بیمه بدنه تعاون

درباره بیمه بدنه تعاون

بیمه بدنه تعاونبیمه بدنه تعاون

بیمه تعاون یکی از شرکت‌هایی است که در صنعت بیمه کشور فعالیت می‌کند و توانسته بخشی از بازار بیمه را به خود اختصاص دهد. این شرکت در سال 1386 با هدف ورود بخش تعاونی به عرصه بانک و بیمه، فعالیت خود را شکل داد. بیمه تعاون بعد از دریافت مجوز از بیمه مرکزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین سازمان بورس و اوراق بهادار در سال 1391 در بورس شروع به کار کرد اما فعالیت رسمی این شرکت در انواع رشته‌های بیمه‌ای به 20 فروردین 1392 برمی‌گردد. بیمه بدنه ماشین یکی از بیمه ‌های مهم خودرو است اما چون مانند بیمه شخص ثالث اجباری نیست ممکن است افراد خرید آن را جدی نگیرند. در ادامه اهمیت خرید بیمه بدنه و همچنین تخفیف‌ها و پوشش‌هایی را که بیمه بدنه تعاون ارایه می‌دهد، بررسی می‌کنیم.


 بیمه بدنه خودرو بیمه تعاون به چه دلایلی بیمه‌گزار بیمه بدنه تعاون را انتخاب می‌کند؟

بیمه بدنه بر خلاف بیمه شخص ثالث بیمه اختیاری خودرو است اما در سال‌های گذشته افراد استقبال زیادی برای خرید آن نشان داده‌اند در این قسمت می‌خواهیم دلیل این افزایش استقبال را بررسی کنیم و سوال مهمتری که در این بخش به آن پاسخ می‌دهیم این است که به چه دلایلی افراد بیمه بدنه تعاون را انتخاب می‌کنند.

 • از مهمترین کاربردهای بیمه بدنه، حمایت از راننده مقصر است. همان طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث خسارت‌های جانی و مالی اشخاص ثالث و خسارت‌های جانی راننده مقصر را جبران می‌کند و تعهدی برای جبران خسارت‌های مالی راننده مقصر ندارد. با خرید بیمه بدنه، راننده می‌تواند برای جبران خسارت‌های مالی که در تصادفات ایجاد می‌شود از شرکت بیمه غرامت دریافت کند.
 • بیمه بدنه همچنین از راننده‌ای که مقصر حادثه نباشد نیز حمایت می‌کند. اما چطور؟ موقعیتی را در نظر بگیرید که بیمه‌گزار مقصر حادثه نیست و سقف تعهدات بیمه شخص ثالث راننده مقصر برای جبران خسارت‌های ایجادشده کافی نباشد. در این موارد بیمه‌گزار می‌تواند برای جبران مازاد خسارت‌ ایجادشده از بیمه بدنه خود استفاده کند.
 • بیمه بدنه تنها برای جبران خسارات‌ ناشی از تصادف نیست بلکه بیمه‌گزار می‌تواند خودروی خود را در برابر خطرات مختلفی مانند سرقت، شکست شیشه، سیل و... تحت پوشش بیمه بدنه قرار دهد.

بیمه تعاون 26 مرکز پرداخت خسارت دارد که بیمه‌گزار می‌تواند با مراجعه به این مراکز نسبت به دریافت خسارت اقدام کند. یکی از مزیت‌های بیمه بدنه تعاون که باعث می‌شود افراد آن را انتخاب کنند، داشتن مرکز پرداخت خسارت سیار است. با استفاده از خدمات سیار، کارشناسان بیمه در لحظه وقوع خسارت در محل حادثه حاضر می‌شوند تا روند پرداخت خسارت با سرعت بیشتری انجام شود. از مزایای دیگر بیمه تعاون می‌توانیم به خرید آنلاین بیمه بدنه اشاره کنیم. شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز به سایت بیمیتو مراجعه کنید و استعلام بیمه بدنه را به راحتی انجام دهید. با خرید بیمه بدنه، بیمه‌نامه را به صورت رایگان در محل سکونت خودتان دریافت می‌کنید.

بیمه بدنه ماشین بیمه تعاونپوشش‌های بیمه بدنه تعاون

بیمه بدنه تعاون با چند پوشش اصلی و اضافی به بیمه‌گزار ارایه می‌شود. تفاوت پوشش‌ اصلی و اضافی بیمه بدنه در این است که پوشش اصلی به محض خرید بیمه بدنه لحاظ می‌شود اما پوشش‌ اضافی به طور کلی جزو تعهدات بیمه بدنه نیست و بیمه‌گزار در صورتی که مایل باشد آن را درخواست می‌دهد.

