خدمات دفترچه تامین‌اجتماعی

درباره تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی

تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعیتعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی

یکی از کارهایی که ممکن است در ارتباط با دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود با آن مواجه شوید این است که قبل از اتمام اعتبار دفترچه، برگه‌های آن تمام شود. افرادی که درگیر بیماری خاصی هستند یا به علت کهولت سن زیاد به پزشک مراجعه می‌کنند احتمالاً با این موضوع مواجه شوند. در این‌جور مواقع باید دفترچه بیمه خود را تعویض کنید. تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی یا در اصطلاح تخصصی تعویض دفترچه بیمه زمانی لازم است که قبل از پایان اعتبار، برگه‌های آن به پایان برسد. با توجه به اهمیت تعویض دفترچه بیمه لازم است که با شرایط تعویض دفترچه و روش‌های مختلف آن بیشتر آشنا شویم.


مدارک لازم برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعیمدارک لازم برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی

تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی مدارکی نیاز دارد که برای افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. بسته به جنسیت، سن و اینکه فرد بیمه‌شده اصلی است یا فرعی و... مدارک لازم برای تعویض دفترچه بیمه تفاوت دارد. این مدارک برای افراد مختلف عبارت‌اند از:

دفترچه بیمه قبلیدفترچه بیمه قبلی

اصلی‌ترین مدرک برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی دفترچه قبلی است که برگه‌های آن تمام شده است. برای تعویض دفترچه بیمه باید دفترچه تمام شده خود را تحویل دهیم تا بتوانیم دفترچه جدید را تحویل بگیریم. این موضوع برای همه بیمه‌شدگان اعم از بیمه‌شده اصلی و فرعی و با هر سن و جنسیتی برقرار است.

شناسنامهشناسنامه

دختران بیمه‌شده فرعی بالای 15 سال برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود باید شناسنامه خود را نیز ارائه دهند تا بتوانند اقدام به تعویض دفترچه بیمه خود کنند. این موضوع برای این است که اگر او ازدواج کرده باشد، دیگر تحت پوشش خانواده خود نمی‌تواند قرار بگیرد و باید بیمه‌شده همسر خود شود.

گواهی اشتغال به تحصیل یا فرم ازکارافتادگیگواهی اشتغال به تحصیل یا فرم ازکارافتادگی

پسران بیمه‌شده فرعی بالای 19 سال برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود باید علاوه بر ارائه دفترچه بیمه قبلی خود، گواهی اشتغال به تحصیل یا ازکارافتادگی نیز ارائه دهند. پسر بالای 19 سال در صورتی می‌تواند بیمه‌شده فرعی باشد که یا دانشجو و یا ازکارافتاده باشد؛ در غیر این صورت نمی‌تواند به‌عنوان بیمه‌شده فرعی از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده کند. برای اثبات دانشجو بودن باید گواهی اشتغال به تحصیل و برای اثبات ازکارافتادگی باید فرم ازکارافتادگی برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود ارائه دهد.


روش‌های تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعیروش‌های تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی

برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی روش‌های مختلفی وجود دارد که برای انجام آن بهتر است با این روش‌ها آشنا شویم و مزایا و معایب آن‌ها را بشناسیم تا بتوانیم هنگام نیاز، بهترین روش را برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی انتخاب کنیم. این روش‌ها برای تعویض دفترچه بیمه عبارت‌اند از:

تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی به روش سنتیتعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی به روش سنتی

برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی می‌توان به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی مراجعه کرد و با در دست داشتن مدارک لازم، دفترچه بیمه خود را تعویض کرد. دفترچه بیمه جدید همان‌جا تعویض شده و در اختیار بیمه‌گزار قرار می‌گیرد اما در مواقعی مخصوصاً اوایل هرماه که افراد زیادی برای تمدید دفترچه بیمه خود به کارگزاری‌ها مراجعه می‌کنند ممکن است به علت ازدیاد جمعیت این کار وقت زیادی از بیمه‌گزار صرف کند. همچنین این کار باید فقط در ساعات اداری هفته انجام شود و به همین دلیل این روش شاید برای افراد شاغل چندان بهینه نباشد و برای تعویض دفترچه مجبور باشند مرخصی بگیرند.

مراکز تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعیمراکز تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی

برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی به روش سنتی باید به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی مراجعه کرد تا بتوان نسبت به تعویض دفترچه بیمه خود اقدام کرد. آدرس کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی را می‌توان در سایت بیمه تامین اجتماعی جستجو کرد.

تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعیتعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی

یکی دیگر از روش‌های تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی، تعویض به روش آنلاین است. می‌توان اطلاعات لازم و موردنیاز را به‌صورت آنلاین بارگذاری کرد و از طریق اینترنت اقدام به تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود کرد. بیمیتو به‌عنوان سامانه‌ای برای خرید آنلاین بیمه امکان تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی را فراهم کرده است. باید ببینیم این تعویض آنلاین دفترچه از طریق بیمیتو به چه صورت امکان‌پذیر است و برای انجام آن از بیمیتو چه کاری باید انجام دهیم.


تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتوتعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو

بیمیتو سامانه‌ای برای مقایسه، مدیریت و خرید آنلاین بیمه است. با بیمیتو می‌توان استعلام آنلاین بیمه شخص ثالث دریافت کرد، بیمه بدنه آنلاین خرید، بیمه مسافرتی خارج از کشور برای سفرهای خارجی خود تهیه کرد، بیمه آتش‌سوزی منزل آنلاین خرید، برای تأمین آینده خود و خانواده خود بیمه عمر آنلاین خریداری کرد و بیمه مسئولیت پزشکان اینترنتی خریداری کرد.

