با این پوشش، بیمه‌گزار می‌تواند کل مبلغ خسارت اول را از بیمه سامان دریافت کند.
 • پوشش بلایای طبیعی: خسارت ناشی از بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله و... با این پوشش بیمه‌نامه جبران می‌شود.
 • پرداخت غرامت عدم استفاده از وسیله نقلیه در مدت تعمیرات: اگر به علت وقوع یکی از خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه به جزء سرقت کلی و خسارت کلی، خودروی بیمه‌گزار به تعمیرگاه منتقل شود و قابل‌استفاده نباشد شرکت بیمه به صورت روزانه به بیمه‌گزار غرامت پرداخت می‌کند.
 • پوشش ریخته شدن موارد شیمیایی و اسیدی: این پوشش خسارت ناشی از ریخته شدن موارد شیمیایی و اسیدی روی بدنه خودرو را جبران می‌کند.

سقف تعهد هر یک از پوشش‌های اضافی در بیمه سامان مطابق جدول زیر است:

نوع پوششنوع خسارتسقف تعهدات
پوشش شکست شیشه به تنهاییجزییحداکثر 80% مبلغ خسارت
پوشش پاشیده شدن مواد اسیدی و شیمیاییجزییتا 70% مبلغ خسارت‌
پوشش بلایای طبیعیجزییتا 90% مبلغ خسارت
پوشش رایوپخش فایریک و غیرفابریکجزییتا میزان 2% ارزش خودرو
پرداخت غرامت عدم استفاده از وسیله نقلیه در مدت تعمیراتجزییروزانه برابر 0/3 در هزار ارزش وسیله نقلیه و حداقل 8 هزار تومان- حداکثر به مدت 30 روز
نوسانات قیمت خودروجزیی

1. تا 25% ارزش روز خودرو

2. تا 50% ارزش روز خودرو

پوشش سرقت جزئیجزییتا 20% ارزش خودرو
پوشش خسارت باتریجزییتا 50% ارزش نو آن
پوشش خسارت لاستیک‌های چرخجزییتا 50% ارزش نو آن

استثناهای بیمه بدنه ساماناستثناهای بیمه بدنه سامان

آیا برای هر حادثه‌ای می‌توان از شرکت بیمه خسارت دریافت کرد؟ خیر. در همه بیمه‌ها از جمله بیمه بدنه اعمال و خطراتی وجود دارند که شرکت بیمه در قبال آن‌ها تعهدی نداشته و در صورت بروز خسارت، جبران آن بر عهده خود بیمه‌گزار است. حال که پوشش‌های بیمه بدنه سامان را بررسی کردیم بد نیست در این قسمت نیز نگاهی به استثناهای این بیمه بیندازیم.

 • خسارت‌های ناشی از جنگ، شورش، اعتصاب و یا تهاجم.
 • خسارت‌‎های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از انفجارهای هسته‌ای.
 • خسارت‌هایی که توسط بیمه‌گزار، ذینفع و یا راننده به عمد ایجاد می‌شود.
 • خسارت‌هایی که هنگام فرار راننده از تعقیب مقامات انتظامی ایجاد می‌شود.
 • خسارت‌های ایجادشده توسط راننده‌ای که گواهی‌نامه رانندگی ندارد و یا گواهی‌نامه وی باطل شده است.
 • خسارت‌های ناشی از حوادثی که به علت مصرف مشروبات الکی و استعمال مواد مخدر توسط راننده ایجاد شده است.
 • خسارت‌های واردشده به وسایل الکتریکی و الکترونیکی خودرو که ناشی از خرابی در کارکرد آن‌ها‌ است.
 • خسارت‌های ناشی از حمل بیش از اندازه بار و زیان‌هایی که در اثر بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر برای خودرو بیمه‌گزار ایجاد می‌شود.

