اطلاعات بیمه ایبیمه تأمین اجتماعی

آیا میتوان خواهر و برادر را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی خود قرار داد؟

افراد تحت تکفل مشمول قانون تامین اجتماعی چه کسانی هستند؟ آیا می‌توان خواهر و برادر را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی خود قرار داد؟ افراد تحت تکفل در خدمات درمانی، فوت و قانون بیمه بیکاری تامین اجتماعی کدام‌ها هستند؟ در این مطلب، پاسخ تمامی این پرسش‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

سازمان تامین اجتماعی برای تعیین افراد تحت تکفل و افراد متکفل قوانین و ضوابط خاصی دارد. براساس این مقررات، شما در صورت شاغل و بیمه بودن و با شرایط خاصی می‌توانید اعضای خانواده درجه یک‌تان را هم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی خود قرار دهید. به این ترتیب، علاوه بر همسر و فرزندان اگر خواهر، برادر یا مادر و پدرتان از شرایط لازم برخوردار باشند می‌توانند تحت تکفل شما قرار بگیرند. این مطلب را بخوانید تا جواب پرسش‌های خود را در این زمینه پیدا کنید.

افراد تحت تکفل مشمول قانون تامین اجتماعی

افراد تحت تکفل مشمول قانون تامین اجتماعی
در شرایط خاصی خواهر و برادر هم می‌توانند جزو افراد تحت تکفل مشمول قانون تامین اجتماعی باشند.

براساس قوانین تامین اجتماعی، بدون توجه به مجرد یا متاهل بودن‌تان شما می‌توانید افرادی را تحت سرپرستی یا تکفل خود بگیرید و به اصطلاح متکفل آن‌ها باشید. البته، این به‌شرطی است که خودتان تحت پوشش بیمه باشید. درضمن، اعضای خانواده شما برای آن‌که تحت تکفل‌تان قرار بگیرند باید شرایط خاصی داشته باشند که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم. بنابراین، حتی در صورت تاهل هم می‌توانید سرپرستی افرادی مانند پدر و مادر یا خواهر و برادرتان را برعهده بگیرید. به این ترتیب، آن‌ها هم درست مانند خودتان می‌توانند از مزایا و خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند شوند. در ادامه، افراد تحت تکفل را براساس قوانین خدمات درمانی، مستمری فوت و قانون بیکاری به شما معرفی می‌کنیم.

افراد تحت تکفل در خدمات درمانی تامین اجتماعی

براساس ماده ۵۴ قانون سازمان تامین اجتماعی، شما به‌عنوان فرد بیمه‌شده می‌توانید برای بیمه شدن اعضای خانواده‌تان هم اقدام کرده و آن‌ها را هم از خدمات درمانی و پزشکی این سازمان بهره‌مند کنید. سپس، در ماده ۵۸ قانون سازمان تامین اجتماعی افراد تحت سرپرستی شما به این صورت تعریف شده‌اند:

 • زن فرد بیمه شده
 • شوهر فرد بیمه شده به‌شرط آن که:
 1. تحت تکفل همسرش باشد.
 2. سن‌اش بیش‌تر از ۶۰ سال بوده و براساس نظر کمیسیون ماده ۹۱ پزشکی تامین اجتماعی از کار افتاده باشد.
 • فرزند فرد بیمه شده به‌شرط آن که:
 1. سن‌اش کم‌تر از ۱۸ سال باشد.
 2. بیمار یا دارای نقص عضو بوده و از کارافتادگی او مورد تایید سازمان تامین اجتماعی باشد.
 3. فرزند دختر بالای ۱۸ سال به‌شرط آن‌که مجرد و بیکار باشد.
 4. فرزند پسر بالای ۱۸ سال به‌شرط آن‌که بیکار یا در حال تحصیل باشد.
 • پدر و مادر فرد بیمه شده به‌شرط آن‌که:
 1. مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی نباشند.
 2. سن پدر بیش‌تر از ۶۰ سال و سن مادر بیش‌تر از ۵۵ سال بوده و براساس نظر کمیسیون ماده ۹۱ پزشکی تامین اجتماعی از کار افتاده باشند.

افراد تحت تکفل در مستمری فوت تامین اجتماعی

افراد تحت تکفل در مستمری فوت تامین اجتماعی درست مشابه مورد بالا و همان کسانی هستند که تحت سرپرستی شما مشمول خدمات درمانی می‌شوند. براساس ماده ۸۰ قانون تامین اجتماعی این افراد را می‌توان به قرار زیر برشمرد:

افراد تحت تکفل مرد فوت شده:

 • همسر یا همسران دائمی او تا زمانی که ازدواج مجدد نکنند مستمری دریافت خواهند کرد.
 • فرزندان با شرایطی که در مورد خدمات درمانی گفته شد تحت تکفل مادرشان قرار می‌گیرند.
 • پدر و مادر با شرایطی که در مورد خدمات درمانی گفته شد می‌توانند از مستمری فوت سهم داشته باشند.

