بیمه آتش سوزی سرمد

درباره بیمه آتش سوزی سرمد

بیمه آتش‌سوزی سرمد

شرکت بیمه سرمد از سال 1392 فعالیت خود را در این صنعت آغاز کرد و در سال‌های اخیر شاهد افزایش چشمگیر سطح اعتبار و توانگری مالی آن بوده‌ایم. ازجمله نام‌هایی که در لیست سهامداران عمده این شرکت می‌درخشند، نام بانک صادرات و بانک شهر است که حضور آن‌ها در میان سهامداران عمده شرکت بیمه، مزایای متعددی را شامل حال بیمه‌گزاران می‌کند. این شرکت در سال 1397 در عالی‌ترین سطح توانگری مالی صنعت بیمه (سطح 1) قرارگرفته است. به‌عبارت‌ دیگر، توانایی مالی بیمه سرمد برای جبران خسارت‌های بیمه‌گزاران در سطح عالی قرار دارد. یکی از خدمات این شرکت، انواع بیمه آتش‌سوزی است که متقاضیان متعددی در سراسر کشور دارد و تاکنون بیمه شوندگان بسیاری را تحت حمایت خود قرار داده است.

در دهه گذشته شاهد بلایای طبیعی متعددی بوده‌ایم که خسارت‌های جانی و مالی زیادی را برای خانواده‌ها و کسب‌وکارها ایجاد کرده‌اند. در کنار حوادث طبیعی، آمارها از تقریباً 50 آتش‌سوزی روزانه در کشور خبر می‌دهند. بنابراین، باوجود تمام تجهیزات و آماده‌سازی‌ها برای مقابله با حوادث، همچنان به‌نوعی تضمین نیاز است که ما را در برابر فشار اقتصادی و خسارت‌های احتمالی ایمن کند. بیمه آتش‌سوزی راهی برای جبران خسارت‌های ناشی از حوادث متعدد است که می‌تواند زحمات به هدررفته شما را احیا کند. 

بیمه آتش‌سوزی معمولی، خطرات طبیعی شامل صاعقه، آتش‌سوزی و انفجارها را تحت پوشش قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که پرداخت خسارت بیمه آتش‌سوزی تنها برای خسارت‌های مالی انجام می‌شود و شرکت بیمه تعهدی در قبال خسارت‌های جانی و هزینه درمان افراد آسیب‌دیده طی حادثه ندارد. از طرف دیگر، شما می‌توانید پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌ سوزی که ناشی از خطرات تبعی (اضافی) شامل زلزله، سیل، شکست شیشه و... هستند را نیز تحت پوشش بیمه قرار دهید. پوشش خطرات تبعی مشروط به خرید بیمه خطرات اصلی است.

انواع بیمه آتش‌ سوزی

بیمه‌های آتش‌سوزی را می‌توان ازلحاظ نوع ساختمان به سه دسته تقسیم کرد:

 1. بیمه آتش‌سوزی واحدهای مسکونی

همان‌طور که از نام آن پیداست، این نوع بیمه برای منازل و ساختمان‌های مسکونی ارائه می‌شود. بیمه واحدهای مسکونی به‌صورت انفرادی و گروهی ارائه می‌شوند و خسارت ساختمان، مبلمان، اثاثیه و... را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. توجه داشته باشید که هرگونه پول نقد، اوراق بهادار، طلا و جواهرات قیمتی، سنگ‌های ارزنده، اسناد، نسخ خطی، نرم‌افزارهای قابل‌استفاده در سیستم‌عامل‌ها و هزینه بازسازی نقشه ازجمله خطرات خارج از تعهد در بیمه آتش‌سوزی به شمار می‌آیند.