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه تعاون

بیمه تعاون 3 خطر زیر را در پوشش اصلی جبران می‌کند:

 • آصا: منظور از آصا 3 خطر آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار است. خساراتی که در اثر این خطرات به خودرو وارد می‌شود با بیمه بدنه تعاون تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 • حادثه: در صورتی که در اثر برخورد خودرو به یک جسم ثابت و متحرک و یا در اثر واژگونی و سقوط خودرو خسارتی ایجاد شود با بیمه بدنه جبران می‌شود.
 • سرقت کلی: پوشش اصلی بیمه بدنه علاوه بر موارد گفته‌شده به سرقت رفتن وسیله نقلیه را تحت پوشش قرار می‌دهد.

همچنین بیمه بدنه خودرو، خساراتی را که در جریان نجات خودرو یا هنگام انتقال آن پیش می‌آید، جبران می‌کند.

پوشش‌هاسقف تعهدات
خسارت جزیی حوادث (به جز سرقت)

برای خسارت اول 90% مبلغ خسارت

برای خسارت دوم 80% مبلغ خسارت

برای خسارت سوم 70% مبلغ خسارت

خسارت کلی ناشی از حوادث (به جز سرقت)%90 مبلغ خسارت
پوشش سرقت کلی%80 ارزش خودرو
پوشش هزینه نجات و انتقال خودروتا 20% مبلغ خسارت
خسارت‌های کلی ناشی از حوادث (به جز سرقت)حداکثر تا 90% مبلغ خسارت

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه تعاون

بر خلاف پوشش اصلی بیمه بدنه که در شرکت‌های مختلف تقریباً یکسان است، پوشش اضافی بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف متفاوت است. بنابراین هنگام خرید بیمه بدنه لازم است به پوشش‌های اضافی بیمه‌نامه توجه کنید. پوشش‌های اضافی بیمه بدنه تعاون شامل موارد زیر است:

 • شکست شیشه به تنهایی: در صورتی که شیشه اتومبیل به تنهایی و بدون دخالت عوامل خارجی آسیب ببیند خسارات ناشی از آن با پوشش اضافی بیمه بدنه تعاون جبران می‌شود.
 • پاشیدن مواد شیمیایی: این پوشش خسارت ناشی از پاشیدن رنگ، گاز، مواد شیمیایی و اسیدی روی بدنه خودرو را جبران می‌کند.
 • سرقت درجای تمام قطعات: پوشش سرقت درجا همان سرقت جزئی خودرو است. بیمه‌گزار با خرید این پوشش لوازمی همچون رینگ، لاستیک، سیستم صوتی و... را بیمه می‌کند و در صورتی که هر یک از این قطعات به سرقت روند شرکت بیمه غرامت آن را جبران می‌کند.
 • پوشش نوسانات قیمت خودرو: بیمه‌گزار خودروی خود را به ارزش روز آن در زمان صدور بیمه‌نامه بیمه می‌کند حال ممکن است در زمان بروز خسارت، قیمت خودرو افرایش یابد که در سال‌های گذشته هم شاهد این موضوع بوده‌ایم. در صورتی که قیمت خودرو افزایش یابد، شرکت‌های بیمه خسارت خودرو را مطابق ارزش روز وسیله نقلیه در زمان خرید بیمه‌نامه پرداخت می‌کنند. پوشش نوسانات ارزش بازار به بیمه‌گزار کمک می‌کند زمانی که ارزش خودرو بالا می‌رود، سرمایه مورد بیمه نیز افزایش یابد. در واقع با خرید این پوشش بیمه‌گزار خسارت اتومبیل را بر اساس ارزش خودرو در روز حادثه دریافت می‌کند.
 • حوادث طبیعی: این پوشش خسارت‌های ناشی از وقوع حوادث طبیعی را مانند سیل، زلزله و... جبران می‌کند.
 • ایاب و ذهاب: این پوشش در مواقعی استفاده می‌شود که بیمه‌گزار در اثر وقوع یکی از خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه (به جزء سرقت و خسارت کلی) امکان استفاده از خودرو را نداشته باشد. با خرید پوشش ایاب و ذهاب می‌تواند مبلغی را برای رفت و‌آمد خود از شرکت بیمه تعاون دریافت کند.
 • ترانزیت: بیمه بدنه تنها خطراتی را تحت پوشش قرار می‌دهد که در داخل کشور اتفاق افتاده باشند. با خرید پوشش ترانزیت بیمه‌گزار می‌تواند برای خساراتی که در خارج از کشور رخ داده است از شرکت بیمه غرامت بگیرد.

