بیمه شخص ثالث رازی

درباره بیمه شخص ثالث رازی

بیمه شخص ثالث رازیبیمه شخص ثالث رازی

بعد از این که قانون تأسیس شرکت‌های خصوصی بیمه در سال 1380 تصویب شد شرکت‌های مختلفی وارد بازار بیمه کشور شدند. بیمه رازی نیز بعد از تصویب این قانون و در سال 1382 شروع به فعالیت کرد. این شرکت انواع رشته‌های بیمه‌ای را ارایه می‌دهد اما خوب طبیعی است که تقاضا برای همه بیمه‌ها به یک اندازه نباشد. بیمه شخص ثالث بیمه اجباری خودرو است که خسارت‌های جانی و مالی واردشده به افراد دیگر را جبران می‌کند. خسارت‌های بدنی راننده مقصر نیز تحت پوشش این بیمه است. اجباری بودن تهیه بیمه شخص ثالث باعث شده دارندگان خودرو هر سال خرید و دریافت استعلام این بیمه را انجام ‌دهند. دریافت استعلام بیمه شخص ثالث به افراد کمک می‌کند تا شرایط، سقف پوشش‌ مالی و کیفیت پرداخت خسارت شرکت بیمه را بررسی کنند و سپس خرید بیمه را انجام دهند. اگر بیمه شخص ثالث رازی یکی از گزینه‌های خرید شما است در این مطلب همراه ما باشید تا شرایط این بیمه را بررسی کنیم.


بیمه رازی شخص ثالث چرا افراد بیمه شخص ثالث رازی را انتخاب می‌کنند؟

استفاده از خودرو هیچ‌وقت بدون خطر نیست؛ به همین دلیل بیمه شخص ثالث طراحی شد تا افراد بتوانند برای جبران خسارت‌هایی که در حین رانندگی به دیگران وارد می‌کنند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. با توجه به اهمیت زیاد بیمه شخص ثالث، نداشتن آن می‌تواند عواقب مختلفی برای دارنده وسیله نقلیه داشته باشد. احتمالاً شما هم می‌دانید در صورتی که پلیس، راننده بدون بیمه شخص ثالث را شناسایی کند خودرو وی را متوقف کرده و به پارکینگ منتقل می‌کند. همچنین راننده به ازای هر روزی که خرید و یا تمدید این بیمه را به تأخیر بیندازد جریمه می‌شود. مبلغ جریمه برای خودروهای سواری با توجه به تعداد سیلندر و برای خودروهای بارکش با توجه به ظرفیت بار تعیین می‌شود.

گاهی گفته می‌شود چون قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف تقریباً یکسان است پس فرق نمی‌کند این بیمه را از کدام شرکت بخریم. این تصور غلطی است که بین دارندگان وسیله نقلیه وجود دارد چون که نرخ پایه این بیمه یکسان است و با افزایش سطح تعهد مالی، قیمت بیمه بین شرکت‌های مختلف تغییر می‌کند. در این قسمت شرایط ارایه بیمه شخص ثالث رازی را بررسی کرده‌ایم:

 • سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث: هر سال حداقل و حداکثر تعهد مالی بیمه شخص ثالث تعیین می‌شود و بیمه‌گزار می‌تواند سقف پوشش بیمه‌نامه را با توجه به نیاز خود انتخاب کند. در سال جاری حداقل تعهد مالی 11 میلیون و حداکثر 220 میلیون تومان تعیین شده است. اما سقف ارایه این پوشش در شرکت‌های مختلف فرق می‌کند پس اگر می‌خواهید پوشش مالی بیمه را افزایش دهید باید در انتخاب شرکت بیمه دقت کنید. بیمه رازی خسارت‌های مالی واردشده به سایر افراد را تا سقف 50 میلیون تومان جبران می‌کند.
 • کیفیت پرداخت خسارت: تعداد شعب پرداخت خسارت می‌تواند به بیمه‌گزار در انتخاب شرکت بیمه کمک کند. بیمه رازی نزدیک به 40 شعبه پرداخت خسارت در کشور دارد. همچنین این شرکت امکان ارزیابی خسارت سیار اتومبیل را فراهم کرده است که از این طریق کارشناس بیمه به محل وقوع حادثه می‌رود تا روند ارزیابی و پرداخت خسارت سریع‌تر انجام شود.
 • خرید اقساطی بیمه شخص ثالث: بعضی از افراد ممکن است امکان پرداخت نقدی حق بیمه را نداشته باشند؛ به همین دلیل یکی از معیارهایی که بعضی از دارندگان خودرو، برای انتخاب شرکت بیمه در نظر می‌گیرند امکان خرید اقساطی بیمه‌نامه است. بیمه رازی جزء شرکت‌هایی است که امکان خرید بیمه شخص ثالث قسطی را برای بیمه‌گزار فراهم کرده است.