علاوه بر این‌ها، بیمیتو برای اولین بار امکان تمدید ، تعویض و صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی را هم فراهم کرده است. حال باید ببینیم برای تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی چه مراحلی را باید طی کنیم و تعویض آنلاین از بیمیتو چه شرایطی دارد.


مراحل تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتومراحل تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو

مراحل تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده اصلی و بیمه‌شده فرعی متفاوت است، همچنین مدارک لازم برای ارائه به سامانه آنلاین بیمیتو نیز برای بیمه‌شده اصلی و فرعی و افراد مختلف متفاوت است. مراحل تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو عبارت است از:

تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده اصلیتعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده اصلی

درصورتی‌که فرد بیمه‌شده اصلی باشد و بخواهد از سامانه بیمیتو دفترچه بیمه خود را تعویض کند، ابتدا باید نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی و تعداد صفحات باقیمانده از دفترچه را وارد کند؛ درصورتی‌که شرایط لازم برای تعویض دفترچه بیمه خود را داشته باشد وارد مرحله بعدی می‌شود. در مرحله بعدی باید عکس آخرین صفحه استفاده شده دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود و تصویر صفحه اول شناسنامه یا کارت ملی خود را در سامانه بارگذاری کند. مراحل انجام تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده اصلی در اینجا به پایان می‌رسد.

تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده فرعیتعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده فرعی

درصورتی‌که فرد بیمه‌شده فرعی باشد و بخواهد دفترچه بیمه خود را از طریق بیمیتو به‌صورت آنلاین تعویض کند در ابتدا باید نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی، سن، جنسیت، شماره بیمه و تعداد صفحات باقی‌مانده از دفترچه خود را در سامانه بیمیتو وارد کند. پس از آن سیستم بررسی می‌کند که آیا فرد شرایط لازم برای تعویض دفترچه بیمه را دارد یا خیر. درصورتی‌که فرد شرایط لازم را برای تعویض دفترچه بیمه خود داشته باشد ادامه مراحل تعویض برای بیمه‌شده فرعی پسر و دختر تفاوت دارد و بسته به جنسیت فرد و سایر شرایط وابسته، مراحل تعویض آنلاین از اینجا به بعد متفاوت است.

تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده فرعی پسربیمه‌شده فرعی پسر

درصورتی‌که فرد بیمه‌شده فرعی و جنسیت او پسر باشد، بسته به اینکه سن او چقدر باشد مراحل تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی او متفاوت می‌شود.

درصورتی‌که سن او کمتر از 19 سال باشد، برای تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود باید در این مرحله تصویر آخرین صفحه استفاده شده دفترچه بیمه خود، یک قطعه عکس 4*3 و تصویر صفحه اول شناسنامه خود را بارگذاری کند تا مراحل تعویض آنلاین دفترچه بیمه انجام شود.

درصورتی‌که فرد بیش از 19 سال سن داشته باشد فقط اگر دانشجو یا ازکارافتاده باشد می‌تواند بیمه‌شده فرعی بماند و تحت پوشش کسی از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده کند. درصورتی‌که فرد دانشجو باشد باید در این مرحله یک قطعه عکس 4*3، گواهی اشتغال به تحصیل خود، تصویر آخرین صفحه استفاده شده دفترچه بیمه و تصویر صفحه اول شناسنامه خود را در سامانه بیمیتو بارگذاری کند. در صورتی هم که فرد ازکارافتاده باشد باید یک قطعه عکس 4*3، تصویر صفحه اول شناسنامه، تصویر آخرین صفحه استفاده شده دفترچه بیمه و گواهی ازکارافتادگی خود را در سامانه بیمیتو بارگذاری کند تا بقیه مراحل تعویض دفترچه بیمه انجام شود.

تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده فرعی دختربیمه‌شده فرعی دختر

درصورتی‌که فرد بیمه‌شده فرعی و جنسیت او دختر باشد برای تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود از بیمیتو باید در این مرحله تصویر آخرین صفحه استفاده شده دفترچه بیمه خود، یک قطعه عکس 4*3، تصویر صفحه اول شناسنامه و تصویر صفحه مشخصات همسر خود را در سامانه بیمیتو بارگذاری کند تا روند تعویض آنلاین دفترچه انجام شود.

پس از طی کردن تمام این مراحل و بارگذاری مدارک لازم، شما باید زمان و مکان تحویل دفترچه جدید خود را در سامانه وارد کنید تا پس از تعویض، دفترچه تامین اجتماعی شما به محل موردنظر ارسال گردد. بیمیتو پس از طی کردن تمام این مراحل، مدارک شما را به یکی از کارگزاری‌های تامین اجتماعی ارسال می‌کند تا فرآیند تعویض دفترچه بیمه از این طریق ادامه پیدا کند و دفترچه جدید شما صادر شود.


مزایای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو

همان‌طور که گفته شد پس از اقدام به تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی، مدارک شما به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی ارجاع داده می‌شود؛ بنابراین تفاوتی ندارد که دفترچه بیمه خود را چگونه تعویض می‌کنید؛ در نهایت از طریق کارگزاری تامین اجتماعی این کار انجام می‌شود. ولی بیمیتو با ایجاد بستری آنلاین برای تعویض، تمدید و صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی، انجام این کار را برای بیمه‌گزاران ساده کرده است و باعث صرفه جویی در زمان نیز می‌شود.

بیمیتو به‌عنوان مرجعی برای مقایسه، مدیریت و خرید آنلاین بیمه بستری را برای تعویض آنلاین بیمه تامین اجتماعی فراهم کرده است تا بیمه‌گزاران بتوانند در کمترین زمان ممکن و از هرکجا که اینترنت در دسترس باشد، آنلاین دفترچه بیمه خود را تعویض کنند.