 1. بیمه آتش‌سوزی مراکز صنعتی

واحدهای صنعتی، کارگاه‌ها، کارخانجات و تولیدی‌ها تحت پوشش این نوع بیمه قرار می‌گیرند. جبران خسارت ساختمان، اثاثیه، تأسیسات، کالاهای تولیدشده، مواد اولیه، ماشین‌آلات، کالاهای امانتی، کالاهای در حال تولید و لوازم ثابت تحت پوشش بیمه‌گر قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که خسارت ناشی از انفجار ظروف تحت‌فشار جزو پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی به‌حساب می‌آید و در صورت عدم خرید این پوشش مازاد، پرداخت خسارت بابت آن انجام نمی‌شود. اقلامی مانند پول نقد، جواهرات، اوراق بهادار و... تحت پوشش بیمه فرار نمی‌گیرند.

 1. بیمه آتش‌سوزی مراکز غیر صنعتی و انبار

انبارهای اختصاصی، بیمارستان‌ها، تعمیرگاه‌ها، بنگاه‌های معاملاتی، مراکز پخش دارو، فروشگاه‌های مختلف مواد غذایی، آموزشگاه‌ها، مراکز خدماتی، ادارات و واحدهای تجاری و... ازجمله مراکز غیر صنعتی به شمار می‌آیند. ازجمله موارد تحت پوشش بیمه می‌توان به ساختمان، هزینه دکوراسیون، اثاثیه و... اشاره کرد. اقلام ارزنده‌ای مانند طلا و جواهرات، سنگ‌های قیمتی، اوراق بهادار و... ازجمله استثنائات بیمه آتش‌سوزی مراکز غیر صنعتی و انبار به شمار می‌آیند.

انواع بیمه‌نامه آتش‌سوزی

بیمه‌گران، طرح‌ها و خدمات متعدد خود را در غالب بیمه‌نامه‌های مختلف به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهند. شرکت بیمه سرمد نیز طرح‌هایی را مختص به گروه‌های متفاوت بیمه‌گزاران در نظر گرفته است و با استفاده از 3 نوع بیمه‌نامه در اختیار بیمه شوندگان خود قرار می‌دهد. این بیمه‌نامه شامل موارد زیر هستند:

 • بیمه‌نامه قطعی (سرمایه ثابت)

در بیمه‌نامه قطعی، سرمایه‌ای ثابت به‌عنوان حداکثر سرمایه درج‌شده و جبران خسارت تا سقف آن قیمت انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین رکن‌ها در بیمه‌نامه، ارزش دارایی است. اگر ارزش اقلام به قیمتی کمتر از ارزش واقعی آن‌ها در بیمه‌نامه درج‌شده باشد، بیمه‌گر مسئولیتی در قبال ما به تفاوت آن‌ها نخواهد داشت و جبران آن به عهده بیمه‌گزار است.

 • بیمه‌نامه اظهارنامه‌ای (سرمایه شناور)

بیمه آتش‌سوزی با شرایط اظهارنامه‌ای (شناور) یکی از پرکاربردترین انواع بیمه‌نامه آتش‌سوزی برای مراکز صنعتی و انبارها است. بیمه‌نامه آتش‌سوزی انبارها عموماً باید قابل‌تغییر باشد؛ زیرا لیست ماشین‌آلات، مواد اولیه، اقلام و ارزش واقعی آن‌ها ممکن است تغییر کند. بیمه‌گزاران می‌توانند با اعلام میزان موجودی به‌صورت ماهانه، سه‌ماهه، شش‌ماهه یا سالانه، حداکثر سرمایه درج‌شده در بیمه‌نامه اظهارنامه‌ای (سرمایه شناور) را تغییر دهند. به‌این‌ترتیب، میانگین ارزش واقعی اقلام الحاقیه‌های ارائه‌شده اساس و مبنای محاسبه خسارت قرار می‌گیرد. به‌این‌ترتیب، هرچه فاصله زمانی ارائه الحاقیه‌ها کمتر باشد، مبنای محاسبات نیز به ارزش واقعی دارایی‌ها نزدیک‌تر می‌شود.

 • بیمه‌نامه آتش‌سوزی با شرایط جایگزینی و بازسازی

اگر ارزش واحدهای تجاری، صنعتی یا صنفی به علت ضریب استهلاک به میزان 50 درصد یا بیشتر کاهش پیداکرده و قیمت بازسازی یا جایگزینی آن به دلایل مختلف مانند شرایط اقتصادی جامعه و... افزایش چشمگیری یافته باشد، پرداخت خسارت بیمه آتش‌سوزی با استفاده از این نوع بیمه‌نامه میسر می‌شود. در این طرح، دارایی‌های بیمه‌گزار با توجه به ارزش روز آن‌ها مجدداً ارزیابی‌شده و با قیمت جدید تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. در این صورت، حداکثر سرمایه افزایش پیدا می‌کند و هزینه بازسازی ساختمان‌های آسیب‌دیده یا جایگزینی ماشین‌آلات مراکز صنعتی توسط بیمه‌گر تأمین می‌شود. البته، بازسازی و جایگزینی باید در محدوده زمانی قابل‌قبول انجام شود.

پوشش‌ها و خطرات خارج از تعهد در بیمه آتش‌سوزی

به‌جز خطرات اصلی، خطرات تبعی (اضافی) را نیز می‌توان تحت پوشش بیمه قرار داد. این خطرات شامل سیل، زلزله، آتش‌فشان، ترکیدگی لوله‌کشی آب، ضایعات ناشی از آب باران و ذوب شدن برف، ضایعات ناشی از سنگینی برف، خسارت ناشی از سقوط هواپیما، آشوب و قیام، رانش زمین، سرقت با شکست حرز، انفجار ظروف تحت‌فشار صنعتی، طوفان و تندباد، برخورد جسم خارجی و شکست شیشه هستند. اگر رانش زمین ناشی از راه‌سازی باشد، جزو استثنائات بیمه آتش‌سوزی به شمار می‌آید.

مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت

برای دریافت، خسارت حداکثر 5 روز فرصت دارید تا وقوع حادثه را به‌صورت کتبی یا شفاهی و با دریافت تأییدیه به اطلاع بیمه‌گر برسانید. اقلام و اشیاء آسیب‌دیده تا زمان بازدید کارشناس شرکت بیمه تا حد ممکن نباید جابه‌جا شوند. توجه داشته باشید که پس از وقوع حادثه باید گزارش پلیس، آتش‌نشانی و سایر سازمان‌های کمک مرتبط به حادثه را جمع‌آوری و حفظ کنید. ارائه فهرست اقلام خسارت‌دیده، جای جدید و ارزش واقعی آن‌ها باید تا حداکثر 10 روز پس از آگاهی از وقوع حادثه به بیمه‌گر ارسال شود. به‌این‌ترتیب، طی روند دریافت خسارت باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • گزارش پلیس
 • گزارش آتش‌نشانی
 • اصل بیمه‌نامه به همراه ضمیمه‌ها
 • گزارش کارشناس خسارت شرکت بیمه
 • گزارش نزدیک‌ترین ایستگاه هواشناسی (در صورت وقوع سیل، طوفان و ...)

خرید آگاهانه بیمه آتش‌سوزی 

بیمه آتش‌سوزی سرمد با خدمات‌رسانی عالی خود توانسته است رضایت بیمه‌گزاران را در مدتی کوتاه به خود جلب کند. شما می‌توانید خدمات و طرح‌های مختلف بیمه آتش‌سوزی را به‌صورت آنلاین از نمایندگی‌های این شرکت بیمه خریداری کنید. بیمیتو یکی از نمایندگی‌های معتبر و تأییدشده فروش طرح‌های بیمه است که با ارائه اطلاعات کافی، امکان مقایسه خدمات و حق بیمه‌ها و انتخاب بهترین بیمه آتش‌سوزی را برای شما عزیزان میسر ساخته است. با بیمیتو می‌توانید خرید خود را به‌صورت آنلاین و با سرعت بیشتر انجام دهید.