بیمه شخص ثالث ملت

درباره بیمه شخص ثالث ملت

بیمه شخص ثالث ملتبیمه شخص ثالث ملت

بیمه ملت یکی از شرکت‌های فعال در صنعت بیمه کشور است که در سال 1382 شروع به فعالیت کرده و تا کنون نیز مشغول ارایه خدمات بیمه‌ای است. بیمه ملت توانسته در چند سال متوالی جزء شرکت‌های برتر از لحاظ توانگری مالی باشد. همچنین توانگری مالی این شرکت در سال 98 در سطح یک قرار داشته است که نشان می‌دهد بیمه ملت توانایی مالی کافی برای انجام تعهداتش را دارد. این شرکت، بیمه‌های مختلفی را ارایه می‌دهد اما ما قصد داریم در این مطلب در خصوص مهمترین بیمه خودرو یعنی بیمه شخص ثالث صحبت کنیم. بیمه شخص ثالث خسارت‌های جانی و مالی افراد زیان‌دیده در حوادث رانندگی را جبران می‌کند. در کشور ما نیز تهیه این بیمه برای همه خودروها اجباری است همین موضوع باعث شده همه دارندگان خودرو با این بیمه سروکار داشته باشند. اما چقدر داشتن این بیمه و تهیه بهترین بیمه شخص ثالث برای شما اهمیت دارد؟ اگر برایتان مهم است که بیمه شخص ثالث خود را با شرایط بهتر و با سطح تعهدات کافی تهیه کنید باید شرایط ارایه این بیمه را در شرکت‌های مختلف بدانید. در این مطلب ما شرایط بیمه شخص ثالث ملت را بررسی می‌کنیم تا چنانچه قصد خرید این بیمه را دارید بدانید خرید این بیمه برای شما مناسب است یا نه.


مزایای بیمه شخص ثالث ملت را بشناسیدمزایای بیمه شخص ثالث ملت را بشناسید

رانندگی بدون خطر نیست. هنگام استفاده از هر وسیله نقلیه‌ای ممکن است حوادثی ایجاد شود که خسارات جانی و مالی به بار آورد. با داشتن بیمه شخص ثالث اگر در حادثه‌ای به دیگران خسارت وارد کنیم شرکت بیمه، خسارت افراد زیان‌دیده را پرداخت می‌کند البته آسیب بدنی راننده مقصر نیز تحت پوشش این بیمه است. بنابراین هر وسیله نقلیه‌ای به یک بیمه شخص ثالث نیاز دارد تا چنانچه راننده در حادثه‌ای به دیگران خسارت وارد کرد بتواند خسارت‌های ایجادشده را از طریق این بیمه جبران کند. با وجود نقش پررنگی که این بیمه‌ در جبران خسارت مربوط به حوادث رانندگی دارد همچنان افرادی پیدا می‌شوند که خرید این بیمه را جدی نمی‌گیرند. حال با توجه به این که بیمه شخص ثالث، بیمه اجباری خودرو است اگر خودرویی این بیمه را نداشته باشد پلیس آن را متوقف کرده و به پارکینگ منتقل می‌کند. جریمه دیرکرد از دیگر عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث است؛ به این ترتیب راننده متخلف به ازای هر روزی که خرید و تمدید این بیمه را به تأخیر بیندازد جریمه می‌شود. از همه مهمتر این است که اگر راننده‌ای که بیمه شخص ثالث ندارد در یک حادثه به دیگران خسارت وارد کند باید کل خسارت را شخصاً جبران کند.

شرکت‌های مختلفی بیمه شخص ثالث را ارایه می‌دهند اگرچه پوشش‌های بیمه شخص ثالث در همه شرکت‌ها یکسان است اما سقف تعهدات بیمه‌نامه، کیفیت پرداخت خسارت، طرح‌های ویژه و شرایط ارایه بیمه در شرکت‌های مختلف متفاوت است. در اینجا ویژگی‌ها و مزایای بیمه شخص ثالث ملت را به طور کلی بررسی می‌کنیم.

