بیمه شخص ثالث معلم

درباره بیمه شخص ثالث معلم

بیمه شخص ثالث معلمبیمه شخص ثالث معلم

در سال 1373 شرکتی به نام بیمه صادرات و سرمایه‌گذاری تأسیس شد که با واگذاری بخش عمده سهام آن و پس از گذشت 13 سال، نام آن به بیمه معلم تغییر یافت. این شرکت توانست رفته‌رفته فعالیت‌های خود را گسترش دهد و مجوز ارایه انواع بیمه‌نامه‌ها را به دست آورد. در کنار انواع بیمه‌هایی که در این شرکت صادر می‌شود بیمه شخص ثالث همچنان یکی از بیمه‌های پرطرفدار بیمه معلم است؛ چون هما‌ن‌طور که می‌دانید در کشور ما تهیه این بیمه برای تمامی وسایل نقلیه اجباری است و هیچ راننده‌ای مجاز نیست بدون داشتن بیمه شخص ثالث رانندگی کند. با تهیه این بیمه، اگر بیمه‌گزار در حین رانندگی به دیگران خسارت جانی یا مالی وارد کند شرکت بیمه خسارت ایجادشده را از طرف وی جبران می‌کند. با توجه به اهمیت زیاد بیمه شخص ثالث لازم است بیمه‌گزار هر سال استعلام بیمه‌نامه را انجام دهد و از قیمت و مزایای این بیمه در شرکت موردنظر خود آگاه شود؛ چرا که بعضی از شرکت‌ها، این بیمه را با مزایای ویژه‌ای ارایه می‌دهند. ما در این مطلب درباره همه چیز یعنی از پوشش‌ها تا دریافت استعلام بیمه شخص ثالث معلم برایتان می‌گوییم تا اگر قصد خرید این بیمه‌نامه را دارید ابتدا شرایط را بررسی کنید.


بیمه شخص ثالث معلم چگونه ارایه می‌شود؟بیمه شخص ثالث معلم چگونه ارایه می‌شود؟

همه ما در برابر خسارت‌هایی که به دیگران وارد می‌کنیم مسئول هستیم؛ بنابراین اگر در حوادث مختلف از جمله تصادف به دیگران آسیب جانی یا مالی بزنیم باید خسارت‌های ایجادشده را جبران کنیم. خسارت‌های ناشی از سوانح رانندگی باید مطابق نرخ دیه جبران شود. در برخی مواقع، میزان خسارت ایجادشده به حدی سنگین است که راننده مقصر توان پرداخت دیه و جبران کل هزینه‌ها را ندارد؛ به همین دلیل لازم است همه دارندگان وسیله نقلیه، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار بگیرند. با توجه به اجباری بودن تهیه بیمه شخص ثالث، اگر راننده‌ای خرید این بیمه را جدی نگیرد جریمه می‌شود و همچنین امکان خریدوفروش خودروی خود را ندارد. در ضمن پلیس می‌تواند خودروی راننده متخلف را توقیف کرده و به پارکینگ منتقل کند.

بعضی از مزایای بیمه شخص ثالث از جمله پوشش‌هایی که دارد در همه شرکت‌های بیمه یکسان است اما میزان تعهد مالی، کیفیت پرداخت خسارت و شرایط ارایه بیمه‌نامه در شرکت‌های مختلف متفاوت است. در سال جاری با خرید بیمه شخص ثالث، خسارت‌های مالی تا مبلغ 11 میلیون تومان تحت پوشش قرار می‌گیرد اما بیمه‌گزار می‌تواند در صورت تمایل سطح پوشش مالی را افزایش دهد تا در زمان حادثه، بیشترین میزان خسارت ایجادشده را از شرکت بیمه دریافت کند و مجبور نشود بخشی از خسارت را از جیب بپردازد. سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث در بیمه معلم تا 30 میلیون تومان ارایه می‌شود. در حال حاضر پرداخت خسارت در بیمه معلم به صورت سیار نیست و بیمه‌گزار و راننده زیان‌دیده باید به یکی از مراکز پرداخت خسارت این شرکت مراجعه کرده و خسارت ایجادشده را دریافت کنند. بیمه معلم نزدیک به 60 مرکز پرداخت خسارت در کشور دارد.

