بیمه شخص ثالث دانا

درباره بیمه شخص ثالث دانا

بیمه شخص ثالث دانابیمه شخص ثالث دانا

بیمه دانا جزء قدیمی‌ترین شرکت‌های بیمه‌ای در کشور است. آغاز فعالیت بیمه دانا که با همکاری یک شرکت انگلیسی بود به سال 1353 برمی‌گردد. این شرکت بعد از انقلاب همچنان به فعالیت خود ادامه داد و در آذرماه سال 67 چند شرکت بیمه که یکی از آن‌ها بیمه دانا بود با یکدیگر ادغام شدند. بیمه دانا چندین سال به عنوان یک شرکت تخصصی تنها در زمینه بیمه‌های اشخاص به فعالیت خود ادامه می‌داد تا این که در نهایت این شرکت در سال 75 موفق شد مجوز فعالیت در تمام رشته‌های بیمه‌ای را به دست آورد و از این طریق خدمات خود را گسترش دهد. بیمه شخص ثالث که یکی از مهم‌ترین رشته‌های بیمه‌ای است توسط این شرکت نیز ارایه می‌شود. بیمه شخص ثالث، خسارت‌های جانی و مالی افراد زیان‌دیده در حوادث رانندگی را جبران می‌کند و البته خسارت جانی راننده مقصر را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. با توجه به اهمیتی که بیمه شخص ثالث دارد بیمه‌گزار نباید حتی یک روز بدون داشتن این بیمه رانندگی کند؛ چون اگر در این مدت به دیگران خسارت وارد کند باید همه خسارت را شخصاً پرداخت کند. بیمه‌گزار می‌تواند این بیمه را از هر شرکتی که می‌خواهد تهیه کند اما به دلیل سابقه و قدمت طولانی که بیمه دانا دارد عده‌ای ترجیح می‌دهند بیمه شخص ثالث را از این شرکت خریداری کنند. در این مطلب قصد داریم در خصوص بیمه شخص ثالث دانا صحبت کنیم تا چنانچه قصد خرید این بیمه را دارید ابتدا شرایط خرید خود را بررسی کنید.


بیمه دانا شخص ثالثچرا افراد بیمه شخص ثالث دانا را انتخاب می‌کنند؟

همه ما در قبال خسارت‌های جانی و مالی که در حوادث مختلف مانند تصادف به دیگران وارد می‌کنیم مسئول هستیم. اما گاهی اوقات خسارت‌های ایجادشده به حدی سنگین است که جبران آن از توان فرد مقصر خارج است. در حوادث رانندگی می‌توان این خسارات را تحت پوشش بیمه‌ای به نام بیمه شخص ثالث قرار داد. البته تهیه بیمه شخص ثالث برای انواع خودرو اجباری است و نداشتن آن عواقب متنوعی برای راننده خودرو دارد. مثلاً اگر پلیس راهنمایی و رانندگی، خودرو فاقد بیمه شخص ثالث را شناسایی کند خودرو را متوقف کرده و به پارکینگ منتقل می‌کند. عواقب دیگر نداشتن بیمه شخص ثالث این است که امکان خرید و فروش خودروی فاقد بیمه ثالث وجود ندارد. همچنین راننده به ازای هر روزی که خرید و تمدید این بیمه را به تأخیر بیندازد جریمه می‌شود. جریمه دیرکرد با توجه به نوع خودرو و تعداد سیلندر آن مشخص می‌شود. اما شاید مهم‌ترین اتفاقی که می‌تواند برای راننده فاقد بیمه شخص ثالث بیفتد این باشد که اگر مالک خودرو در حادثه‌ای مقصر شناخته شود باید تمام خسارت‌های ایجادشده را شخصاً جبران کند و شرکت بیمه تعهدی در قبال وی ندارد.

شرکت‌های مختلفی بیمه شخص ثالث را ارایه می‌دهند اما چرا باید این بیمه را از بیمه دانا تهیه کنیم؟ برای پاسخ به این سوال بد نیست شرایط ارایه بیمه شخص ثالث را در بیمه دانا بررسی کنیم تا ببینید خرید از این شرکت به نفع شما است یا نه.

 • سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث: سقف پوشش مالی بیمه‌نامه یکی از مهمترین مواردی است که موقع خرید بیمه شخص ثالث باید به آن توجه کنید چون سقف این پوشش در شرکت‌های مختلف یکسان نیست. در سال 99 حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث 11 و حداکثر 220 میلیون تومان تعیین شده است اما همه شرکت‌های بیمه، پوشش مالی 220 میلیون تومانی را به بیمه‌گزار ارایه نمی‌دهند. در بیمه دانا نیز این سقف 80 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. اما موضوعی که اهمیت دارد این است که حتماً پوشش مالی را افزایش دهید و به پوشش مالی پایه یعنی 11 میلیون تومان اکتفا نکنید چون همان طور که می‌دانید قیمت انواع خودرو و لوازم آن نسبت به چند سال گذشته گران‌تر شده است؛ بنابراین تهیه بیمه‌نامه با سطح تعهدات کافی اهمیت زیادی دارد.
 • طرح مهر دانا: در حال حاضر بیمه دانا با همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران اقدام به ارایه طرح مهر دانا کرده است تا افراد امکان خرید اقساطی بیمه‌های خودرو، بیمه آتش‌سوزی و بیمه حوادث را داشته باشند. در این طرح مبلغ 2 میلیون و 500 هزار تومان برای خودروهای سواری، 3 میلیون تومان برای تاکسی‌ها و 6 میلیون تومان برای اتوبوس‌ها وام خرید بیمه شخص ثالث به افراد تعلق می‌گیرد اما این مبلغ به طور مستقیم به بیمه‌گزار داده نمی‌شود بلکه حق‌بیمه‌ از طرف بانک به شرکت بیمه پرداخت می‌شود. دریافت این وام نیازی به ضامن و پیش‌پرداخت ندارد و همچنین بازپرداخت آن نیز 12 ماهه و بدون سود و کارمزد است.
 • کیفیت پرداخت خسارت: برای این که کیفیت پرداخت خسارت را بررسی کنید می‌توانید به تعداد مراکز پرداخت خسارت توجه کنید و یا ببینید شرکت بیمه موردنظرتان امکان ارزیابی خسارت را به صورت سیار فراهم کرده است یا نه. بیمه دانا بیش از 70 مرکز پرداخت خسارت در کل کشور دارد که بیمه‌گزار با مراجعه به این مراکز اقدام به دریافت خسارت می‌کند. در حال حاضر این شرکت سرویس ارزیابی خسارت سیار ندارد.

قیمت بیمه شخص ثالث داناقیمت بیمه شخص ثالث دانا

شرکت‌های بیمه، خسارت‌های جانی و مالی بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه جبران می‌کنند؛ به همین دلیل حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث هر سال با توجه به نرخ دیه تعیین می‌شود. همچنین حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث برای خودروهای کمتر از چهار سیلندر، چهار سیلندر و بیشتر از چهار سیلندر با یکدیگر متفاوت است. اما حق بیمه‌ای که بر اساس تعداد سیلندر برای هر خودرو تعیین می‌شود حق بیمه نهایی بیمه شخص ثالث نیست و قیمت نهایی این بیمه با توجه به فاکتورهایی مثل کاربری خودرو، تخفیف‌های بیمه، سقف تعهدات بیمه‌نامه، مدت قرارداد بیمه و جریمه دیرکرد مشخص می‌شود.

حق بیمه شخص ثالث برای خودروهایی که کاربری تاکسی و آموزش رانندگی دارند از خودروهایی که کاربری شخصی دارند بیشتر است. همچنین در صورتی که بیمه‌گزار در خرید و تمدید این بیمه تأخیر داشته باشد جریمه می‌شود و موقع خرید بیمه‌نامه باید حق بیمه بیشتری پرداخت کند. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث نیز که به صورت روزانه محاسبه می‌شود برای هر روز از تقسیم حق بیمه کامل و بدون تخفیف خودرو بر عدد 365 به دست می‌آید.

در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث دانا علاوه بر همه عوامل گفته‌شده سال ساخت خودرو و داشتن یا نداشتن معاینه فنی تأثیر می‌گذارد. به این ترتیب قیمت بیمه شخص ثالث دانا برای خودروهایی که بیش از 15 سال از ساخت آن‌ها می‌گذرد به ازای هر سال 2 درصد بیش‌تر می‌شود. همچنین خودروهای فاقد معاینه فنی نیز باید 5 درصد حق بیمه اضافی پرداخت کنند.

اگر می‌خواهید از قیمت بیمه شخص ثالث دانا برای خودرو خود اطلاع پیدا کنید می‌توانید استعلام این بیمه را انجام دهید. دریافت استعلام بیمه شخص ثالث دانا از بیمیتو به شما کمک می‌کند از قیمت این بیمه مطلع شوید و همچنین شرایط بیمه و کیفیت پرداخت خسارت بیمه دانا را با را سایر شرکت‌ها مقایسه کنید. با دریافت استعلام بیمه شخص ثالث از بیمیتو این امکان را دارید که سقف پوشش مالی بیمه‌نامه را از 11 میلیون تا 220 میلیون تومان تغییر دهید و گزینه مناسب را برای سقف تعهد مالی بیمه‌نامه انتخاب کنید و در نهایت بیمه را مطابق نیاز خود سفارش دهید.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث دانا پوشش‌های بیمه شخص ثالث دانا

بیمه شخص ثالث دو نوع پوشش مالی و جانی دارد که در ادامه هر یک را بیش‌تر توضیح می‌دهیم.