محاسبه یبمه شخص ثالث رازیمحاسبه یبمه شخص ثالث رازی

هر سال بیمه مرکزی، قیمت پایه بیمه شخص ثالث را که با توجه به نرخ دیه و تعداد سیلندر خودرو تعیین می‌شود به شرکت‌های بیمه اعلام می‌کند. قیمتی که بر این اساس تعیین می‌شود حق بیمه نهایی خودرو نیست چراکه قیمت بیمه شخص ثالث در اثر تخفیف‌ها، جریمه دیرکرد و سایر عوامل می‌تواند افرایش یا کاهش پیدا کند.

 • کاربری خودرو: همه وسایل نقلیه در معرض خطرات یکسانی قرار ندارند؛ به همین دلیل شرکت‌های بیمه برای ارزیابی ریسک و در نتیجه تعیین حق بیمه به کاربری خودرو توجه می‌کنند. بر همین اساس حق بیمه برای تاکسی‌ها نسبت به خودروهایی که کاربری شخصی دارند بیشتر است. وسایل نقلیه ممکن است کاربری آموزش رانندگی، آمبولانس، تاکسی، بارکش، آتش‌نشانی و ... داشته باشند.
 • تخفیف‌ عدم خسارت بیمه شخص ثالث: اگر بیمه‌گزار یک یا چند سال از بیمه‌ شخص ثالث خود خسارت دریافت نکرده باشد موقع تمدید بیمه‌نامه می‌تواند از تخفیف استفاده کند. بنابراین داشتن تخفیف عدم خسارت باعث کاهش حق بیمه می‌شود.
 • جریمه دیرکرد بیمه: همان‌طور که گفتیم بیمه‌گزار به ازای هر یک روزی که خرید یا تمدید بیمه را به تأخیر بیندازد جریمه می‌شود. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث حداکثر برای یک سال اعمال می‌شود؛ یعنی اگر بیمه‌گزار چند سال بیمه نداشته باشد زمانی که تصمیم به خرید بیمه‌نامه می‌گیرد باید جریمه دیرکرد را به اندازه یک سال پرداخت کند.
 • میزان پوشش: بیمه شخص ثالث دو پوشش جانی و مالی دارد. در صورتی که بیمه‌گزار سقف پوشش مالی را افزایش دهد باید حق بیمه بیشتری هم پرداخت کند.
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه: در حالت کلی بیمه شخص ثالث برای مدت زمان یک سال صادر می‌شود اما بیمه‌گزار در صورت تمایل می‌تواند این بیمه را به صورت کوتاه‌مدت تهیه کند. درست است که قیمت بیمه شخص ثالث کوتاه‌مدت از بیمه یک‌ساله ارزان‌تر است اما خرید آن به‌‌صرفه نیست. بیمه‌های کوتاه‌مدت در بیمه رازی با اعتبار 3، 4، 6 و 9 ماهه صادر می‌شود.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث رازی پوشش‌های بیمه شخص ثالث رازی

بیمه شخص ثالث رازی دو دسته پوشش جانی و مالی دارد. در ادامه هر یک از پوشش‌ها را بیش‌تر توضیح می‌دهیم:

پوشش جانی بیمه شخص ثالث: این پوشش خسارت‌های ناشی از فوت، نقص عضو، ازکارافتادگی و هزینه‌های پزشکی را برای افراد زیان‌دیده جبران می‌کند. پوشش جانی بیمه شخص ثالث در بیمه رازی و سایر شرکت‌های بیمه یکسان و مطابق نرخ دیه است.

پوشش حوادث راننده: خسارت‌های جانی واردشده به راننده مقصر نیز از طریق بیمه شخص ثالث خودش جبران می‌شود.

پوشش مالی بیمه شخص ثالث: این پوشش تنها خسارت‌های مالی واردشده به سایر افراد را جبران می‌کند؛ یعنی اگر راننده در حادثه‌ای مقصر باشد نمی‌تواند از بیمه شخص ثالث برای جبران خسارت‌های خودرو خود استفاده کند. در سال جاری حداقل تعهد مالی بیمه ثالث 11 میلیون تومان تعیین شده است اما توصیه می‌کنیم به پوشش مالی پایه اکتفا نکنید؛ چون همان‌طور که می‌دانید قیمت خودرو و لوازم آن رشد چند برابری داشته و اگر در حادثه‌ای، خسارت ایجادشده بیشتر از 11 میلیون تومان باشد در این مواقع راننده مقصر باید مابقی خسارت را شخصاً پرداخت کند.

