بیمیتو خرید آنلاین بیمه
بیمیتو خرید آنلاین بیمه
خدمات دفترچه تامین‌اجتماعی

درباره تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی

تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعیتمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی

تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی یکی از کارهایی است که به‌صورت دوره‌ای با آن سروکار داریم. طبق قانون هر کس که مشغول به کار باشد باید از طرف کارفرمای خود تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرد؛ همچنین افراد تحت کفالت هر فرد بیمه‌شده اصلی نیز می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند. بنابراین بیمه تامین اجتماعی بیمه‌ای همه‌گیر است و تمدید دوره‌ای آن به دلیل تعداد بیمه‌گزار، موضوعی قابل‌توجه برای خیلی از افراد است.

با توجه به اهمیت این موضوع بهتر است با کم و کیف تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی، شرایط و روش‌های آن بیشتر آشنا شویم.


مدارک لازم برای تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعیمدارک لازم برای تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی

قطعاً برای تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی به یک سری مدارکی نیاز داریم که البته این مدارک برای افراد مختلف تفاوت دارد. مدارک موردنیاز برای تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی عبارت است از:

دفترچه قبلی بیمه گذاردفترچه قبلی بیمه‌گزار

تمام افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی اعم از بیمه‌شده اصلی و بیمه‌شده فرعی برای تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود نیاز به دفترچه قبلی خود که اعتبار آن به پایان رسیده است، دارند. به این صورت که با تحویل دفترچه منقضی شده، دفترچه بیمه‌ای معتبر دریافت می‌کنند. تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی مانند تمدید بیمه شخص ثالث خودرو است؛ به این صورت که با تحویل بیمه‌نامه قبلی، بیمه‌ای معتبر و جدید دریافت خواهیم کرد.

گواهی اشتغال به تحصیلگواهی اشتغال به تحصیل

فرزندان پسر بالای 19 سال تحت کفالت بیمه‌شده اصلی برای تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود نیاز به گواهی اشتغال به تحصیل یا گواهی ازکارافتادگی نیز دارند. دلیل این موضوع این است که درصورتی‌که فرزند پسر بالای 19 سال مشغول به تحصیل یا ازکارافتاده نباشد دیگر نمی‌تواند به‌عنوان بیمه‌شده فرعی تحت کفالت قرار بگیرد؛ بنابراین در این شرایط باید برای تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود علاوه بر دفترچه قبلی، گواهی اشتغال به تحصیل یا گواهی ازکارافتادگی نیز ارائه شود.

شناسنامهشناسنامه

فرزندان دختر بالای 15 سال نیز هنگام تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود، علاوه بر دفترچه قبلی باید شناسنامه خود را هم ارائه دهند. دلیل این موضوع این است که درصورتی‌که فرزند دختر ازدواج کند، دیگر نمی‌تواند تحت کفالت سرپرست خانواده خود (پدر یا مادر خود) از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده کند و باید تحت کفالت همسر خود قرار گیرد و به‌عنوان بیمه‌شده فرعی همسر خود از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند شود. ارائه شناسنامه برای اینکه بیمه تامین اجتماعی متوجه شود که وی ازدواج کرده است یا هنوز تحت کفالت خانواده خود است، الزامی می‌باشد.


روش های تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعیروش‌های تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی

حال که نسبت به مدارک موردنیاز جهت تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی آگاه شدیم، لازم است بدانیم به چه روش‌هایی می‌توانیم دفترچه بیمه خود را تمدید کنیم. روش‌های تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی عبارت‌اند از:

تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی به روش سنتیتمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی به روش سنتی

مرسوم‌ترین روش تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی احتمالاً مراجعه حضوری است. بدین‌صورت که بیمه‌گزار با داشتن مدارک موردنیاز برای تمدید، به یکی از کارگزاری‌ها یا شعب بیمه تامین اجتماعی مراجعه می‌کند و به‌صورت حضوری اقدام به تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی جدید خود می‌کنند. دفترچه جدید همان‌جا صادر می‌شود و به بیمه‌گزار تحویل داده می‌شود اما زمان‌هایی مثل آخر ماه که اغلب افراد اقدام به تمدید دفترچه بیمه خود می‌کنند کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی احتمالاً خیلی شلوغ هستند و ممکن است این شیوه تمدید وقت زیادی از شما صرف کند. مزایا و معایبی که این روش دارد عبارت است از:

معطل شدن در کارگزاری های بیمه تامین اجتماعی به علت ازدیاد جمعیت

برای تمدید دفترچه بیمه با این روش باید زمان صرف کنید و در وقت اداری به یکی از کارگزاری‌ها یا شعب بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید؛ احتمالاً اگر شاغل باشید نیاز به اخذ مرخصی از محل کار خود برای این کار داشته باشید.

تمدید آنی دفترچه بیمه تامین اجتماعی از طریق مراجعه حضوری مزیت خوبی برای این روش محسوب می شود.


مراکز تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعیمراکز تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی

همان‌طور که گفته شد برای تمدید حضوری دفترچه بیمه تامین اجتماعی باید به کارگزاری‌ها یا شعب بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنیم. آدرس کارگزاری‌ها و شعب بیمه تامین اجتماعی را در هر یک از شهرها می‌توان از طریق سایت بیمه تامین اجتماعی جستجو کرد.