پوشش جانی افراد زیان‌دیده: این پوشش، خسارت‌های ناشی از فوت، نقص عضو، از کارافتادگی و هزینه‌های پزشکی افراد دیگر را مطابق نرخ دیه جبران می‌کند. نرخ دیه در سال 99 در ماه‌های غیرحرام 330 میلیون و درماه‌های حرام 440 میلیون تومان تعیین شده است.

پوشش مالی افراد زیان‌دیده: خسارت‌های مالی واردشده به افراد دیگر با این پوشش و تا سقف تعهدات بیمه‌نامه جبران می‌شود. در سال جاری حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث 11 میلیون و حداکثر 220 میلیون تومان تعیین شده است و بیمه‌گزار سقف پوشش بیمه‌نامه را به انتخاب خود تعیین می‌کند. طبیعی است که اگر پوشش مالی پایه را انتخاب کنید ولی در حادثه‌ای به دیگران خسارت بیشتری وارد کنید باید مابقی خسارت را از جیب بپردازید؛ به همین خاطر گفته می‌شود سقف پوشش مالی بیمه‌نامه را افزایش دهید تا ضرر نکنید. همان طور که گفتیم سقف پوشش مالی در بیمه دانا تا 80 میلیون تومان ارایه می‌شود.

پوشش حوادث راننده: پوشش حوادث راننده نیز یکی از پوشش‌های بیمه شخص ثالث است که خسارت‌های بدنی واردشده به راننده مقصر را جبران می‌کند. سقف پوشش حوادث راننده برابر با نرخ دیه در ماه‌های عادی است.

 تخفیف بیمه شخص ثالث داناتخفیف بیمه شخص ثالث دانا

همان طور که گفتیم یکی از عواملی که بر قیمت بیمه شخص ثالث اثر می‌گذارد و باعث کاهش قیمت این بیمه می‌شود تخفیف‌های بیمه است. در ادامه انواع تخفیف‌های بیمه شخص ثالث دانا را بررسی می‌کنیم.

تخفیف عدم خسارت: همه شرکت‌های بیمه از جمله بیمه دانا برای بیمه‌گزاری که دچار خسارت نشود و از بیمه‌نامه خود استفاده نکند تخفیف در نظر می‌گیرند. این تخفیف مطابق جدول زیر اعمال می‌شود.

سال1234567891011121314
میزان تخفیف (درصد)510152025303540455055606570

تخفیف صفر کیلومتر: تخفیف دیگری که در بیمه شخص ثالث وجود دارد تخفیف خودرو صفر کیلومتر است. دارندگان خودروهای صفر کیلومتر حداکثر تا 3 ماه پس از ترخیص خودرو فرصت دارند تا با خرید بیمه شخص ثالث دانا از 5 درصد تخفیف بهره‌مند شوند.

 روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث داناروند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث دانا

نحوه دریافت خسارت بیمه شخص ثالث با توجه به نوع و میزان خسارت ایجادشده می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی می‌توان گفت با توجه به این که دریافت خسارت بیمه شخص ثالث با کروکی باشد یا بدون کروکی، روند دریافت خسارت متفاوت است.

دریافت خسارت بیمه شخص ثالث بدون کروکی

اگر خسارت ایجادشده کمتر از 11 میلیون تومان باشد، طرفین تصادف در مورد مقصر با هم اختلاف‌نظر نداشته باشند و مدارک راننده مقصر و زیان‌دیده کامل باشد برای دریافت خسارت نیازی به کروکی نیست. در این حالت برای دریافت خسارت لازم است که دو طرف تصادف به همراه اتومبیل‌هایشان به یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا مراجعه کنند و مدارک‌ مربوطه را به کارشناس بیمه تحویل دهند. کارشناس بیمه بعد از بررسی مدارک و بازدید از خودروها، میزان خسارت را برآورد می‌کند و در نهایت مبلغ خسارت به حساب زیان‌دیده واریز می‌شود.

دریافت خسارت بیمه شخص ثالث با کروکی

گاهی اوقات هم برای دریافت خسارت باید از صحنه حادثه کروکی تهیه شود مثلاً در مواردی که وقوع حادثه باعث خسارت جانی شود یا زمانی که یکی از طرفین تصادف بیمه شخص ثالث نداشته باشد و یا همچنین زمانی که خسارت مالی واردشده به زیان‌دیده بیش‌تر از سقف تعهد بیمه‌نامه راننده مقصر باشد. اگر خسارت ایجاد شده مالی باشد لازم است بعد از تهیه کروکی، راننده زیان‌د‌یده به همراه اتومبیلش به یکی از شعب بیمه دانا مراجعه کند و فرم اعلام خسارت را تکمیل کند. بیمه دانا هم بعد از دریافت مدارک و بررسی خودرو مبلغ خسارت را تعیین کرده و به حساب زیان‌دیده واریز می‌کند.

اگر خسارت ایجادشده جانی باشد برای دریافت خسارت لازم است که راننده مقصر و یا فرد زیان‌دیده و یا وراث متوفی به یکی از مراکز پرداخت خسارت بروند و مدارک لازم را به شرکت بیمه ارایه دهند. حال بعد از این که دادگاه تشکیل شد شرکت بیمه مبلغ خسارت را با توجه به رأی دادگاه و گواهی پزشکی قانونی تعیین می‌کند و به حساب زیان‌دیده یا وراث متوفی واریز می‌کند.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث دانا مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث دانا

با توجه به این که خسارت ایجادشده جانی باشد یا مالی، مدارک لازم برای دریافت خسارت متفاوت است. در ادامه مدارکی را که برای دریافت هر خسارت لازم است بررسی می‌کنیم.

مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی

 • ارایه فرم اعلام خسارت
 • ارایه اصل بیمه‌نامه شخص ثالث، گواهی‌نامه، کارت ماشین و کارت شناسایی راننده مقصر
 • ارایه اصل بیمه‌نامه شخص ثالث،گواهی‎نامه، سند مالیکت خودرو و کارت شناسایی زیان‌دیده
 • ارایه اصل کروکی در صورت وجود
 • ارایه گزارش‌های مربوطه در صورت وجود

مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی

 • ارایه فرم اعلام خسارت
 • ارایه اصل بیمه‌نامه شخص ثالث، گواهی‌نامه، کارت ماشین و کارت شناسایی راننده مقصر
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل کروکی تصادف
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل گزارش‌های مربوط به تصادف
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل برگه‌های بازجویی طرفین حادثه
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل رأی دادگاه
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل گواهی پزشکی قانونی
 • ارایه اصل شناسنامه و کارت شناسایی فرد یا افراد زیا‎ن‌دیده
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل مدارک پزشکی زیان‌دیده یا متوفی
 • در صورتی که وقوع تصادف باعث فوت راننده مقصر یا افراد دیگر شود ارایه اصل یا کپی برابر اصل گزارش معاینه جسد، جواز دفن، خلاصه رونوشت فوت و اصل شناسنامه باطل‌شده متوفی نیز لازم است.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث داناچگونه بیمه شخص ثالث دانا را آنلاین بخرم؟

همان طور که گفتیم رانندگی بدون بیمه شخص ثالث می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد؛ بنابراین بسیار مهم است که خرید و یا تمدید این بیمه را جدی بگیریم و هر سال در بهترین زمان ممکن تمدید بیمه‌نامه را انجام دهیم. طبق نظر کارشناسان گفته می‌شود بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث یک هفته قبل از سررسید بیمه‌نامه است. اگر فکر می‌کنید که ممکن است تاریخ سررسید بیمه‌نامه خود را فراموش کنید می‌توانید تاریخ سررسید بیمه‌ را در سایت بیمیتو ثبت کنید تا زمان تمدید بیمه به شما یادآوری شود. بیمیتو سامانه مقایسه و خرید بیمه است که استفاده از آن می‎تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد. به کمک بیمیتو می‌توانید بیمه شخص ثالث دانا و سایر شرکت‌های بیمه را آنلاین تهیه کنید. این مزیت به شما کمک می‌کند که در هر ساعت از شبانه‌روز و در هر مکانی که هستید خرید یا تمدید بیمه‌نامه را انجام دهید. کافی است به سایت بیمیتو بروید و با وارد کردن اطلاعات خودرو و بیمه‌نامه قبلی خود وارد صفحه مقایسه شوید. در صفحه استعلام قیمت می‌‎توانید سقف تعهد مالی بیمه را به انتخاب خود تعیین کنید و همچنین قیمت و شرایط بیمه شخص ثالث دانا را با سایر شرکت‌های بیمه مقایسه کرده و بیمه را مطابق نیازتان سفارش دهید.