قیمت بیمه بدنه سامانقیمت بیمه بدنه سامان

همان‌طور که گفتیم نمی‌توانیم قیمت مشخصی را برای بیمه بدنه سامان اعلام کنیم؛ چراکه قیمت این بیمه بر اساس عوامل مختلفی مثل ویژگی‌های خودرو، پوشش‌ها، میزان تعهدات و تخفیف‌های شرکت بیمه تعیین می‌شود. از طرفی اگر استعلام بیمه بدنه سامان را انجام دهید متوجه اختلاف قیمت بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف می‌شوید. موضوعی که اهمیت دارد این است که صرف ارزان بودن برای خرید خود تصمیم نگیرید و به سقف پوشش‌های اضافی، کیفیت پرداخت خسارت و تخفیف‌های بیمه در شرکت موردنظرتان توجه کنید. ممکن است در ابتدا فکر کنید که تفاوتی بین بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف وجود ندارد اما با بررسی دقیق‌تر متوجه می‌شوید همین مزایا می‌تواند باعث اختلاف قیمت بین شرکت‌های بیمه شود.

تخفیف‌های بیمه بدنه سامانتخفیف‌های بیمه بدنه سامان

بیمه سامان، بیمه بدنه را به همراه تخفیف‌های زیر ارایه می‌دهد. اگر بیمه‌گزار شرایط استفاده از این تخفیف‌ها را داشته باشد می‌تواند بیمه را با قیمت پایین‌تری بخرد. البته همه این تخفیف‌ها با هم برای بیمه‌گزار اعمال نمی‌شود.

تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه

اگر بیمه‌گزار حداقل یک سال بیمه بدنه داشته باشد و دچار خسارت نشود موقع خرید بیمه، تخفیف عدم خسارت برای وی لحاظ می‌شود. بیمه سامان تخفیف عدم خسارت را مطابق جدول زیر برای بیمه‌گزار اعمال می‌کند.

تعداد سال‌‌های عدم خسارت بیمه بدنهمیزان تخفیف
1 سال عدم خسارت25 درصد
2 سال عدم خسارت35 درصد
3 سال عدم خسارت45 درصد
4 سال عدم خسارت و بیشتر60 درصد

* اگر تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه 4 سال و یا بیشتر باشد بیمه سامان 5 درصد تخفیف مازاد نیز برای بیمه‌گزار درنظر می‌گیرد.

تخفیف هیئت علمی

اعضای هیئت علمی مؤسسات آموزشی با خرید بیمه بدنه سامان از 20 درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند.

تخفیف ویژه برای دارندگان بیمه عمر سامان

بیمه سامان برای کسانی که بیمه عمر و تشکیل سرمایه سامان دارند 30 درصد تخفیف خرید بیمه بدنه در نظر می‌گیرد.

تخفیف برای دارندگان حساب بانک سامان

این شرکت همچنین برای دارندگان حساب بانکی سامان 20 درصد تخفیف اعمال می‌کند.

تخفیف خودروی صفر کیلومتر

دارندگان خودروهای صفرکیلومتر حداکثر تا 3 ماه بعد از تحویل خودرو فرصت دارند با خرید بیمه بدنه سامان از 20 درصد تخفیف بهره‌مند شوند. همچنین بیمه سامان برای خودروهای صفر کیلومتر با توجه به ارزش آن‌ها و مطابق جدول زیر تخفیف اعمال می‌کند.

تخفیف خودروی صفر کیلومترمیزان تخفیف
برای خودروهای داخلی با ارزش بیشتر از 50 میلیون55 درصد
برای خودروهای داخلی با ارزش بیشتر از 100 میلیون60 درصد

تخفیف خودروهای کمتر از 7 سال ساخت

این تخفیف نیز با توجه به ارزش خودرو و مطابق جدول زیر اعمال می‌شود.

تخفیف خودروی کمتر از 7 سال ساختمیزان تخفیف
خودروهای کمتر از 7 سال ساخت با ارزش بیشتر از 100 میلیون تومان50 درصد
خودروهای کمتر از 7 سال ساخت با ارزش بیشتر از 500 میلیون تومان60 درصد

سایر تخفیف‌هایی که بیمه سامان برای بیمه‌گزار در نظر گرفته شامل موارد زیر است:

 • 10 درصد تخفیف مازاد برای خودروهای کمتر از 50 میلیون تومان
 • 15 درصد تخفیف مازاد برای خودروهایی با ارزش بین 50 تا 100 میلیون تومان
 • 20 درصد تخفیف مازاد برای خودروهایی با ارزش بیشتر از 100 میلیون تومان