استعلام بیمه شخص ثالث معلماستعلام بیمه شخص ثالث معلم

اگر می‌خواهید قبل از خرید بیمه شخص ثالث از میزان تعهد مالی، کیفیت پرداخت خسارت و شرایط ارایه بیمه‌نامه در شرکت موردنظرتان مطلع شوید باید استعلام بیمه را انجام دهید. برای دریافت استعلام بیمه شخص ثالث دو روش وجود دارد؛ روش حضوری و آنلاین. در روش حضوری باید به یکی از نمایندگی‌های بیمه معلم مراجعه کنید تا ببینید شرایط خرید این بیمه برای خودروی شما به چه صورت است. اما در روش حضوری یک مشکل وجود دارد و آن این است که اگر بخواهید قیمت و شرایط شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید باید علاوه بر بیمه معلم به نمایندگی سایر شرکت‌ها نیز مراجعه کنید که خوب این کار بسیار زمان‌بر است. در روش آنلاین و به کمک بیمیتو می‌توانید در هر زمان و مکانی که هستید قیمت بیمه شخص ثالث خودروی خود را ببینید و همچنین شرایط این بیمه را بین شرکت مختلف مقایسه کنید؛ برای مثال می‌توانید ببینید کدام شرکت‌ها، بیمه را به صورت قسطی ارایه می‌دهند و شرایط پرداخت اقساط در آن‌ها چگونه است. دریافت استعلام و خرید آنلاین بیمه به شما کمک می‌کند بیمه را مطابق نیاز خود بخرید.

قیمت بیمه شخص ثالث معلمقیمت بیمه شخص ثالث معلم

در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث معلم عوامل مختلفی تأثیرگذار هستند که در ادامه هر یک را بررسی می‌کنیم.

 • نرخ پایه شخص ثالث: معیار اساسی در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث و تعیین سقف پوشش‌های آن، نرخ دیه است. بنابراین هر سال بعد از این‌که نرخ دیه مشخص شد بیمه مرکزی، قیمت پایه بیمه شخص ثالث را تعیین و به شرکت‌های بیمه اعلام می‌کند. حق بیمه‌ای که بر اساس نرخ دیه تعیین می‌شود حق بیمه نهایی خودرو نیست چراکه عوامل مختلفی بر نرخ پایه بیمه تأثیر می‌گذارد. در ادامه این عوامل را توضیح می‌دهیم.
 • جریمه دیرکرد بیمه: اگر بیمه‌گزار خرید یا تمدید بیمه را به‌موقع انجام ندهد به صورت روزشمار جریمه می‌شود و باید بیمه شخص ثالث را با قیمت بیشتری بخرد. جریمه دیرکرد بیمه، برای هر یک روز از تقسیم حق بیمه کامل خودرو بر عدد 365 به دست می‌آید.
 • تخفیف‌های بیمه شخص ثالث: تخفیف‌های بیمه باعث کاهش حق بیمه می‌شود. مهم‌ترین تخفیف بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت است که در بیمه معلم و سایر شرکت‌ها برای بیمه‌گزار اعمال می‌شود.
 • کاربری خودرو: اگر نوع کاربری خودرو به گونه‌ای باشد که خودرو در معرض خطرات بیشتری قرار بگیرد، بیمه‌گزار باید حق بیمه اضافی پرداخت کند. برای مثال خودروهای تاکسی یا آموزش رانندگی، بیشتر در معرض حوادث رانندگی هستند و باید حق بیمه بیشتری نیز پرداخت کنند. حق بیمه برای خودروهای تاکسی 20% و برای خودروهای آموزش رانندگی 15% بیشتر از خودروهایی است که کاربری شخصی دارند.
 • میزان پوشش‌های بیمه: بیمه شخص ثالث دو پوشش جانی و مالی دارد. بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت اندکی حق بیمه اضافی، میزان تعهد مالی بیمه‌نامه را با توجه به نیاز خود افزایش کند؛ بنابراین میزان پوشش مالی به طور مستقیم بر قیمت بیمه تأثیر دارد.
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه: مدت اعتبار بیمه شخص ثالث می‌تواند از چند روز تا یک سال متفاوت باشد؛ بنابراین مدت اعتبار بیمه‌نامه نیز بر قیمت بیمه تأثیر می‌گذارد. خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه به صرفه‌تر است اما بعضی از افراد ممکن است قصد فروش خودروی خود را داشته باشند به همین دلیل بخواهند بیمه‌نامه را به صورت کوتاه‌مدت تهیه کنند. البته بیمه معلم جزء شرکت‌هایی است که بیمه‌نامه کوتا‌ه‌مدت صادر نمی‌کند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث معلمپوشش‌های بیمه شخص ثالث معلم

در گذشته بیمه شخص ثالث تنها خسارت‌های جانی و مالی افراد زیان‌دیده را جبران می‌کرد و تعهدی در قبال راننده مقصر نداشت اما در حال حاضر آسیب بدنی راننده مقصر نیز از طریق این بیمه‌نامه پرداخت می‌شود. پوشش‌ها و سقف تعهد بیمه شخص ثالث معلم مطابق زیر است:

 • پوشش جانی بیمه شخص ثالث: این پوشش، خسارت ناشی از فوت، نقص عضو، ازکارافتادگی و هزینه‌های پزشکی را مطابق نرخ دیه جبران می‌کند. در سال جاری، خسارت‌های واردشده به سایر افراد در ماه‌های حرام تا 440 میلیون و در ماه‌های عادی تا مبلغ 330 میلیون تومان پرداخت می‌شود. اما بیمه شخص ثالث خسارت‌واردشده به راننده مقصر را تا سقف دیه در ماه‌های عادی یعنی تا مبلغ 330 میلیون تومان جبران می‌کند.
 • پوشش مالی بیمه شخص ثالث: این پوشش تنها خسارات واردشده به سایر افراد را جبران می‌کند و تعهدی در قبال راننده مقصر ندارد؛ بنابراین اگر قصد دارید خسار‌ت‌های مالی خودروی خود را تحت پوشش بیمه قرار دهید باید بیمه بدنه داشته باشید. همان‌طور که گفتیم سقف پوشش مالی بیمه‌نامه قابل افزایش است؛ این موضوع به ویژه در شرایط موجود که قیمت انواع خودرو، لوازم و قطعات آن رشد چند برابری داشته به بیمه‌گزار کمک می‌کند تا اگر در حادثه‌ای به دیگران خسارت سنگینی وارد کرد بتواند همه خسارت را از طریق بیمه شخص ثالث جبران کند و نیاز نباشد مازاد خسارت را از جیب بپردازد.

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث معلم تخفیف‌های بیمه شخص ثالث معلم

همان‌طور که گفتیم یکی از عواملی که نقش مهمی در کاهش قیمت بیمه شخص ثالث برای خودرو دارد، تخفیف‌های این بیمه است. در ادامه انواع تخفیف‌های بیمه شخص ثالث معلم را بررسی می‌کنیم.

تخفیف عدم خسارت: بیمه معلم و سایر شرکت‌ها برای بیمه‌گزاری که دچار خسارت نشود و از بیمه‌نامه خود استفاده نکند تخفیف در نظر می‌گیرند. این تخفیف مطابق جدول زیر اعمال می‌شود.

سال1234567891011121314
میزان تخفیف (درصد)510152025303540455055606570

تخفیف خودروی صفر کیلومتر: : این تخفیف برای خودروهای تازه تولیدشده و به اصطلاح صفر کیلومتر در نظر گرفته می‌شود. میزان تخفیف خودروی صفر کیلومتر 5 درصد بوده و حداکثر تا 3 ماه بعد از ترخیص خودرو از کارخانه قابل‌استفاده است.

روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث معلمروند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث معلم

به طور کلی دو روش برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث معلم وجود دارد؛ بدون کروکی و با کروکی. شرایط و روند دریافت خسارت در هر یک از این روش‌ها متفاوت است که در ادامه هر یک را بیشتر توضیح می‌دهیم.

دریافت خسارت بیمه شخص ثالث بدون کروکی

اگر بعد از وقوع حادثه، خسارت ایجادشده مالی و کمتر 11 میلیون تومان باشد، طرفین تصادف با یکدیگر اختلاف‌نظر نداشته باشند و مدارکشان نیز کامل باشد برای دریافت خسارت از بیمه معلم نیازی به ارایه کروکی نیست. اما در این حالت لازم است که حتماً راننده مقصر و زیان‌دیده به همراه اتومبیل‌هایشان به یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه معلم مراجعه کنند تا تشکیل پرونده صورت بگیرد و مبلغ خسارت به حساب زیان‌دیده واریز شود.

دریافت خسارت بیمه شخص ثالث با کروکی

در مواردی که بعد از وقوع تصادف، مدارک یکی از طرفین حادثه ناقص است، دو طرف تصادف در مورد مقصر اختلاف‌نظر دارند و یا خسارت ایجادشده جانی است باید از صحنه حادثه کروکی تهیه شود. همین‌طور برای خسارت‌های مالی بیش‌تر از 11 میلیون تومان هم ترسیم کروکی لازم است. برای دریافت خسارت مالی با کروکی، حضور زیان‌دیده در مرکز پرداخت خسارت بیمه معلم کافی است و نیازی به مراجعه راننده مقصر نیست.

برای دریافت خسارت جانی نیز راننده مقصر ظرف مدت 5 روز فرصت دارد که وقوع تصادف را به بیمه معلم اطلاع دهد. در این حالت ابتدا دادگاه تشکیل می‌شود و سپس کارشناس بیمه با توجه به رأی دادگاه و گواهی پزشکی قانونی، مبلغ دیه را تعیین می‌کند. در نهایت خسارت ایجادشده به حساب زیان‌دیده یا بازماندگان متوفی واریز می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث معلم مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث معلم

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث با توجه به میزان و نوع (جانی باشد یا مالی) خسارت ایجادشده متفاوت است. اما به طور کلی برای دریافت خسارت مالی و جانی ارایه مدارک زیر لازم است:

مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی

 • 1. اصل و کپی گواهی‌نامه راننده مقصر و زیان‌دیده
 • 2. اصل و کپی کارت ملی راننده مقصر و زیان‌دیده
 • 3. اصل و کپی کارت ماشین راننده مقصر و زیان‌دیده
 • 4. اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث راننده مقصر و زیان‌دیده
 • 5. ارایه اصل برگه کروکی پلیس در صورت نیاز
 • 6. ارایه گزارش کارشناس رسمی دادگستری در صورت نیاز

مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی

 • 1. ارایه اصل یا تصویر گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی و گزارش کارشناس مراجع قضایی
 • 2. ارایه گواهی‌نامه رانندگی، کارت شناسایی و بیمه شخص ثالث راننده مقصر حادثه
 • 3. ارایه کارت ماشین راننده مقصر حادثه
 • 4. مدارک شناسایی فرد یا افراد زیان‌د‌یده
 • 5. تصویر پرونده پزشکی فرد آسیب‌دیده در صورتی که وی در بیمارستان بستری شده باشد
 • 6. گواهی پزشکی قانونی
 • 7. ارایه رأی دادگاه
 • 8. در صورتی که وقوع تصادف، منجر به فوت فرد آسیب‌دیده شود علاوه بر مدارک گفته‌شده ارایه جواز دفن، شناسنامه باطل‌شده متوفی و گواهی انحصار وراثت نیز برای دریافت خسارت لازم است.

چگونه بیمه شخص ثالث معلم را آنلاین بخریم؟چگونه بیمه شخص ثالث معلم را آنلاین بخریم؟

هر کس برای خرید بیمه شخص ثالث اولویت‌هایی دارد؛ ممکن است یک نفر بخواهد این بیمه را به صورت قسطی تهیه کند و از طرفی خرید بیمه با سطح تعهدات بالا برای بیمه‌گزار دیگری مهم باشد. موضوعی که اهمیت دارد این است که هرچه زودتر استعلام بیمه شخص ثالث را انجام دهید و بیمه‌نامه را قبل از تاریخ سررسید آن تمدید کنید تا جریمه نشوید. برای دریافت استعلام و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث می‌توانید از بیمیتو کمک بگیرید. کافی است به سایت بیمیتو وارد شوید و اطلاعات خودروی خود را وارد کنید. سپس در ادامه از شما خواسته می‌شود نام شرکت بیمه قبلی و تاریخ شروع و اتمام بیمه‌نامه‌ای که قصد تمدید آن را دارید تکمیل کنید. در نهایت با پر کردن درصد تخفیف ثالث و حوادث راننده که روی بیمه‌نامه شما درج شده، وارد صفحه استعلام قیمت می‌شوید. در این صفحه می‌توانید سطح تعهد مالی بیمه‌نامه را افزایش دهید و قیمت و شرایط بیمه را بین شرکت‌های مختلف مقایسه کنید. با خرید بیمه شخص ثالث از بیمیتو، می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به مراجعه حضوری، بیمه‌نامه را مطابق اولویت‌های خود بخرید.