 • 1. سقف پوشش مالی بیمه‌نامه: یکی از مسائلی که در چند سال گذشته و بعد از افزایش قیمت خودرو بسیار مهم شده مسئله افزایش سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث است. چون شرکت‌های بیمه خسارت‌های ایجادشده را تا سقف تعهد بیمه‌نامه پرداخت می‌کنند و اگر مبلغ خسارت از سقف پوشش بیمه‌نامه بیشتر باشد راننده مقصر باید مابقی خسارت را خودش بپردازد؛ بنابراین اگر می‌خواهید بیمه شخص ثالث را با سطح تعهدات کافی تهیه کنید حتماً باید سقف پوشش مالی بیمه را افزایش دهید. هر سال حداقل و حداکثر تعهد مالی بیمه شخص ثالث اعلام می‌شود و بیمه‌گزار می‌تواند سقف این پوشش را به انتخاب خود تعیین کند. در سال جاری نیز حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث 11 میلیون و حداکثر 220 میلیون تومان تعیین شده است. حداقل پوشش مالی بیمه ثالث در همه شرکت‌های بیمه یکسان است اما سقف این پوشش در شرکت‌های مختلف فرق دارد؛ یعنی همه شرکت‌ها پوشش مالی 220 میلیون تومانی را ارایه نمی‌دهند. در بیمه ملت نیز سقف پوشش مالی 50 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
 • 2. مراکز پرداخت خسارت: فاکتور دیگری که می‌توانید موقع خرید بیمه شخص ثالث در شرکت موردنظرتان بررسی کنید تعداد مراکز پرداخت خسارت است؛ زیرا هرچه تعداد مراکز پرداخت خسارت شرکت بیمه بیشتر باشد بیمه‌گزار و راننده زیان‌دیده موقع دریافت خسارت به مراکز بیشتری دسترسی دارند. بیمه ملت نزدیک به 200 مرکز پرداخت خسارت در کشور دارد. همچنین بیمه ملت دارای سرویس ارزیابی خسارت سیار است که با استفاده از آن، کارشناس بیمه به محل وقوع حادثه می‌آید تا روند برآورد و پرداخت خسارت با سرعت و سهولت بیشتری صورت گیرد.
 • 3. بیمه خدمات امدادی خودرو (کمک‌رسان SOS) بیمه ملت: یکی از طرح‌های خوب بیمه ملت، بیمه خدمات امدادی خودرو است که به دلیل وجود این طرح بعضی از افراد ترجیح می‌دهند بیمه‌های اتومبیل خود را نیز از این شرکت تهیه کنند. خدمات این بیمه شامل سوخت‌رسانی، راه‌ا‌ندازی خودرو، تهیه و تحویل باتری نو به بیمه‌گزار، تعویض زاپاس، بیرون کشیدن خودرو از گاردریل و حمل و انتقال خودرو در راه‌ مانده به نزدیک‌ترین شهر برای تعمیر اشاره کنیم.

استعلام بیمه شخص ثالث ملتاستعلام بیمه شخص ثالث ملت

بیمه‌گزار نباید حتی یک روز بدون بیمه شخص ثالث رانندگی کند بنابراین خرید به موقع این بیمه اهمیت دارد. اگر می‌خواهید قبل از خرید، استعلام بیمه شخص ثالث ملت را انجام دهید می‌توانید به یکی از شعب بیمه ملت مراجعه کنید و ببینید قیمت این بیمه برای خودرو شما چقدر است. روش بهتری نیز برای دریافت استعلام بیمه شخص ثالث وجود دارد. به کمک بیمیتو می‌توانید در هر زمان و مکانی که هستید از شرایط و قیمت بیمه شخص ثالث مطلع شوید همچنین شرایط این بیمه را بین شرکت‌های مختلف مقایسه کنید؛ برای مثال می‌توانید ببینید کدام شرکت‌ها، بیمه شخص ثالث قسطی ارایه می‌دهند. با استفاده از بیمیتو همچنین می‌توانید سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث را به انتخاب خود تغییر دهید و قیمت آن را بین شرکت‌های بیمه با هم مقایسه کنید. دریافت استعلام و مقایسه بیمه از طریق سامانه بیمیتو به شما کمک می‌کند که اگر بیمه شخص ثالث ملت مطابق نیاز شما نبود خرید خود را از شرکت دیگری انجام دهید و در واقع بهترین بیمه شخص ثالث را مطابق نیازتان تهیه کنید.

قیمت بیمه شخص ثالث ملتقیمت بیمه شخص ثالث ملت

در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ملت و سایر شرکت‌های بیمه فاکتورهای مختلفی تأثیرگذار است که در ادامه هر یک را بررسی می‌کنیم.

