بیمه آتش سوزی ملت

درباره بیمه آتش سوزی ملت

بیمه آتش‌ سوزی ملت

بیمه ملت در سال 1382 در تهران ثبت گردید و در تاریخ 04/09/1382 با مجوز بیمه مرکزی تأسیس شد. این شرکت خدمات خود را در زمینه بیمه اتومبیل، بیمه باربری، بیمه آتش‌سوزی، بیمه اشخاص، بیمه زندگی و سایر زمینه‌ها ارائه می‌دهد. این بیمه در سال 1398 بالاترین سطح توانگری را داشته است.

بیمه آتش‌سوزی یک قرارداد حقوقی بین شرکت بیمه و بیمه‌ گذار است که به شخص بیمه شده، این تضمین را می‌دهد که اگر هرگونه خسارتی در آتش‌سوزی به دارایی‌های فرد وارد شود توسط بیمه پرداخت می‌شود. این بیمه حوادث آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار و... را پوشش می‌دهد. خرید بیمه‌نامه آتش‌سوزی باعث ایجاد آرامش خاطر در مشتری می‌شود، زیرا در صورت بروز حوادثی که منجر به خسارت در اثر آتش‌سوزی، خطرات تحت پوشش و سایر حوادث، افراد بیمه‌شده را تحت پوشش قرار می‌دهد.

انواع بیمه آتش‌ سوزی

بیمه ملت بیمه‌نامه‌های خود را در اشکال گوناگون به مشتریان ارائه می‌کند:

 1. بیمه آتش‌ سوزی واحد های مسکونی
 2. بیمه آتش‌ سوزی واحد های صنعتی
 3. بیمه آتش‌ سوزی واحد های غیر صنعتی
 4. بیمه آتش‌ سوزی با شرایط جایگزینی
 5. بیمه آتش‌ سوزی انبار با سرمایه شناور

 

پوشش های اضافی بیمه آتش‌ سوزی

بیمه آتش‌ سوزی، درواقع خطرات اصلی و اضافی را پوشش می‌دهد. برای خرید پوشش اضافی، باید این پوشش‌ جداگانه خریداری‌شده و در بیمه‌نامه قرار گیرد. خطرات اضافی مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت نهایی حق بیمه است. باید به این موضوع اشاره کرد که اگر قصد خرید خطرات اضافی را دارید باید حتماً خطرات اصلی یعنی صاعقه، آتش‌سوزی و انفجار را خریداری کنید تا خطرات اضافی نیز تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. به‌طورمعمول، با توجه به نیاز فرد بیمه شده و قرار گرفتن وی در معرض خطر، پوشش‌های اضافی زیر ارائه می‌شود:

 • آتش‌سوزی جنگل
 • زلزله 
 • آتش‌فشان
 • سیل و طغیان رودخانه
 • طوفان
 • شورش یا اعتصاب
 • خسارت ناشی از ضربه
 • ضایعات برف و باران
 • آسیب هواپیما (همچنین سقوط هواپیما را پوشش می‌دهد که البته فاصله هواپیما با فرودگاه اهمیت دارد)
 • پرداخت خسارت وارده به همسایه در صورت وقوع انفجار یا آتش‌سوزی
 • تخریب سهام در محوطه سردخانه به علت قطع برق

پرداخت خسارت بیمه آتش‌ سوزی ملت

احتمال اینکه در انجام هر کاری خسارت مالی یا جانی به فرد وارد شود وجود دارد. در این زمان است که بحث بیمه اهمیت پیدا می‌کند اما نکته مهم اینجاست که بیمه آتش‌سوزی خسارت جانی را پوشش نمی‌دهد. بعد از بروز خسارتی که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، شخص بیمه شده 5 روز مهلت دارد که گزارش حادثه پیش آمده را به شرکت بیمه ارائه دهد. سپس کارشناس به محل وقوع حادثه اعزام می‌شود تا میزان خسارت وارده را بررسی کند. باید توجه داشت اگر آتش‌سوزی عمداً اتفاق افتاده باشد، هیچ پولی به فرد پرداخت نخواهد شد و امکان اینکه شرکت بیمه از طریق مراجع قانونی این ادعای خسارت را پیگیری کند نیز وجود دارد. همچنین اگر شخص بیمه شده میزان ارزش دارایی را بیشتر از مقدار واقعی گزارش داده باشد، پس از کارشناسی و بررسی، هزینه‌ای برابر ارزش واقعی به شخص پرداخت می‌شود. 

مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت

مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت به شرح زیر است:

 1. اصل بیمه‌نامه و رسید پرداخت حق بیمه
 2. کارت ملی 
 3. سند مالکیت و یا سند اجاره ملک متعلق به شخص بیمه شده

اگر سند مالکیت و یا سند اجاره ملک به نام شخص بیمه شده نباشد و به نام سایر بستگان (بستگان درجه یک) باشد، باید مدارک لازم شناسایی را به شرکت بیمه ارائه دهند. همچنین باید نام شخص به عنوان ذینفع در بیمه‌نامه ذکر شود.

 1. ارائه لیست کاملی از اموال خسارت‌دیده و تخمین خسارت وارده 
 2. ارائه اصل گزارش آتش‌نشانی و نیروی انتظامی به شرکت بیمه
 3. ارائه اصل گزارش مراجع ذیصلاح که درباره حوادث غیر عمد و ناگهانی است.

بیمه‌ نامه آتش‌سوزی انبارها

بیمه‌نامه آتش‌سوزی انبارها، بیمه‌نامه‌ای است که انبارهای عمومی و اختصاصی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. در بیمه‌نامه آتش‌سوزی ساختمان‌ها، تأسیسات، ماشین‌آلات و... تحت پوشش قرار می‌گیرند.

انبارها با توجه به نوع مالکیت به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

 1. انبارهای عمومی: انبارهای عمومی که کالا و صاحبان آن متنوع است و ورود و خروج کالا در زمان دقیق و با برنامه‌ریزی قبلی صورت نمی‌گیرد.
 2. انبارهای اختصاصی: در این انبارها صاحبان کالا محدودند و تنها دارای یک مالک حقیقی و حقوقی‌اند و تنوع کالا در این نوع بازار کم است.

مراکز صنعتی

مراکز صنعتی مانند کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، چاپ و صحافی، محصولات کانی غیرفلزی، تأسیسات، ماشین‌آلات و... را می‌توان در برابر خطر انفجار، صاعقه، خطر آتش‌سوزی و به علاوه خطرهای اضافی بیمه کرد. این نوع بیمه را می‌توان با گذشت زمان تکمیل و به‌روزرسانی کرد.

واحد های مسکونی

در این بیمه‌نامه با توجه به درخواست بیمه‌گذار، ساختمان، پارکینگ، سرایداری، انبار، موتورخانه، آسانسور و... تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار می‌گیرد.

بیمه آتش‌ سوزی با شرایط اظهارنامه‌ (شناور)

در بیمه آتش‌ سوزی فرد باید ارزش واقعی اموال تحت پوشش بیمه مانند ساختمان، ماشین‌آلات، موجودی کالا و... را به شرکت بیمه‌گزارش دهد. چون اگر بیمه‌گذار میزان دارایی را بیش از مقدار واقعی گزارش دهد و یا در اعلام آن تقلب کند، شرکت بیمه می‌تواند از فرد شکایت کند و وی را دادگاهی کند. همچنین طبق قراردادی که بیمه‌گذار و شرکت بیمه امضا می‌کنند، در صورت بروز تقلب، قرارداد باطل شده و فرد مستلزم به پرداخت خسارت می‌شود.

در بیمه آتش‌سوزی با شرایط اظهارنامه‌ای (شناور) فرد بیمه‌ گذار موظف است میزان واقعی دارای خود را ارزیابی کند و به عنوان سرمایه به شرکت بیمه اعلام کند. لازم به ذکر است که حق بیمه دریافت شده، موقت است. همچنین بیمه‌گذار باید اول هر ماه موجودی ماه قبل را به شرکت بیمه اعلام کند و طبق آمار فرد بیمه‌گذار میانگین سرمایه سالیانه بیمه‌نامه، ارزیابی می‌شود که بر اساس آن می‌توان حق بیمه قطعی را محاسبه کرد.

استثنائات بیمه آتش‌ سوزی ملت

بیمه آتش‌سوزی قرارداد رسمی بین بیمه‌گذار و شرکت بیمه است که هردو طرف باید تعهداتی که در بیمه‌نامه ذکر شده را امضا زده و به تعهدات موجود در بیمه‌نامه عمل کنند. اگر هرکدام از طرفین به تعهد عمل نکند قرارداد فسخ می‌شود و آن شخصی که موجب باطل شدن قرارداد شده باید مبلغ ضررکرد را پرداخت کند.

خطرات خارج از تعهد در بیمه آتش‌ سوزی

اگر سانحه آتش‌سوزی به علت موارد زیر ایجاد شود، شرکت بیمه هیچ‌گونه تعهدی در مقابل سانحه آتش‌سوزی نخواهد داشت: 

 • آتش‌سوزی به علت وقوع جنگ، شورش و اعتراضات داخلی
 • آتش‌سوزی به علت انفجار هسته‌ای
 • بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و... .

بیمه‌ نامه اظهارنامه‌ (سرمایه شناور)

در بیمه‌نامه اظهارنامه‌ای (سرمایه شناور) شرکت بیمه‌گر سقف حداکثری برای تعهدات خود در نظر گرفته و همچنین بیمه‌ گذار نیز باید بر اساس شرایط ذکر شده در بیمه‌نامه و مدت اعتبار قرارداد، دارایی خود را باید به شرکت بیمه اعلام نماید.

بیمه‌نامه قطعی (سرمایه ثابت)

بیمه‌نامه قطعی (سرمایه ثابت)، شرکت بیمه خسارت ناشی از زیان وارد شده به دارایی شخص را تا حداکثر سرمایه ذکر شده در بیمه‌نامه و با توجه به ضرر پیش‌آمده جبران می‌کند.

خطرات تبعی (اضافی)

در طول روز هزاران مورد آتش‌سوزی در اثر عوامل مختلف ایجاد می‌شود که خسارات زیادی به وجود می‌آورد. اما در صورت وجود بیمه و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن فرد، این وضعیت جبران می‌شود و به حالت تعادل قبل از حادثه بازمی‌گردد.

خرید آنلاین بیمه آتش‌ سوزی

امروزه بیشتر مردم به سمت اینترنت و خرید اینترنتی تمایل دارند تا در وقت آن‌ها صرفه‌جویی شود و زمان زیادی هدر ندهند. به همین دلیل پیشنهاد ما خرید بیمه آنلاین و استفاده از سامانه اینترنتی بیمیتو است. زیرا این برنامه امکان مقایسه یک بیمه با سایر بیمه‌ها را به شما می‌دهد و درنهایت می‌توانید بهترین انتخاب با مناسب‌ترین قیمت را در کوتاه‌ترین زمان داشته باشید.