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث رازیتخفیف‌های بیمه شخص ثالث رازی

در حال حاضر یک نوع تخفیفی که بیمه رازی و سایر شرکت‌ها برای بیمه شخص ثالث اعمال می‌کنند تخفیف عدم خسارت است. میزان تخفیف عدم خسارت برای سال اول 5 درصد است و بعد از آن هم در صورتی که بیمه‌گزار از بیمه‌نامه خود استفاده نکند هر سال 5 درصد به تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه اضافه می‌شود. حداکثر تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث نیز 70 درصد است و در سال چهاردهم اعمال می‌شود. مثلاً فرض کنید بیمه‌گزار 16 سال از بیمه شخص ثالث خود خسارت دریافت نکرده باشد در این حالت می‌تواند بیمه‌نامه را با 70 درصد تخفیف بخرد. در قانون جدید با هر بار تصادف بیمه‌گزار، میزان تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث از بین نمی‌رود؛ بلکه درصد تخفیف به صورت پلکانی کم می‌شود.

علاوه بر تخفیف عدم خسارت، بیمه رازی برای دارندگان خودروهای صفر کیلومتر نیز 5 درصد تخفیف اعمال می‌کند. مهلت زمان استفاده از این تخفیف حداکثر 3 ماه بعد از ترخیص خودرو است.

 روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث رازیروند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث رازی

بیمه رازی دارای سرویس ارزیابی خسارت سیار است؛ بنابراین بیمه‌گزار بعد از وقوع حادثه می‌تواند با این شرکت تماس بگیرد و درخواست کارشناس دهد. روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث با توجه به نوع خسارت (جانی باشد یا مالی) و شدت آن می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی می‌توان گفت روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث مطابق زیر است:

دریافت خسارت بیمه شخص ثالث بدون کروکی

گاهی اوقات برای دریافت خسارت نیاز به ارایه کروکی نیست مثلاً برای خسارت‌های مالی کمتر از 11 میلیون تومان، یا در مواقعی که راننده مقصر و زیان‌دیده با هم اختلاف‌نظر ندارند و یا زمانی که مدارک طرفین حادثه کامل است نیاز به ارایه کروکی نیست. در این حالت راننده مقصر و زیان‌دیده با هم به مرکز پرداخت خسارت بیمه رازی مراجعه می‌کنند و با ارایه مدارک، خسارت به راننده زیان‌دیده پرداخت می‌شود.

دریافت خسارت بیمه شخص ثالث با کروکی

برای خسارت‌های جانی و یا خسارت‌های مالی بیشتر از 11 میلیون تومان لازم است که از صحنه تصادف کروکی تهیه شود. همچنین در مواقعی که راننده مقصر و زیان‌دیده با هم توافق‌نظر ندارند یا مدارک یکی از طرفین تصادف ناقص است باید به شرکت بیمه کروکی تحویل داده شود. در این موارد بعد از ترسیم کروکی، راننده مقصر به شعب پرداخت خسارت بیمه رازی مراجعه می‌کند و نیاز به حضور راننده مقصر هم نیست.

برای دریافت خسارت جانی لازم است که راننده مقصر یا فرد زیان‌دیده و یا وراث متوفی به یکی از مراکز پرداخت خسارت مراجعه کرده و مدارک لازم را به شرکت بیمه ارایه دهند. حال بعد از این که دادگاه تشکیل شد شرکت بیمه مبلغ خسارت را با توجه به رأی دادگاه و گواهی پزشکی قانونی تعیین و به حساب زیان‌دیده یا وراث متوفی واریز می‌کند.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث پاسارگاد مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث رازی

مدارک موردنیاز برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث با توجه به این که خسارت ایجادشده جانی باشد یا مالی، متفاوت است.

مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی

برای دریافت خسارت مالی بیمه شخص ثالث علاوه بر پر کردن فرم اعلام خسارت ارایه مدارک زیر لازم است:

 • بیمه‌نامه شخص ثالث، گواهی‌نامه رانندگی و کارت ماشین راننده مقصر حادثه
 • بیمه‌نامه شخص ثالث، گواهی‌نامه رانندگی و کارت ماشین راننده زیان‌دیده
 • ارایه کروکی در صورت وجود
 • ارایه گزارش پلیس در صورت وجود
 • ارایه گزارش کارشناس رسمی دادگستری در صورت وجود

مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی

 • بیمه‌نامه شخص ثالث، گواهی‌نامه رانندگی و کارت ماشین راننده مقصر حادثه
 • بیمه‌نامه شخص ثالث، گواهی‌نامه رانندگی و کارت ماشین راننده زیان‌دیده
 • ارایه کروکی تصادف
 • ارایه گزارش نیروی انتظامی و برگه‌های بازجویی
 • ارایه گزارش کارشناس رسمی دادگستری
 • گواهی پزشکی قانونی
 • صورت‌حساب‌های بیمارستانی و مدارک بالینی در صورت وجود
 • ارایه کپی شناسنامه و مشخصات فرد (یا افراد) زیان‌دیده یا متوفی
 • ارایه رأی نهایی دادگاه
 • ارایه برگه معاینه جسد، خلاصه رونوشت فوت و جواز دفن در صورت فوت زیان‌دیده
 • ارایه گواهی انحصار وراثت در صورت فوت زیان‌دیده
 • ارایه قیم‌نامه در صورت داشتن فرزند صغیر در ورثه

استعلام بیمه شخص ثالث رازی

همان‌طور که گفتیم در صورتی که شما پوشش مالی بیمه شخص ثالث را افزایش دهید قیمت بیمه بین شرکت‌های مختلف متفاوت می‌شود. از طرفی کیفیت پرداخت خسارت و شرایط ارایه بیمه در شرکت‌های مختلف یکسان نیست؛ به همین دلیل برای خودتان بهتر است که قبل از خرید، استعلام بیمه شخص ثالث رازی را انجام دهید. به طور کلی دو روش برای دریافت استعلام بیمه شخص ثالث وجود دارد؛ روش سنتی و آنلاین. در روش سنتی، بیمه‌گزار به یکی از نمایندگی‌های بیمه رازی مراجعه می‌کند و از قیمت و شرایط بیمه‌نامه مطلع می‌شود اما در این روش برای این که بیمه‌گزار بتواند قیمت و شرایط شرکت‌های بیمه را با هم مقایسه کند حتماً باید به نمایندگی چند شرکت مراجعه کند که خوب این کار بسیار زمان‌بر است. در روش آنلاین شما می‌توانید در هر زمان و مکانی که هستید قیمت بیمه شخص ثالث رازی و سایر شرکت‌ها را برای خودرو خود ببینید و برای خرید بیمه‌نامه تصمیم بگیرید.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث رازیچگونه بیمه شخص ثالث رازی را آنلاین بخریم؟

رانندگی بدون بیمه شخص ثالث ریسک زیادی دارد؛ به همین دلیل بهتر است بیمه‌نامه را قبل از روز آخر اعتبار آن تمدید کنید. طبق نظر کارشناسان، بهترین زمان برای تمدید این بیمه یک هفته قبل از تاریخ سررسید بیمه‌نامه است. اگر خرید بیمه‌ شخص ثالث را آنلاین و از طریق بیمیتو انجام دهید بیمه‌نامه شما همان روز و تا ساعت 21 در روزهای عادی و تا ساعت 19 در روزهای پنجشنبه و تعطیل صادر می‌شود. یکی از امکانات خوب بیمیتو این است که می‌توانید تاریخ سررسید بیمه‌نامه را در سایت بیمیتو ثبت کنید تا زمان تمدید بیمه به شما یادآوری شود. برای خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث رازی کافی است به سایت بیمیتو وارد شوید و اطلاعات اتومبیل خود از جمله نوع، برند و سال ساخت خودرو را وارد کنید. سپس در ادامه لازم است که نام شرکت بیمه قبلی و تاریخ شروع و اتمام بیمه‌نامه‌ای که قصد تمدید آن را دارید تکمیل کنید. در نهایت با وارد کردن درصد تخفیف بیمه شخص ثالث و حوادث راننده وارد صفحه استعلام قیمت می‌شوید. در این صفحه می‌توانید سقف پوشش مالی بیمه را افزایش دهید و قیمت و شرایط بیمه رازی را با سایر شرکت‌های بیمه مقایسه کنید. برای مثال می‌توانید ببینید کدام شرکت‌ها امکان پرداخت قسطی حق بیمه را فراهم کرده‌اند و شرایط پرداخت اقساطی در هر شرکت به چه صورت است. بعد از صدور بیمه، در هر ساعتی که بخواهید می‌توانید از طریق بخش بیمه‌های من در حساب کاربری خود نسخه الکترونیکی بیمه‌نامه را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید درخواست دهید نسخه کاغذی بیمه برایتان ارسال شود.