 • قیمت پایه بیمه شخص ثالث: معیار اصلی در محاسبه بیمه شخص ثالث و تعیین سقف پوشش‌های آن، نرخ دیه است. هر سال بعد از این که قوه قضاییه نرخ دیه را اعلام کرد بیمه مرکزی قیمت پایه بیمه شخص ثالث را بر اساس آن مشخص می‌کند. نرخی که بیمه مرکزی تعیین می‌کند برای هر خودرو، بر اساس تعداد سیلندر آن متفاوت است.
 • کاربری خودرو: کاربری خودرو عامل دیگری است که بر قیمت بیمه شخص ثالث تأثیر می‎گذارد؛ به این ترتیب قیمت این بیمه برای خودروهایی که برای مثال کاربری تاکسی یا آمبولانس دارند بیشتر از خودروهایی است که کاربری عادی دارند. البته این موضوع کاملاً منطقی است چون نوع کاربری خودرو بر ریسک خودرو تأثیر دارد.
 • جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث: اگر بیمه‌گزار، بیمه‌نامه را به موقع تمدید نکند جریمه می‌شود و موقع خرید بیمه‌نامه باید حق بیمه بیشتری پرداخت کند. جریمه دیرکرد روزانه محاسبه می‌شود و مبلغ آن برای هر روز از تقسیم حق بیمه کامل و بدون تخفیف خودرو بر عدد 365 به دست می‌آید. جریمه دیرکرد حداکثر برای یک سال در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی اگر خودرو چند سال بیمه شخص ثالث نداشته باشد موقع خرید بیمه‌نامه فقط جریمه دیرکرد یک سال به حق بیمه وی اضافه می‌شود.
 • تخفیف بیمه شخص ثالث: همان‌طور که می‌دانید تخفیف بیمه ثالث باعث کاهش قیمت این بیمه می‌شود. یکی از مهم‌ترین تخفیف‌های بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت است که در بیمه ملت و سایر شرکت‌ها وجود دارد.
 • سقف تعهدات بیمه: بیمه شخص ثالث دو دسته پوشش جانی و مالی دارد. پوشش مالی بیمه‌نامه به انتخاب بیمه‌گزار تعیین می‌شود. بیمه‌گزار می‌تواند حق بیمه بیشتری پرداخت کند و سقف پوشش مالی بیمه را افزایش دهد.
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه: به طور کلی بیمه شخص ثالث برای مدت زمان یک سال اعتبار دارد اما بیمه‌گزار در صورت تمایل می‌تواند این بیمه را به صورت کوتاه‌مدت تهیه کند. بیمه ملت نیز بیمه کوتاه‌مدت 6 ماهه صادر می‌کند. طبیعی است که قیمت بیمه شخص ثالث کوتاه‌مدت از بیمه یکساله کمتر باشد اما تهیه این بیمه به صورت سالانه برای بیمه‌گزار به‌صرفه‌تر است.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث ملتپوشش‌های بیمه شخص ثالث ملت

در گذشته پوشش‌های بیمه شخص ثالث شامل جبران خسارت‌های جانی و مالی افراد زیان‌دیده بود اما در حال حاضر بیمه شخص ثالث آسیب بدنی راننده مقصر را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.

پوشش جانی بیمه شخص ثالث خسارت ناشی از فوت، نقص عضو، از کارافتادگی و هزینه‌های پزشکی را مطابق نرخ دیه جبران می‌کند. در سال جاری تعهد جانی این بیمه در ماه‌های حرام 440 میلیون تومان و در ماه‌های عادی 330 میلیون تومان است. بیمه شخص ثالث خسارت‌ واردشده به راننده مقصر را تا سقف دیه در ماه‌های عادی جبران می‌کند.

پوشش مالی بیمه شخص ثالث نیز تنها خسارات واردشده به سایر افراد را جبران می‌کند و تعهدی در قبال خسارات مالی راننده مقصر ندارد؛ بنابراین اگر قصد دارید خسارت‌ مالی خودرو خود را تحت پوشش بیمه قرار دهید باید برای خودرو خود بیمه بدنه تهیه کنید. همان‌طور که گفتیم سقف پوشش مالی بیمه‌نامه قابل افزایش است؛ یعنی بیمه‌گزار می‌تواند حق بیمه بیشتری پرداخت کند تا اگر در حادثه‌ای به دیگران خسارت سنگینی وارد کرد بتواند همه خسارت را از طریق بیمه شخص ثالث جبران کند و نیاز نباشد مازاد خسارت را از جیب بپردازد. بیمه ملت، خسارت مالی بیمه شخص ثالث را حداکثر تا 50 میلیون تومان تحت پوشش قرار می‌دهد. اگر قصد دارید این بیمه را با پوشش مالی بیشتر از 50 میلیون تومان تهیه کنید می‌توانید خرید خود را از شرکت دیگری که این بیمه را با پوشش بالاتری ارایه می‌دهد انجام دهید.

استثناهای بیمه شخص ثالث ملتاستثناهای بیمه شخص ثالث ملت

آیا همه خسارات ایجادشده در حوادث رانندگی با بیمه شخص ثالث جبران می‌شود؟ تکلیف راننده‌ای که گواهی‌نامه نداشته و به دیگران خسارت وارد کرده است چه می‌شود؟ در همه رشته‌های بیمه‌ای استثاهایی وجود دارد. استثناهای بیمه شخص ثالث شامل مواردی است که شرکت بیمه تعهدی برای جبران آن‌ها ندارد. از طرفی در بعضی موارد نیز اگرچه شرکت بیمه خسارت را به شخص زیان‎دیده پرداخت می‎کند اما بعداً مبلغ خسارت را از راننده مقصر دریافت می‎کند؛ برای مثال در مواردی که راننده، بدون گواهی‌نامه یا در حالت مستی رانندگی می‌کند و از این طریق به دیگران خسارت وارد می‌کند. در بیمه ملت و سایر شرکت‌های بیمه استثناهای بیمه شخص ثالث شامل موارد زیر است:

 • خسارات واردشده به خودرو راننده مقصر حادثه
 • خسارت واردشده به محموله و تجهیزات وسیله نقلیه راننده مقصر
 • خسارات مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
 • خسارات ناشی از محکومیت جزائی و پرداخت جرایم
 • خسارات ناشی از حوادثی که در خارج از کشور ایجاد شده باشد.

تتخفیف بیمه شخص ثالث ملت تخفیف بیمه شخص ثالث ملت

همان‌طور که گفتیم تخفیف عدم خسارت، یکی از انواع تخفیف‌های بیمه شخص ثالث است که باعث کاهش قیمت این بیمه می‌شود. منظور از تخفیف عدم خسارت، تعداد سال‌هایی است که بیمه‌گزار از بیمه‌نامه خود برای دریافت خسارت استفاده نکرده است. نرخ این تخفیف برای سال اول 5 درصد است و پس از آن نیز هر سال 5 درصد به تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه افزوده می‌شود. حداکثر تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث نیز 70 درصد است که در سال چهاردهم اعمال می‌شود.

همچنین بیمه ملت، برای دارندگان خودروهای صفر کیلومتر 5 درصد تخفیف اعمال می‌کند. این تخفیف تا 3 ماه بعد از تحویل خودرو قابل استفاده است.

روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملتروند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملت

در ابتدا این نکته را به یاد داشته باشید که چون بیمه ملت دارای سرویس ارزیابی خسارت سیار است بعد از وقوع خسارات مالی می‌توانید با این شرکت تماس بگیرید تا در صورت لزوم کارشناس سیار به محل حادثه اعزام شود و کار ارزیابی خسارت را انجام دهد. نکته بعدی این است که گاهی برای دریافت خسارت باید به شرکت بیمه، کروکی ارایه دهید و البته بعضی مواقع هم نیازی به ارایه کروکی نیست. اگر خسارت ایجادشده کمتر از 11 میلیون تومان باشد، حادثه خسارت بدنی نداشته باشد، مدارک طرفین حادثه کامل باشد و دو طرف تصادف با هم اختلاف‌نظر نداشته باشند نیازی به کروکی نیست. اما در این حالت لازم است که راننده مقصر و زیان‌د‌یده هر دو به همراه اتومبیل‌هایشان به مرکز پرداخت خسارت شرکت بیمه مراجعه کنند.

در مواردی که از صحنه تصادف کروکی تهیه می‌شود برای دریافت خسارت کافی است فرد زیان‌دیده به همراه اتومبیلش به مرکز پرداخت خسارت بیمه ملت مراجعه کرده و مدارک مربوطه را تحویل دهد. کارشناس بیمه بعد از بازدید از خودرو مبلغ خسارت را تعیین می‌کند و در نهایت مبلغ خسارت به حساب فرد زیان‌دیده واریز می‌شود.

در خصوص خسارت جانی نیز بعد از این که دادگاه تشکیل شد شرکت بیمه مبلغ دیه را با توجه به رأی دادگاه و گزارش پزشکی قانونی تعیین کرده و به حساب زیان‌دیده یا وراث متوفی پرداخت می‌کند.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملت مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملت

همان‌طور که روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث با توجه به نوع و میزان خسارت ایجادشده متفاوت است مدارک لازم برای دریافت خسارت نیز با توجه به شرایط متفاوت است. در ادامه مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی و جانی بیمه شخص ثالث را بررسی می‌کنیم.

مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی

 • 1. اصل و کپی گواهی‌نامه راننده مقصر و زیان‌دیده
 • 2. اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث راننده مقصر و زیان‌دیده
 • 3. اصل و کپی کارت ماشین راننده مقصر و زیان‌دیده
 • 4. اصل یا کپی برابر اصل کروکی در صورت لزوم

مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی

 • 1. اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی راننده مقصر حادثه
 • 2. اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث راننده مقصر
 • 3. اصل و کپی گواهی‌نامه راننده مقصر
 • 4. اصل و کپی کارت ماشین یا سند مالکیت خودرو
 • 5. ارایه کروکی از صحنه تصادف
 • 6. گزارش پزشکی قانونی
 • 7.ارایه رأی دادگاه
 • 8. ارایه اصل شناسنامه و کارت ملی فرد زیان‌دیده یا متوفی

چطور بیمه شخص ثالث ملت را آنلاین بخریم؟چطور بیمه شخص ثالث ملت را آنلاین بخریم؟

بیمه‌گزار نباید در خرید و تمدید بیمه شخص ثالث کوتاهی کند چرا که تأخیر در تمدید این بیمه می‌تواند ریسک بسیار زیادی برای وی داشته باشد. بیمه ملت علاوه بر خرید حضوری بیمه شخص ثالث، امکان خرید آنلاین این بیمه را نیز فراهم کرده است. اگر مشغله زیادی دارید و نمی‌خواهید برای خرید یک بیمه‌نامه به نمایندگی بیمه بروید ولی از طرفی برایتان مهم است که قبل از خرید، شرایط بیمه را بررسی کنید ما به شما توصیه می‌کنیم خرید خود را از طریق بیمیتو انجام دهید. بیمیتو سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که می‌توانید از آن برای خرید و دریافت استعلام بیمه شخص ثالث ملت و سایر شرکت‌ها استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید ممکن است تاریخ سررسید بیمه‌ شخص ثالث خود را فراموش کنید می‌توانید تاریخ سررسید بیمه‌نامه را در سامانه بیمیتو ثبت کنید تا زمان تمدید بیمه به شما یادآوری شود. برای ثبت خرید بیمه شخص ثالث نیز کافی است در گام اول به چند سوال ابتدایی در خصوص مدل، نوع و سال ساخت خودرو خود پاسخ دهید. سپس باید نام شرکت بیمه قبلی را وارد کنید. در مرحله بعد، لازم است تاریخ شروع و اتمام بیمه‌نامه‌ای که قصد تمدید آن را دارید تکمیل شود. اطلاعات دیگری که در این بخش به آن نیاز دارید درصد تخفیف ثالث و حوادث راننده است که هر دو را می‌توانید در بیمه‌نامه خود مشاهده کنید. در ادامه اگر از بیمه‌نامه قبلی خود خسارت دریافت کرده‌اید، گزینه بله را انتخاب کنید و در خصوص جزییات آن شامل تعداد خسارات مالی، جانی و حوادث راننده پاسخ صحیح دهید. با تکمیل این اطلاعات وارد صفحه استعلام قیمت می‌شوید طوری که قیمت و شرایط شرکت‌های مختلف به شما نمایش داده می‌شود تا بتوانید بعد از انجام مقایسه، بیمه مناسب خود را سفارش دهید. با خرید اینترنتی بیمه از بیمیتو در هیچ مرحله‌ای نیاز نیست به شعب بیمه مراجعه کنید همچنین بیمه‌نامه به صورت رایگان برای شما ارسال می‌شود.