تمدید بیمه بدنه سامانتمدید بیمه بدنه سامان

اعتبار بیمه بدنه یک سال است و بعد از آن تاریخ، دیگر شرکت بیمه تعهدی برای جبران خسارت ندارد؛ بنابراین اگر می‌خواهید بعد از تاریخ سررسید باز هم خودروی خود را تحت پوشش بیمه بدنه قرار دهید باید بیمه‌نامه را تمدید کنید. به طور کلی برای تمدید بیمه بدنه لازم است کارشناس بیمه، بازدید خودروی شما را انجام دهد اما اگر شرکت بیمه قبلی خود را تغییر ندهید در شرایطی این امکان وجود دارد که تمدید بیمه، بدون نیاز به بازدید انجام شود. بیمه سامان در شرایط زیر بیمه بدنه را بدون نیاز به بازدید صادر می‌کند:

 • قبل از تاریخ سررسید، تمدید را انجام دهید.
 • در پوشش‌های اضافی بیمه‌نامه نسبت به سال گذشته تغییری ندهید.
 • قیمت خودروی شما در سال جدید نسبت به سال گذشته بیش‌‌تر از 50 درصد گران‌تر نشده باشد.

نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه سامانروند دریافت خسارت بیمه بدنه سامان به چه نحوی است؟

بیمه سامان دارای سرویس ارزیاب خسارت سیار بیمه بدنه است؛ بنابراین بعد از حادثه می‌توانید با این شرکت تماس بگیرید تا کارشناس به محل حادثه اعزام شود. فراموش نکنید حداکثر تا 5 روز بعد از بروز حادثه فرصت دارید وقوع خسارت را به بیمه سامان گزارش دهید و اگر اینکار را به تأخیر بیندازید ممکن است برای دریافت خسارت دچار مشکل شوید.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه بدنه سامانمدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه بدنه

برای این‌که بیمه سامان بتواند خسارت واردشده را تعیین کند باید ابتدا مدارک لازم در این خصوص را به این شرکت تحویل دهید تا بتوانید خسارت خود را دریافت کنید. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • 1. ارایه اصل بیمه‌نامه بدنه و شخص ثالث ماشین.
 • 2. ارایه گواهی‌نامه و کارت ملی راننده مقصر حادثه.
 • 3. ارایه کارت ماشین یا سند مالکیت خودرو.
 • 4. ارایه کروکی یا گزارش مقامات انتظامی در صورت وجود.
 • 5. ارایه فاکتور برای هزینه‌هایی که در جهت نجات خودرو و یا انتقال آن به تعمیرگاه انجام شده است.
 • 6. ارایه فاکتور برای قطعاتی که نیاز به تعویض دارند.
 • 7. ارایه گزارش کارشناس رسمی دادگستری در صورت وجود.
 • 8. ارایه داغی (قطعه تعویض شده) به شرکت بیمه.
 • 9. ارایه گزارش آتش‌نشانی در خسارات مربوط به آتش‌سوزی.

چگونه بیمه بدنه سامان را آنلاین بخرم؟چگونه بیمه بدنه سامان را آنلاین بخرم؟

خرید آنلاین بیمه بدنه بهترین روش برای خرید این بیمه است. کافی است به سایت بیمیتو وارد شوید و اطلاعات مورد نیاز در خصوص خودروی خود را وارد کنید. این اطلاعات شامل: نوع، مدل و سال ساخت خودرو است. در قسمت‌های بعد لازم است که مشخصات بیمه بدنه قبلی خود را (در صورتی که قبلاً بیمه بدنه داشته‌اید) وارد کنید. یعنی برای مثال تعداد سال‌های عدم خسارت را وارد کنید تا تخفیف‌های بیمه برایتان لحاظ شود. در گام بعد نیز باید خارجی یا داخلی بودن وکارکرده یا صفر کیلومتر بودن خودروی خود را مشخص کنید. در نهایت با تعیین ارزش خودروی خود وارد صفحه استعلام قیمت می‌شوید. در این صفحه، قیمت بیمه بدنه شرکت‌های مختلف به شما نشان داده می‌شود و می‌توانید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. از طرفی این امکان وجود دارد که پوشش‌ها را نیز مشاهده کرده و در صورت تمایل، پوشش‌های اضافی بیمه‌نامه را انتخاب کنید. برای بازدید از خودرو نیز این امکان وجود دارد که در زمان خرید، تاریخ و ساعت مشخصی را تعیین کنید تا کارشناس بازدید در آن زمان به آدرس شما مراجعه کرده و بازدید خودرو را انجام دهد.