تمدید آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعیتمدید آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی

به‌تازگی امکان تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی، تجدید و صدور آن نیز فراهم شده است. فرآیند تمدید آنلاین بدین‌صورت است که به‌صورت آنلاین درخواست تمدید دفترچه بیمه خود را وارد می‌کنید، اطلاعات لازم اعم از مشخصات فردی، کد ملی و تاریخ انقضای دفترچه را وارد می‌کنید. پس از آن اطلاعات شما به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی ارجاع داده می‌شود و دفترچه بیمه شما بدون نیاز به مراجعه حضوری و صرف وقت تمدید خواهد شد. بیمیتو به‌عنوان سامانه‌ای برای خرید آنلاین بیمه برای اولین بار در کشور امکان تمدید آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی را فراهم کرده است. حال باید ببینیم تمدید اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو چه شرایطی دارد و به چه صورت انجام می‌شود.


تمدید آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتوتمدید آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو

بیمیتو سامانه‌ای آنلاین برای خرید بیمه اینترنتی است. با استفاده از بیمیتو می‌توان برای خودروی خود بیمه شخص ثالث اینترنتی خرید، می‌توان استعلام نرخ بیمه بدنه را از تمام شرکت‌های بیمه دریافت کرد، می‌توان برای منزل خود بیمه آتش‌سوزی اینترنتی خریداری کرد، سفرهای خود را با استفاده از بیمه مسافرتی آنلاین بیمه کرد و با استفاده از بیمه عمر و سرمایه‌گذاری آنلاینآینده‌ای ضمانت شده برای خود و خانواده خود ساخت.

علاوه بر خدمات مذکور، امکان تمدید، تجدید و صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی نیز از طریق سامانه بیمیتو محقق شده است. بد نیست نگاهی کلی به فرآیند تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو بیندازیم و ببینیم به چه صورت می‌توان از بیمیتو دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود را تمدید کرد.


مراحل تمدید آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتومراحل تمدید آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو

مراحل تمدید اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو برای افراد مختلف متفاوت است و بسته به سن و جنسیت هرکس شرایط و مراحل تمدید آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی فرق دارد. این شرایط برای افراد مختلف عبارت است از:

تمدید آنلاین بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده اصلیتمدید آنلاین بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده اصلی

بسته به اینکه فرد متقاضی بیمه‌شده اصلی یا فرعی باشد نوع درخواست تفاوت دارد. درصورتی‌که بیمه‌شده اصلی باشید با استفاده از کد ملی می‌توانید تمدید آنلاین دفترچه بیمه خود را انجام دهید ولی درصورتی‌که بیمه‌شده فرعی باشید علاوه بر کد ملی باید شماره بیمه خود را هم وارد سامانه بیمیتو کنید.

در مرحله بعد باید عکس صفحه اول دفترچه بیمه تامین اجتماعی منقضی شده و عکس صفحه اول شناسنامه یا کارت ملی خود را در سامانه بیمیتو وارد کنید.

تمدید آنلاین بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده فرعیتمدید آنلاین بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده فرعی

برای بیمه‌شده فرعی همان‌طور که گفته شد تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی به جنسیت فرد نیز بستگی دارد. در ادامه قصد داریم تمدید دفترچه بیمه را برای بیمه‌شده فرعی پسر و دختر بررسی کنیم و ببینیم هریک چه شرایط و مراحلی را باید برای تمدید طی کنند.

تمدید آنلاین بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده فرعی پسربیمه‌شده فرعی پسر

درصورتی‌که فرد بیمه‌شده فرعی باشد و جنسیت او پسر باشد بسته به سن او شرایط درخواست برای تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی متفاوت است. درصورتی‌که سن فرد کمتر از 19 سال باشد باید عکس صفحه اول دفترچه، عکس صفحه اول شناسنامه و یک قطعه عکس 4*3 در سامانه بیمیتو بارگذاری کند.

درصورتی‌که سن بیمه‌شده بیش از 19 سال باشد در صورت دانشجو یا ازکارافتاده بودن می‌تواند همچنان بیمه‌شده باقی بماند. درصورتی‌که دانشجو باشد، علاوه بر مدارک فوق باید عکس گواهی اشتغال به تحصیل خود را هم در سامانه بیمیتو بارگذاری کند و درصورتی‌که ازکارافتاده باشد باید عکس فرم ازکارافتادگی خود را در بیمیتو برای تکمیل روند تمدید آنلاین دفترچه بیمه آپلود کند.

تمدید آنلاین بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده فرعی دختربیمه‌شده فرعی دختر

درصورتی‌که فرد بیمه‌شده فرعی باشد و جنسیت او دختر باشد بسته به سن او مدارک موردنیاز برای تمدید آنلاین دفترچه متفاوت خواهد بود. درصورتی‌که فرد کمتر از 15 سال سن داشته باشد باید عکس صفحه اول دفترچه، عکس صفحه اول شناسنامه و یک قطعه عکس 4*3 را در سامانه بیمیتو برای ادامه روند تمدید بارگذاری کند.

در صورتی هم که فرد بالای 15 سال سن داشته باشد علاوه بر ارائه مدارک فوق باید تصویر صفحه همسر شناسنامه خود را هم ارسال کند.


پس از طی کردن تمام این مراحل و بارگذاری مدارک لازم، شما باید زمان و مکان تحویل دفترچه جدید خود را در سامانه وارد کنید تا پس از تمدید، دفترچه تامین اجتماعی شما به محل مورد نظر ارسال گردد. بیمیتو پس از طی کردن تمام این مراحل، مدارک شما را به یکی از کارگزاری‌های تامین اجتماعی ارسال می‌کند تا فرآیند تمدید دفترچه بیمه از این طریق ادامه پیدا کند و دفترچه جدید شما صادر شود.

بیمیتو به عنوان مرجعی برای مقایسه، مدیریت و خرید آنلاین بیمه بستری را برای تمدید آنلاین بیمه تامین اجتماعی فراهم کرده است تا بیمه‌گزاران بتوانند در کمترین زمان ممکن و از هر کجا که اینترنت در دسترس باشد، آنلاین دفترچه بیمه خود را تمدید کنند.