سقف پوشش‌های بیمه بدنه تعاون مطابق جدول زیر است:

پوشش‌هاسقف تعهدات
سرقت درجای لوازم و قطعات فابریک خودرو

1. برای خودروهای کمتر از 300 میلیون تومان: 10% از ارزش خودرو و تا سقف 7 میلیون تومان

2. برای خودروهای بیشتر از 300 میلیون تومان: 20% از ارزش خودرو و تا سقف 15 میلیون تومان

سقف پرداخت خسارت سیستم صوتی شامل رادیوپخش و بلندگوهاحداکثر به میزان 2% ارزش خودرو (رادیوپخش کشویی غیرفابریک بیمه نمی‌شود.)
سقف پرداخت خسارت رادیوپخش کشویی فابریک50.000 تومان
پوشش خسارت باتری%50 ارزش نو
جبران خسارت برای هر حلقه چرخ خودرو شامل رینگ، لاستیک و قالپاق%50 ارزش نو
پوشش ایاب و ذهابروزانه به میزان 0/5 در هزار ارزش خودرو و حداکثر به مبلغ 15.000 تومان (مدت زمان استفاده از این پوشش حداکثر 30 روز در طول سال است که 3 روز اول هر حادثه به عنوان فرانشیز محسوب می‌شود)
پوشش شکست شیشه%80 ارزش روز شیشه و هزینه نصب
پاشیدن مواد اسیدی و شیمیایی روی بدنه خودرو%90 مبلغ خسارت
سیل، زلزله و بلایای طبیعی%90 مبلغ خسارت
نوسانات ارزش بازارحداکثر تا میزان 25% ارزش روز خودرو
ترانزیتمطابق قانون خسارت

قسمت متحرک یا پنل رادیوپخش تحت پوشش سرقت درجا قرار نمی‌گیرد. در صورتی که قسمت ثابت رادیو پخش به سرقت برود بیمه‌گزار باید پنل را به شرکت بیمه تحویل دهد تا خسارت را دریافت کند.

پرداخت خسارت برای چرخ به صورت یکجا است و هر یک از اجزای چرخ خودرو شامل قالپاق، رینگ و لاستیک به تنهایی تحت پوشش قرار نمی‌گیرند.

 استثناهای بیمه بدنه تعاون استثناهای بیمه بدنه تعاون

استثناهای بیمه بدنه تعاون به مواردی گفته می‌شود که تحت پوشش بیمه بدنه نیست. موارد خارج از تعهد بیمه بدنه تعاون به شرح زیر است بنابراین در هیچ یک از موارد زیر خسارتی به بیمه‌گزار پرداخت نمی‌شود.

 • خسارت‌هایی که ناشی از جنگ، شورش، اعتصاب و تهاجم باشد.
 • خسارات‌هایی که در اثر کشیدن میخ و اشیاء مشابه بر روی بدنه خودرو ایجاد می‌شود.
 • خسارت‌هایی که به علت حمل مواد منفجره، اشتعال‌‎زا و اسیدی ایجاد شده باشد.
 • خسارت‌هایی که به دلیل فرار از تعقیب پلیس ایجاد شده باشد.
 • خسارت‌هایی که به دلیل حمل بیش از اندازه بار رخ می‌دهد.
 • خسارت‌هایی که ناشی از حوادثی باشد که به علت مصرف مشروبات الکلی و استعمال مواد مخدر توسط راننده ایجاد شده باشد.
 • خسارت‌هایی که به وسایل الکترونیکی و الکتریکی خودرو وارد می‌شود اما ناشی از نقض و خرابی در کارکرد آن‌ها است.
 • خسارت‌هایی که به صورت عمدی توسط بیمه‌گزار یا راننده به خودرو وارد می‌شود.
 • اگر خسارت وارد شده به خودرو در اثر بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر ایجاد شود.
 • اگر خسارت توسط راننده‌ای که گواهینامه ندارد یا گواهینامه رانندگی وی باطل شده است به وجود آمده باشد.

تخفیف‌های بیمه بدنه تعاونتخفیف‌های بیمه بدنه تعاون

بیمه تعاون هم مانند سایر شرکت‌ها، بیمه بدنه را به همراه تخفیف‌های مختلفی ارایه می‌دهد. برای این که از این تخفیف‌ها استفاده کنید در ابتدا باید ببینید شرایط استفاده از تخفیف‌های بیمه بدنه تعاون را دارید یا خیر.

تخفیف خودروی صفر کیلومتر

دارندگان خودروهای صفر کیلومتر با خرید بیمه بدنه تعاون از این تخفیف بهره‌مند می‌شوند. میزان این تخفیف برای خودروهای داخلی 60% و برای خودروهای وارداتی 70% است. این تخفیف حداکثر تا 6 ماه پس از تحویل خودرو قابل استفاده است.

تخفیف نقدی

بیمه‌گزاران می‌توانند حق بیمه بدنه را به صورت نقدی و یا اقساط پرداخت کنند. با خرید نقدی بیمه بدنه تعاون، بیمه‌گزار از 10% تخفیف بهره‌مند می‌شود.

تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه

اگر بیمه‌گزار یک یا چند سال از بیمه بدنه خود استفاده نکرده باشد این تخفیف به وی تعلق می‌گیرد.

تعداد سال‌های عدم خسارت بیمه بدنهمیزان تخفیف بیمه بدنه
سال دوم%25
سال سوم%35
سال چهارم%45
سال پنجم%60

تخفیف عدم خسارت ثالث روی بدنه

منظور از تخفیف عدم خسارت ثالث تعداد سال‌هایی است که بیمه‌گزار از شرکت بیمه خسارت دریافت نکرده باشد. این تخفیف تنها برای خودروهای بیشتر از 300 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. برای استفاده از این تخفیف لازم است حتماً سال‌های تخفیف ثالث به نام بیمه‌گزار باشد.

تعداد سال‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالثمیزان تخفیف
1 سال%30
2 سال%30
3 سال%40
4 سال%40
5 سال%50
6 سال و بیشتر%50

علاوه بر تخفیف‌های گفته‌شده بیمه تعاون به دارندگان خودروهایی با مشخصات زیر هم تخفیف بیمه بدنه ارایه می‌دهد.

 • خودروهایی با سال ساخت کمتر از 10 سال.
 • خودروهای بارکش با ظرفیت بار بیشتر از 5 تن.

روند دریافت خسارت بیمه بدنه تعاون

بیمه‌گزار برای دریافت خسارت خود حداکثر 5 روز فرصت دارد تا به یکی از شعب پرداخت خسارت بیمه تعاون مراجعه کرده و فرم اعلام خسارت را تکمیل کند. سپس بیمه‌گزار باید مدارک مورد نیاز را به شرکت بیمه ارایه کند تا شرکت بیمه بتواند بر اساس آن میزان خسارت را تعیین کرده و به بیمه‌گزار بپردازد. کارشناسان بیمه تعاون بعد از تحویل مدارک مربوطه، خودروی بیمه‌گزار را بررسی کرده و میزان خسارت را اعلام می‌کنند.

استعلام بیمه بدنه تعاونمدارک موردنیاز برای دریافت خسارت بیمه بدنه

مدارکی که بیمه‌گزار باید به شرکت بیمه تحویل دهد بسته به نوع خسارتی که اتفاق افتاده متفاوت است. به طور کلی مدارکی که بیمه‌گزار برای دریافت خسارت‌های مختلف بیمه بدنه باید ارایه دهد به شرح است:

 • تکمیل فرم اعلام خسارت.
 • ارایه اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو.
 • ارایه اصل و کپی بیمه‌نامه بدنه خودرو.
 • سند و کارت خودرو.
 • ارایه اصل و کپی گواهینامه و کارت ملی راننده.
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل گزارش کلانتری یا پلیس راه در صورت وجود.
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل کروکی در صورت وجود.
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل گزارش کارشناس رسمی دادگستری در صورت وجود.
 • ارایه فاکتور رسمی برای قطعاتی که تعویض شده‌اند.
 • ارایه فاکتور برای هزینه‌هایی که برای نجات و یا انتقال خودرو انجام شده است..

محاسبه بیمه بدنه تعاونچگونه بیمه بدنه تعاون را آنلاین بخرم؟

اگر قصد خریدآنلاین بیمه بدنه تعاون را دارید می‌توانید از بیمیتو کمک بگیرید. با خرید از بیمیتو نه تنها نیاز به مراجعه به شعب بیمه تعاون را پیدا نمی‌کنید بلکه می‌توانید بیمه مورد نظر را با بررسی پوشش‌ها و سقف تعهدات تهیه کنید. روند خرید به این صورت است که ابتدا اطلاعات مربوط به خودرو را که شامل نوع، مدل و سال ساخت خودرو می‌شود تکمیل می‌کنید. بیمه تعاون جزء شرکت‌هایی است که برای بیمه‌گزار تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث در نظر می‌گیرد بنابراین لازم است به این پرسش که آیا خودروی شما بیمه بدنه دارد یا خیر پاسخ صحیح دهید. بعد از تکمیل کردن این اطلاعات به صفحه استعلام قیمت وارد می‌شوید در این صفحه قیمت و شرایط بیمه بدنه تعاون و سایر شرکت‌های بیمه به شما نمایش داده می‌شود. در این صفحه می‌توانید بیمه مناسب با شرایط خود را سفارش دهید. در مراحل ثبت‌نام، همچنین لازم است زمانی را برای بازدید خودرو خود انتخاب کنید. بر اساس این تاریخ انتخابی، کارشناس بازدید به آدرس شما اعزام می‌شود و بازدید بدنه را انجام می‌دهد. سرانجام با ارسال رایگان بیمه‌نامه برای بیمه‌گزار فرایند خرید بیمه بدنه تکمیل می‌شود.