افراد تحت تکفل زن فوت شده:

 • شوهری که در زمان حیات خانم تحت تکفل او بوده یا با داشتن بیش‌تر از ۶۰ سال سن براساس نظر کمیسیون ماده ۹۱ پزشکی تامین اجتماعی از کار افتاده باشد.
 • فرزندان با شرایطی که در مورد خدمات درمانی گفته شد می‌توانند از مستمری فوت سهم داشته باشند.
 • پدر و مادر با شرایطی که در مورد خدمات درمانی گفته شد می‌توانند از مستمری فوت سهم داشته باشند.

نکته:

براساس ماده ۸۳ قانون تامین اجتماعی، سهم افراد تحت تکفل از مستمری فوت متفاوت است. برای مثال، اگر خانم بیمه شده‌ای فوت کند سهم شوهرش از مستمری بازماندگان ۵۰ درصد و سهم هر یک از والدین‌اش ۲۰ درصد خواهد بود.

افراد تحت تکفل در قانون بیمه بیکاری

براساس تبصره ۲ ماده ۷ قانون بیمه بیکاری، افراد تحت تکفل همان کسانی هستند که در بخش خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی به آن‌ها اشاره شد. با این تفاوت که طبق قانون بیمه بیکاری، خواهر و برادر هم می‌توانند جزو افراد تحت سرپرستی باشند. البته، برای این منظور لازم است شرایط زیر را داشته باشند:

 • خواهر تا زمانی‌که مجرد و بیکار باشد.
 • برادری که کم‌تر از ۱۸ سال سن داشته باشد.
 • برادری که بیش‌تر از ۱۸ سال سن داشته و در حال تحصیل یا بیکار باشد.
 • برادری که بیش‌تر از ۱۸ سال سن داشته و طبق نظر پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی کاملا از کارافتاده باشد.

آیا می‌توان خواهر و برادر را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی خود قرار داد؟

با توجه به آن‌چه گفتیم، خواهر و برادر هم در صورت دارا بودن برخی شرایط که قبلا به آن‌ها پرداختیم می‌توانند تحت سرپرستی شما قرار بگیرند. یعنی، حتی در صورت تاهل می‌توانید تکفل افرادی مانند پدر و مادر یا خواهر و برادرتان را هم عهده‌دار شوید.

سوالات متداول

شوهر خواهرم چند سال پیش فوت کرده و خواهرم در حال حاضر مجرد است. آیا من (برادرش) می‌توانم او را جزو افراد تحت تکفل در خدمات درمانی تامین اجتماعی خودم معرفی کنم؟

بله. کافی است به یکی از دفاتر بیمه مراجعه کرده و ضمن در اختیار قرار دادن مدارک مورد نیاز نسبت به انجام این کار اقدام کنید. طبیعتا، حق بیمه ایشان از حقوق شما کسر خواهد شد.

مدتی است خواهرم از همسرش جدا شده و در عین حال، بیکار است. آیا می‌تواند تحت پوشش من (برادرش) قرار بگیرد؟

خیر. متاسفانه به دلیل سودجویی‌های برخی از افراد و اقدام آن‌ها نسبت به طلاق صوری برای بهره‌مندی از مزایای بیمه، این امر امکان‌پذیر نخواهد بود. با این حال، پیشنهاد می‌کنیم به یکی از دفاتر بیمه مراجعه کنید تا از نتیجه امر اطمینان یابید.

اگر دفاتر بیمه در رابطه با قرار دادن خواهر مجرد و بیکار تحت تکفل برادرش همکاری نکنند چه باید کرد؟

در این صورت، لازم است شکایت خود را در دادگاه مطرح کرده و این امر را از طریق مراجع قانونی دنبال کنید تا به نتیجه برسید.

آیا مستمری فوت فقط به همسر و فرزندان تعلق می‌گیرد؟

خیر. مستمری فوت به کلیه افراد تحت تکفل تعلق می‌گیرد.

برادرم تا به‌حال تحت تکفل من بوده؛ اما مدتی است کار پیدا کرده و شاغل شده است. حالا، می‌تواند هم تحت سرپرستی من باشد و هم در محل کارش بیمه بشود؟

خیر. ابتدا باید نسبت به ابطال بیمه قبلی اقدام کند. سپس، از طریق محل کارش می‌تواند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا