بیمه شخص ثالث سرمد

درباره بیمه شخص ثالث سرمد

بیمه شخص ثالث سرمدبیمه شخص ثالث سرمد

بیمه سرمد یکی از شرکت‌های تازه‌تأسیس صنعت بیمه کشور است که در سال 1392 فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر نیز انواع بیمه‌نامه‌ها را ارایه می‌دهد. بیمه شخص ثالث یکی از بیمه‌های پرفروش بیمه سرمد و سایر شرکت‌های بیمه است؛ چون همان‌طور که می‌دانید در کشور ما تهیه این بیمه برای تمام دارندگان وسیله نقلیه اجباری است و نداشتن آن، راننده متخلف را دچار مشکلاتی می‌کند. بیمه شخص ثالث پوشش‌های بسیار مهمی در جبران خسارت دارد طوری که اگر بیمه‌گزار در حین رانندگی و به صورت غیرعمد به دیگران خسارت‌های جانی و مالی وارد کند خسارت‌های ایجادشده از طریق این بیمه جبران می‌شود. مزیت دیگر بیمه شخص ثالث، جبران خسارت‎‌های بدنی راننده مقصر است؛ یعنی بیمه‌گزار برای اینکه خسارت‎های جانی خود را نیز تحت پوشش بیمه قرار دهد نیاز به تهیه بیمه‌نامه جداگانه‌ای ندارد. با توجه به اهمیتی که بیمه شخص ثالث در جبران خسارات دارد بیمه‌گزار نباید حتی یک روز بدون این بیمه رانندگی کند. در این مطلب از اهمیت این بیمه می‌گوییم و همچنین مزایایی را که با خرید بیمه شخص ثالث سرمد به دست می‌آورید شرح می‌دهیم.


مزایای بیمه شخص ثالث سرمد چیست؟مزایای بیمه شخص ثالث سرمد چیست؟

هر کس که خودرویی دارد باید به فکر تهیه بیمه شخص ثالث باشد. رانندگی بدون این بیمه مجاز نیست و در صورتی که پلیس خودروی فاقد بیمه شخص ثالث را شناسایی کند آن را متوقف کرده و به پارکینگ انتقال می‌دهد. همچنین بیمه‌گزار به ازای هر یک روزی که تمدید بیمه را به تأخیر بیندازد جریمه می‌شود. مبلغ جریمه دیرکرد نیز برای هر خودرو با توجه به مشخصات آن متفاوت است.

شرکت‌های مختلف بیمه شخص ثالث را با شرایط متفاوتی ارایه می‌دهند. در این قسمت مهمترین مزایای بیمه شخص ثالث سرمد را که باعث می‌شود عده‌ای خرید خود را از این شرکت انجام دهند بررسی می‌کنیم.

 • 1. میزان تعهد مالی بیمه: در سال جاری با خرید بیمه شخص ثالث خسارت‌های مالی واردشده به دیگران تا مبلغ 11 میلیون تومان تحت پوشش قرار می‌گیرد. حال اگر در تصادفی میزان خسارت ایجادشده از این مبلغ بیشتر باشد بیمه‌گزار باید مابقی خسارت را از جیب پرداخت کند. برای حل این مشکل، بیمه‌گزار باید سقف پوشش مالی بیمه‌نامه را افزایش دهد. بیمه سرمد، پوشش مالی بیمه شخص ثالث را تا سقف 60 میلیون تومان ارایه می‌دهد؛ بنابراین شما می‌توانید به راحتی میزان تعهد مالی بیمه را افزایش دهید و نگران خسارات سنگینی که در تصادف با خودروهای گران‌قیمت ایجاد می‌شود نباشید.
 • 2. کیفیت پرداخت خسارت: بیمه سرمد نزدیک به 20 مرکز پرداخت خسارت در کشور دارد اما نکته مهم این است که بعد از وقوع حادثه، بیمه‌گزار به راحتی می‌تواند با این شرکت تماس بگیرد و درخواست کارشناس دهد. بیمه سرمد، سرویس ارزیاب خسارت سیار دارد که به وسیله آن، کارشناس بیمه به محل حادثه اعزام شده و کار ارزیابی خسارت را انجام می‌دهد.

استعلام بیمه شخص ثالث سرمداستعلام بیمه شخص ثالث سرمد

ممکن است شما هم شنیده باشید که گفته می‌شود چون قیمت بیمه شخص ثالث یکسان است پس تفاوتی ندارد که این بیمه را از کدام شرکت بیمه بخریم. در ابتدا باید بگوییم این موضوع درست نیست چون که نرخ پایه بیمه یکسان است و اگر شما میزان تعهد مالی بیمه‌نامه را افزیش دهید قیمت این بیمه بین شرکت‌های مختلف متفاوت می‌شود. از طرفی هر شرکت، مزایا و خدمات مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل بهتر است قبل از خرید خود، استعلام بیمه شخص ثالث سرمد را انجام دهید. به کمک بیمیتو که سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است می‌توانید در هر زمان و مکانی که هستید محاسبه بیمه را انجام دهید. یکی از مزایای بیمیتو این است که می‌توانید میزان تعهد مالی بیمه را با توجه به نیاز خود افزایش دهید و سپس قیمت و شرایط بیمه شخص ثالث را بین شرکت‌های مختلف مقایسه کنید و در نهایت برای خرید خود تصمیم بگیرید.

قیمت بیمه شخص ثالث سرمدقیمت بیمه شخص ثالث سرمد

هر سال بیمه مرکزی قیمت پایه بیمه شخص ثالث را به شرکت‌های بیمه اعلام می‌کند. نرخی که بر این اساس تعیین می‌شود حق بیمه نهایی خودرو نیست چراکه در ادامه تخفیف‌ها، میزان پوشش مالی و سایر عوامل نرخ پایه بیمه را افزایش یا کاهش می‌دهد. به طور کلی قیمت بیمه شخص ثالث سرمد با توجه به عوامل زیر تعیین می‌شود.

 • کاربری خودرو: کاربری خودرو نشان‌دهنده ریسک اتومبیل است. بیمه‌گزار موقع خرید بیمه باید مشخص کند که چه استفاده‌هایی از خودرو دارد. به همین ترتیب حق بیمه شخص ثالث برای تاکسی ها 20% و برای خودروهای آموزش رانندگی 15% بیشتر از خودروهایی است که کاربری عادی دارند.
 • تخفیف عدم خسارت: تخفیف‌های بیمه باعث کاهش حق بیمه خودرو می‌شود. یکی از مهم‌ترین تخفیف‌های بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت است که در بیمه سرمد و سایر شرکت‌های بیمه برای بیمه‌گزار اعمال می‌شود.
 • میزان پوشش‌های بیمه: بیمه شخص ثالث دو دسته پوشش جانی و مالی دارد. بر عکس پوشش جانی که میزان آن ثابت است بیمه‌گزار می‌تواند حق بیمه بیشتری پرداخت کند و سطح پوشش مالی بیمه‌نامه را افزایش دهد.
 • جریمه دیرکرد بیمه: بیمه‌گزار به ازای هر روزی که از تاریخ سررسید بیمه‌نامه بگذرد و تمدید بیمه را انجام ندهد جریمه می‌شود. مبلغ جریمه برای خودروهای سواری با توجه به تعداد سیلندر آن‌ها و برای خودروهای بارکش نیز با توجه به ظرفیت بار متفاوت است.
 • مدت قرارداد بیمه‌نامه: مدت اعتبار بیمه شخص ثالث می‌تواند از چند روز تا یک سال متفاوت باشد. خرید بیمه به صورت سالانه به صرفه‌تر از خرید بیمه کوتاه‌مدت است اما در صورتی که قصد فروش خودروی خود را دارید یا به هر دلیلی می‌خواهید بیمه‌نامه کوتاه‌مدت تهیه کنید این امکان برای شما وجود دارد. البته بعضی از شرکت‌های بیمه از جمله بیمه سرمد در حال حاضر بیمه‌نامه کوتاه‌مدت صادر نمی‌کنند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث سرمدپوشش‌های بیمه شخص ثالث سرمد

مزایای هر بیمه از طریق پوشش‌هایی که دارد به بیمه‌گزار ارایه می‌شود. پوشش‌های بیمه شخص ثالث، خسارت‌های جانی و مالی افراد زیان‌دیده و همچنین خسارت‌های بدنی راننده مقصر را جبران می‌کند. در ادامه هر پوشش و سقف تعهد آن را در بیمه سرمد بررسی می‌کنیم.

 • پوشش جانی افراد آسیب‌دیده: اگر در حادثه‌ای به اشخاص زیان‌دیده خسارت بدنی وارد شود طوری که باعث فوت، نقص عضو و ازکارافتادگی آن‌ها شود شرکت بیمه خسارت‌های ایجادشده را تا سقف دیه آن ماه جبران می‌کند. در سال جاری سقف پوشش جانی در ماه‌های عادی 330 میلیون و در هر یک از ما‌ه‌های ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب 440 میلیون تومان تعیین شده است.
 • پوشش جانی راننده مقصر: خسارت‌های بدنی راننده مقصر که شامل فوت، نقص عضو، ازکارافتادگی و هزینه‌های پزشکی است نیز تا سقف دیه در ماه‌های عادی یعنی تا مبلغ 330 میلیون تومان جبران می‌شود.
 • پوشش مالی افراد آسیب‌دیده: این پوشش خسارت‌های مالی افراد زیان‌دیده را جبران می‌کند. در سال 99 حداقل تعهد مالی بیمه شخص ثالث 11 میلیون و حداکثر 220 میلیون تومان تعیین شده است و بیمه‌گزار می‌تواند میزان پوشش را با توجه به نیاز خود تعیین کند. درست است که هر چه سطح پوشش مالی بیمه‌نامه افزایش یابد حق بیمه پرداختی بیمه‌گزار هم بیش‌تر می‌شود اما بالا بردن تعهد مالی به نفع خود بیمه‌گزار است؛ چون همان‌طور که می‌دانید در چند سال اخیر قیمت انواع خودرو، لوازم و قطعات آن چند برابر شده و مبلغ حق بیمه هر چقدر هم که باشد در مقابل خسارتی که ممکن است در زمان حادثه ایجاد شود ناچیز است.

استثناهای بیمه شخص ثالث سرمداستثناهای بیمه شخص ثالث سرمد

طبیعتاً برای هر حادثه‌ای نمی‌توان از شرکت بیمه خسارت گرفت؛ به همین دلیل گفته می‌شود هر بیمه، استثناها و شرایط خاص خود را دارد. استثناهای بیمه شخص ثالث سرمد شامل موارد زیر است:

 • خسارات واردشده به خودرو راننده مقصر حادثه
 • خسارت واردشده به محموله و تجهیزات وسیله نقلیه راننده مقصر
 • خسارات مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
 • خسارات ناشی از محکومیت جزائی و پرداخت جرایم
 • خسارات ناشی از حوادثی که در خارج از کشور ایجاد شده باشد.

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث سرمد تخفیف‌های بیمه شخص ثالث سرمد

یکی از تخفیف‌های بیمه شخص ثالث که در بیمه سرمد و سایر شرکت‌های بیمه وجود دارد، تخفیف عدم خسارت است. اگر بیمه‌گزار حداقل یک سال بیمه‌نامه داشته باشد و دچار خسارت نشود این تخفیف برای وی لحاظ شده و می‌تواند بیمه را با قیمت کمتری بخرد. به همین دلیل است که بعضی از افراد بعد از اینکه دچار خسارت می‌شوند ترجیح می‌دهند مبلغ خسارت را شخصاً پرداخت کنند تا بتوانند در سال‌های بعد از تخفیف‌ بیمه‌نامه استفاده کنند. اگرچه در قانون جدید با هر بار تصادف، کل تخفیف‌ بیمه از بین نمی‌رود و میزان آن به صورت پلکانی کم می‌شود. میزان تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث مطابق جدول است.

سال1234567891011121314
میزان تخفیف (درصد)510152025303540455055606570
 

تخفیف دیگری که در بیمه شخص ثالث وجود دارد تخفیف خودروی صفر کیلومتر است. دارندگان خودروهای صفر کیلومتر حداکثر تا 3 ماه پس از ترخیص خودرو فرصت دارند تا با خرید بیمه از 5 درصد تخفیف بهره‌مند شوند.

روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث سرمدروند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث سرمد

در ابتدا این نکته را به یاد داشته باشید که چون بیمه سرمد دارای سرویس ارزیابی خسارت سیار است بعد از وقوع خسارات مالی می‌توانید با این شرکت تماس بگیرید تا در صورت لزوم کارشناس سیار به محل حادثه اعزام شود و کار ارزیابی خسارت را انجام دهد. نکته بعدی این است که دو روش برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث سرمد وجود دارد؛ بدون کروکی و با کروکی. شرایط و روند دریافت خسارت در هر یک از این روش‌ها، متفاوت است. اگر خسارت ایجادشده مالی و کمتر از 11 میلیون تومان باشد، مدارک طرفین حادثه کامل باشد و دو طرف تصادف با هم اختلاف‌نظر نداشته باشند، نیازی به تهیه کروکی نیست. در غیراین‌صورت ابتدا از صحنه تصادف، کروکی تهیه شده و سپس با تحویل مدارک به شرکت بیمه، خسارت به زیان‌دیده پرداخت می‌شود.

برای دریافت خسارت بدون کروکی لازم است که حتماً راننده مقصر و زیان‌دیده به شعبه پرداخت خسارت بیمه سرمد مراجعه کنند اما زمانی که از صحنه تصادف، کروکی تهیه می‌شود، حضور راننده زیان‌دیده در شعبه بیمه کافی است. در خصوص خسارت جانی نیز بعد از این که دادگاه تشکیل شد شرکت بیمه مبلغ دیه را با توجه به رأی دادگاه و گزارش پزشکی قانونی تعیین کرده و به حساب زیان‌دیده یا وراث متوفی پرداخت می‌کند.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث سرمد مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث سرمد

مدارک موردنیاز برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث بسته به نوع خسارت (جانی باشد یا مالی) متفاوت است.

مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی

 • 1. کارت ماشین یا سند مالکیت خودرو طرفین تصادف
 • 2. بیمه‌نامه شخص ثالث راننده مقصر و زیا‌ن‌دیده
 • 3. گواهی‌نامه رانندگی طرفین تصادف
 • 4. ارایه کروکی در صورت نیاز

مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی

 • 1. ارایه گواهی‌نامه رانندگی، کارت ملی و کارت ماشین راننده مقصر
 • 2. ارایه گواهی‌نامه رانندگی، کارت ملی و کارت ماشین زیان‌دیده
 • 3. ارایه اصل بیمه‌نامه شخص ثالث طرفین تصادف
 • 4. ارایه کپی برابر اصل گزارش کلانتری
 • 5. ارایه کپی برابر اصل مدارک بیمارستانی فرد آسیب‌دیده
 • 6. ارایه کپی برابر اصل گزارش پزشکی قانونی
 • 7. ارایه کپی برابر اصل کروکی تصادف و یا نظر کارشناس رسمی دادگستری
 • 8. ارایه کپی برابر اصل برگه‌های بازجویی طرفین تصادف

در صورتی که حادثه منجر به فوت شخص آسیب‌دیده شود ارایه کپی برابر اصل صفحات شناسنامه، برگه معاینه جسد و جواز دفن متوفی نیز لازم است.

چگونه بیمه شخص ثالث سرمد را آنلاین بخریم؟چگونه بیمه شخص ثالث سرمد را آنلاین بخریم؟

رانندگی بدون بیمه شخص ثالث ریسک زیادی دارد؛ به همین دلیل بهتر است بیمه‌گزار به موقع تمدید بیمه‌نامه را انجام دهد. طبق نظر کارشناسان بهترین زمان برای تمدید این بیمه، یک هفته قبل از تاریخ سررسید آن است. در حال حاضر می‌توانید از بیمیتو کمک بگیرید و بیمه شخص ثالث را به صورت آنلاین بخرید. کافی است به سایت بیمیتو وارد شوید و بیمه موردنظر خود را که در اینجا شخص ثالث است انتخاب کنید. در گام بعد باید اطلاعات خودروی خود را که شامل نوع، مدل و سال ساخت آن است وارد کنید. در ادامه نیز باید اطلاعات بیمه قبلی خود را تکمیل کنید تا وارد صفحه استعلام قیمت شوید. در این صفحه می‌توانید در صورت تمایل میزان پوشش مالی بیمه‌نامه را افزایش داده و قیمت و شرایط بیمه را بین شرکت‌های مختلف مقایسه کنید. بعد از صدور بیمه هر زمان که بخواهید می‌توانید نسخه الکترونیکی بیمه‌نامه را در بخش بیمه‌های من در حساب کاربری خود مشاهده کنید. نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث کاملاً معتبر است و فرقی با نسخه کاغذی ندارد اما در صورت تمایل می‌توانید درخواست دهید نسخه کاغذی بیمه نیز برایتان ارسال شود