بیمه آتش سوزی دانا

درباره بیمه آتش سوزی دانا

بیمه آتش‌سوزی دانا

بیمه دانا از شرکت‌های قدیمی بیمه‌ در کشور است که از سال 1353 فعالیت خود را آغاز کرد و در طول دوران فعالیت خود فراز و فرودهای زیادی را از سر گذراند. با توجه به اینکه در سال 1368 شرکت‌های بیمه‌ مختلف در بیمه دانا ادغام و مدیران آن مجبور به انجام تسویه حساب‌های دیوان دولتی شدند، این شرکت از اهداف اصلی خود دور شد؛ اما در نهایت موفق به بازگشت به حوزه اصلی فعالیت خود شد و از سال 1376 به‌عنوان یک شرکت بیمه واقعی شروع به کار کرد.

انواع بیمه آتش‌ سوزی دانا با هدف جبران خسارات در زمان وقوع حریق در منازل مسکونی یا ساختمان‌های اداری و تجاری تعریف شده است. این بیمه با پرداخت خسارت در این زمان بخش زیادی از دغدغه‌های مالی را از بین می‌برد و باعث می‌شود که خیال شما از بابت تامین هزینه‌های لازم برای جبران خسارت کاملا راحت باشد.
 

انواع بیمه آتش‌سوزی

بیمه دانا به‌منظور راحت‌تر کردن پرداخت خسارات و تعیین سقف تعهدات انواع متفاوتی از بیمه آتش‌ سوزی را تعریف کرده است که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.
 

بیمه‌نامه آتش‌سوزی انبارها

با توجه به اینکه انبار محل نگهداری کالاها، محصولات صنعتی، مواد اولیه و فرآورده‌های دامی و کشاورزی است، آتش گرفتن آن می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به افراد وارد کند. در همین راستا بیمه دانا با توجه به نوع کالای داخل انبار و مالکیت آن طرح‌های مختلفی برای انبارهای عمومی، گمرکی و اختصاصی در نظر گرفته است.
 

مراکز صنعتی

منظور از مراکز صنعتی کارخانه‌های تولید محصولات مختلف غذایی، پوشاک، لوازم تحریر و چاپ، تجهیزات فلزی و غیر فلزی و... می‌شود. در بیمه‌ نامه آتش‌ سوزی مربوط به مراکز صنعتی با توجه به مواد اولیه و ریسک حریق هزینه‌های حق بیمه تعیین می‌شود و بر اساس قیمت روز تجهیزات و محصولات مبلغ جبران خسارت به افراد پرداخت خواهد شد.
 

واحدهای مسکونی

در پوشش‌های مربوط به واحدهای مسکونی خسارات واردشده به اسباب و وسایل منزل، بدنه ساختمان و در بعضی موارد ساختمان‌های مجاور، وسایل نقلیه و افراد جبران می‌شود.
 

بیمه آتش‌‌سوزی با شرایط اظهارنامه (شناور)

بیمه دانا در بیمه‌ نامه آتش‌ سوزی انبارها شرایط شناوری را در نظر گرفته است که با توجه به متفاوت بودن موجودی انبار در شرایط مختلف متفاوت خواهد بود. در شرایط بیمه آتش‌ سوزی با شرایط اظهارنامه‌ (شناور) آمده است که بیمه‌گذار موظف است در قالب اظهارنامه‌های رسمی موجودی انبار را به‌صورت مرتب به شرکت اطلاع دهد. در صورت وقوع هر حادثه‌ای میزان مبلغ پرداخت‌شده بابت خسارت با توجه به موجودی اولیه مندرج در بیم ه‌نامه یا آخرین اظهارنامه تایید شده توسط نماینده شرکت تعیین می‌شود.
 

پوشش‌ های بیمه آتش‌‌سوزی دانا

بیمه دانا در قالب پوشش‌های اصلی و پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی سقف تعهدات خود را تعیین کرده است. پوشش‌های اصلی در واقع مواردی هستند که به‌صورت پیش‌فرض در بیمه‌ نامه تعریف شده‌اند و حق بیمه ابتدایی این خسارات را شامل می‌شود؛ اما برای بهره‌مندی از پوشش‌های اضافه باید هزینه بیشتری را بابت حق بیمه پرداخت کنید. در ادامه این بخش پوشش‌های اصلی و اضافه شرکت بیمه دانا را به شما معرفی می‌کنیم.

 

پوشش‌های اصلی آتش‌‌سوزی

 • شروع آتش‌ سوزی از منبع حرارتی کنترل ناپذیر
 • شروع آتش‌ سوزی در اثر احتراق مواد سوختنی
 • خسارات ناشی از صاعقه
 • انفجار ناشی از نشت گاز یا بخارهای اشتعال‌زا (انفجار هسته‌ای یا ناشی از مواد منفجره از استثنائات بیمه آتش‌سوزی است)
   

پوشش‌ های اضافی بیمه آتش‌‌سوزی

در بخش پوشش‌های اضافه خسارات ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله، آتش‌فشان، سیل، طوفان، گردباد و تندباد تحت پوشش قرار می‌گیرند. علاوه بر این در صورت پرداخت حق بیمه اضافه می‌توانید از خدمات بیمه دانا برای پوشش دهی خسارات ناشی از ترکیدگی لوله آب، ضایعات برف و باران، حوادث ناشی از سنگینی برق، سقوط هواپیما، شکست شیشه، اعتصاب و شورش و دزدی با شکست حرز را از شرکت دریافت کنید.

سایر خطرات مانند انفجار ظروف تحت‌ فشار صنعتی، پاک‌سازی محل و مسئولیت مدتی در قبال همسایگان مجاور به‌عنوان خطرات تبعی (اضافی) در بیمه‌نامه تعریف شده که بیمه‌گذار در زمان عقد قرارداد می‌تواند به ازای پرداخت هزینه اضافه‌تر از آن‌ها بهره‌مند شود.

 

خطرات خارج از تعهد در بیمه آتش‌‌سوزی

در تعهدنامه پرداخت خسارت بیمه آتش‌ سوزی دانا مواردی آمده است که تحت هیچ شرایطی شامل پوشش بیمه نمی‌شود؛ در لیست زیر این موارد را بیان می‌کنیم.

 • خسارت‌های عمدی که با هدف دریافت هزینه از شرکت بیمه توسط شخص بیمه‌گذار یا سایر ذینفعان وارد شده باشد.
 • خسارت‌هایی که ناشی از آتش‌سوزی نیست.
 • خسارت‌هایی که از عیب ذاتی یا اکسیداسیون مورد بیمه ‌ایجاد شده است.
 • خسارات ناشی از جنگ، شورش، انقلاب، عملیات تروریستی و...
 • خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی مگر در مواردی که حق به‌عنوان خطرات تبعی (اضافی) در بیمه‌نامه قید شده باشند.
 • خسارات ناشی از انفجار هسته‌ای و تشعشعات اتمی

 

مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت

به‌طورکلی اموالی که بیمه دانا متعهد پرداخت خسارت آن‌ها می‌شود در دو دسته ثابت و شناور قرار می‌گیرند که بیمه‌نامه قطعی (سرمایه ثابت) و بیمه‌نامه اظهارنامه‌ای (سرمایه شناور) برای آن‌ها تعریف شده است. منظور از سرمایه ثابت مورد بیمه‌ای است که مقدار آن در زمان اعتبار بیمه‌نامه تغییر نمی‌کند. به‌عنوان‌مثال تجهیزات صنعتی، واحدهای مسکونی، وسایل منزل یا محیط اداری و... از این دسته هستند. در این مورد پرداخت خسارت بیمه آتش‌سوزی با توجه به مصوبه شرکت‌های بیمه و مبلغ اولیه توافق شده انجام خواهد شد و نیازی به محاسبه مجدد مبلغ بیمه نیست. 

در بیمه‌نامه اظهارنامه‌ای (سرمایه شناور) لازم است که بیمه‌گذار به‌صورت دوره‌ای در اظهارنامه‌ای لیست سرمایه‌های جدید خود را به شرکت اعلام کند تا در زمان وقوع حادثه خسارت با توجه به ارزش سرمایه فعلی تعیین شود. این مورد اغلب در بیمه‌ نامه آتش‌ سوزی انبارها تعیین می‌شود؛ چراکه موجودی آن‌ها در زمان اعتبار بیمه به‌صورت مرتب تغییر می‌کند و لازم است که شرکت بیمه متناسب با ارزش موجودی تعهد خود را ارائه دهد. در این نوع بیمه‌نامه در صورت عدم ارائه اظهارنامه خسارت با توجه به موجودی قید شده در بیمه‌نامه تعیین می‌شود و شرکت بیمه مسئولیتی در قبال ضرر و زیان شما ندارد.

مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت به‌صورت زیر است.

 • اصل بیمه‌نامه
 • گزارش اولیه بازدید
 • قبوض رسید دریافت حق بیمه
 • مدارک تکمیلی اعلام‌شده توسط کارشناس بیمه دانا

به‌منظور دریافت خسارت از شرکت بیمه لازم است که حداکثر ظرف 5 روز کاری فرم اعلام خسارت را به شرمت تحویل داده و شماره تماس خود را جهت انجام هماهنگی‌های بعدی اعلام کنید. علاوه بر این حداکثر 10 روز بعد از  حادثه فرصت برای اعلام علت حادثه، میزان خسارت واردشده، لیست اشیای نجات داده‌شده و مبلغ تقریبی خسارات وجود دارد. درنهایت شرکت بیمه نماینده خود را برای تایید خسارات به محل می‌فرستد و بعد از اطمینان از عمدی نبودن آتش‌سوزی با توجه به میزان تعهد خسارت وارد شده را تا حد زیادی جبران می‌کند.

 

خرید بیمه آتش‌سوزی دانا از بیمیتو

به‌منظور خرید انواع بیمه آتش‌ سوزی بیمه دانا می‌توانید از طریق سایت بیمیتو اقدام کنید. با استفاده از خدمات این سایت می‌توانید خیلی سریع و راحت بیمه‌نامه را به‌صورت آنلاین خریداری کرده و بدون نیاز به پرداخت هزینه ارسال آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن درب منزل خود تحویل بگیرید. بیمیتو به شما خدمات پشتیبانی کاملی را ارائه می‌دهد تا در همه مراحل بتوانید از کارشناسان خبره و باتجربه سوالات خود را بپرسید و بهترین نوع بیمه‌نامه را تهیه کنید. همچنین در صورت بروز مشکل در هریک از مراحل ثبت‌نام، خرید، تمدید یا تحویل می‌توانید با پشتیبانی تماس بگیرید تا هرچه سریع‌تر مشکل شما برطرف شود.